Balatonfüred Város Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2024. (X. 14.) önkormányzati rendelete
a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról
Hatályos: 2024. 10. 16Balatonfüred Város Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2024. (X. 14.) önkormányzati rendelete
a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról
Balatonfüred Város Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Az önkormányzat elnevezése és jelképe
1. § (1) Az önkormányzat elnevezése: Balatonfüred Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat).
(2) Székhelye: 8230 Balatonfüred, Szent István tér 1.
(3) Az Önkormányzat jelképei:
a) a címer,
b) a zászló,
c) a pecsét
(4) Az Önkormányzat jelképeinek használatát önkormányzati rendelet állapítja meg.
2. § (1) Az Önkormányzat pecsétje: körbélyegző, Balatonfüred Város Önkormányzata körirattal, középen a Magyarország címerével. Ezt a bélyegzőt kell használni az önkormányzat nevében, a polgármester és a jegyző együttes aláírását tartalmazó kiadmányokon.
(2) A polgármester és az alpolgármester hivatalos kör alakú pecsétjén középen Magyarország címere van, a köríven pedig a következő felirat olvasható:
a) Balatonfüred Város Polgármestere, illetve
b) Balatonfüred Város Alpolgármestere.
(3) Balatonfüred Város Napja: április 25.
(4) Az Önkormányzat havilapja: Balatonfüredi Napló
2. Az önkormányzat szervei
3. § (1) A Képviselő-testület bizottságai:
a) Jogi-, Közrendvédelmi és Ellenőrző Bizottság,
b) Pénzügyi és Gazdasági Bizottság,
c) Humán Erőforrás Bizottság, és
d) Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottság.
(2) A Képviselő-testület 2013. január 01. napjától közös önkormányzati hivatalt hozott létre Balatonszőlős, Dörgicse, Pécsely és Vászoly Községek Önkormányzataival, Balatonfüredi Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: Önkormányzati Hivatal) elnevezéssel.
3. Alapfeladatok
4. § (1) Az Önkormányzat a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvényben (a továbbiakban: Mötv.) meghatározott kötelezően ellátandó feladatait a lakossági igények és anyagi lehetőségeinek függvényében biztosítja.
(2) A Képviselő-testület - figyelemmel a kötelezően ellátandó feladatokra, anyagi lehetőségeitől függően - az Önkormányzat éves költségvetésében meghatározza, hogy a helyi közszolgáltatások körében mely feladatokat, milyen mértékben és módon látja el.
(3) Az Önkormányzat alaptevékenységének kormányzati funkció szerinti besorolását - figyelemmel az Mötv. 13. § (1) bekezdésében foglaltakra - az 1. melléklet tartalmazza.
(4) Az Önkormányzat vállalkozási tevékenységet nem végez.
4. Önként vállalt feladatok
5. § (1) A Képviselő-testület a törvények által előírt kötelező feladatainak ellátásán túl, külön önkormányzati rendelettel önként vállalhat feladatot, amelyet jogszabály nem utal más szerv hatáskörébe.
(2) A feladatok önkéntes vállalása előtt a Képviselő-testület minden esetben előkészítő eljárást folytat le, melynek keretében kikéri az érintett bizottságok, valamint a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság véleményét. Szükség esetén a feladatellátás felvállalása előtt szakértő közreműködése is igénybe vehető.
(3) Az előkészítő eljárás lefolytatásáról a polgármester gondoskodik. A közfeladat önkéntes felvállalását tartalmazó javaslat akkor terjeszthető a Képviselő-testület elé, ha tartalmazza a megvalósításhoz szükséges költségvetési forrásokat.
(4) Az Önkormányzat önként vállalt feladatait a 2. melléklet tartalmazza.
5. A Képviselő-testületi feladatok ellátása
6. § (1) A Képviselő-testület a feladatait, a bizottságai, a polgármester, az Önkormányzati Hivatal és a jegyző útján látja el.
(2) Az átruházott hatáskörök gyakorlásáról a polgármester a Képviselő-testületnek a munkaterv szerinti üléseken tájékoztatást ad.
7. § A Képviselő-testület tagjainak száma a polgármesterrel együtt: 12 fő.
6. A Képviselő-testület munkaprogramja, munkaterve
8. § (1) A Képviselő-testület a rendes ülések tervszerű megtartása érdekében, a polgármester javaslatára éves munkatervet határoz meg. A következő évi munkatervet jóváhagyásra legkésőbb az év első ülésre kell a Képviselő-testület elé terjeszteni.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően az általános önkormányzati választás évének II. félévére nem készül munkaterv.
(3) A munkaterv tervezetét a jegyző állítja össze, amelynek során javaslatot kérhet:
a) a Képviselő-testület tagjaitól,
b) a bizottságoktól, illetve
c) az Önkormányzati Hivatal osztályvezetőitől.
(4) A munkaterv tartalmazza:
a) az ülések tervezett időpontját,
b) az ülések várható napirendjét,
c) a napirendi pontok előadóit
7. A Képviselő-testületi ülés összehívása, vezetése
9. § (1) A Képviselő-testület alakuló ülést, munkaterv szerinti ülést, rendkívüli ülést és ünnepi ülést tarthat, valamint évente egyszer közmeghallgatást tart.
(2) A Képviselő-testület döntéseit ülésein hozza meg, az alakuló és a munkaterv szerinti ülések helye az Önkormányzati Hivatal Nagyterme. Ettől eltérő helyszínt a polgármester a meghívóban meghatározhat.
(3) A nyilvános ülésen a hallgatóság csak az ülésterem kijelölt helyein foglalhat helyet, az ülés rendjét nem zavarhatja.
(4) A Képviselő-testület munkaterv szerinti ülést – január és augusztus hónapok kivételével – havonta, a hónap negyedik csütörtökén tart.
(5) A polgármester rendkívüli ülést hívhat össze, továbbá az Mötv-ben meghatározott esetekben rendkívüli ülést köteles összehívni.
(6) Rendkívüli ülés összehívására bármilyen értesítési mód igénybe vehető (telefon, elektronikus levél, szóbeli meghívás), azonban a sürgősség indokát közölni kell. A rendkívüli ülés meghívóját - lehetőség szerint - legkésőbb 24 órával az ülés kezdete előtt ki kell kiküldeni.
(7) Rendkívüli ülés esetén az előterjesztést a feladatkörük szerint érintett bizottságok nem véleményezik.
(8) Katasztrófa esetén az ülés azonnal összehívható.
(9) Rendkívüli ülés összehívása esetén is lehetőség szerint írásbeli előterjesztést kell készíteni, amely legkésőbb az ülés kezdetekor is kiosztható a megjelenteknek, de szükség esetén szóbeli előterjesztés alapján is tárgyalható napirendi pont.
(10) Sürgős, halasztást nem tűrő esetben a Képviselő-testület rövid úton (telefon, sms, e-mail) is összehívható a sürgősség okának közlésével.
(11) Az indítványnak tartalmaznia kell az ülés időpontjára és a napirendre vonatkozó javaslatot.
10. § (1) A Képviselő-testület ünnepi ülést tarthat a város napja alkalmából megrendezett ünnepségen, a kitüntetések átadásakor, valamint a Képviselő-testület eseti döntése alapján.
(2) Az alakuló ülést a polgármester a választást követő 15 napon belül hívja össze és vezeti.
(3) Az ülés megnyitása után a választási bizottság elnöke tájékoztatást ad a választás eredményéről.
(4) Az alakuló vagy az azt követő ülésen a képviselők a polgármester javaslatára alpolgármestereket választanak és rögzítik a polgármester illetményét, döntenek az alpolgármester(ek) illetményéről, tiszteletdíjáról és állást foglalnak a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló rendelet felülvizsgálatáról.
11. § A képviselő-testület ülését a polgármester hívja össze és vezeti, akadályoztatása esetén e hatáskörét elsősorban az általa meghatározott általános helyettes alpolgármester gyakorolja, annak akadályoztatása esetén a másik alpolgármester látja el a feladatokat. A polgármesteri és alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetén az ülés összehívására és vezetésére a korelnök jogosult.
