Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2014.(III.3.) önkormányzati rendelete
Madocsa Község Önkormányzata 2014. évi költségvetéséről
Hatályos: 2014. 04. 08- 2022. 05. 10Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2014.(III.3.) önkormányzati rendelete
Madocsa Község Önkormányzata 2014. évi költségvetéséről1
Madocsa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § és 24. §-ai, és a Pénzügyi Bizottság véleményének figyelembevételével a következőket rendeli el:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya a helyi önkormányzatra, annak képviselő-testületére és bizottságaira, továbbá az önkormányzat által irányított költségvetési szervekre terjed ki.
(2) E rendelet személyi hatálya kiterjed a közvetlen és közvetett támogatások tekintetében minden támogatást nyújtó e rendelet hatálya alá tartozó szervre, szervezetre, valamint minden támogatásban részesülőre.
KÖLTSÉGVETÉS BEVÉTELEI ÉS KIADÁSAI
2. Az önkormányzat és költségvetési szerveinek
2014. évi költségvetése
3. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2014. évi
a) költségvetési bevételek előirányzatát 138.377 e Ft-ban
b) költségvetési kiadások előirányzatát 146.780 e Ft-ban
c) költségvetési hiányát 8.403 e Ft-ban
4. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat (mint önálló jogi személy) költségvetését -előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és feladattípusok szerinti bontásban – a 2. számú melléklet szerint hagyja jóvá.
(2) A Madocsai Alapszolgáltatási Központ költségvetését - előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és feladattípusok szerinti bontásban - a 3. számú melléklet szerint hagyja jóvá.
5. § Az önkormányzat kiadási előirányzatai terhére kötelezettséget a polgármester vagy az általa felhatalmazott személy vállalhat. Az előbbiek szerinti kötelezettség pénzügyi ellenjegyzésére a pénzügyi előadó jogosult, aki rendelkezik a 368/2011 (XII.31.) Kormányrendelet (továbbiakban Ávr.) 55. §. (3) bekezdésében előírt képesítési előírásokkal.
3. A költségvetési többlet felhasználása, a költségvetési hiány finanszírozásának módja
6. § (1) Az önkormányzati gazdálkodás során az év közben létrejött hiány finanszírozási módja a hitelfelvétel. A működési költségvetés egyensúlyát továbbá más bevételi forrásból, kiadások csökkentéséből és a nem kötelező feladatok elhagyásával kell biztosítani.
(2) A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert - amennyiben a likviditási helyzet indokolja - a számlavezető banktól munkabér és más rövid lejáratú éven belüli hitel felvételére.
(3) A felhalmozási célú hitelügyletekkel kapcsolatos hatáskörök kizárólagosan a Képviselő-testületet illetik meg.
7. § (1) A gazdálkodás során az év közben létrejött bevételi többletet a Képviselő-testület államilag garantált értékpapír vásárlással, illetve pénzintézeti pénzlekötés útján hasznosíthatja.
(2) Az (1) bekezdés szerinti hasznosítással kapcsolatos szerződések, illetve pénzügyi műveletek lebonyolítását 10.000 e Ft-ig a Képviselő-testület a polgármester hatáskörébe utalja. A polgármester a megtett intézkedéséről a következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatást ad.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott összeget meghaladó bevételi többlet felhasználásáról a képviselő-testület annak felmerülését követő testületi ülésén esetenként dönt.
(4) A költségvetési szerv a személyi juttatások előirányzatából származó megtakarítást év közben, továbbá a pénzmaradvány, illetve előirányzat-maradvány jóváhagyását követően felhasználhatja azzal, hogy a személyi juttatások eredeti előirányzatának megállapításakor számításba vett létszám-előirányzat vagy a munkaidő alap év közbeni csökkentéséből származó tartós megtakarítás jóváhagyás nélkül illetményemelésre is felhasználható.
A KÖLTSÉGVETÉS VÉGREHAJTÁSÁNAK SZABÁLYAI
4. Általános végrehajtási szabályok
8. § (1) A helyi önkormányzat gazdálkodásának végrehajtó szerve a költségvetési szervként működő közös önkormányzati hivatal.
(2) A bevételek beszedésekor és a kiadások teljesítésekor készpénzkímélő fizetési módot kell alkalmazni.
