Tass Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (III. 29.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

Hatályos: 2023. 08. 31- 2024. 03. 31

Tass Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (III. 29.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

2023.08.31.

Tass Község Önkormányzat képviselő- testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény Szt. 2. (3) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésben, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésben, 45. § (1) bekezdésben, 48. § (4) bekezdésben,132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. a pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja.

I. Fejezet

Általános szabályok

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Tass Község Önkormányzata illetékességi területén lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyekre.

(2) Az (1) bekezdés tekintetében alkalmazni kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdéseit és a 7. § (1) bekezdését.

(3) Az e rendeletben meghatározott hatásköröket eltérő rendelkezés hiányában a képviselő-testület gyakorolja.

2. § (1) Az e rendeletben szabályozott valamennyi szociális ellátásra érvényes értelmező rendelkezéseket és az általános eljárási szabályokat az Szt. 4–16. §-a határozza meg.

(2) Az adott ellátásnál alkalmazandó sajátos eljárási szabályok az adott ellátáshoz kapcsolódva kerülnek meghatározásra.

(3) A szociális igazgatási eljárásra vonatkozó eljárási szabályokat az Szt. 5. § (1) bekezdése szerint kell alkalmazni.

(4) Az eljárást:

a) a Polgármesteri Hivatalnál (továbbiakban: Hivatal) írásban – e rendelet 1. melléklete szerinti formanyomtatványon - előterjesztett kérelemre kell, vagy

b) hivatalból lehet

megindítani.

(5) A kérelem nyomtatványhoz kapcsolódó kitöltési útmutató elérhető a Polgármesteri Hivatalban nyomtatott, vagy az önkormányzat honlapján elektronikus formában.

(6) A kérelmet a jogszabályokban, illetve az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal – igazolásokkal, nyilatkozatokkal – együtt kell benyújtani.

(7) Az e rendeletben meghatározott vagyoni helyzetre vonatkozó feltétel meglétét a kérelmek mellékletét képező vagyonnyilatkozat benyújtásával kell igazolni. A vagyonnyilatkozat II. részét - a nyomtatványon szereplő tájékoztató szövegtől eltekintve - az adott ellátásnál meghatározott személyi körre vonatkozóan kell kitölteni.

(8) A hiányosan előterjesztett kérelmek ügyében a hiánypótlási felhívást a kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül meg kell tenni.

(9) Ha a szociális ellátás iránti igényt nem a jogosult terjeszti elő az eljárást hivatalból kell megindítani.

3. § (1) A kérelmezőnek a kérelemben, illetve az annak mellékleteként benyújtott dokumentumokban feltüntetett jövedelem-adatokat az Szt. 10. §-ában meghatározottak szerint kell igazolnia.

(2) A jövedelem igazolására a kérelmező saját maga és a vele egy háztartásban élők jövedelemét tükröző dokumentumokat köteles csatolni:

a) a munkabérről, munkáltató által fizetett táppénzről a munkáltató által kiállított -30 napnál nem régebbi- jövedelemigazolás,

b) vállalkozó vagy őstermelő esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelemről a Nemzeti Adó és Vámhivatal igazolása és a tárgyévben elért jövedelemről nyilatkozat,

c) álláskeresési támogatás esetén a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kunszentmiklósi Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltsége (a továbbiakban: Munkaügyi Központ) megállapító határozata és a kérelem benyújtását megelőző havi ellátás összegét igazoló szelvény vagy bankszámlakivonat,

d) nyugdíj, nyugdíjszerű rendszeres pénzellátás és árvaellátás esetén éves nyugdíjösszesítő,

e) a gyermektartásdíj esetén a kérelem benyújtását megelőző havi postai feladóvevény vagy bankszámlakivonat vagy az összeg átadásáról szóló és büntetőjogi felelősség tudatában tett nyilatkozat,

f) a házasság felbontását, gyermekelhelyezést megállapító bírósági végzés, vagy a gyermekelhelyezésről és gyermektartásdíjról szóló szülői egyezségről kiállított irat,