8. A Meghívó
12. § (1) A polgármester a képviselő-testületi ülés meghívóját, az írásbeli előterjesztések meghívóját és az előterjesztéseket az ülés tervezett időpontja előtt legalább 3 munkanappal a képviselők és meghívottak részére eljuttatja.
(2) A jegyző a Képviselő-testület ülésének helyéről, időpontjáról és napirendjéről Balatonfüred honlapján, valamint a FÜRED TV –n keresztül tájékoztatja a lakosságot.
(3) A bizottságok előterjesztésekkel kapcsolatos állásfoglalását az ülés napján a bizottságok elnökei átadják a képviselőknek.
(4) A Képviselő-testület ülésére szóló meghívó tartalmazza:
a) az ülés helyét, időpontját,
b) a javasolt napirendi pontokat és
c) az előterjesztők nevét.
(5) A meghívó mellékletét képezik:
a) az előterjesztések,
b) a határozat-tervezetek, és
c) a rendelet-tervezetek.
9. A meghívottak
13. § (1) A nyilvános képviselő-testületi ülésen a Képviselő-testület tagjai mellett, állandó meghívottként - tanácskozási joggal – jelen lehet:
a) a választókerület országgyűlési képviselője,
b) a jegyző
c) az aljegyző,
d) az Önkormányzati Hivatal osztályvezetői,
e) a napirend tárgya szerint illetékes szervek vezetői,
f) az előterjesztés kapcsán érintett magánszemélyt, jogi személyt vagy jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági szervezet, illetve annak meghatalmazottja,
g) a napirend szerint érintett települési székhelyű civil szervezet elnöke,
h) a helyi média képviselői,
i) akik meghívását törvény vagy önkormányzati rendelet kötelezővé teszi, továbbá
j) az egyes napirendek megtárgyalásához a polgármester által megjelölt érintett személy.
(2) A képviselő írásban vagy szóban köteles előre a polgármester részére bejelenteni, hogy a Képviselő-testület ülésén való részvételben akadályoztatva van.
10. Az előterjesztések
14. § (1) Előterjesztésnek minősül:
a) a rendelet-tervezet,
b) a határozati javaslat,
c) a beszámoló, és
d) a tájékoztató.
(2) A Képviselő-testület ülésére főszabályként írásbeli előterjesztést kell benyújtani, amelyet a meghívóval együtt kell megküldeni az érintetteknek.
(3) Az (1) bekezdés b) - d) pont szerinti előterjesztés kivételesen szóbeli is lehet. Írásos előterjesztés nélkül nem tárgyalható a rendeletalkotással összefüggő napirend.
(4) A Képviselő-testület elé javaslatot terjeszthet:
a) a polgármester,
b) az alpolgármester,
c) a Képviselő-testület bizottságai,
d) a képviselő,
e) a jegyző és aljegyző.
(5) Az előterjesztés tartalmi elemeit a 22. § tartalmazza.
(6) Az előterjesztéseket a törvényesség biztosítása érdekében a jegyző ellenőrzi és aláírásával látja el.
(7) Az előterjesztéseket legkésőbb 5 nappal az ülés előtt le kell adni a jegyzőnek.
11. Sürgősségi indítvány
15. § (1) Sürgősségi indítványt a polgármester, az alpolgármester, a Képviselő-testület bizottsága, a képviselők, vagy a jegyző terjeszthet elő. A polgármester sürgősségi indítványát szóban is előterjesztheti.
(2) Az indítványt - a sürgősség tényének rövid indoklásával és az indítvány megküldésével – írásban az ülés előtt legalább 24 órával a polgármesterhez kell benyújtani.
(3) A sürgősség elfogadásáról a Képviselő-testület minősített többséggel határoz. A sürgősség elfogadása esetén a Képviselő-testület az indítványt napirendre tűzi.
12. Az ülésvezetés szabályai
16. § (1) A Képviselő-testület határozatképességére az Mötv. rendelkezése az irányadó.
(2) A Képviselő-testület ülését levezető személy a napirend tervezetet a Képviselő-testület elé terjeszti. A napirend tervezete tartalmazza a tárgyalandó előterjesztések tárgyának megjelölését, azok előterjesztőjét. A képviselők kezdeményezhetik valamely napirendi pont elhagyását, elnapolását, illetve a javasolt sorrend megváltoztatását.
(3) A Képviselő-testület ülését levezető személy a napirend tervezetét szóban kiegészíti az ülésen kiosztott anyagok napirendre vételére vonatkozó javaslattal. Az ülésen kiosztott előterjesztés tárgyalására csak halasztást nem tűrő esetben a polgármester külön engedélye és a jegyző törvényességi véleménye alapján kerülhet sor.
(4) Nem kerülhet a Képviselő-testületi ülésen kiosztásra:
a) a munkatervben meghatározott feladatokkal kapcsolatos anyag,
b) 15 millió forintot meghaladó mértékű költségvetés-átcsoportosítás,
c) önkormányzati társulás létrehozásáról, az ahhoz való csatlakozásról szóló előterjesztés,
d) rendeletalkotás, illetve
e) rendelet módosítás.
13. A Képviselő-testület tanácskozási rendje
17. § (1) A napirendek tárgyalása előtt a polgármester tájékoztatást ad a két – munkaterv szerinti - Képviselő-testületi ülés között történt fontosabb eseményekről, döntésekről.
(2) Ezt követően a polgármester:
a) javaslatot tesz a napirendre,
b) napirendi pontonként megnyitja, vezeti, lezárja és összefoglalja a vitát,
c) napirendi pontonként szavazásra bocsátja a határozati javaslatokat és rendelet tervezeteket, és
d) kihirdeti a szavazás eredményét.
(3) Az ülés vezetésével kapcsolatban a polgármester feladata a tanácskozás rendjének fenntartása. Ennek érdekében az alábbi intézkedésekre jogosult:
a) figyelmeztetheti a hozzászólót, hogy csak a napirenddel kapcsolatban tegye meg észrevételét, s javaslatát, s attól ne térjen el,
b) felszólíthatja a hozzászólót, hogy a tanácskozáshoz nem illő, másokat sértő kijelentésektől tartózkodjon,
c) rendre utasíthatja azt, aki a testülethez méltatlan magatartást tanúsít,
d) megvonhatja a szót attól, aki a fentiekben írt rendzavaró magatartást megismétli, továbbá
e) a nem képviselő résztvevőt - ismételt rendzavarás esetén - a teremből kiutasíthatja.
(4) A nyilvános ülésen megjelent állampolgárok a számukra kijelölt helyet foglalják el. A tanácskozás rendjének megzavarása – bekiabálás, demonstráló táblák felmutatása - estén az ülés vezetője rendre utasíthatja a rendzavarót, ismétlődő rendzavarás esetén pedig az érintettet a terem elhagyására is kötelezheti.
(5) A meghívott vendégeknek hozzászólási lehetőséget a polgármester biztosíthat.
14. A napirend tárgyalása
18. § (1) Az ülést levezető személy minden napirendi pontról - kivéve a tájékoztató jellegű napirendeket - külön vitát nyit.
(2) A napirendi pont tárgyalásakor elsőként az előterjesztőt illeti a szó, aki legfeljebb 3 perc időtartamban a döntéshozatalt befolyásoló, szóbeli kiegészítést fűzhet az írásbeli előterjesztéshez.
(3) Ezt követően a bizottságok elnökei ismertetik az előterjesztéssel kapcsolatos bizottsági véleményt, állásfoglalást.
(4) Az előterjesztő esetleges szóbeli kiegészítését követően az előterjesztőhöz kérdéseket lehet intézni, egy alkalommal, maximum 2 percben, amelyekre válaszolnia kell.
(5) A kérdésekre adott válaszok követően a polgármester a döntést igénylő napirendi pont felett a tájékoztatók és a kérdésekre, interpellációkra adott válaszok kivételével vitát nyit.
