Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2020. (IX. 28.) önkormányzati rendelete
a Dunaföldvár Város Önkormányzatának jelképeiről, kitüntetéseiről, elismerő címeiről, és a településnév használatáról
Hatályos: 2024. 12. 10 15:20Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2020. (IX. 28.) önkormányzati rendelete
a Dunaföldvár Város Önkormányzatának jelképeiről, kitüntetéseiről, elismerő címeiről, és a településnév használatáról
Dunaföldvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és i) pontjában, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 42. § 3. pontjában és Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 22. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Dunaföldvár Város Önkormányzat Képviselő-testületének a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 19/2020. (IX.28.) önkormányzati rendelet 27.§ (6) bekezdésben meghatározott véleményezési jogkörében eljáró Ügyrendi-, Közrendvédelmi és Jogi Bizottság; Oktatási-, Kulturális-,Egészségügyi-, Szociális, Ifjúsági és Sport Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:1
1. Általános rendelkezések
1. § Az önkormányzat jelképei:
a) a címer,
b) a zászló és
c) a pecsét,
amelyek leírását, és használatának szabályait a 4.§ - 13. § tartalmazza.
2. § (1) Dunaföldvár Város Önkormányzata által alapított címek, kitüntetések:
a) „Dunaföldvár Város Díszpolgára”cím,
b) „Dunaföldvárért” Emlékérem kitüntetés,
c) „Dunaföldvár Gyermekeiért” kitüntetés,
d) az „Év köztisztviselője” cím,
e) a „ Dunaföldvár Sportjáért” kitüntetés,
f)2 „Címzetes főorvosi” cím,
g)3 „Dunaföldvár Város Bora” cím,
h)4 az „ Év szociális munkása” és
i)5 az „Év sportolója” cím
(2)6 Az (1) bekezdésben meghatározott címekre, kitüntetésekre írásban indokoltan a 4. §-ban foglalt határidőben javaslatot tehetnek a dunaföldvári lakcímmel rendelkező lakosság köréből bárki, a dunaföldvári székhelyű civil szervezetek, a polgármester, alpolgármester és a képviselők. A polgármester és az alpolgármester a döntés tárgyalása során Humán és Ügyrendi bizottsági és a testületi ülésen szóban is tehetnek javaslatot.
(3) A kitüntetésre, címre jelölt hozzájáruló nyilatkozatát be kell szerezni, és a javaslathoz kell csatolni.
3. § A „Dunaföldvár” településnév használatára vonatkozó rendelkezéseket a rendelet 22. §-a tartalmazza.
4. § (1)7 A díszpolgári címet és a kitüntetéseket – a d) , g) , és h) pontjában foglalt címek kivételével - a tárgyév június 30. napjáig ünnepélyes keretek között a Polgármester adja át .
(2) A 2. § g) pontjában meghatározott cím vonatkozásában az átadásra a városi majálison kerül sor.
(3)8 A 2. § h) pontjában meghatározott cím vonatkozásában az átadásra a döntést követő két hónapon belül ünnepélyes keretek között kerül sor.
(4)9 A 2. § a)-c), e) , h) és i) pontjában meghatározott kitüntetések és címek vonatkozásában érkezett javaslatok véleményezésére a Képviselő-testület a Humán és Ügyrendi Bizottságot (továbbiakban: Bizottság), a 2. § g) pontjában meghatározott cím vonatkozásában a Dunaföldvári Kertbarátok Városvédő Egyesületet jelöli ki.
(5)10 A 2. § a)-c), és e) pontjában meghatározott kitüntetések és címek vonatkozásában a tárgyévet megelőző év szeptember 30-ig közzétett pályázati kiírásban szereplő és tárgyévet megelőző év október 31. napjáig határidőre beérkezett ajánlásokat a tárgyévet megelőző év novemberi bizottsági ülésén véleményezi a Bizottság. A Bizottság a javaslatát a közvéleményt is figyelembe véve alakítja ki. Egyetértés hiányában rangsor szerint, alternatív javaslatot terjeszt a Képviselő-testület elé.
