Monorierdő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2023. (VIII. 29.) önkormányzati rendelete
a köztemető rendjéről és a temetkezési tevékenységről
Hatályos: 2024. 02. 28Monorierdő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2023. (VIII. 29.) önkormányzati rendelete
a köztemető rendjéről és a temetkezési tevékenységről
Monorierdő Község Önkormányzat Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezés
1. § E rendelet alkalmazásában:
a) A jelen rendelet hatálya kiterjed Monorierdő község közigazgatási területén fekvő köztemetőre, valamint fenntartásával és a temetéssel kapcsolatos összes tevékenységre.
b) A köztemető címe: 2213 Monorierdő, külterület 0217/4 helyrajzi számon fekvő köztemető és ravatalozó.
c) Monorierdő köztemető létesítéséről, fenntartásáról Monorierdő Község Önkormányzata gondoskodik.
2. Temetkezési szabályok
2. § (1) A temető területe csak rendeltetési céljuknak megfelelő célra használható.
(2) Halottakat és elhamvasztott halottak maradványait Monorierdő község területén csak az üzemelés alatt álló temetőben, illetve annak üzemelés alatt álló sírhelytáblájába és parcellájában szabad eltemetni. Lezárt sírhelytáblába koporsós temetés csak sírboltba, vagy kettős sírhelyre történhet a sírhely alapférőhely számáig.
(3) Elhamvasztott halottak maradványait temetőn kívül a 145/1999. (X.1.) kormányrendelet 33. §. (3), (4), (5) bekezdése szerinti helyeken és módon a kegyeleti igények, és egyéb feltételek betartása mellett lehet elhelyezni.
(4) A temetési tevékenységet az üzemeltető, és a szolgáltató a kegyeleti elvárásokhoz illő módon kell, hogy megszervezze (ruházat, magatartás, eszközök, hangosítás, zene).
(5) Az üzemeltető az etnikai vagy vallási eredetű temetkezési szokásokat – amennyiben azok más jogszabállyal nem ellentétesek – kötelesek figyelembe venni.
(6) A köztemetést a temető üzemeltetője végzi, az Önkormányzattal megkötött külön megállapodás alapján.
3. Temető létesítése, lezárása, megszüntetése, újbóli használatbavétele
3. § Temető létesítéséről, lezárására, megszüntetésére, újbóli használatbavételére a törvény és a kormányrendelet szabályait kell alkalmazni.
4. Temetési helyek
4. § (1) A temetőt sírhelytáblákra, urna-sírhelytáblákra lehet felosztani, a sírhelytáblákon belül kell kijelölni a sírboltokat.
(2) A sírhelytáblák olyan temetőrészeket jelölnek, amelyeket a nyugvási idő elteltével – szabályszerű eljárás mellett – fel kell számolni, és újabb temetések céljára igénybe lehet venni.
(3) Betelt sírhelytáblákat az utolsó temetés napjával le kell zárni. A lezárt sírhelytáblákba koporsós temetés csak sírboltba, vagy sírhelybe rátemetéssel engedélyezhető.
(4) A kormányrendeletben meghatározottakon túl hamvakat urnafalban is el lehet helyezni.
(5) A temetőben már korábban elhelyezett urnák kérelemre történő kiadásáról az üzemeltető gondoskodik.
5. § (1) A temetőben az alábbi típusú temetési helyeket kell biztosítani
a) koporsós (egyes sírhely, kettes sírhely)
b) sírbolt (kripta)
c) urnafülke, urnasírhely, urnasírbolt
(2) A temetőben lévő sírhelyek méretei:
a) egyes sír mérete: hossza 2,1m, szélessége 1m, mélysége legalább 2méter
b) kettős sír mérete: hossza 2,1m, szélessége 2m, mélysége legalább 2méter
c) sírbolt mérete: hossza 2,5m, szélessége 1,5m, mélysége 2m
d) kettős sírbolt: hossza 2,5m, szélessége 2,10m, mélysége 2m
(3) A sírok egymástól való oldaltávolságának 80 cm-nek kell lennie. A sírdombok magassága legfeljebb 50 cm lehet.