(6) A képviselői felszólalásra a jelentkezés sorrendjében kerülhet sor. A képviselő ugyanahhoz a napirendi ponthoz legfeljebb kétszer szólhat hozzá. Az első hozzászólása legfeljebb 3 percig tart, egy alkalommal élhet felszólalással és 2 perc időtartamban reagálhat.
(7) A napirendben érintett állampolgároknak a polgármester a napirenden szereplő ügyben hozzászólási lehetőséget ad, amennyiben az állampolgár azt írásban, felszólalásának rövid tartalmát a polgármesternek az ülés megkezdéséig, vagy annak szünetében jelezte. A felszólalás időtartama maximum 2 perc.
(8) A tanácskozási joggal rendelkező meghívottak a tevékenységi körüket érintő előterjesztések kapcsán felszólalhatnak. A felszólalás időtartama maximum 3 perc.
(9) Az időkorlátok alól a polgármester - a tárgyalt téma fontosságára figyelemmel - felmentést adhat.
(10) Bármikor szót kérhet:
a) az előterjesztés készítője,
b) bármely képviselő ügyrendi kérdésben, és
c) a jegyző, megbízásából az aljegyző, vagy más megbízottja, ha törvényességet érintő észrevételt kíván tenni.
(11) A felszólalások után a polgármester a vitát lezárja. A vita lezárásáról szóló döntését a polgármester kimondja.
(12) Szavazás előtt az előterjesztő, vagy az előterjesztés készítője maximum 5 percben válaszol a vitában elhangzottakra, véleményt nyilvánít a határozati javaslathoz elhangzott indítványokról, és legkésőbb ekkor nyilatkozik arról, hogy az elhangzott kiegészítéseket és módosító javaslatokat befogadja-e. Az előterjesztő által elfogadott módosításokat, kiegészítéseket a napirendre vonatkozó eredeti döntési javaslat részének kell tekinteni.
(13) A válasz után a polgármester az elhangzott módosító javaslatokat összefoglalja és szövegszerűen, az eredeti javaslathoz illeszkedő módon ismerteti, annak megjegyzésével, hogy azt az előterjesztő elfogadta-e.
(14) Az előterjesztést a napirend előterjesztője a szavazást megelőzően bármikor visszavonhatja. Az előterjesztés napirendről való levételét a szavazás előtt bármikor, bármely képviselő indítványozhatja. Az indítványról a Képviselő-testület - vita nélkül - egyszerű szótöbbséggel dönt.
(15) Szavazás előtt a polgármester, vagy bármelyik képviselő tárgyalási szünetet javasolhat, a javaslatról a Képviselő-testület vita nélkül egyszerű szótöbbséggel dönt. A tárgyalási szünet tartama maximum harminc perc.
(16) A vita során a képviselők a hozzászólásuk részeként, a tárgyalt előterjesztésre vonatkozóan módosító, illetve kiegészítő javaslatokat tehetnek. A módosító és kiegészítő javaslatokat szövegszerűen kell megfogalmazni. Új változatot vagy módosító indítványt csak a vita lezárásáig lehet előterjeszteni. A polgármester az előterjesztett és a vitában elhangzott javaslatokat szavazásra bocsátja. Először a módosító, kiegészítő javaslatokról kell dönteni.
(17) Nagyobb terjedelmű módosító indítványt a polgármester kérésére írásban kell benyújtani. Ha ezen indítvány a vita során hangzik el, az indítvány írásbeli elkészítése érdekében a polgármester a napirend tárgyalását felfüggesztheti, szünetet rendelhet el. Az előterjesztő által tett módosító javaslatot nem kell külön szavazásra bocsátani.
(18) Ügyrendi kérdésekben a képviselő bármikor maximum 2 percben szót kérhet, amelyről képviselőtestület - vita nélkül - egyszerű szótöbbséggel dönt.
(19) Ügyrendinek minősül az a hozzászólás, kérdés, amelyben a képviselő a Képviselő-testület munkájával - ülésének lefolytatásával - kapcsolatos eljárási ügyben tesz észrevételt.
15. A Képviselő-testület döntései
19. § (1) A Képviselő-testület rendeletet alkot, vagy határozatot hoz.
(2) A rendelet-tervezet előkészítése során meg kell vizsgálni:
a) törvény felhatalmazása alapján készülő rendelet-tervezet esetén azt, hogy a szabályozási javaslat összhangban van-e a felhatalmazást adó törvénnyel, illetve kapcsolódó egyéb jogszabályokkal,
b) a rendelet alkotási kötelezettség esetén a szabályozási javaslat kiterjed-e valamennyi, a törvényben megjelölt szabályozandó kérdéskörre,
c) a szabályozási javaslat nem terjeszkedik-e túl a törvény szerinti felhatalmazás keretein,
d) a szabályozási javaslat nem ellentétes-e bármely magasabb szintű jogszabály rendelkezéseivel.
(3) A Képviselő-testület meghatározhatja egyes rendelet-tervezetek kétfordulós tárgyalását.
(4) A rendeletet a megalkotásától számított 3 munkanapon belül a Hivatal hirdetőtábláján 15 napig történő kifüggesztéssel kell kihirdetni.
(5) A jegyző a Szervezési, Hatósági és Vagyongazdálkodási Osztály útján az önkormányzati rendeletekről nyilvántartást vezet.
20. § (1) A Képviselő-testület számozott határozat nélkül, de jegyzőkönyvi rögzítéssel dönt:
a) ügyrendi kérdésekben
b) tájékoztató jelentés tudomásulvételéről,
c) név szerinti szavazás elrendelésében
d) a döntési javaslaton belüli alternatívák elfogadásakor
e) módosító indítvány elfogadása kérdésében
f) interpellációkra, képviselői kérdésekre adott válaszok elfogadásakor.
(2) A Képviselő-testület határozatainak megjelölése évenként 1-től kezdődően folyamatos sorszámmal, az ülés időpontját jelölő hónap (római számmal) és nap (arab számmal) zárójelben való feltüntetésével történik. A határozat megjelölése: Balatonfüred Város Önkormányzata Képviselő-testületének sorszám/év (határozathozatal hónapja, napja) határozata.
(3) A döntéseket meg kell küldeni azon szerveknek, szervezeteknek és intézményeknek, amelyek számára az feladatot, vagy hatáskört állapít meg.
16. Döntéshozatal szabályai
21. § (1) A polgármester az előterjesztésben szereplő és a vita során elhangzott határozati javaslatokat, azok előterjesztésének sorrendjében, egyenként teszi fel szavazásra úgy, hogy előbb a vita során elhangzott módosító és kiegészítő, majd a javaslatról végszavazással kell dönteni.
(2) A Képviselő-testület tagjai „igen”, „nem”, „tartózkodom” nyilatkozattal szavaznak.
(3) A képviselő személyes érintettségére, az azzal kapcsolatos bejelentési kötelezettségére, döntéshozatalból való kizárásra az Mötv. rendelkezései az irányadók. Ha a képviselő a személyes érintettségét nem jelenti be, és az köztudomású, vagy a Képviselő-testület megállapítja, a Képviselő-testület határozatban rögzíti, hogy a képviselő a törvényben előírt kötelezettségének nem tett eleget.
(4) A szavazatok összeszámlálása után a polgármester megállapítja és kihirdeti a javaslat mellett, majd ellene szavazók, a tartózkodók és a szavazásban részt nem vett, de jelenlévő képviselők számát, és kihirdeti a döntést.
(5) A döntés ismertetése vonatkozik a zárt ülésen hozott döntésre is, melyre a következő rendes ülés elején kerül sor.
(6) A (3) bekezdésben meghatározott érintettség bejelentésének elmulasztása esetén a mulasztást követő hónapra esedékes tiszteletdíj 25%-a megvonásra kerül.
17. A szavazás módja
22. § (1) A nyílt szavazás kézfelemeléssel történik, a polgármester a szavazatokat a jegyző közreműködésével megszámlálja.