(5a)11 A 2. § i) pontjában meghatározott cím vonatkozásában a tárgyévet megelőző év december 1.napjáig közzétett pályázati kiírásban szereplő és tárgyév január 31. napjáig határidőre beérkezett ajánlásokat tárgyév februári ülésén véleményezi a Bizottság. A Bizottság a javaslatát a közvéleményt is figyelembe véve alakítja ki. Egyetértés hiányában rangsor szerint, alternatív javaslatot terjeszt a Képviselő-testület elé.
(6)12 A 2. § h) pontjában meghatározott cím vonatkozásában a tárgyév augusztus 31-ig közzétett pályázati kiírásban szereplő és a tárgyév szeptember 30. határidőre beérkezett ajánlásokat véleményezi a Bizottság. A Bizottság a javaslatát a közvéleményt is figyelembe véve alakítja ki. Egyetértés hiányában rangsor szerint, alternatív javaslatot terjeszt a Képviselő-testület elé.
(7) A Képviselő-testület a bizottsági ülést követő ülésén minősített többségű határozattal dönt a javaslatokról. Arra érdemes jelölt hiányában a Testület dönthet úgy is, hogy nem ítéli oda a kitüntetést, címet.
(8) Az elismerésre érdemes személy elhalálozása esetén posztumusz kitüntetés is adományozható, amelynek átvételére a legközelebbi hozzátartozó jogosult.
(9) Az elismerés visszavonható, ha az elismerésben részesített személy arra érdemtelenné válik.
(10) Érdemtelen az elismerésre különösen az, akit a bíróság a közügyek gyakorlásától jogerősen eltiltott.
(11) A visszavonás módjára az elismerések adományozásának rendjére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
(12) Az elismerésben részesített személyekről és szervezetekről a jegyző elektronikusan nyilvántartást vezet.
(13) A kitüntetések, címek költségeinek fedezetét az Önkormányzat tárgyévi költségvetésében a Képviselő-testület biztosítja.
2. Az Önkormányzat címere
5. § Az Önkormányzat címere: a címerpajzs kék színű, központi motívuma egy kéttornyú, középkori erődtemplom, a torony süvegei barokk jellegűek. A torony erődítményén egyetlen kereszt látható középen. A torony vörös, az erődtemplom ezüstszínű. A címerpajzs baloldalán lemetszett szőlőfürt, melynek szárából érett tölgy – makk ágazik el, mindkettő aranyszínű. A címerpajzs jobb oldalán földből kinövő aranyszínű búzakalász található. Az erődítmény kapuja előtt magyar vitéz áll, kivont szablyával. A címerpajzs alján zöld mezőben az ezüstszínű kanyargó Duna-folyam látható. Ebben a zöld mezőben mintegy a Duna partján áll a Vitéz. A címerleírás a színes támpéldánnyal együtt érvényes.
6. § (1) Az Önkormányzat címerét, mint díszítő és utaló jelképet használni lehet
a) az Önkormányzat körpecsétjén, amely lehet pecsétnyomó, illetőleg gumibélyegző. A pecsétnyomó legalább 40 mm , gumibélyegző legalább 35 mm átmérőjű a megfelelő körirattal ellátva,
b) az Önkormányzat zászlaján,
c) az Önkormányzat szerveinek készített levélpapírok fejlécén, illetve borítékján.
d) az Önkormányzat által kiadott díszokleveleken, emléklapokon, kitüntető és emlékérmeken,
e) a Városháza épületének homlokzatán és a bejáratnál, a dísztermében, tanácskozótermében és más protokolláris célt szolgáló helyiségeiben,
f) az Önkormányzat intézményei bejáratánál és az intézményvezetők irodáiban,
g) az Önkormányzat és szervei által megjelentetett, a település életével foglalkozó kiadványokon, meghívókon, emléktárgyakon, és
h) a városba vezető utak mellett a közigazgatási határnál levő táblán.