(4) Mélyített egyes sírhelybe (2,20 m) az ÁNTSZ engedélye alapján még egy koporsó temethető.
(5) Egyes sírba elhelyezett két koporsón kívül még két urna is elhelyezhető. Koporsóban történő rátemetés alkalmazása nélkül a sírban még négy urna helyezhető el, ez azonban a sírhely használati idejét nem hosszabbítja meg.
(6) Egyes sírhely díj befizetése mellett az egyes sírhelytáblába 10 éven aluli gyermek is temethető. Ilyen esetben azonban a sír méreteinek az egyes sírhely méreteivel azonosnak kell lenni.
(7) Az egyes sírhelytáblákban lévő sírhelyek sírdombokkal, vagy a nélkül alakíthatók ki, a kialakításnak sírhely táblán belül egységesnek kell lennie.
(8) A temetési helyen elhelyezhető sírjelek helyben szokásos legnagyobb magassága 1,5 méter. E magassági méreten felül – a Törvény és a Kormányrendelet rendelkezéseit figyelembe véve – sírjel az üzemeltető részére történő előzetes bejelentés után, külön engedéllyel létesíthető.
(9) A sírhely megváltására elhalálozás előtt is van lehetőség a 6. § /5/ bekezdés alapján.
5. Temetési hely feletti rendelkezési jog időtartama
6. § (1) Az egyes temetési helyek az elhunyt hozzátartozójának, illetve az eltemetésre kötelezettnek díjat kell fizetni. A díj mértékét e rendelet 1. számú mellékletet tartalmazza.
(2) Az egyes temetési helyek használati díjának megfizetésével az elhunyt hozzátartozói, illetve a temettetést végzők meghatározott időre rendelkezési jogosultságot szereznek.
(3) A temetési hely feletti rendelkezési jogosultság kezdő időpontja a megváltás napja.
(4) A sírhelyek feletti rendelkezési jog meghosszabbításáért díjat kell fizetni, amelynek összege megegyezik az /1/ bekezdésben meghatározott mellékletben szereplő díjjal.
(5) A rendelkezési jogosultság kezdési időpontja a megváltás napja:
a) egyes sírhely esetén 25 év, illetőleg az utolsó koporsós rátemetés napjától számított 25 év,
b) kettős sírhely esetén az utolsó koporsós rátemetés napjától számított 25 év,
c) sírbolt esetén 60 év,
d) urnafülke és urnasírhely esetén 10 év,
e) urnasírbolt esetén 20 év,
f) Szóró parcella emléktábla esetén 10 év.
(6) A temetési helyek használatának joga – sírbolt kivételével – magánszemélyek között nem ruházható át, nem örökölhető.
(7) Kiürítés során a temetőben felállított síremlék lebontása, áthelyezése előtt a munkálatokat az üzemeltetőnek be kell jelenteni.
(8) Az urnakiadásra vonatkozóan a Kormányrendeletben meghatározott eseteken túl az exhumálás szabályait kell alkalmazni.
(9) Ha rátemetés miatt a sírhely használati ideje meghosszabbodik, a használati díj időarányos részét meg kell fizetni.
7. § (1) A köztemetőben a polgármester külön önkormányzati rendeletben meghatározott eseteken túl díszsírhelyet adományozhat.
(2) A díszsírhely adományozásáról az elhalt legközelebbi hozzátartozóját és a temető üzemeltetőjét írásban kell értesíteni.
(3) A díszsírhely használati ideje a temető fennállásáig tart, használata díjtalan. További hozzátartozó – az özvegy kivételével – díj ellenében temethető el a díszsírhelyen.
6. Síremlékek, sírboltok
8. § (1) A sírbolt felett rendelkezőnek azt kell tekinteni, aki a használati díjat megfizette.
(2) Arra nézve, hogy a sírboltba kik temetkezhetnek, a létesítőnek a sírboltkönyvbe bejegyzett rendelkezései az irányadók.