(2) A titkos szavazás borítékba helyezett szavazólapon, szavazófülke (vagy külön szavazóhelyiség) és urna igénybevételével történik. A szavazólapon fel kell tüntetni a szavazás napját, tárgyát és hivatalos bélyegző lenyomattal kell ellátni. A titkos szavazás eredményét külön jegyzőkönyvben kell rögzíteni. A titkos szavazást a Jogi, Közrendvédelmi és Ellenőrző Bizottság képviselő tagjai bonyolítják.
(3) A (2) bekezdés szerinti titkos szavazás eredményét a bizottság elnöke ismerteti a Képviselő-testülettel.
(4) A Képviselő-testület – bizottsági, polgármesteri, képviselői javaslatra - a jelenlévő képviselők egynegyedének „igen” szavazata alapján név szerinti szavazást rendel el.
(5) Név szerinti szavazással kell dönteni:
a) a helyi népszavazás kiírásáról, illetve
b) a Képviselő-testület feloszlatásáról.
(6) A név szerinti szavazás esetén a jegyző, a jelenléti ív szerinti sorrendben felolvassa a képviselők nevét, akik szóban „igen”-nel vagy „nem”-mel szavaznak, vagy tartózkodnak a szavazástól. A szavazás eredményét a polgármester állapítja meg és hirdeti ki. A név szerinti szavazás – jegyző által hitelesített – névsorát az ülésről készített jegyzőkönyv mellé kell csatolni.
(7) Az eldöntendő javaslatokat a polgármester bocsátja szavazásra. Egy előterjesztésről csak egy határozat hozható. A javaslat szövegét szavazásra egyértelműen és úgy kell feltenni, hogy arra igennel vagy nemmel lehessen szavazni.
(8) A szavazásra bocsátás során a polgármester szövegszerűen ismerteti a szavazás tárgyát képező javaslatot. A javaslatot szövegszerűen nem kell ismertetni - elegendő csupán arra utalni - ha az mindenben megegyezik az eredetileg írásban előterjesztett javaslattal, továbbá akkor sem, ha az előterjesztő a vitában elhangzott módosító javaslatokat elfogadta, s ezen javaslatok a vita során félreérthetetlen szövegszerűséggel megfogalmazást nyertek.
(9) A módosító és kiegészítő javaslatok feletti szavazás lezárása után dönt a Képviselő-testület az eredeti előterjesztés szerinti javaslat előterjesztő által felvállalt, illetve a Képviselő-testület által elfogadott módosításokat is tartalmazó egészéről.
(10) Az ügyrendi javaslatokat a polgármester soron kívül, az elhangzást követően azonnal szavazásra bocsátja.
18. A Képviselő-testület elé kerülő anyagok tartalmi követelményei és a benyújtásukra vonatkozó szabályok
23. § (1) A Képviselő-testület elé terjeszthető:
a) előterjesztés,
b) beszámoló,
c) tájékoztató,
d) képviselői indítvány,
e) interpelláció, továbbá
f) kérdés.
(2) Az előterjesztés benyújtására a polgármester, az alpolgármester, a Képviselő-testület bizottságai, a jegyző feladatkörükben, továbbá a jogszabály alapján beszámolásra kötelezettek jogosultak.
(3) Az előterjesztés irányulhat rendelet alkotására, vagy határozat meghozatalára.
(4) A Képviselő-testület elé kerülő írásos előterjesztések főbb tartalmi elemei:
a) a tárgy pontos meghatározása,
b) a meghozandó döntés indokainak bemutatása,
c) a tárgykört rendező jogszabályok megjelölése,
d) elemezni kell azokat az új követelményeket, összefüggéseket, a lakossági véleményeket, amelyek új intézkedéseket, testületi döntést igényelnek,
e) mindazon körülmények, összefüggések, tények és adatok bemutatása, amelyek lehetővé teszik az értékelést és a döntést indokolják,
f) be kell mutatni az előkészítés során végzett összehangoló munka főbb tapasztalatait; mely személyekkel vagy szervezetekkel történt egyeztetés és ennek során milyen lényeges érdek- és véleménykülönbségek merültek fel, ezek közül melyek nem kerültek a határozati javaslatokba;
g) az előterjesztésnek konkrétan meg kell jelölnie a feladatokat, a megvalósításhoz szükséges feltételeket és a végrehajtás során elérhető eredményeket;
h) a határozati javaslatoknak logikusan kell épülniük az előterjesztés megállapításaira,
i) a határozati javaslatnak egyértelműnek, szakszerűnek és végrehajthatónak kell lennie, tartalmaznia kell a végrehajtásért felelősök nevét, a végrehajtási határidő megjelölését,
j) a határozati javaslatban utalni kell a korábban hozott határozatok további sorsára (hatályon kívül helyezés, módosítás, hatályban fenntartás),
k) az önkormányzati hatósági ügyekben készített előterjesztésnek tartalmaznia kell a döntési javaslat tömör kivonatát. Az eljárás iratanyaga az Önkormányzati Hivatal illetékes osztályán tekinthető meg,
l) az előterjesztésben fel kell sorolni azon személyek, szervek, szervezetek körét, akiknek/amelyeknek jogszabály alapján véleményezési, egyetértési joga áll fenn a meghozandó döntés körében, illetve akiket/amelyeket arról tájékoztatni szükséges. A véleményüket, álláspontjukat tartalmazó írásos dokumentumot az előterjesztés mellé kell csatolni.
(5) Az előterjesztések egyéb követelményei:
a) az előterjesztés sokszorosítási példányának az előterjesztő, vagy kijelölt helyettese aláírását vagy elektronikus esetben szkennelt vagy s.k.-val ellátott aláírását kell tartalmaznia, illetve
b) az előterjesztésben meg kell jelölni, hogy a határozat végrehajtása az Önkormányzati Hivatal mely osztályának feladatkörébe tartozik, több osztály esetén a területet irányító alpolgármester végzi a koordinálást.
(6) Minden, a költségvetési rendelet végrehajtását érintő előterjesztést és az ahhoz kapcsolódó módosító javaslatot csak a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság és a polgármester állásfoglalásával lehet benyújtani.
(7) Beszámoló készíthető:
a) önkormányzati hatáskör gyakorlásáról,
b) a Képviselő-testület valamely határozatának végrehajtásáról,
c) az interpellációk kivizsgálásáról,
d) a Képviselő-testület és szervei tevékenységéről.
(8) A beszámolók benyújtására a Képviselő-testület határozataiban felelősként megjelölhető személyek –a polgármester, az alpolgármester, a bizottsági elnökök, a jegyző feladatkörükben –, továbbá a jogszabály alapján beszámolásra kötelezettek jogosultak.
(9) A tájékoztató olyan információk Képviselő-testület elé terjesztését jelenti, amelyek az önkormányzati döntések meghozatalát általános jelleggel támasztják alá, illetve amelyek valamely a város életével kapcsolatos jelenségnek, nem önkormányzati szerv tevékenységének megismerését segítik elő.
(10) A tájékoztató határozati javaslatot nem tartalmaz, elfogadásáról a Képviselő-testület vita és felszólalás nélkül dönt. Amennyiben a Képviselő-testület a tájékoztatót nem fogadja el, azt átdolgozva a következő ülésre ismét be kell terjeszteni.
(11) Az indítvány javaslatot tartalmaz rendelet, vagy határozat meghozatalára. Az indítványnak tartalmaznia kell a javasolt döntés főbb elemeit.
(12) Interpellációnak minősül az a felvetés, amelyben a képviselő valamilyen hibás, helytelen gyakorlatot jelez. A Képviselő-testület tagjai a polgármesterhez, az alpolgármesterhez, a bizottságok elnökeihez és a jegyzőhöz írásban interpellációt intézhetnek önkormányzati feladatkörbe tartozó minden ügyben. Az írásban beadott interpellációkat a képviselő szóban 3 percben összefoglalhatja.
(13) Az interpellált 15 napon belül írásban köteles választ adni.
(14) Az interpellációra adott írásbeli választ a Képviselő-testület következő – munkaterv szerinti - ülésén napirendre tűzi. A képviselő a válasz után nyilatkozik a válasz elfogadásáról. Ha a képviselő a választ nem fogadja el, a válasz elfogadásáról a Képviselő-testület vita nélkül dönt.