(2) Az Önkormányzat címerével ellátott körpecsét
a) az önkormányzat, és más belföldi és külföldi önkormányzatok közötti kapcsolatokban protokolláris célból,
a) az önkormányzat belső működésével és szervezeti felépítésével kapcsolatos rendelkezéseken,
c) a testület által adományozott okleveleken,
d) az önkormányzat nemzetközi kapcsolatait tükröző és rögzítő dokumentumokon, és
e) kitüntető oklevelek hitelesítésekor
használható.
(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túlmenően a pecsét csak akkor használható, ha a Magyarország címerével ellátott bélyegző használatát jogszabály nem teszi kötelezővé.
(4) Az Önkormányzat címere politikai tevékenység során nem használható.
7. § (1) A 6. § (1) bekezdésének g) pontjában meghatározottakon kívül más természetes és jogi személy számára az általa készített kiadványokon, vagy jellegzetes termékeken az Önkormányzat címerének használatát – kérelemre – a jegyző javaslata alapján a polgármester engedélyezheti. Az általános tételű eljárási illetéket a kérelem benyújtásakor a kérelmen le kell róni.
(2) Kereskedelmi, vagy reklám célú felhasználás esetén a címer használatáért díjat kell fizetni. A díj mértékét a jegyző javaslata alapján mérlegelési jogkörében a polgármester állapítja meg a (3) és (4) bekezdésben foglaltak figyelembe vételével.
(3) A díj megállapítása történhet
a) eseti összegben,
b) évi átalány formájában, vagy
c) az elért árbevétel arányában.
(4) A (3) bekezdésben szereplő eseti és átalány összeg természetes személyeknél és jogi személyeknél 1.000-100.000,- Ft-ig terjedhet. Az árbevétel után megállapítható díj mértéke az éves árbevétel 0,1 %-a, de legkevesebb 1.000.- Ft.
(5) A (2)-(4) bekezdés szerinti díjmegállapítás mérlegelési szempontjai:
a) a felhasználási cél,
b) közérdekből, vagy magánérdekből történik a felhasználás,
c) a város jó hírét erősíti-e a felhasználás,
d) kivitelezés, megjelenés módja, formája méltó-e.
8. § (1) A címer használatára vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a kérelmező megnevezését címét,
b) a címerhasználat célját,
c) az előállítani kívánt mennyiséget,
d) a címer előállításának anyagát,
e) terjesztés, illetve forgalomba hozatal esetén annak módját,
f) a használat időtartamát,
g) a címerrel díszítendő tárgy mintapéldányát,
h) a felhasználásért felelős személy megnevezését.
(2) A címer használatára vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell:
a) az engedélyes megnevezését és címét,
b) az előállítás anyagát,
c) az engedélyezett felhasználás célját,
d) az előállításra engedélyezett mennyiséget,
e) a felhasználás idejét, illetőleg az engedély érvényességének időtartamát,
f) a terjesztés, a forgalomba hozatal módjára vonatkozó esetleges kikötéseket,
g) a címer felhasználásért felelős személy megnevezését,
h) amennyiben a címer használatáért díjat kell fizetni, a díj összegét.
(3) A kiadott engedélyekről a Hivatal elektronikus nyilvántartást vezet.
(4) Engedélyben foglaltaktól eltérő címerhasználat esetén a kiadott engedélyt a polgármester visszavonhatja, és eltilthatja a címert jogosulatlanul, vagy engedély nélkül használót a további használattól.
9. § (1) Az Önkormányzat címerének kicsinyítése csak olyan mértékű lehet, hogy az ne sértse a hiteles ábrázolást.
(2) Amennyiben nincs lehetőség az önkormányzat címerének eredeti színben való ábrázolására, akkor az csak a hordozó tárgy anyagának (fém, fa, bőr, kerámia stb.) színében, de a heraldika általános szabályainak és színjelzéseinek megtartásával történhet.
3. A zászló leírása és használata
10. § (1) A zászlólap – arányában a zászlórúd felöl nézve 1:2 arányú téglalap – középen vágással egy felső kék és egy alsó fehér mezőre osztott, rajta az első harmad vonalában, mint tengelyen foglal helyet az Önkormányzat címere, amelyet a város nevét feltüntető felirat boltoz a kék mezőben arany hímzéssel. A zászlólap vége arannyal rojtozott.
