Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2015.(XI.27..) önkormányzati rendelete
az államháztartáson kívülre nyújtott támogatások rendjéről
Hatályos: 2022. 02. 26Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2015.(XI.27..) önkormányzati rendelete
az államháztartáson kívülre nyújtott támogatások rendjéről
Bölcske Községi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 41. § (9) bekezdésében foglaltfeladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
I. Általános rendelkezések
1. § (1) A Bölcske Községi Önkormányzat (továbbiakban: önkormányzat) elismeri és támogatja a településen élő vagy dolgozó természetes személyek, civil szervezetek, önszerveződő közösségek (továbbiakban együtt: szervezetek) helyi közéletre gyakorolt hatását. Támogatja a kultúra, a közművelődés, az oktatás-nevelés, a szociális és karitatív tevékenység, a természeti és épített környezet megóvása, a közrend- és vagyonvédelem, a sportolás, az egészséges életmód, az esélyegyenlőség, a hagyományápolás megteremtése, a polgárok közéletbe való bevonása terén végzett tevékenységet.
(2) Az önkormányzat az (1) bekezdésben megfogalmazott célok megvalósulása érdekében a szervezetek részére költségvetési támogatást nyújt a jelen rendeletben szabályozott pályázati rendszer keretében.
(3) A támogatás céljára felhasználható előirányzat összegét a képviselő-testület évente a költségvetési rendeletében állapítja meg.
(4) A költségvetési támogatások igénylésére a képviselő-testület ír ki pályázatot a költségvetési rendelet meghozatalát követő 60 napon belül.
II. A támogatások formái és címzettjei
2. § (1) Az önkormányzat a szervezetek számára pályázati eljárás keretében, elszámolási kötelezettséggel vissza nem térítendő pénzbeli támogatást nyújt, a 14. §-ban meghatározott célokra.
(2) A költségvetésből költségvetési éven belül ugyanazon támogatási célra csak egy alkalommal nyújtható támogatás.
3. § (1) Az önkormányzat tulajdonában lévő épületek számos szervezet székhelyeként, illetve működésük színtereként szolgálnak.
(2) Az önkormányzat nem pénzbeli támogatást nyújt a szervezetek számára, azáltal, hogy:
a) az önkormányzat tulajdonát képező ingatlanok, helyiségek használatát részben vagy egészben térítésmentesen engedélyezi.
b) az önkormányzat tulajdonát képező ingóságok használatát részben vagy egészben térítésmentesen engedélyezi.
4. § A nem pénzbeli támogatás nyújtása során mérlegelni kell a támogatási cél megvalósítása során keletkező bevételeket és kiadásokat, a támogatott tényleges tevékenységét, a támogatott cél jellegét és a korábbi támogatás nyújtására kötött megállapodások teljesítését.
5. § (1) Támogatásban részesíthető az a szervezet, amely,
a) bölcskei székhelyű, és
b) bölcskei lakosok érdekében megvalósuló programhoz, tevékenységhez kéri a támogatást.
c) az önkormányzat törvényben meghatározott kötelező vagy önként vállalt feladatainak ellátásában részt vesz, vagy azt segíti.
(2) Támogatásban részesíthető az a természetes személy, aki:
a) bölcskei lakóhelyű vagy tartózkodási helyű, vagy
b) tevékenységét bölcskei lakos vagy szervezet javára és érdekében megvalósuló tevékenységhez vagy programhoz kéri.
6. § (1) Támogatásban nem részesíthetők a közvetlen politikai tevékenységet folytató szervezetek, továbbá olyan szervezetek, amelyek a támogatói döntést megelőző 5 éven belül:
a) együttműködési megállapodást kötött vagy tartott fenn Magyarországon bejegyzett párttal, vagy
b) jelöltet állított helyi önkormányzati választáson.
7. § Jelen rendelet rendelkezéseit nem kell alkalmazni a költségvetésben önálló előirányzat formájában nyújtott pénzbeli támogatásokra, ha:
a) a támogatott olyan szervezet, amely részben vagy egészben az önkormányzat tulajdonában van, vagy
b) amelyet az önkormányzat alapított és létesítő okiratukban meghatározott tevékenységek ellátásához kerül sor támogatás átadására, vagy
c) a támogatott az önkormányzat fenntartásában működő költségvetési szerv, vagy
d) a támogatás az önkormányzattal közfeladat ellátására kötött megállapodás alapján kerül kifizetésre a támogatott részére.