(15) Kérdés minden olyan Képviselő-testületi hatáskörbe tartozó szervezeti, működési, döntés előkészítési jellegű felvetés, vagy tudakozódás, amely nem kapcsolódik a soron lévő napirend témájához. Kérdés feltevésére és megválaszolására az interpellációra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
19. A Képviselő-testületi ülés jegyzőkönyve
24. § (1) A jegyzőkönyv elkészítésére, és a jegyzőkönyv aláírására az Mötv. rendelkezései az irányadóak.
(2) A jegyzőkönyvet egy példányban kell elkészíteni.
(3) A testületi ülés teljes hanganyaga számítógépes úton rögzítésre kerül, amelynek anyagát CD lemezen kell tárolni.
(4) A Képviselő-testület üléséről szó szerinti jegyzőkönyv nem készül, a jegyzőkönyv a tanácskozás lényégét tartalmazza, de a Képviselő-testület valamely tagja kérésére a jegyző, vagy az általa megbízott személy, köteles a képviselő által elmondottakat szó szerint jegyzőkönyvbe venni.
(5) A zárt ülés hangfelvétele külön kerül rögzítésre, s a napirendi pont zárt ülésen való tárgyalásáról külön jegyzőkönyvet kell készíteni.
(6) A jegyzőkönyv tartalmazza az Mötv-ben meghatározottakon kívül:
a) a képviselő – testület ülésének kezdetét és végét,
b) az előre bejelentett távolmaradó képviselők nevét,
c) az elfogadott napirendi pontok előterjesztőit.
(7) A jegyzőkönyv mellékletei:
a) a meghívó,
b) a tárgyalt előterjesztések,
c) a megalkotott rendeletek és elfogadott határozatok mellékletei,
d) a rendelet-tervezethez írásban benyújtott módosító indítványok,
e) a névszerinti szavazás névsora,
f) titkos szavazás esetén az eredményt megállapító jegyzőkönyv,
g) a képviselői kérdésre adott írásbeli válasz, illetve
h) a jelenléti ív.
(8) A nyilvános ülésről készült jegyzőkönyvet az Önkormányzati Hivatalban bárki megtekintheti. A zárt ülésről készült jegyzőkönyv esetében a jegyzőkönyvet vagy annak egy részét az érintett személy vagy meghatalmazottja az érintettség tárgykörében és keretei között tekintheti meg. A betekintésre irányul kérelmet a jegyző vizsgálja meg, ennek alapján dönt a betekintés jogalapjáról és kereteiről.
(9) A zárt ülésen hozott határozatokat a nyílt ülésen a polgármester az alábbiak figyelembevételével hirdeti ki:
a) a városi kitüntetés adományozásakor hozott határozat kihirdethető,
b) az összeférhetetlenségi ügyben hozott határozat csak az érintett hozzájárulásával hirdethető ki,
c) az önkormányzati hatósági ügyben hozott határozat nem hirdethető ki,
d) a választás, kinevezés, felmentés, vezetői megbízás adása, illetőleg visszavonása ügyben hozott határozat (illetmény nélkül) kihirdethető,
e) fegyelmi eljárás megindítása, fegyelmi büntetés kiszabása és állásfoglalást igénylő személyi ügy tárgyalásakor hozott határozat csak az érintett hozzájárulásával hirdethető ki, továbbá
f) az Mötv. 46. § (2) bekezdés b) pontja szerint megtartott zárt ülésről csak a Képviselő-testület által meghatározott információ hirdethető ki.
20. Lakossági fórumok
25. § (1) A polgármester, az alpolgármester a lakosság, a helyi civil szervezetek közvetlen tájékoztatása, a fontosabb döntések előkészítése céljából várospolitikai fórumot tarthatnak.
(2) A képviselő legalább évente egyszer tájékoztatást nyújt a választók részére képviselői tevékenységéről. A sajtóban közzétett helyen és időpontban a helyi képviselő fogadóóra keretében találkozik a város lakosságával.
21. A közmeghallgatás
26. § (1) A közmeghallgatásra az Mötv. rendelkezései az irányadóak.
(2) A közmeghallgatáson a választópolgárok és a helyben érdekelt szervezetek képviselői közérdekű kérdést és javaslatot tehetnek, maximum 5 percben.
(3) A közmeghallgatás időpontjáról és helyéről - legalább 5 nappal a közmeghallgatás előtt - a lakosságot tájékoztatni kell.
(4) A közmeghallgatás vezetésére a képviselő-testület ülésvezetési szabályait kell alkalmazni azzal, hogy a közmeghallgatás valamennyi résztvevőjét megilleti a tanácskozás joga.
(5) A Képviselő-testület az elhangzott és azonnal meg nem válaszolt közérdekű kérdés, kezdeményezés, javaslat megvizsgálását a tárgy szerint illetékes bizottságnak adja ki. A vizsgálat eredményéről a bizottság elnöke, a Képviselő-testület soron következő ülésén tájékoztatást ad.
(6) A javaslattevőt a vizsgálat eredményéről, a Képviselő-testület döntéséről értesíteni kell.
22. A helyi népszavazás
27. § A Képviselő-testület külön rendeletben szabályozza a helyi népszavazás rendjét.
23. A települési képviselő jogállása
28. § (1) A települési képviselő – választói érdekek képviseletével kapcsolatos – jogaira és kötelezettségeire az Mötv. rendelkezései az irányadók.
(2) A települési képviselő kötelezettségei az Mötv-ben foglaltakon kívül:
a) felkérés alapján részvétel a testületi ülések előkészítésében, a különböző vizsgálatokban,
b) a képviselő-testület üléséről történő távolmaradásának bejelentése az ülés előtt a polgármesternél vagy a jegyzőnél
(3) A települési képviselőt megillető tiszteletdíjról külön rendelet rendelkezik.
(4) A képviselői vagyonnyilatkozattal, összeférhetetlenséggel és méltatlansággal kapcsolatos dokumentumokat a vagyonnyilatkozat kezelő bizottság részére kell benyújtani.
(5) A helyi önkormányzati képviselő megbízatása keletkezésére és megszűnésére, jogaira és kötelezettségeire, összeférhetetlenségére, képzésére, vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségére, méltatlanságára az Mötv rendelkezései irányadók.
(6) A képviselő az Önkormányzati Hivatal köztisztviselőinek utasítást nem adhat, magántermészetű ügyekben ügyviteli segítséget nem kérhet.
(7) A képviselőt a polgármester, az alpolgármester, a jegyző, az aljegyző és az Önkormányzati Hivatal vezető köztisztviselői kötelesek munkaidőben soron kívül fogadni.
24. A Képviselő-testület bizottságai
29. § (1) A Képviselő-testület bizottságai előkészítő, szervező és ellenőrző feladatokat látnak el.
(2) A bizottságok ellátják a Képviselő-testület által átruházott egyes hatáskörök gyakorlását.
(3) A bizottságok lehetnek:
a) állandó bizottságok,
b) ideiglenes bizottságok
(4) A Képviselő-testület a következő állandó bizottságokat hozza létre:
a) Jogi, Közrendvédelmi és Ellenőrző Bizottság 5 fő
b) Pénzügyi és Gazdasági Bizottság 7 fő
c) Humán Erőforrás Bizottság 9 fő
d) Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottság 7 fő
(5) A bizottságok részletes feladat és hatáskörét, az átruházott hatásköröket a 3. melléklet tartalmazza.
(6) Az elnök köteles összehívni a bizottságot:
a) a Képviselő-testület határozatára,
b) a polgármester indítványára, illetve
c) a bizottsági tagok 1/3-ának javaslatára.
(7) A bizottságok közös feladat- vagy hatáskör esetén együttes ülést is tarthatnak.
(8) A Képviselő-testület a magyar nemzeti értékek és a hungarikumok gondozásáról szóló 114/2013. (IV. 16.) Korm. rendelet 3. §-ában foglaltak alapján létrehozta a Balatonfüredi Városi Értéktár Bizottságot. A Balatonfüredi Városi Értéktár Bizottság összetételére, szervezetére és működésére nem alkalmazandóak az Mötv. rendelkezései.