(2) Az Önkormányzat zászlaja esetében az arányt meghatározó téglalap rövidebb oldala egy méter.
11. § (1) A zászló lobogó formájában is használható. A zászló (a lobogó) vagy annak méretarányos változatai használhatók:
a) hivatalos állami ünnepek alkalmával Magyarország zászlajával együtt,
b) a város életében jelentős események, ünnepségek és rendezvények alkalmából más hivatalos zászlóval együtt,
c) a képviselő-testület ülései alkalmával önállóan az ülés helyszínén,
d) nemzeti, illetőleg megyei gyászesemény alkalmával a fekete zászlóval együtt félárbócra eresztve,
e) minden a várossal összefüggő, vagy az önkormányzat részvételével rendezett eseményen.
(2) A zászló előállításának engedélyezésére a címerre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(3) A Magyarország címerét és Dunaföldvár Város címerét, illetőleg zászlaját, valamint a milleniumi zászlót a Képviselő-testület üléstermében az alkalomhoz illően el kell helyezni.
12. § (1) A nemzeti ünnepeken Dunaföldvár város alábbi közterületein kell a villanyoszlopokon a város zászlaját és Magyarország lobogóját elhelyezni a jogszabályokban meghatározottakon felül
a) Béke tértől a Paksi u. 22., illetve 27. házszámig,
b) a Béke téren,
c) a Kossuth Lajos utca 1. házszámtól a Kossuth Lajos utca 17. házszámig és
d) a Gábor Pál utcában.
(2) Dunaföldvár Város Polgármesteri Hivatala, illetve a Rákóczi 2. szám alatti épület előtti közterületen létesített árbocokon állandó jelleggel fel kell vonni Magyarország lobogóját, a város zászlaját, és az Európai Unió zászlaját, és azokat az elhasználódás függvényében rendszeresen cserélni kell.
(3) Dunaföldvár város testvérvárosainak zászlaját, azok rendelkezésre állásának hiányában a testvérvárosok államainak zászlaját a Dunaföldvári Polgármesteri Hivatal, illetve a Rákóczi utca 2. szám alatti épület előtti közterületen létesített árbocokon testvérvárosi delegáció Dunaföldváron tartózkodása esetén időszakosan kell felvonni.
4. Pecsét
13. § (1) Az Önkormányzat címerével ellátott körpecsét tartalmazza a Dunaföldvár Város Önkormányzata elnevezést és a város 5. § szerint leírt címerét, amely
a) az önkormányzat, és más belföldi és külföldi önkormányzatok közötti kapcsolatokban protokolláris célból,
b) szerződések, megállapodások hitelesítésekor,
c) az önkormányzat belső működésével és szervezeti felépítésével kapcsolatos rendelkezéseken,
d) a testület által adományozott okleveleken,
e) az önkormányzat nemzetközi kapcsolatait tükröző és rögzítő dokumentumokon, és
f) kitüntető oklevelek hitelesítésekor
használható.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően a pecsét csak akkor használható, ha a Magyarország címerével ellátott bélyegző használatát jogszabály nem teszi kötelezővé.
(3) Az Önkormányzat címerével ellátott körpecsét politikai tevékenység során nem használható.
5. Díszpolgári cím
14. § (1) A díszpolgári cím annak a személynek adományozható, aki:
a) kiemelkedően jelentős munkájával vagy életművével városon belül, országosan vagy nemzetközi viszonylatban elismerést szerzett , vagy
b) tevékenységével a város jó hírnevét öregbíti, vagy
c) példamutató emberi magatartása miatt köztiszteletben áll.
(2) A díszpolgári címmel külön erre a célra készített
a) egyedi szövegezésű díszes oklevél,
b) emlékplakett,
c) Dunaföldvár város címerével ellátott gravírozott legfeljebb 10 gramm súlyú, és 14 karátos aranyból készült pecsétgyűrű, és
d) a cím adományozásáról szóló - Képviselő-testületi döntést tartalmazó - irat jár.
