Budapest XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testületének 33/2008. (XII.18) önkormányzati rendelete

a zajvédelem helyi szabályozásáról

Hatályos: 2019. 11. 01


Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (5) bekezdés ba) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (4) bekezdésének f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a zajvédelem helyi szabályozásáról a következőket rendeli el:


  1. §


E rendelet alkalmazásában

a) hangerősítő, hangkibocsátó berendezés: bármilyen műszaki megoldású berendezés, amely a hallható hangtartományba eső hanghullámokat bocsát ki;

b) helyhez kötött szabadtéri üzemeltetés: a tevékenység nem jár a zajforrás helyváltoztatásával;

c) mobil szabadtéri üzemeltetés: olyan üzemeltetés, melynek során a zajforrás változtatja helyét;

d) jelentős zajkibocsátással járó rendezvények: az adott építési övezetre megengedett terhelési határértékeket 10 dB-nél nagyobb mértékben meghaladó olyan különleges zajokozás, mely mások nyugalmát jelentős mértékben zavarhatja (pl. koncertek, tűzijátékok stb.);

e) közterület: közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat és az ingatlan-nyilvántartás ekként tart nyilván, valamint egyéb ingatlanoknak közhasználat céljára átadott területrésze.


  1. §


E rendelet szempontjából zajforrásnak minősülnek különösen:

a) elektromos, vagy robbanómotoros berendezések, amelyek szabadtéri működtetése jelentős zajhatásokkal jár;

b) bármilyen hangszóró, vagy műsorforrás beleértve az élőzene, vagy élő műsor szolgáltatását is (hangerősítő eszközökkel vagy hangerősítő eszközök nélkül);

c) bármely, gépi vagy kézi erővel végzett építési és bontási tevékenység, amely környezeti zajt okoz.


  1. §


(1) A kerületben élők nyugalmának biztosítása érdekében kertépítéssel és zöldfelület-fenntartással kapcsolatos, zajt keltő tevékenység (pl. fűnyírás, motoros fakivágás, kerti traktor működtetése)

a) munkanapokon 7.00 óra és 20.00 óra között,

b) szombaton és jogszabály által pihenőnapnak minősített napokon 9.00 óra és 12.00 óra között, valamint 15.00 óra és 18.00 óra között végezhető,

c) vasárnap és munkaszüneti napokon ilyen tevékenység nem folytatható.


(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit a közterületeken végzett zöldfelület-fenntartási tevékenységek esetében is alkalmazni kell.


(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti rendelkezések alól kivételt képez az élet és vagyon megóvása, valamint a balesetveszély elkerülése érdekében végzett tevékenység.



3/A. §


(1) Környezeti zajt okozó építési, bontási, vagy ezekhez kapcsolódó szállítási és rakodási tevékenység

a) munkanapokon 7.00 óra és 20.00 óra között,

b) szombaton és jogszabály által pihenőnapnak minősített napokon 8.00 óra és 17.00 óra között végezhető,

c) vasárnap és munkaszüneti napokon ilyen tevékenység nem folytatható.


(2) Az (1) bekezdés szerinti előírás nem vonatkozik a közterületen vagy lakóépület 100 m-es körzetén kívül végzett építési vagy bontási tevékenységekre.


(3) Az (1) bekezdés szerinti rendelkezések alól kivételt képez az élet és vagyon megóvása, valamint a balesetveszély elhárítása érdekében végzett tevékenység.


4. §


Pirotechnikai termékek szabadtéri felhasználása 22.00 óráig engedélyezhető, alkalmanként legfeljebb 20 percig terjedő időtartamra. Kivételt képez az állami ünnepi tűzijáték időtartama.


5. §


(1) Tilos a hangerősítő, hangkibocsátó rendszert alkalmazó riasztó berendezésekkel történő indokolatlan, különleges zajokozás. A berendezések megfelelő műszaki állapotáról a tulajdonos köteles gondoskodni.

(2) Helyhez kötött hangerősítő berendezést alkalmazó, szabadtéri műsorszórás közterületen 10.00 és 22.00 óra között folytatható.

(3) Mobil szabadtéri hangerősítő berendezést közterületen naponta 10.00 és 20.00 óra között szabad üzemeltetni. A berendezés üzemeltetésének szándékát az Önkormányzat jegyzője részére, annak megkezdése előtt legalább 3 munkanappal be kell jelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a működtetés időszakára, időtartamára és útvonalára vonatkozó adatokat.

(4) Szabadtéri koncert közterületen – az állami, valamint az önkormányzat által szervezett ünnepségek programjához kapcsolódó koncertek és az Önkormányzat által jóváhagyott rendezvények kivételével – 10.00 és 22.00 óra között tartható.

(5) Jelentős zajkibocsátással járó, közterületi alkalmi rendezvények csak 10.00 és 22.00 óra között engedélyezhetők.


6. §


(2) A zajkibocsátási határértékeket meghaladó zaj okozóját a környezetvédelmi hatóság külön jogszabály szerint zajbírság megfizetésére kötelezheti.


7. §


(1) Ez a rendelet 2009. január 1-én lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépése után induló ügyekben kell alkalmazni. A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a zajvédelem helyi szabályozásáról szóló 39/2007. (XII.20.) Budapest XII. kerület Hegyvidék Önkormányzata rendelete hatályát veszti.

(2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a környezeti zaj- és rezgés elleni védelemről szóló 284/2007. (X.29.) Korm. rendelet, továbbá a zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról szóló külön jogszabály előírásait kell alkalmazni.

(3) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.


Mellékletek