25. A bizottságok működése
30. § (1) A bizottságok működésére a Képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
(2) A bizottság ülésének összehívásáról a bizottság elnöke gondoskodik. A meghívó és előterjesztések megküldésére e szabályzatban foglaltakat kell alkalmazni.
(3) Az ülés elnöke a határozatképesség megállapítása után nyitja meg a bizottság ülését.
(4) Együttes üléseken a bizottságok döntéseiket külön-külön hozzák, kivéve, ha együttes hatáskör gyakorlásával érintett ügyben döntenek.
(5) Kizárólag a bizottság által tárgyalt előterjesztésekkel kapcsolatos eljárási szabályok megegyeznek a Képviselő-testület elé kerülő előterjesztések szabályaival.
(6) A Képviselő-testület éves munkatervében határozza meg azokat a témaköröket, amelyek előkészítését, véleményezését kéri a bizottságoktól.
(7) A Képviselő-testület döntéseinek előkészítésére illetve végrehajtásának szervezésére és ellenőrzésére ideiglenes bizottságot hozhat létre:
a) meghatározott időre, vagy
b) meghatározott feladat elvégzésére.
(8) Az ideiglenes bizottság létrehozásáról és összetételéről a Képviselő-testület külön határozattal dönt.
(9) Az ideiglenes bizottság nyújtja be döntésre a Képviselő-testület elé a feladatkörébe tartozó üggyel kapcsolatos írásbeli előterjesztéseket határozati javaslatokkal.
(10) Az ideiglenes bizottság a meghatározott idő vagy a meghatározott feladat elvégzését követően automatikusan megszűnik.
31. § A bizottság elnökének akadályoztatása vagy távolléte esetén az elnök a bizottság tagjának adhat írásban a helyettesítés keretében ellátandó feladatokra, vagy képviseletre megbízást. Az elnököt helyettesítő bizottsági tag jogai és kötelezettségei az elnökével azonosak.
26. A Polgármester, az alpolgármester
32. § (1) A polgármester önkormányzati, valamint államigazgatási feladatainak, hatásköreinek ellátására az Mötv. rendelkezései az irányadóak.
(2) A polgármester megbízatását főállásban látja el.
(3) A polgármester az alpolgármesterek, a költségvetési szervek vezetői esetében az egyéb munkáltatói jogokat, a jegyző esetében a munkáltatói jogokat az Mötv. rendelkezéseinek megfelelően gyakorolja.
(4) A polgármester a város polgáraival való közvetlen kapcsolattartás érdekében fogadónapot tart.
33. § (1) A Képviselő-testület a polgármester munkájának segítésére és a polgármester helyettesítésére legfeljebb két társadalmi megbízatású alpolgármestert választhat.
(2) A polgármesteri tisztség megüresedésekor, a polgármester távollétében, a polgármester által meghatározott mértékben, valamint tartós akadályoztatása esetén az általa meghatározott általános helyettes alpolgármester gyakorolja, annak akadályoztatása esetén a másik alpolgármester helyettesítési jogkörében ellátja a polgármester valamennyi feladatát, gyakorolja hatásköreit.
34. § A Képviselő-testület polgármesterre átruházott hatásköreit a 4. melléklet tartalmazza.
27. A tanácsnok
35. § (1) A tanácsnokok választására az Mötv. rendelkezései az irányadóak.
(2) A tanácsnok ellátja a Képviselő-testülettől és a polgármestertől közvetlenül kapott feladatokat.
(3) A tanácsnok:
a) felügyeli a Képviselő-testület által részére meghatározott önkormányzati feladatkörök ellátását,
b) biztosítja az Önkormányzat, valamint más szervezetek közötti folyamatos kapcsolattartást feladatkörének ellátása során,
c) feladatai ellátása során együttműködik a polgármesterrel, az illetékes alpolgármesterrel és bizottsággal, a többi tanácsnokkal, valamint az Önkormányzati Hivatal illetékes szervezeti egységével,
d) figyelemmel kíséri a feladatkörébe tartozó pályázati lehetőségeket, javaslatot tesz pályázatok benyújtására és segítséget nyújt az eredményes pályázás érdekében,
e) figyelemmel kíséri a feladatkörét érintő döntések érvényesülését,
f) a polgármester írásban adott meghatalmazása alapján a polgármestert egyedi megbízás alapján képviselheti,
g) állandó meghívottként részt vesz a feladatkörét érintő bizottság ülésein, és
h) tevékenységéről évente beszámol a Képviselő-testületnek
(4) A tanácsnok Közgyűlés által átruházott hatáskört nem gyakorol.
(5) A tanácsnok megbízatása megszűnik:
a) a képviselői megbízatás megszűnésével,
b) visszahívással,
c) lemondással, vagy
d) a tanácsnoki tisztség megszűnésével.
28. A jegyző és az aljegyző
36. § (1) A jegyzőnek a képviselő-testületi üléseken való részvételével kapcsolatos jogosultságára, a képviselő-testület és a polgármester jogszabálysértő döntésének észlelésével kapcsolatos kötelezettségére az Mötv. rendelkezések irányadóak.
(2) A jegyző jogállására az Mötv. és a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény rendelkezései az irányadóak.
(3) A jegyző általános feladatai a törvényesség, a jogszabályszerűség biztosítása.
(4) A jegyzői és az aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetére - legfeljebb 6 hónap időtartamra - a jegyzői feladatokat a Polgármester által megbízott, a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvénynek a jegyzői tisztség ellátására előírt végezettséggel rendelkező köztisztviselő látja el.
(5) A jegyző felett az egyéb munkáltatói jogkört az Önkormányzati Hivatal székhelye szerinti település polgármestere gyakorolja.
37. § A jegyző a képviselő-testülettől átruházott hatáskörben dönt mindazokban az ügyekben, amelyekben a hatáskör gyakorlását a Képviselő-testület külön rendelettel átruházta.
29. A Balatonfüredi Közös Önkormányzati Hivatal
38. § (1) Az Önkormányzati Hivatal alapvető feladatait az Mötv. 84. § (1) bekezdése határozza meg, további feladatokat az Mötv. 67. § b) pontja alapján a közös hivatalt irányító Balatonfüred Város Önkormányzatának polgármestere is meghatározhat. Az Önkormányzati Hivatal köztisztviselője részére jogszabály feladatot és hatáskört állapít meg.
(2) A Hivatal által ellátott feladat- és hatásköröket az Önkormányzati Hivatal szervezeti és működési szabályzata tartalmazza.
30. Önkormányzat társulásai és a nemzetiségi önkormányzatok
39. § (1) Az Önkormányzat feladatainak hatékonyabb ellátása érdekében az Mötv-ben meghatározottak figyelembe vételével társulásokban vehet részt.
(2) Az Önkormányzat - hatályos társulási megállapodás alapján, az abban foglalt feladatok ellátására – a Balatonfüredi Többcélú Társulás, a Balatonfüredi Közoktatási Intézményfenntartó Társulás és az Észak-Balatoni Térségi Regionális Települési Szilárdhulladék Kezelési Önkormányzati Társulás tagja.
40. § (1) Az Önkormányzat és a helyi nemzetiségi önkormányzatok önálló jogi személyként egymás érdekeit kölcsönösen tiszteletben tartva látják el a törvényben meghatározott feladataikat.
(2) A nemzetiségi önkormányzat részére:
a) a testületi ülések, döntések, tisztségviselői döntések előkészítésével,
b) a jegyzőkönyvek elkészítésével kapcsolatos-, a döntéshozatalhoz kapcsolódó nyilvántartási-,
c) a nemzetiségi önkormányzat működésével összefüggő sokszorosítási-, postázási-, iratkezelési-,
d) a képviselő működésével kapcsolatos feladatokat az Önkormányzati Hivatal látja el.
41. §1
42. § Ez a rendelet 2024. október 15-én lép hatályba.