g) állam által megelőlegezett gyermektartásdíj esetén az azt megállapító határozat,

h) ösztöndíj és egyéb juttatások esetén az oktatási intézmény által kiállított igazolás,

i) nem havi rendszerességgel szerzett jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett egyhavi átlagról szóló nyilatkozat

j) amennyiben a kérelmező, közeli hozzátartozója vagy a háztartásában életvitelszerűen vele együtt lakó más személy rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik, úgy az erről szóló nyilatkozat, melyet-e rendelet 2. melléklete tartalmaz és a Munkaügyi Központ igazolása arról, hogy nyilvántartásban szerepel-e vagy sem és ellátásban nem részesül,

k) egyéb jövedelmek esetén a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozat

4. § A pénzbeli ellátások kifizetése utalással vagy házipénztárból történik.

1. A települési támogatás

5. § Az önkormányzat képviselő-testülete e rendelet alapján a jogosult részére települési támogatást nyújt.

6. § A települési támogatás egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható. A természetbeni szociális ellátás formájáról és módjáról az ellátást megállapító határozatban rendelkezni kell.

7. § A települési támogatás formái:

a) eseti települési támogatás

aa) települési létfenntartási támogatás

ab) települési fűtéstámogatás

ac) gyógyszerkiadással kapcsolatos települési támogatás

ad) települési temetési támogatás

ae) települési támogatás elemi kár elhárításához

af) iskolakezdési támogatás

ag) települési támogatás időskorúak részére

ah) karácsonyi támogatás

ai) gyermekszületési támogatás

b) rendszeres települési támogatás formái

-lakásfenntartási támogatás

2. Települési létfenntartási támogatás

8. § (1) Települési létfenntartási támogatásra jogosult az a személy, aki önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, és akinek a háztartásában az egy főre jutó jövedelem egyedül élő – egyszemélyes háztartás – esetében a szociális vetítési alap összegének 350 %-át nem haladja meg, többszemélyes háztartás esetében a szociális vetítési alap összegének 200 %-át nem haladja meg.

(2)1 Az egy alkalommal megállapítható eseti települési létfenntartási támogatás maximális összege 5.000 – 25.000,- Ft-ig terjedhet.

(3) Az egy háztartásban élők számára egy naptári évben maximum 4 alkalommal lehet támogatást megállapítani, feltéve hogy az előző támogatás megállapítása óta 60 nap eltelt.

(4) A kérelmező részére rendkívüli élethelyzetre tekintettel jövedelemvizsgálat nélkül a támogatás egy évben egyszer adható.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott rendkívüli élethelyzetnek minősül

a) ha a család egyik tagja 3 napot meghaladóan kórházi kezelésben részesült és ez jövedelem kiesést okozott

b) válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához

c) nyugdíjazása folyamatban van, de még ellátásban nem részesül

d) közüzemi szolgáltatás megszűnése áll fenn

e) gyermeke hosszan tartó betegsége, kezelése vagy hirtelen fellépő súlyos betegsége miatt váratlan kiadásai merülnek fel.

(6) A segély elbírálásához az (5) bekezdésben meghatározott rendkívüli élethelyzet igazolására csatolni kell:

a) igazolás kórházi (klinikai) fekvőbeteg gyógyintézetben a betegség megállapításáról vagy gyógykezeléséről, illetve születés céljából történő ellátásáról, vagy egyéb orvosi igazolás kórházi kezelés fennállásáról

b) nőgyógyászati igazolás várandósság megállapításáról, várandós kiskönyv, védőnői javaslat

c) nyugdíjfolyósító igazolása, hogy kérelmezte a nyugdíjba vonulást

d) kikapcsolási értesítő

e) gyermekorvosi vagy kórházi igazolás a betegség fennállásáról

(7) Az eseti települési létfenntartási támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a kérelem beérkezését követő 5 munkanapon belül a polgármester dönt.