8. § (1) E rendelet alkalmazásában:
a) civil szervezet: az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXX. törvény 2. § (1) bekezdés 6. pont szerinti szervezetek,
b) önszerveződő közösség: Bíróság által be nem jegyzett, természetes személy tagokból álló közösség.
c) civil szervezet alapdokumentumai: létesítő okirat (alapszabály vagy alapító okirat), bejegyző bírósági végzés, közhasznúsági nyilvántartásba vételi bírósági végzés.
d) közvetlen politikai tevékenység: párt érdekében végzett politikai tevékenység, az országgyűlési választáson történő jelöltállítás, a megyei önkormányzat képviselő-testületébe történő jelöltállítás, polgármester jelölése.
e) nem pénzbeli támogatás: vagyoni értékkel rendelkező forgalomképes dolog ideiglenesen, teljesen vagy részben ingyenes történő átruházása vagy átengedése, illetve szolgáltatás biztosítása.
f) számla: az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény előírásainak, mind formailag, mind tartalmilag megfelelő, a támogatott képviseletre jogosult személy teljesítést igazoló nyilatkozatával ellátott számla.
III. Pályázati felhívás, a pályázatok benyújtása
9. § (1) A pénzbeli támogatásokról a költségvetési rendeletben évente meghatározott összeg terhére a képviselő-testület ír ki pályázatot. A pályázati támogatási rendszer egységes, ugyanakkor biztosítja a szakterületek sajátosságainak érvényesülését is.
(2) Az egységesség biztosítása érdekében a pályázati kötelezően előírt dokumentációt a 11. § tartalmazza.
(3) A szakterületi sajátosságok megjelenítésére a részletes pályázati kiírás adatlapja és a csatolandó mellékletek szolgálnak.
10. § (1) A pályázati felhívásnak tartalmaznia kell.
a) a pályázati felhívást kiíró megnevezését;
b) a pályázat célját,
c) a pályázat benyújtására jogosultak körét,
d) a pályázat tartalmi elemeit,
e) a pályázathoz csatolandó dokumentumok megjelölését,
f) a pályázati nyomtatványok elérhetőségét, igénylésének módját,
g) a pályázat benyújtásának módját, helyét, határidejét,
h) a pályázat elbírálásának rendjét, határidejét,
i) az eredményről történő értesítés módját, határidejét,
(2)1 A pályázati kiírást az önkormányzat tárgyévi költségvetési rendelete elfogadását követő 30 napon belül tárgyalja a képviselő-testület, melyet követően a pályázati kiírást 5 napon belül az önkormányzat www.bolcske.hu honlapján kell közzétenni.
11. § (1) A pályázati dokumentációnak tartalmaznia kell:
a) a jelen rendelet mellékletét képező pályázati adatlapot,
b) a szervezet előző évi tevékenységéről szóló tájékoztatót, különös tekintettel a végzett feladatokra, elért eredményekre
c) a szervezet közgyűléséről, üléséről készült jegyzőkönyvi kivonatot vagy határozat kivonatot, amely tartalmazza a pályázat benyújtásáról szóló döntést, és a megvalósítani kívánt célt,
d) a jelen szakasz (2) bekezdésében meghatározott dokumentumokat.
(2) A pályázathoz csatolandó dokumentumok:
a) a civil szervezet bírósági bejegyzéséről szóló végzést
b) alapító okiratot, vagy alapszabályt, vagy a működést igazoló egyéb dokumentumot,
c) a tárgyévet megelőző évről készített beszámoló, közhasznú szervezet esetén közhasznú jelentés letétbe helyezéséről kiadott bírósági igazolás,
d) a pályázó írásbeli nyilatkozata arról, hogy a pályázó szervezet a támogató ellenőrzéséhez hozzájárul, a támogatásból beszerzett 100 ezer forint egyedi értéket meghaladó eszközöket nyilvántartásba veszi,
e) a pályázó nyilatkozata a Knyt. 6. § (1) bekezdés szerinti összeférhetetlenség, illetve, érintettség fennállásának vagy hiányáról,
f) a pályázó közzétételi kérelme a Knyt. 8. §(1) bekezdés szerinti érintettségről.