1. melléklet a 21/2024. (X. 14.) önkormányzati rendelethez
1. 011130 Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége
2. 011220 Adó-, vám- és jövedéki igazgatás
3. 013320 Köztemető - fenntartás és - működtetés
4. 013350 Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok
5. 016080 Kiemelt állami és önkormányzati rendezvények
6. 031030 Közterület rendjének fenntartása
7. 032020 Tűz és katasztrófavédelmi tevékenységek
8. 041140 Területfejlesztés igazgatása
9. 041232 Start-munka program - Téli közfoglalkoztatás
10. 041233 Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
11. 041236 Országos közfoglalkoztatási program
12. 041237 Közfoglalkoztatási mintaprogram
13. 045120 Út, autópálya építése
14. 045140 Városi és elővárosi közúti személyszállítás
15. 045160 Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása
16. 045161 Kerékpárutak üzemeltetése, fenntartása
17. 045170 Parkoló, garázs üzemeltetése, fenntartása
18. 047320 Turizmusfejlesztési támogatások és tevékenységek
19. 047410 Ár- és belvízvédelemmel összefüggő tevékenységek
20. 049010 Máshova nem sorolt gazdasági ügyek
21. 051030 Nem veszélyes (települési) hulladék vegyes (ömlesztett) begyűjtése, szállítása, átrakása
22. 052020 Szennyvíz gyűjtése, tisztítása, elhelyezése
23. 052080 Szennyvízcsatorna építése, fenntartása, üzemeltetése
24. 054020 Védett természetvédelmi területek és természeti értékek bemutatása, megőrzése és fenntartása
25. 061020 Lakóépület építése
26. 062010 Településfejlesztés igazgatása
27. 062020 Településfejlesztési projektek és támogatásuk
28. 063020 Víztermelés-, kezelés-, ellátás
29. 063080 Vízellátással kapcsolatos közmű építése, fenntartása, üzemeltetése
30. 064010 Közvilágítás
31. 066010 Zöldterület-kezelés
32. 066020 Város-, községgazdálkodási egyéb szolgáltatások
33. 081041 Versenysport- és utánpótlás-nevelési tevékenység és támogatása
34. 081043 Iskolai, diáksport-tevékenység és támogatása
35. 081045 Szabadidősport- (rekreációs sport-) tevékenység és támogatása
36. 081061 Szabadidős park, fürdő és strandszolgáltatás
37. 082030 Művészeti tevékenységek (kivéve színház)
38. 082070 Történelmi hely, építmény, egyéb látványosság működtetése és megóvása
39. 082091 Közművelődés - közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése
40. 082092 Közművelődés - hagyományos közösségi kulturális értékek gondozása
41. 082093 Közművelődés –egész életre kiterjedő tanulás, amatőr művészetek
42. 082094 Közművelődés – kulturális alapú gazdaságfejlesztés
43. 083030 Egyéb kiadói tevékenység
44. 083050 Televízió-műsor szolgáltatása és támogatása
45. 084070 A fiatalok társadalmi integrációját segítő struktúra, szakmai szolgáltatások fejlesztése, működtetése
46. 086020 Helyi, térségi, közösségi tér biztosítása, működtetése
47. 086030 Nemzetközi kulturális együttműködés
48. 086090 Egyéb szabadidős szolgáltatás
49. 096015 Gyermekétkeztetés köznevelési intézményben
50. 098010 Oktatás igazgatása
51. 104030 Gyermekek napközbeni ellátása családi bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, napközbeni gyermekfelügyelet, vagy alternatív napközbeni ellátás útján
52. 104036 Munkahelyi étkeztetés gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben
53. 104037 Intézményen kívüli gyermekétkeztetés
54. 106010 Lakóingatlan szociális célú bérbeadása, üzemeltetése
55. 107053 Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
2. melléklet a 21/2024. (X. 14.) önkormányzati rendelethez
1. Járóbeteg szakellátás biztosítása
2. Civil szervezetek működési támogatása
3. Folyóirat, időszaki kiadvány kiadása
4. Közösségi kulturális hagyományok és értékek ápolásának, a művelődésre, társas életre szerveződő közösségek tevékenységének, a lakosság életmódja javítását szolgáló kulturális, sport és egyéb célok megvalósításának támogatása, helyi média és közművelődési tevékenység támogatása
5. Ifjúsági közösségek támogatása
6. A közigazgatási tevékenység színvonalasabbá tétele érdekében a Képviselő-testület tagjainak, tisztségviselőinek, az önkormányzati hivatal dolgozóinak szakmai képzése
7. Az önkormányzat nemzetközi kapcsolatainak fenntartása, külföldi kapcsolatok szervezése
8. Kapcsolattartás a városban működő egyházakkal, tevékenységük támogatása
9. Projektmenedzselés
10. Városmarketing
11. Esemény marketing
12. Turisztikai marketing
3. melléklet a 21/2024. (X. 14.) önkormányzati rendelethez
1. Jogi, Közrendvédelmi és Ellenőrző Bizottság feladatai:
1.1. Véleményezi a Képviselő-testület elé terjesztett határozati javaslatok, rendelet tervezetek, szerződés-tervezetek törvényességét.
1.2. Véleményezi és felülvizsgálja a Képviselő-testület által átruházott hatáskörök gyakorlását.
1.3. Vizsgálja a képviselők jogainak, kötelezettségeinek érvényesülését.
1.4. Véleményezi az Önkormányzati Hivatal működésére vonatkozó szabályzatokat.
1.5. Jogi szempontból vizsgálja az önkormányzat intézményei szervezeti és működési szabályzatát.
1.6. Figyelemmel kíséri a város közrendjét, közbiztonságát, ennek érdekében együttműködik a Városi Rendőrkapitánysággal.
1.7. Figyelemmel kíséri a Balatonfüredi Önkéntes Tűzoltóság Köztestület tevékenységét.
1.8. Véleményezi Balatonfüred Város Önkormányzata által alapított kitüntető díjak odaítélésére tett javaslatot.
2. Jogi, Közrendvédelmi és Ellenőrző Bizottság átruházott hatáskörei:
2.1. Dönt mindazokban az ügyekben, amelyekben a hatáskör gyakorlását külön rendelettel a képviselő-testület a bizottságra ruházta.
2.2. Ellátja a Képviselő-testület hatáskörébe tartozó fegyelmi ügyek előkészítését.
2.3. Vizsgálja a képviselők összeférhetetlenségi ügyeit, ellátja a képviselők összeférhetetlenségi és etikai ügyeinek kivizsgálását.
2.4. Ellátja a polgármester, a képviselők vagyonnyilatkozatának nyilvántartásával és ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat Ennek keretében:
a) felhívja a vagyonnyilatkozat-tételre kötelezetteket a nyilatkozat megtételére,
b) igazolja a vagyonnyilatkozatok átvételét, azokról külön nyilvántartást vezet,
c) gondoskodik a vagyonnyilatkozatok egyéb iratoktól elkülönítetten történő, adatvédelmi szabályoknak megfelelő őrzéséről, kezeléséről, valamint arról, hogy az abban foglaltakat – a nyilvános vagyonnyilatkozatok kivételével – más ne ismerhesse meg,
d) gondoskodik a képviselői vagyonnyilatkozatok nyilvánosság számára történő hozzáférhetővé tételéről
3. Humán Erőforrás Bizottság feladatai:
3.1. Véleményezi a városi egészségügyi alapellátás szervezését, figyelemmel kíséri az alapellátás helyzetét, és közreműködik az egészségügyi ellátást igénylő lakossági kapcsolatok erősítésében.
3.2. Véleményezi a város közegészségügyével foglalkozó előterjesztéseket, figyelemmel kíséri a város egészségügyi rendszerét.