3. Települési fűtéstámogatás

9. § (1) Települési fűtéstámogatásra jogosult az a szociálisan rászoruló háztartás, ahol a háztartásban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg egyedül élő esetében a szociális vetítési alap összegének 350 %-át, többszemélyes háztartás esetében a szociális vetítési alap összegének 120 %-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(2) A települési fűtéstámogatást eseti települési támogatás formájában lehet nyújtani.

(3) A települési fűtési támogatás iránti kérelem tárgyév augusztus 1. napjától szeptember 15. napjáig személyesen nyújtható be - a Hivatal 8. szobájában – a szociális ügyintézőjénél.

(4) Az egy alkalommal megállapított rendszeres települési fűtéstámogatás összege 40.000.- Ft.

(5) A települési fűtéstámogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a kérelem beérkezését követő 21 napon belül a polgármester dönt.

4. Gyógyszerkiadással kapcsolatos települési támogatás

10. § (1) Gyógyszerkiadással kapcsolatos települési támogatásra jogosult az a személy, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem a szociális vetítési alap összegének 250 %-át, egyedül élő esetén annak 500%-át nem haladja meg, a rendszeresen igazolt gyógyszerköltsége a 10.000.- Ft-ot meghaladja, és nem részesül közgyógyellátásban.

(2) A havi gyógyszerköltség megállapításánál csak a társadalombiztosítási támogatásba befogadott gyógyszerek vehetők figyelembe.

(3) A gyógyszertámogatás szerinti kiadásokat (gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök) a háziorvos által kiállított és a gyógyszerész által beárazott igazolással kell igazolni.

(4) A megállapított gyógyszertámogatás összege alkalmanként 5.000.-Ft.

(5) A gyógyszertámogatást 1 naptári évben maximum 4 alkalommal lehet megállapítani, feltéve, hogy az előző támogatás megállapítása óta 60 nap eltelt.

(6) A támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testülete felhatalmazása alapján átruházott hatáskörben a kérelem beérkezését követő 5 munkanapon belül a polgármester dönt.

5. Települési temetési támogatás

11. § (1) A temetési költségekre tekintettel települési temetési támogatásra jogosult az a személy, akinek a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, függetlenül attól, hogy a meghalt személy eltemettetésére köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt-e vagy sem.

(2) Az (1) bekezdés szerint a temetési költség viselése az eltemettetést vállaló kérelmező létfenntartást akkor veszélyezteti, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem a szociális vetítési alap összegének 500 %-át nem haladja meg.

(3)2 A települési temetési támogatást kérelmezni lehet a temetési költségek utólagos megtérítésére.

(4) A támogatás összege kérelmenként 200.000.-Ft.

(5) A kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell a saját nevére kiállított számla eredeti példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot.

(6) Az eltemettető az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulására igényelt települési temetési támogatás iránti kérelmét az elhalálozás napjától számított 90 napon belül nyújthatja be.

(7) A települési temetési támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a kérelem beérkezését követő 5 munkanapon belül a polgármester dönt.

6. Települési támogatás elemi kár elhárításához

12. § (1)3 Elemi kárra tekintettel települési támogatásra jogosult az a személy, akinek a bekövetkezett elemi károk miatt létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került.

(2) Elemi kárnak minősül a tűz, robbanás, vihar, viharon kívüli egyéb elemi kár, földcsuszamlás, talajsüllyedés, földrengés, árvíz miatt bekövetkezett kár.

(3) A támogatás összege kérelmenként maximum 500.000.- Ft lehet. Egy ingatlanra egy évben csak egyszer lehet támogatást adni.

(4) Az (1) bekezdés szerint a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet akkor áll fenn, ha

a) a kérelmező lakhatását biztosító ingatlan elemi kárt szenvedett, és

b) a kérelmezőnek nincs saját, vagy a családja tulajdonában lévő, és haszonélvezeti jogával bíró más, a lakhatását lehetővé tevő ingatlana, és

c) a kérelmezőnek és családjának nincs vagyona, és

d) a családjában az egy főre jutó jövedelem a szociális vetítési alap összegének 1000 %-át nem haladja meg,

(2) A Polgármesteri Hivatal jegyzője, vagy a jegyző által kijelölt dolgozója a kérelem beérkezésétől számított 3 munkanapon belül a kérelemmel érintett ingatlanon helyszíni szemlét tart. A kérelmező köteles a helyszíni szemlén közreműködni. Az együttműködés hiánya a kérelem elutasítását vonja maga után.