(3) A 11. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott adatlapot és a (2) bekezdés e) pontjában meghatározott nyilatkozatokat, a jelen rendelet 1-3. számú mellékletei szerinti formában és tartalommal kell benyújtani.
12. § (1)2 A pályázatokat írásban, egy példányban, személyesen vagy postai úton kell benyújtani a pályázati kiírásban foglaltak szerint. A pályázati kiírásban a közzétételtől számított legalább 20 nap pályázati határidőt kell meghatározni, mely határidő jogvesztő.
(2) A jegyző a hiányos pályázatot benyújtó pályázót egy alkalommal 5 napos határidő kitűzésével hiánypótlásra szólítja fel.
IV. A pályázat elbírálása
13. § (1) A beérkezett pályázatokat a Képviselő-testület bírálja el, a 12. § (1) bekezdésben meghatározott pályázati határidő lejártát követő 30 napon belül.
(2) A pályázatok Képviselő-testület elé terjesztéséről a jegyző gondoskodik.
14. § (1) A Képviselő-testület által támogatásban részesíthető célok különösen a következők:
(2) nemzeti összetartozás erősítése
a) rendezvények, kirándulások szervezése határon túli magyar civil szervezetekkel együttműködve;
b) határon túli magyar szervezetek segítése,
c) a Nemzeti Összetartozás Napjának (június 4.) méltó ünneplése a szervezetek, az önkormányzat és más közösségek együttműködésével;
d) a nemzeti önazonosságtudat erősítése érdekében programok szervezése, kiadványok készítése;
(3) új nemzedékek jövőjéért
a) egészségügyi tevékenység, egészséges életmód propagálása, terjesztése,
b) gyermekek üdültetése, táboroztatása,
c) nevelési, oktatási tevékenység, elsősorban közösségi életre nevelés érdekében programok szervezése;
(4) mobilitás és alkalmazkodás
a) közbizalom erősítése,
b) közélet tisztaságának védelme, erősítése,
c) ifjúsági és sporttevékenység, versenysport tevékenység, szabadidős sportolási feltételek javítása, bővítése, e tevékenységek támogatása,
d) közrend- és vagyonvédelem erősítése, az Önkormányzattal és más közösségekkel együttműködve;
(5) közösségi környezet
a) kulturális és közművelődési tevékenység, hagyományok ápolása,
b) természeti és épített környezet védelme, megóvása,
c) természeti és épített környezeti értékek propagálása az Önkormányzattal és más közösségekkel együttműködve;
(6) társadalmi felelősségvállalás
a) szociális, karitatív tevékenység, esélyegyenlőséget elősegítő programok,
b) érdekképviselet és érdekvédelem
c) a házasságra történő felkészítés, a házasság intézményének és a családi életre nevelésének elősegítése;
(7) önkéntesség
a) önkéntes programok szervezése és lebonyolítása,
b) önkéntes tevékenységek fejlesztése és az önkéntesek számának növelése,
c) szervezetek és az önkormányzat közötti önkéntes tevékenység előmozdítása,
d) a civil társadalom erősítése, a szervezetek önkéntes helyi társadalmi szerepvállalásának segítése,
e) a szervezetek által önkéntesen megvalósuló, öntevékenységre épülő szakmai, generációs, sport vagy szabadidős programok, kulturális, művészeti, sport és ifjúsági rendezvények,
f) az önkéntes helyi társadalmi szerepvállalást vállaló szervezetek működésének segítése,
g) a sportszervezetek helyi társadalmi szerepvállalásának segítése,
h) országos sportági szakszövetség tagjaként a sportág versenyrendszerében résztvevő sportszervezetek által megvalósuló, öntevékenységre épülő szakmai és versenysport rendezvények.
15. § (1) A Képviselő-testület pénzügyi támogatást az alábbi költségekre nyújt:
(2) A szervezetek működésével kapcsolatos költségek:
16. § (1) A támogatásról hozott döntésben szerepeltetni kell:
a) a támogatott szervezet pontos megnevezését,
b) a támogatás pontos célját, a támogatott tevékenység, program megnevezését, annak megvalósításának befejezési határidejét,
c) a támogatás összegét,
d) az elszámolás időpontját
17. § (1) Nem részesíthető tárgyévben támogatásban az a szervezet, amely:
a) a benyújtott pályázati dokumentációjában megtévesztő vagy valótlan adatot szolgáltatott,
b) a pályázati dokumentáció nem tartalmazza a 10. § -ban meghatározottakat és a hiánypótlást határidőre nem teljesíti,
c) az előző évben kapott támogatással nem vagy nem megfelelően számolt el,
d) az előző évben kapott támogatást előzetes hozzájárulás nélkül a támogatási céltól eltérően használta fel,
e) lejárt esedékességű, meg nem fizetett köztartozással rendelkezik,
f) a támogatást kérő tekintetében a Knyt 6. §-ában meghatározott összeférhetetlenség áll fenn.