3.3. Véleményezi az egészségügyi alapellátások körzeteinek kialakítását.
3.4. Figyelemmel kíséri az iskola egészségügyi feladatok ellátást.
3.5. Figyelemmel kíséri a város szociális ellátását biztosító intézmények működését.
3.6. Figyelemmel kíséri gyermekvédelmi feladatok végrehajtását.
3.7. Véleményezi a szociális és gyermekvédelmi szolgáltatásokat érintő Képviselő-testületi előterjesztéseket.
3.8. Véleményezi a közneveléssel, közművelődéssel kapcsolatos előterjesztéseket.
3.9. Közreműködik a város közterületeinek elnevezésével kapcsolatos előterjesztések elkészítésében.
3.10. Véleményezi a nemzetközi kapcsolatok kialakítását, koordinálását.
3.11. Előkészíti a diák -, szabadidősport és versenysporttal kapcsolatos Képviselő-testületi döntéseket, végrehajtását és ellenőrzését.
3.12. Figyelemmel kíséri az ifjúsági és gyermek jogok, érdekek érvényesítési lehetőségek alakulását.
3.13. Javaslatot tesz a szociális helyzetük miatt rászorult lakásigénylők bérlőkijelölésére.
3.14. Véleményezi az önkormányzat idegenforgalmi és a nemzetközi kapcsolataira vonatkozó előterjesztéseket.
3.15. Figyelemmel kíséri a testvérvárosi kapcsolatokat.
3.16. Véleményezi az önkormányzati kitüntető díjra tett javaslatokat.
4. A Humán Erőforrás Bizottság átruházott hatáskörei:
4.1. Dönt mindazokban az ügyekben, amelyekben a hatáskör gyakorlását külön rendelettel a képviselő-testület a bizottságra ruházta.
4.2. Javaslatot tesz az éves költségvetési rendeletben tervezett pályázati alapok (sport, civil, művészeti csoportok, stb. ) felosztására.
4.3. Dönt a lakásépítés- és vásárlás helyi támogatásának odaítéléséről, meghatározza annak mértékét, valamint a törlesztő részlet nagyságát és futamidejét.
4.4. Dönt a feladatkörébe tartozó jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítéséről, elengedéséről, részletfizetés engedélyezéséről.
4.5. Dönt a Bursa Hungarica Felsőoktatási Ösztöndíj pályázatra benyújtott kérelmekről.
4.6. Dönt az önkormányzat saját alapítású felsőoktatási ösztöndíjának odaítéléséről.
5. Pénzügyi és Gazdasági Bizottság feladatai
5.1. Részt vesz a gazdasági program előkészítésében.
5.2. Véleményezi az éves költségvetési javaslatot és a végrehajtásról szóló beszámoló tervezeteit.
5.3. Véleményezi a költségvetést érintő előterjesztéseket.
5.4. Figyelemmel kíséri a költségvetési bevételek alakulását, különös tekintettel a saját bevételekre, a vagyonváltozás (vagyonnövekedés-csökkenés) alakulását, értékeli az azt előidéző okokat, vizsgálja a hitelfelvétel indokait, és gazdasági megalapozottságát.
5.5. Vizsgálja az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalás indokait és gazdasági megalapozottságát.
5.6. Ellenőrizteti a pénzkezelési szabályzat megtartását, a bizonylati rend és a bizonylati fegyelem érvényesítését.
5.7. Részt vesz a Képviselő-testület által alapított gazdasági társaságok tulajdonosi döntéseinek előkészítésében.
5.8. Véleményezi az önkormányzati ingatlanok hasznosítására vonatkozó előterjesztést.
5.9. Véleményezi az önkormányzati tulajdonnal rendelkező gazdasági társaságok alapítását és működését.
5.10. Javaslatot tesz költségvetési rendeletben tervezett egészségügyi pályázati alap felosztására.
6. Pénzügyi és Gazdasági Bizottság átruházott hatáskörei
6.1. Dönt mindazokban az ügyekben, amelyekben a hatáskör gyakorlását külön rendelettel a képviselő-testület a bizottságra ruházta.
6.2. Dönt az önkormányzat vagyonáról szóló önkormányzati rendeletben hatáskörébe utalt kérdésekben.
7. Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottság feladatai
7.1. Közreműködik a költségvetési rendelet-tervezet kidolgozásában.
7.2. Részt vesz a forgalmi rend felülvizsgálatában.
7.3. Véleményezi a fejlesztési terveket.
7.4. Véleményezi az önkormányzat településfejlesztési, környezetvédelmi, mezőgazdasági feladataival kapcsolatos előterjesztéseket.
7.5. Figyelemmel kíséri a helyi építési szabályzat és szabályozási terv megvalósulását.
7.6. Együttműködik a hegyközséggel.
7.7. Véleményezi a környezetvédelmi alap felhasználását.
7.8. Figyelemmel kíséri a környezetvédelmi program megvalósítását.
4. melléklet a 21/2024. (X. 14.) önkormányzati rendelethez
1. Gyakorolja a tulajdonosi jogokat az önkormányzat vagyonáról szóló rendeletben meghatározottak szerint.
2. Engedélyezi a város címerének, nevének vagy zászlójának felhasználását, dönt a címer, logó vagy zászlóhasználat iránti engedély visszavonásáról és a címer, vagy zászló használatát megtiltja az önkormányzat jelképeiről és Balatonfüred név használatáról szóló rendelet alapján.
3. Engedélyezi az eseti parkolási díjmentességet a fizető parkolás szabályozásáról és a várakozás igénybevételének, valamint a város területén gépjárművel történő várakozás szabályairól és rendjéről szóló önkormányzati rendelet alapján.
4. Ellátja a közterület-használat engedélyezésével és az engedély nélküli szankcionálásával kapcsolatos I. fokú hatósági feladatokat a közterületek használatáról és használatuk rendjéről, valamint a közterületek tisztántartásáról szóló rendelet alapján.
5. A közterület filmforgatás célú használatával kapcsolatos hatósági szerződés megkötése a közterületek használatáról és használatuk rendjéről, valamint a közterületek tisztántartásáról szóló rendelet alapján.
6. A jogellenes közterület-használat esetén közigazgatási szankciót alkalmaz a közterületek használatáról és használatuk rendjéről, valamint a közterületek tisztántartásáról szóló rendelet alapján.
7. Közútkezelői nyilatkozat kiadása a közterületek használatáról és használatuk rendjéről, valamint a közterületek tisztántartásáról szóló rendelet alapján.
8. Jogosult a költségvetési rendeletben meghatározott feltételekkel kötelezettséget vállalni, előirányzatot átcsoportosítani, átmenetileg szabad pénzeszközökből kincstárjegy, államkötvény, államilag garantált egyéb értékpapír vásárlásáról, valamint lekötött betétben történő elhelyezéséről dönteni.
9. Településképi véleményt ad a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet alapján.
10. Településképi bejelentési eljárást folytat le a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet alapján.
11. Településképi kötelezést bocsát ki a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet alapján.
12. A településképi bejelentés elmulasztása, és a településképi kötelezés végre nem hajtása esetén pénzbírságot szab ki a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet alapján.
13. Dönt a települési lakhatási támogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
14. Dönt a települési gyógyszertámogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
15. Dönt a települési ápolási támogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
16. Dönt a rendkívüli települési támogatásáról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
17. Dönt az étkezési támogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
18. Dönt a buszbérlet támogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
19. Dönt az oktatási támogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
20. Dönt az újszülött támogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
21. Döntés a temetési támogatásról a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
22. Dönt a köztemetés elrendeléséről a szociális ellátások, valamint a gyermekvédelmi gondoskodás helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendelet alapján.
23. Dönt támogatás megítéléséről a Balatonfüred Baricska dűlőben lévő Védett Szőlők megőrzéséhez nyújtható anyagi támogatásról szóló önkormányzati rendelet alapján.
24. A településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló kormányrendeletben szabályozott településterv, kézikönyv, településképi rendelet, településrendezési eszközök egyeztetése során dönt a beérkezett véleményekről.
25. Az önkormányzati tulajdonú ingatlannal kapcsolatos hatósági eljárásban a tulajdonost megillető jogokat gyakorolja.
26. Dönt az önkormányzatot illető elővásárlási jogról való lemondásról.
27. Dönt a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvényben meghatározott önkormányzati hatósági ügyekben.
A 41. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.