(3) A sírboltba koporsóban csak annyi elhunyt személy temethető, ahány férőhelyre azt építették. Ezen kívül két férőhelyes sírboltba további hat urna, négyszemélyes sírboltba további tizenkét urna helyezhető el. Amennyiben a sírbolt tulajdonosa a temetkezési jogosultságról a sírboltkönyvben, vagy végrendeletileg nem tett rendelkezést, úgy a sírboltba az elhalt hozzátartozói az elhalálozás sorrendjében temethetők. A sírbolt tulajdonosának kérelmére a sírboltban elhelyezett koporsókban lévő porladáson túli csontmaradványokat össze kell gyűjteni és hamvasztás után urnában, illetőleg gyerekkoporsóban a sírboltba vissza kell helyezni. Ebben az esetben a maradványok csak urnahelynek számítanak.
(4) Síremléket szilárd talajra kell építeni. A síremlék nem foglalhat el a sírhelynél nagyobb területet.
(5) A síremlék körül létesített járda magassága a talajszinttől maximum 6 cm. A sírkeret magassága a terepszinttől számítva maximum 50 cm lehet.
(6) Kriptát, álkriptát, alépítménnyel rendelkező sírhelyet építeni a csak kriptasoron lehet.
(7) A kiásott kriptahelyeket az alépítmény elkészültéig baleset megelőzésére alkalmas védőkorláttal körbe kell keríteni.
(8) Sírhelyet bélelni – akár fával, akár más anyaggal – csak a sírhely alsó, felső méretének megtartásával, érvényes engedély birtokában lehet.
(9) A síremléknek meg kell felelnie a temető arculatának. Közízlést sértő formájú és felírással ellátott síremléket felállítani nem szabad.
(10) Temetői létesítményeket (síremlék, sírbolt stb.) elkészültük után a temető üzemeltetőjének, vagy az általa megbízott személynek be kell mutatni.
9. § (1) A holttest elhamvasztásához az ÁNTSZ engedélye szükséges.
(2) A kórházban elhunyt személy, valamint rendőri intézkedéssel boncolásra szállított holttest elhamvasztását a kórboncnok orvos engedélyezi.
7. Temetkezési szolgáltatások
10. § (1) A köztemetőben szolgáltatásokat végző vállalkozók tevékenységének összehangolásáról az üzemeltető gondoskodik.
(2) A temetkezési szolgáltatást végző vállalkozók temetésenként az e rendelet 1. mellékletében meghatározott díjat kötelesek fizetni, a temetői létesítmények igénybevételéért.
(3) A temetőben munkát végző minden vállalkozó köteles leadni a vállalkozási engedélye másolatát, amelybe a tevékenységi kör be van jegyezve.
11. § (1) A felravatalozott koporsót – az eltemettető kívánságára – a búcsúztatás (szertartás) megkezdéséig nyitva lehet tartani. Nem lehet nyitva tartani az oszlásnak indult, vagy roncsolt állapotban lévő holttest koporsóját.
(2) A fertőző betegségben elhunytak az ÁNTSZ egyedi előírásainak megtartásával temethetők.
8. Nyilvántartások vezetése
12. § A temető üzemeltetője az új sírhely táblák megnyitása előtt köteles gondoskodni a sírnyilvántartási térkép elkészítéséről és annak a jegyző által történő jóváhagyásáról. A temetőtérképet a temető nyilvántartó könyvvel összhangban az üzemeltető köteles vezetni. A temetési rend megváltoztatása (sírok átminősítése) csak a jegyző engedélyével történhet a térkép módosításával. A temető dokumentációkat a temető kiürítésének elrendeléséig az üzemeltetőnek meg kell őrizni.
9. A temető üzemeltetése
13. § (1) A temető üzemeltetője biztosítja az eltemetés, urna elhelyezés feltételeit. Köztemetőn belül az elhunyt hűtése, a sírhelynyitás (sírásás, sírnyitás), a hamvak szórása a temető üzemeltető kizárólagos joga és kötelessége. A felsorolt tevékenységekért az üzemeltető e rendelet 1. mellékletében felsorolt díjakat érvényesíti.
(2) A temető területéről sírkövet, síremléket, fejfát kivinni – vagyonvédelmi okokból – csak a temető üzemeltetőjének történt előzetes bejelentés után lehet.