V. A támogatás felhasználása
18. § (1) A támogatásról szóló döntés alapján a szervezettel támogatási szerződést kell kötni.
(2) A szerződésnek tartalmaznia kell az alábbiakat:
a) a szerződést kötő felek pontos megnevezése,
b) a támogatásról szóló döntés száma, a döntéshozó megnevezése,
c) a támogatott cél pontos meghatározása,
d) a támogatás összege,
e) a támogatás folyósításának rendjét,
g) a támogatásról történő elszámolás határideje, módja.
(3) A támogatás csak a döntésben és az az alapján kötött támogatási szerződésben megjelölt célra használható fel.
(4) A támogatás eltérő célra történő felhasználása csak akkor lehetséges, ha a Képviselő-testület ahhoz a szervezet írásbeli kérelme alapján hozzájárul, és a támogatási szerződést a szerződő felek a hozzájárulásról hozott döntésnek megfelelően módosítják.
VI. A pályázat nyilvánossága
19. § (1) A szervezetek részére biztosított támogatásról, valamint az elszámolásról tájékoztatót kell készíteni, amelyet közzé kell tenni az Önkormányzat honlapján.
(2) A közzétételről a polgármester gondoskodik.
(3)3
20. §4
VII. A támogatással történő elszámolás
21. § (1) A szervezet a támogatás felhasználásáról a tárgyévet követő év január 31. napjáig köteles elszámolni.
(2) Amennyiben a szervezet a támogatást rendezvény vagy meghatározott program megvalósulására igényelte, felhasználásáról a megvalósulást követő 60 napon belül köteles elszámolni.
(3) A támogatás felhasználásáról a támogatott szervezetnek részletes szakmai és pénzügyi beszámolót kell készítenie és az önkormányzat részére benyújtania.
(4) Az elszámolások elfogadásáról a Képviselő-testület a soron következő ülésén, de legkésőbb az elszámolás benyújtását követő 60. napon dönt.
22. § (1) A benyújtott számlákról a 4. számú melléklet szerinti bizonylat összesítőt kell készíteni. A támogatás felhasználásához kapcsolódó számla eredeti példányára rá kell vezetni, hogy „….Ft a …..számú Bölcske Községi Önkormányzattal kötött szerződés terhére elszámolva”, majd el kell látni a szervezet képviseletére jogosult személy aláírásával, és dátummal. A számlákat ezt követően le kell másolni, majd a másolatra rá kell vezetni, hogy „A másolat az eredetivel mindenben megegyezik”, valamint el kell látni a képviselő aláírásával, dátummal.
(2) Amennyiben a szervezet a támogatás összegét vagy annak egy részét a támogatási megállapodásban meghatározott határidőig nem használta fel a fel nem használt részt az elszámolást követő 15 napon belül vissza kell fizetni az önkormányzat részére.
(3) Amennyiben a pénzügyi elszámolás alapján megállapítható, hogy a támogatott nem a támogatási szerződésben foglalt célnak megfelelően használta fel a kapott támogatást vagy egy részét, a támogatott köteles felszólítástól számított 8 napon belül az önkormányzat részére visszafizetni a kifizetett támogatás nem megfelelően felhasznált részét.
VIII. Záró rendelkezések
23. § (1) Ez a rendelet 2015. december 1-jén lép hatályba.
(2) Hatályát veszti a helyi önszerveződő közösségek pénzügyi támogatásának rendjéről szóló 15/2001. (XI.16.) önkormányzati rendelet.
A 10. § (2) bekezdése a Bölcske Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 25.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (1) bekezdése a Bölcske Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 25.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 19. § (3) bekezdését a Bölcske Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 25.) önkormányzati rendelete 3. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 20. §-t a Bölcske Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 25.) önkormányzati rendelete 3. § b) pontja hatályon kívül helyezte.