(3) Készpénzben történő kifizetések jogcímei az alábbiak lehetnek:
a) személyi juttatások: megbízási díj, hó közi kifizetés, fizetési előleg, költségtérítés, önkormányzati díjak;
b) elszámolásra kiadott összegek: kiküldetési költség, beszerzés, reprezentáció, üzemanyag vásárlás, postaköltség;
c) Készlet és kisértékű tárgyi eszközök beszerzése;
d) kisösszegű szolgáltatási kiadások;
e) társadalom- és szociálpolitikai juttatások, ellátottak pénzbeli juttatásainak kifizetése
9. § A képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik a költségvetési rendelet módosítása.
5. Előirányzatok megváltoztatása
10. § (1) A helyi önkormányzat, a költségvetését, valamint az irányítása alá tartozó költségvetési szerv előirányzatait a rendeletének módosításával megváltoztathatja. Az előirányzat megváltoztatás nem érintheti az Országgyűlés kizárólagos – költségvetési törvényben felsorolt –, illetve a Kormány előirányzat-módosítási hatáskörébe tartozó előirányzatokat.
(2) Ha év közben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet, vagy elkülönített állami pénzalap a helyi önkormányzat számára pótelőirányzatot biztosít, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja. A képviselő-testület - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb a költségvetési szerv számára a költségvetési beszámoló irányító szervhez történő megküldésének külön jogszabályban meghatározott határidejéig, december 31-i hatállyal dönt a költségvetési rendeletének ennek megfelelő módosításáról.
11. § (1) Az önkormányzat és a költségvetési szerve bevételi és kiadási előirányzatai év közben megváltoztathatóak.
(2) Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti – Áht. rendelkezéseitől eltérő - intézkedést hozhat, amelyről a képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, a költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet.
12. § (1) A helyi önkormányzati költségvetési szerv
a) személyi juttatási előirányzatát a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelően
b) felhalmozási célú előirányzatát kizárólag az előző évi pénzmaradványa terhére változtathatja meg.
(2) Az önkormányzati költségvetési szerveknél a személyi juttatások év közbeni változtatására az Áht. és az Ávr. szabályait kell alkalmazni.
(3) A helyi önkormányzati költségvetési szerv saját hatáskörében végrehajtott előirányzat-változtatásáról a jegyző előkészítésében a polgármester a képviselő-testületet harminc napon belül tájékoztatja. A Képviselő-testület negyedévente, de legkésőbb a költségvetési szerv számára az éves beszámoló irányító szervhez történő megküldésének határidejéig, december 31-i hatállyal módosítja ennek megfelelően a költségvetési rendeletét.
6. Költségvetési szervek pénzmaradványa
13. § (1) A helyi önkormányzati költségvetési szerv pénzmaradványát a képviselő-testület hagyja jóvá.
(2) A képviselő-testület gazdasági szükséghelyzetben a költségvetési szervet megillető pénzmaradvány felhasználását korlátozhatja. Gazdasági szükséghelyzetnek minősül különösen amikor az önkormányzat működése fizetésképtelenség miatt veszélybe kerül.
7. A támogatások odaítélésének, folyósításának és
elszámolásának rendje
14. § (1) A civil szervezetek támogatásának elbírálásáról a Képviselő-testület dönt.
(2) A támogatási kérelem minden év január 31. napjáig nyújtható be Madocsa község jegyzőjéhez. A támogatási kérelem kizárólag formanyomtatványon nyújtható be, amely beszerezhető a Polgármesteri Hivatalban, vagy letölthető az önkormányzat hivatalos honlapjáról www.madocsa.hu
LÉTSZÁM ÉS BÉRGAZDÁLKODÁS
15. § (1) A képviselő-testület az önkormányzat éves létszám-előirányzatát 10 főben állapítja meg.
a) főállású polgármester 1 fő
b) közalkalmazottak létszáma 6 fő
c) egyéb foglalkoztatott 1 fő
d) részmunkaidős egyéb foglalkoztatott 2 fő
e) közfoglalkoztatottak létszáma pályázati lehetőségtől függően módosítás során kerül megállapításra
(2) A Madocsai Alapszolgáltatási Központ éves létszám-előirányzatát 4 főben állapítja meg.
a) közalkalmazottak létszáma 3 fő
b) részmunkaidős közalkalmazott létszáma 1 fő
(3) A Képviselő-testület a köztisztviselőket és közalkalmazottakat megillető cafetéria-juttatás éves keret összegét a személyi juttatás kiemelt előirányzaton belül, nem rendszeres személyi juttatás részeként személyenként a költségvetési törvény által meghatározott maximális összegben állapítja meg. A megállapított összeg a munkáltató által megfizetendő SZJA-t is magába foglalja
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
16. § . E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
Az önkormányzati rendeletet a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2022. (V. 10.) önkormányzati rendelete 9. §-a hatályon kívül helyezte 2022. május 11. napjával.