(6) A kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell a (4) bekezdés b-d) pontokra vonatkozó nyilatkozatokat.

(7) El kell utasítani azt a kérelmet, mely esetében a kérelmező, illetve családjában élő személy

a) az elemi kárt szándékosan idézte elő,

b) az elemi kár elhárításában, csökkentésében a körülményekhez, lehetőségeihez képest nem, vagy nem megfelelő mértékben vett részt.

(3) Az elemi kárra tekintettel kérelmezett települési támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a kérelem beérkezését követő 20 napon belül a polgármester dönt.

7. Iskolakezdési támogatás

13. § (1) Települési iskolakezdési támogatásra jogosult az a személy, aki saját háztartásában olyan gyermeket nevel, aki iskolarendszerű tanulmányait megkezdte, gyermekenként annak a tanévnek a végéig, amelyben a gyermek a 18. életévét betölti és családjában az egy főre eső jövedelem a szociális vetítési alap összegének 1000%-át nem haladja meg.

(2) A támogatás 15.000.-Ft/tanuló .

(3) A kérelem benyújtására nyitva álló idő a tárgyév május 1. és június 15. napja közötti időszak. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(4) A kérelemhez csatolni kell a lakcímkártya másolatát, illetve a törvényes képviselő nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy a gyermek életvitelszerűen Tasson lakik.

(5) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a jogosultságról a polgármester a kérelem beérkezését követő 5 munkanapon belül dönt.

8. Települési támogatás időskorúak részére

14. § (1) A képviselő-testület támogatást nyújt azon 62. életévét betöltött tassi lakos részére, akinek a családjában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 600%-át évi egy alkalommal – október hónapban – 5.000.- Ft értékben.

(2) A kérelem benyújtására nyitva álló idő a tárgyév július 1. és augusztus 15. közötti időszak.

(3) Az időskorúak részére nyújtott települési támogatás vásárlási utalvány formájában nyújtandó.

(4) A támogatásra való jogosultságról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a kérelem beérkezését követő 21 napon belül dönt.

(5) Az utalványok kiosztására Október hónapban kerül sor.

9. Karácsonyi támogatás

15. § (1) A képviselő-testület minden évben karácsonyi támogatást nyújt kérelemre azon tassi lakos részére, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének 750 %-át.

(2) A kérelem benyújtására nyitva álló idő a tárgyév szeptember 1. és október 15. közötti időszak.

(3) A támogatásra való jogosultságról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a kérelem beérkezését követő 21 napon belül dönt.

(4)4 A karácsonyi támogatás mértéke 35.000.- Ft.

(5) A karácsonyi támogatás háztartásonként egy személy részére állapítható meg.

10. Gyermekszületési támogatás

16. § (1) A képviselő-testület egyszeri támogatást nyújt gyermekszületés esetén azon családok részére, ahol a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 1000%-át, és ha a gyermeket saját háztartásában neveli.

(2) A születési támogatást gyermekenként 60.000.- Ft értékben természetbeni juttatásként kell nyújtani.

(3) A születési támogatás iránti kérelmet a gyermek születésének napjától számított 90 napon belül lehet benyújtani. E határnapon túl benyújtott kérelmeket érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani.

(4) A gyermek születését születési anyakönyvi kivonat másolatával igazolni szükséges.

(5) A támogatásra való jogosultságról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a kérelem beérkezését követő 21 napon belül dönt.

11. Lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatás

17. § (1) Az önkormányzat települési támogatást nyújt a szociálisan rászorult személyeknek, családoknak az általuk lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez, az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén (a továbbiakban: lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatás).

(2) A lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 300%-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona. Az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem megegyezik a háztartás összjövedelmének és a fogyasztási egységek összegének hányadosával.