(3)13 Évente legfeljebb kettő díszpolgári cím és egy posztumusz díszpolgári cím adományozható.
(4) Posztumusz díszpolgári címmel erre a célra készített szövegezésű díszes oklevél jár.
(5) A város díszpolgárának halála esetén a közeli hozzátartozó kérelmére a temetési költségek egészét, vagy egy részét az Önkormányzat átvállalhatja a Képviselő-testület külön határozata alapján.
(6) A Képviselő-testület tiszteletbeli díszpolgári címet adományozhat az államéletben jelentős szerepet betöltő tisztségviselőknek.
(7) A tiszteletbeli díszpolgári címmel
a) erre a célra készített egyedi szövegezésű díszes oklevél, és
b)14 legfeljebb bruttó 100 000 Ft értékű ajándék jár.
6. „Dunaföldvárért” Emlékérem
15. § (1) A „Dunaföldvárért Emlékérem” kitüntetés azoknak a személyeknek, személyek csoportjának, egyesületeknek, civil szervezeteknek, gazdasági szervezeteknek adományozható, akik, ill. amelyek tevékenysége a város fejlesztésében, a szociális, kulturális és gazdasági fejlődésében a város értékeit növelő, kiemelkedő jelentőségűnek bizonyult.
(2)15 Évente legfeljebb kettő kitüntetés és legfeljebb egy posztumusz kitüntetés adományozható.
(3) A kitüntetett részére:
a) „Dunaföldvárért Emlékérem” feliratú emlékérem,
b)16 legfeljebb bruttó 100 000 Ft értékű ajándék és
d) az adományozást tanúsító - Képviselő-testületi döntést tartalmazó - irat jár.
(4) A posztumusz kitüntetéssel erre a célra készített díszoklevél jár.
7. „Dunaföldvár Gyermekeiért” kitüntetés
16. § (1) A „Dunaföldvár Gyermekeiért” kitüntetés annak a személynek adományozható, aki
a) a városban legalább 10 éve kiemelkedő eredményt ért el a nevelő-oktató munkában, a sport, az egészségügy, vagy a kultúra területén, vagy
b) magas fokú pedagógiai, és szakmai felkészültsége alapján élen jár az újszerű, hatékony módszerek kidolgozásában, és alkalmazásában, vagy
c) kiemelt feladatának tekinti és tekintette a tehetséggondozást, a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatását, vagy
d) tekintélyt, és megbecsülést szerzett a munkája során a gyermekek és szülők körében.
(2)17 Évente legfeljebb kettő kitüntetés és legfeljebb egy posztumusz kitüntetés adományozható.
(3) A kitüntetett részére:
a) „Dunaföldvár Gyermekeiért” feliratú emlékérem,
b)18 legfeljebb bruttó 100 000 Ft értékű ajándék, és
c) az adományozást tanúsító - Képviselő-testületi döntést tartalmazó - irat jár.
8. „Dunaföldvár Sportjáért” kitüntetés
17. § (1) A „Dunaföldvár Sportjáért” kitüntetés azoknak a személyeknek, személyek csoportjának, egyesületeknek, civil szervezeteknek adományozható, akik sportolóként, edzőként, sportvezetőként, vagy szervezetként olyan megyei, országos, vagy nemzetközi szintű sikereket értek el, amely Dunaföldvár város sportéletében kiemelkedő jelentőségűnek bizonyult.
(2)19 Évente legfeljebb kettő kitüntetés és legfeljebb egy posztumusz kitüntetés adományozható.
(3) A kitüntetett részére:
a) „Dunaföldvár Sportjáért” feliratú emlékérem,
b)20 legfeljebb bruttó 100 000 Ft értékű ajándék, és
c) az adományozást tanúsító - Képviselő-testületi döntést tartalmazó - irat jár.