(3) A temetőben lévő síremléket, sírjelet felállítani és bontani csak a temető üzemeltetőjéhez történő előzetes bejelentés után, a rendelkezési jogosulttól származó írásbeli nyilatkozat birtokában lehet. Felállítást és a bontást szakirányú végzettséggel rendelkező személy végezhet.
(4) A temetőben építési, felújítási munkát végző vállalkozók munkánként e rendelet 1. mellékletében meghatározott temető fenntartási hozzájárulási díjat kötelesek fizetni a temető üzemeltetőjének.
14. § (1) Az üzemeltető tevékenysége során a temetőt látogatók kegyeleti érzéseit nem sértheti, zajkeltéssel a szertartásokat nem zavarhatja.
(2) A temetői munkák – különösen rátemetés, exhumálás, áthelyezés – során talált értéktárgyakról – pl.: ékszer, nemesfémből készített protézis –, és a megtalálás körülményeiről az üzemeltető jegyzőkönyvet köteles felvenni.
(3) A talált értékek biztonságos megőrzéséről az üzemeltető gondoskodik a jogosultnak történő átadásig.
(4) A temető üzemeltetője köteles gondoskodni az Önkormányzat Képviselő-testülete által felsorolt neves személyek sírjának megóvásáról.
10. A temető használatának rendje
15. § (1) Temető nyitvatartási rendje:
a) Április 1-től szeptember 30-ig 7:00-20:00 óráig
b) Október 1-től március 31-ig 8:00-18:00 óráig
c) Október 31. és november 1. napján a nyitvatartási idő 2100 óráig tart.
(2) A temetői munkák végzését, a temetőbe végzett szolgáltatások és kegyelet gyakorlás rendjét, és a temetőbe alkalmazott fenntartással, és üzemeltetéssel alkalmazott díjak mértékét, a temetőgondnoki feladatokat és kötelezettségeket, és a létesítmények igénybevételének feltételeit az üzemeltető által készített temetőszabályzat részletesen tartalmazza, melyet a Képviselő-testület határozatával hagy jóvá.
(3) Vasárnap és ünnepnapokon a temetőben ipari jellegű célszállítás és munka nem végezhető.
(4) A temetőben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani. Tilos a temetési szertartás ideje alatt anyagszállítás és zajjal járó munka végzése.
(5) A temető üzemeltetője a saját tulajdonú eszközeinek és kellékeinek használatáért jogosult a temetkezési szolgáltatóktól díjat szedni.
16. § (1) A temetőbe való belépés és az öntözővíz használata díjtalan.
(2) A temető tisztán tartása az üzemeltető feladata.
(3) A temetőben a kegyeleti tárgyakat, a sírokra ültetett növényeket, valamint a sírok díszítésére szolgáló anyagokat beszennyezni, megrongálni tilos.
(4) A temetőben tűzveszélyes tevékenységet végezni csak a tűzvédelmi előírások betartásával lehet.
(5) A sírokra és a szakaszok belsejébe fát ültetni tilos.
17. § (1) A sírhelyek gondozása során keletkező hulladék a sírhelyek között nem tárolható.
(2) A temetőben keletkezett hulladékot csak az arra kijelölt helyen lehet lerakni. Az elszállításról az üzemeltető szükség szerint intézkedik.
(3) A sírok és a sírboltok – beleértve az urnák elhelyezésére szolgálókat is kerítéssel nem határolhatók körül. Padok és ülőalkalmatosságok temető szakaszokban nem építhetők.
(4) A temető területére kutyát bevinni – a vakvezető kutyák, a temető őrzésében részt vevő kutyák kivételével – tilos.
(5) A temetőben kizárólag az ott kialakított utakon lehet közlekedni, a sírokon történő közlekedés tilos.
(6) A temetőbe járművel behajtani és azzal közlekedni csak az üzemeltető engedélyével szabad, és várakozni kizárólag az ott kialakított helyeken lehet. A kegyeleti szertartások idején járművel történő behajtáshoz engedélyt kell kérni. A mozgássérülteket parkolási engedélyük feljogosítja a temetőbe történő behajtásra.