(3) A lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatás tekintetében fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetet kifejező arányszáma, ahol

a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0,

b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma 0,9,

c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma 0,8,

d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8,

e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként 0,7.

(4) Ha a háztartás

a) (3) bekezdés a)-c) pontja szerinti tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül, vagy

b) (3) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak,

a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(5) Ha a háztartásban gyermekét egyedülállóként nevelő szülő - ideértve a gyámot, a nevelőszülőt és a hivatásos nevelőszülőt - él, a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(6) A támogatás havi összege

a) ha az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem a szociális vetítési alap 150 %-nál kevesebb, akkor 6.000,- Ft/hó

b) ha az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem a szociális vetítési alap 150%-a és 3000 %-a között van, akkor 4.000,- Ft/hó

(7) A lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától egy évre kell megállapítani.

(8) A lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától. E rendelkezés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.

(9) Ha a lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatásra jogosult személy lakcíme az ellátás folyósításának időtartama alatt megváltozik, a támogatás változás hónapjának utolsó napjáig illeti meg a jogosultat.

(10) A támogatásra jogosult halála esetén az ellátás az elhalálozás hónapjának utolsó napjával szűnik meg és a fel nem vett ellátást a vele közös háztartásban együtt élt házastárs vagy élettárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben veheti fel a halál hónapját követő hónap utolsó napjáig.

(11) A lakásfenntartáshoz nyújtott települési támogatásra való jogosultságról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a jegyző a kérelem beérkezését követő 21 napon belül dönt.

12. Köztemetés

18. § (1) Kérelemre a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a Szt. 48. §-a alapján gondoskodik a Tass közigazgatási területén elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről a halálesetről való tudomásszerzést követő 21 napon belül, ha

a) nincs vagy nem lelhető fel az eltemettetésre köteles személy, vagy

b) az eltemettetésre köteles személy az eltemettetésről nem gondoskodik.

(2) A polgármester különös méltányosságból az Szt. 48. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól:

a) részben mentesíti az eltemettetésre köteles személyt, amennyiben az érintett személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének 100 %-át, egyedül élő esetén a 200 %-át,

b) egészben mentesíti az eltemettetésre köteles személyt, amennyiben az érintett személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének 50 %-át, egyedül élő esetén a 100 %-át,

és az érintett személy vagyonnal nem rendelkezik.

13. Szociálpolitikai Kerekasztal

19. § A képviselő-testület Szociálpolitikai Kerekasztalt működtet, mely szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal ülést tart, tagjai:

a) Tass Község Polgármestere, aki az ülést vezeti,

b) Ügyrendi-, Vagyonnyilatkozat-, és Összeférhetetlenséget Vizsgáló Bizottság elnöke,

c) Kistérségi Társulás Kistérségi Egyesített Szociális Intézmény intézményvezetője,

d) Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat Ágazatvezetője.

14. Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás térítési díj elengedésének szabályai

20. § A Felső-Kiskunsági és Dunamelléki Többcélú Kistérségi Társulás Kistérségi Egyesített Szociális Intézmény (KESZI) intézményvezetője írásbeli kérelemre a jelzőrendszeres házi segítésnyújtás térítési díját elengedheti

a) a)az igénybevevő igazolt kórházi távolléte ideje alatt

b) b)tartós (4 napot meghaladó) szolgáltatás kimaradás esetén”

II. Fejezet

Egyéb rendelkezések

21. § A rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Szt., valamint a végrehajtására kiadott kormányrendeletek és más felsőbb szintű jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

III. Fejezet

Záró rendelkezések

22. § Ez a rendelet 2023. április 1-jén lép hatályba.

23. § Hatályát veszti a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról szóló Tass Község Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2016. (III.21..) önkormányzati rendelete .

1

A 8. § (2) bekezdése a Tass Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (VIII. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 11. § (3) bekezdése a Tass Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (VIII. 29.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

3

A 12. § (1) bekezdése a Tass Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (VIII. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

4

A 15. § (4) bekezdése a Tass Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2023. (VIII. 29.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.