9. „Év köztisztviselője” cím
18. § (1) A Képviselő-testület közszolgálati feladat kiemelkedő teljesítésének, illetve feladatainak hosszabb időn át történő eredményes végzésének elismeréseként a köztisztviselői kar részére Dunaföldvár Város „Év köztisztviselője” címet (továbbiakban: Cím) alapít.
(2) A Cím odaítélésének feltétele:
a) a köztisztviselő kiválóan alkalmas minősítéssel rendelkezzen és
b) a munkáltató és a köztisztviselői kar együttes javaslata a (3) bekezdés szerint.
(3) A köztisztviselők titkos szavazással javaslatot tesznek, és ezen szavazás eredményét figyelembe véve a polgármester és a jegyző együtt dönt a cím odaítéléséről.
(4) Az (1) bekezdésben meghatározott Címmel évente egy fő köztisztviselő tüntethető ki.
(5) A Cím adományozása emléklap, és az Önkormányzat költségvetési rendeletében megállapított illetményalap 200 %-ának megfelelő mértékű jutalom juttatásával jár együtt.
(6) A kitüntetés átadására a köztisztviselői napot megelőző képviselő-testületi ülésen kerül sor.
10. „Címzetes főorvosi” cím
19. § (1) A Képviselő-testület azon Dunaföldváron jelenleg és a múltban praxist működtető háziorvos/fogorvos részére, aki 20 éven keresztül folyamatosan körzeti orvosi, háziorvosi, körzeti gyermekorvosi, illetve házi gyermekorvosi feladatokat látott el, valamint azon alapellátást végző fogorvos részére, aki 20 éven keresztül folyamatosan fogorvosi alapellátási feladatokat látott el - címzetes főorvosi címet adományoz.
(2)21 A Címzetes főorvosi címmel külön erre az alkalomra készített egyedi díszoklevél és legfeljebb bruttó 100 000 Ft értékű ajándék jár.
11. „Dunaföldvár Város Bora”
20. § (1) A Képviselő-testület annak érdekében, hogy a felnövekvő nemzedék elé példaként állítsa a szőlő-és borkultúra régebbi és mai művelőinek ténykedését, kiemelten támogassa az éves városi borversenyeket önkormányzati elismerésként „Dunaföldvár Város Bora” címet (továbbiakban: cím) alapít.
(2) Az (1) bekezdésben alapított cím évente egy alkalommal az alábbi négy kategóriában ítélhető oda az arra érdemes bortermelőnek:
a) Dunaföldvár Város Fehér Bora
b) Dunaföldvár Város Vörös Bora
c) Dunaföldvár Város Rose Bora és
d) Dunaföldvár Város Othello Bora.
(3) A Dunaföldvári Kertbarátok Városvédő Egyesület által szervezett borverseny résztvevői közül azok vehetnek részt az (1) bekezdés szerinti címért induló versenyben
a) azok a borosgazdák, akik dunaföldvári termőhellyel rendelkeznek, vagy Dunaföldvár legfeljebb 25 km-es körzetéből vásárolt szőlőből állítanak elő bort Dunaföldváron és erről nyilatkozatot tesznek,
b) akinek a borát a borverseny zsűrije a legmagasabb pontszámmal értékelte,
c) akinek írásos nyilatkozata szerint a borversenyre benevezett fajtájú borból legalább 100 liter mennyiségű bor áll rendelkezésre a verseny időpontjában a saját fogyasztásra szánt és az egyéb értékesítésre tartalékolt mennyiségen felül és
d) aki megfelel a tárgyévben érvényes jövedéki és számviteli szabályoknak.
(4) A Borverseny zsűrije általi szakvélemény alapján a Dunaföldvári Kertbarátok Városvédő Egyesület ítéli oda a „Város Bora” címet a pályázati feltételeknek mindenben megfelelő és a címre érdemes fehér, vörös, othello és rose borokból.
(5)22 A díjat évente kategóriánként csak 1-1-1-1 személy kaphatja meg, akinek a nevét és a címmel kitüntetett bor fajtáját a helyi újságban, a helyi tv-ben, és a városi honlapon közzé kell tenni.