18. § (1) A temető egész területén, a síremlékeken és a kolumbárium fülkéken a közízlést sértő feliratok nem helyezhetők el.
(2) Építőanyagnak a temetőbe való beszállításához, építési, vagy bontási munkák elvégzéséhez az üzemeltető engedélye szükséges. Az üzemeltető jogosult minden engedély köteles munkánál a jogerős hatósági engedély bemutatását kérni, amelynek hiánya esetén a munkavégzést megtiltja.
(3) A panaszügyintézés az üzemeltető feladata, melyet az erre kijelölt, a helyben szokásos módon közzétett helyen lát el.
11. Értelmező rendelkezés
19. § (1) Sírhely minden olyan temetési hely, amelyet meghatározott számú koporsó, vagy urna elhelyezésére jelöltek ki.
(2) Sírbolt (kripta) nyilvántartó könyvben megjelölt helyen külön építési engedéllyel al- és felépítménnyel rendelkező meghatározott számú elsődlegesen koporsós temetést szolgáló építmény.
(3) Urnasírbolt (urnakripta) a nyilvántartó könyvben megjelölt helyen üzemeltetői engedéllyel al- és felépítménnyel rendelkező meghatározott számú urna talajszint alatti és feletti elhelyezésére létesített hamvasztásos temetést szolgáló előregyártott elemekből készült építmény.
(4) Urnafülke (kolumbárium) a hamvasztásos temetés esetén meghatározott méretű egy elhalt urnába helyezett hamvainak talajszint feletti temetési helye.
(5) Sírjel a temetkezési hely jelölésére szolgáló a csatlakozó terepszintben lévő, vagy abból kiemelkedő keretszerkezet nélküli építmény.
(6) Síremlék a temetkezési hely jelölésére szolgáló, a csatlakozó terepszintből kiemelkedő keretszerkezettel rendelkező építmény.
(7) Szóróparcella olyan parkszerűen kialakított temetőrész, ahol az elhaltak hamvait megfelelő technológiai alkalmazásával, vízbemosással a talajfelszínre, vagy egy e célra létesített műtárgyba szétszórják.
(8) Egyes sírhely egy koporsó elhelyezését szolgáló temetkezési hely, melyben e rendelet 5. § szerint – s szükséges feltételek teljesülése esetén – további koporsó, illetve hamvakat tartalmazó urnák helyezhetők el rátemetéssel.
(9) Kettes sírhely két koporsó egymás melletti elhelyezését szolgáló temetési hely, melyben a rendelet 5. § szerint – a szükséges feltételek teljesülése esetén – további koporsók, illetve hamvakat tartalmazó urnák helyezhetők el rá- illetve mellétemetéssel.
(10) Urnasírhely hamvasztásos temetés esetén négy elhunyt hamvait tartalmazó urna földbe temetését szolgáló temetkezés hely.
(11) A köztemető tulajdonosa és fenntartója Monorierdő Község Önkormányzata.
(12) A köztemető üzemeltetője Babérkoszorú Kft. (2200 Monor, Bajcsy-Zsilinszky út 54.sz.)
(13) Temetkezési szolgáltató az a gazdálkodó szervezet, amely megfelel a temetkezési szolgáltatókra vonatkozó törvényi feltételeknek, telephellyel, halottszállító járművel és a szolgáltatás ellátásához szükséges személyzettel rendelkezik.
(14) Rendelkezésre jogosult az a személy:
a) aki a temetést szerződésben vállalta,
b) akit arra az elhunyt végrendelete kötelez,
c) végintézkedés hiányában az elhunyt elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa,
d) az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója, a törvényes öröklés rendje szerint (Ptk. 8:1. §. (1) bekezdés 1. pontja).
12. Jogharmonizációs záradék
20. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123. EK. irányelvnek való megfelelést szolgálja.
13. Záró rendelkezés
21. § E rendelet 2023. szeptember 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a köztemető rendjéről és a temetkezési tevékenységről szóló 5/2012. (III.30) önkormányzati rendelet.
22. § Ez a rendelet 2023. szeptember 1-jén lép hatályba.
Az 1. melléklet a Monorierdő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (II. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.