(6)23 Az önkormányzat a címet elnyert fehér, vörös, othello és rose borokból évente legalább 20-20-20-20 palack bort biztosít az Önkormányzat részére –reprezentációs célú felhasználás végett - a versenyeredmény kihirdetését követő 2 hónapon belül. A palackon fel kell tüntetni a kitüntető címen túl a termelő nevét, a bor fajtáját, évjáratát és termőhelyét is.
(7)24 A cím mindenkori nyertese részére bruttó 50.000 forint jár, és a nyertes reklámozás során hivatkozhat az elnyert címre, de a „Dunaföldvár Város Bora” feliratú palack címkék készítésének jogát az önkormányzat fenntartja saját magának.
12. Az „Év szociális munkása” cím
21. § (1) A Képviselő-testület annak érdekében, hogy elismerje azoknak a szakembereknek a munkáját, akik az év minden napján segítik, gondozzák segítségre szoruló honfitársainkat a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások területén Dunaföldváron - önkormányzati vagy megyei fenntartású intézményekben, illetve a civil vagy egyházi feladatellátás keretei között - önkormányzati elismerésként „Az év szociális munkása” címet (továbbiakban: cím) alapít.
(2) Az (1) bekezdésben alapított cím évente egy személynek egy alkalommal ítélhető oda az arra érdemes szociális, gyermekvédelmi, vagy gyermekjóléti szolgáltatás területén dolgozó szakembernek.
(3) A kitüntetett részére a címadományozásról szóló elismerő oklevél - amelyet a polgármester és a jegyző ír alá – és bruttó 100.000.- Ft jár.
12/A.25 „Év sportolója” cím
21/A. § (1) A Képviselő-testület a város sportmozgalmában kifejtett kimagasló sportmunkának, és a város hírnevét öregbítő országos vagy nemzetközi versenyen kimagasló eredményt elért dunaföldvári lakóhellyel rendelkező személy sportteljesítményének elismerésére „Év Sportolója” elnevezéssel a (3) bekezdésben meghatározott címeket adományozhatja.
(2) A Képviselő-testület a (3) bekezdésben meghatározott címet annak a kimagasló eredményt elért sportolónak adományozhatja, aki a sportban az előző ajánlási határidőt követően kimagasló eredményt ért el.
(3) A Képviselő-testület az „Év Sportolója” címet adományozhat az előző évi ajánlási határidőt követően aktívan versenyző, illetve országos vagy nemzetközi versenyen kiemelkedő teljesítményt nyújtó sportolónak az alábbiak szerint:
a) „Év Leány Sportolója” – Általános Iskolai tanuló részére
b) „Év Leány Sportolója” – Középiskolai tanuló részére
c) „Év Fiú Sportolója” – Általános Iskolai tanuló részére
d) ) „Év Fiú Sportolója” - Középiskolai tanuló részére
(4) Általános Iskolai korosztályba az a középiskolai tanulmányait folytató tanuló is beleszámít, aki a 8. osztályt befejezte és megkezdte a középiskolás tanulmányait, de nincs lezárt éves bizonyítványa a középiskolában.
(5) Középiskolás korosztályba az a felsőfokú tanulmányait folytató tanuló is beleszámít, aki a középiskolai tanulmányait befejezte és megkezdte a felsőfokú tanulmányait, de nincs lezárt éve a felsőoktatásban.
(6) Az Év sportolójának elismerése névre szóló díszoklevél és 50 000 Ft értékű vásárlási utalvány formájában történik.
(7) Évente összesen legfeljebb négy – kategóriánként legfeljebb egy – cím odaítélésére kerülhet sor.
13. „Dunaföldvár” településnév használata
22. § (1) A természetes és jogi személyek, és a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, tudományos, irodalmi, művészi és egyéb közszereplést végzők részére elnevezésük, tevékenységük gyakorlása, működésük folytatása során a „Dunaföldvár”, „Dunaföldvár Város” megjelölés, illetve név (továbbiakban: településnév), valamint ezek bármely toldalékos formájának használatát a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester engedélyezi.
(2) A településnév felvételét és használatát csak azok kérhetik, akiknek lakcíme/székhelye Dunaföldvár város közigazgatási területén van.
(3) A településnév felvétele és használata iránti kérelmet az általános tételű eljárási illeték lerovásával írásban lehet benyújtani a polgármesterhez, aki határozattal dönt a kérelemről.
(4) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a kérelmező megnevezését, székhelyét,
b) a kérelmező tevékenységi körét,
c) a használat célját és módját, és
d) a használat időtartamát.
(5) Amennyiben dísztárgy, embléma, kiadvány vagy termék megjelölését szolgálja a településnév, úgy annak tervét a kérelemhez csatolni kell.
(6) A településnév felvételére és használatára vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell:
a) a jogosult megnevezését és székhelyét,
b) az engedélyezett felvétel vagy használat céljának meghatározását,
c) az engedély érvényességének időtartamát, és
d) a felvétel és használat módjával kapcsolatos esetleges egyéb kikötéseket és előírásokat.
(7) A kiadott engedély érvényessége szólhat:
a) kérelmező működési idejének időtartamára,
b) tevékenység folytatásának időtartamára,
c) meghatározott időpontig történő felhasználásra,
d) egy alkalomra, vagy
e) határozatlan időre
(8) A településnév engedélyezett használatának ellenőrzéséről a jegyző gondoskodik.
(9) Az engedély kiadása megtagadható, ha a használat vagy annak módja és körülményei Dunaföldvár Város Önkormányzat és a város lakossága jogait, jogos érdekeit sértené, vagy veszélyeztetné, vagy ha ugyanazon vagy hasonló tevékenység gyakorlásához már van kiadott engedély, vagy az engedélyezni kívánt nevet már valaki jogszerűen használja.
(10) A kiadott engedélyt vissza kell vonni, ha a használat vagy annak célja, módja és körülményei Dunaföldvár Város Önkormányzata és a város lakossága jogait, jogos érdekeit sérti, vagy veszélyezteti, vagy ha a felhasználó az engedélyben meghatározott feltételeket, előírásokat megsérti.
(11) A kiadott engedélyekről a Hivatal nyilvántartást vezet.
14. Záró rendelkezések
23. § (1) Ez a rendelet 2020. október 1. napján lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Dunaföldvár Város Önkormányzatának jelképeiről, kitüntetéseiről, elismerő címeiről, és a településnév használatáról szóló 7/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet.
24. §26 2024. évben a 2. § i) pontjában meghatározott cím vonatkozásában a tárgyév február 1.napjáig közzétett pályázati kiírásban szereplő és tárgyév február 15. napjáig határidőre beérkezett ajánlásokat tárgyév februári ülésén véleményezi a Bizottság. A Képviselő-testület a bizottsági ülést követő ülésén minősített többségű határozattal dönt a javaslatokról.
Horváth Zsolt dr. Boldoczki Krisztina
polgármester jegyző27
A bevezető a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdés f) pontja a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdés g) pontja a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdés h) pontja a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdés i) pontját a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 2. § (2) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2024. (X. 30.) önkormányzati rendelete 5. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (1) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (I. 24.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 4. § (3) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. A 4. § (3) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (4) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. A 4. § (4) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2024. (X. 30.) önkormányzati rendelete 5. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (5) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. A 4. § (5) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (5a) bekezdését a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdése iktatta be.
A 4. § (6) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 14. § (3) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 28/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (7) bekezdés b) pontja a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 15. § (2) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (I. 24.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 15. § (3) bekezdés b) pontja a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 16. § (2) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (I. 24.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 16. § (3) bekezdés b) pontja a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.
A 17. § (2) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (I. 24.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.
A 17. § (3) bekezdés b) pontja a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 19. § (2) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.
A 20. § (5) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 20. § (6) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 20. § (7) bekezdése a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 12/A. alcímet (21/A. §-t) a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
A 24. §-t a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 1.) önkormányzati rendelete 4. §-a iktatta be.
Az aláírás a Dunaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.