Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete 6/1999. (III. 8.) önkormányzati rendelete
Az üdülőhely általános rendjéről
Hatályos: 2024. 10. 01Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete 6/1999. (III. 8.) önkormányzati rendelete
Az üdülőhely általános rendjéről
Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:1
I. A rendelet hatálya
1. § A rendelet területi hatálya kiterjed Vonyarcvashegy község közigazgatási területére.
2. § Közigazgatási területen belül a belterület egésze és a Szent Mihály-domb mellett lévő kempinghez tartozó terület üdülőhelynek minősül.
3. § E rendeletben foglaltak betartása magyar és nem magyar állampolgárokra, társadalmi, gazdasági és egyéb szervezetekre kötelező.
4. § Lakás és üdülőtulajdonosok, haszonélvezők ingatlanaikat üdülés céljára a polgári jog általános szabályai és a magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosításáról szóló mindenkor hatályos rendelet betartásával bérbe adhatják. A bérleti díjban felek szabadon állapodhatnak meg.
5. §2 (1) Szállásadó a szállásadói tevékenységet akkor folytathatja, ha kérelmére az önkormányzat jegyzője hatósági nyilvántartásba vette és erről hatósági igazolást adott ki.
(2) Nem üzletszerű – eseti – szállásadói tevékenységet is be kell jelenteni az (1) bekezdésben megjelölt hatósághoz, aki a bejelentést külön nyilvántartásba veszi.
(3) Az adóbeszedésre kötelezett szálláshelykezelő szoftvert használ, amely alkalmas az adó alapjának (összegének) és az igénybe vett adómentesség jogcímének megállapítására, valamint ezen adatok ellenőrzésére.
6. § Olyan helyiség, amelynek belmagassága az alapterület 40 %-s mértékéig az 1,9 méter magasságot nem éri el, bérbe nem adható, idegenforgalmi célra még térítés nélkül sem lehet átengedni.
7. § Beépített lakó- vagy üdülőtelken, annak elő- és oldalkertjében, üres telken és közterületen kereskedelmi és vendéglátó célú mobil szerkezet csak a jegyző engedélyével helyezhető el.
24. §3 (1) Strandfürdő üzemeltetését a jegyző a szakhatóságokkal történő egyeztetés után, a meglévő területi adottságok és az előírt feltételek mellett engedélyezi.
(2) A strandfürdő működésére üzemelési szabályzatot kell készíteni, melyet a jegyző hagy jóvá.
(3) Balatonban a kijelölt strandfürdő területén kívül fürödni tilos.
(4) A strand területén kerékpározni vagy rollerezni tilos.
(5) Tilos horgászni az év bármely időszakában:
a) a strand területéhez tartozó fürdőzésre kijelölt vízfelülettel határos partszakaszról,
b) a fürdőzésre kijelölt vízfelületen.
(6) A képviselő-testület eseti engedélye az (5) bekezdésben foglaltak alól felmentést adhat.
25. § (1) A strandfürdőket az alábbi szervezetek üzemeltetik:
26. § (1) A strand területén nyitvatartási idő alatt csak belépőjeggyel vagy külön igazolvánnyal rendelkezők léphetnek be, kivéve a strand dolgozóit. A strand nyitvatartási ideje minden nap 8,00-19,00 óráig tart.
27. § (1) A strand területén területet bérlők, egyéb szolgáltatást végzők – beleértve a partszakasz használatát korlátozó díj fizetésére kötelezetteket is – csak a bérleti szerződésben foglalt és előzetesen a természetben kijelölt területet foglalhatják el. A kijelölést a településüzemeltetési csoportvezető végzi.
28. § (1) Vonyarcvashegyen tárgyév január 1-jén lakóhellyel rendelkezők a Lido Strandra – a regisztrációs díj megfizetése után kiváltott fényképes igazolvánnyal – ingyenes belépésre jogosultak.
(2) Az e rendelet 1. mellékletében meghatározott kedvezményes szezonjegyre jogosult, amennyiben nincs nyilvántartott helyi adó tartozása, illetve eleget tett helyi adó bevallási kötelezettségének:
a) a más településen lakóhellyel rendelkező 60 év feletti nyugdíjas lakás- vagy üdülő tulajdonos – ideértve az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett vagyoni értékű jog jogosultját is –, valamint
b)4 akik nem rendelkeznek Vonyarcvashegyen lakóhellyel (állandó lakcímmel), de a nagyközség közigazgatási területén üdülőingatlan-tulajdonosok.
(3) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott üdülőingatlan-tulajdonos egy, személyhez kötött, át nem ruházható kedvezményes szezonjegyre jogosult, közös tulajdon esetében tulajdonosonként egy, helyrajzi számonként legfeljebb öt kedvezményes szezonjegy adható ki.5
(4) A kedvezményekre való jogosultságokat a Vonyarcvashegyi Közös Önkormányzati Hivatal által, kérelemre kiállított igazolás alapján lehet igénybe venni.
(5) A fényképes igazolványt a Vonyarcvashegyi Tourinform Iroda állítja és adja ki. A belépésre jogosító fényképes igazolvány kiváltására minden év április 15. napját követően van lehetőség, a személyi igazolvány és érvényes lakcím kártya, valamint a (4) bekezdésben meghatározott igazolás bemutatásával, vagy érvényesítés esetén a jogosultság újabb igazolásával.
(6) A belépésre jogosító igazolvány tárgyévben első alkalommal történő kiállításakor, vagy érvényesítésekor regisztrációs díjat kell fizetni. A regisztrációs díj a belépésre jogosító igazolvány előállításával és kezelésével kapcsolatos költségek fedezete.
(7)6 A regisztrációs díj mértéke:
a) 18 év alatti vonyarcvashegyi lakóhellyel rendelkező személyek esetében 1.000 Ft/fő,
b) az a) pont hatálya alá nem tartozó személyek esetében 2.000 Ft/fő.
(8) A strandi belépők díját az 1. melléklet tartalmazza.
(9)7 Az 1. melléklet szerint három napos kedvezményes jegy illeti meg azokat a személyeket, akik rendelkeznek a Vonyarcvashegyi Turisztikai Egyesület által kiállított „West-Balaton Card” kedvezménykártyával.
(10)8 Kedvezményes hozzátartozói szezonjegyre jogosult a vonyarcvashegyi lakcímmel nem rendelkező, de Vonyarcvashegyen lakás- vagy üdülő tulajdonnal rendelkező ingatlantulajdonos hozzátartozója. Hozzátartozónak minősül a házastárs, a nagyszülő, a szülő, a gyermek.
29. § (1) A strand területére gépjárművel csak áruszállítás céljából lehet behajtani. Az áru le- és felrakásához szükségszerű idő után a járművel a strand területét el kell hagyni.
30. § (1) A szabályozás a közigazgatási területen kulturális, szórakoztatóipari, üdülési, sport és más hasonló létesítményekben, továbbá a helyi hírközlés vagy hirdetés céljára alkalmazott hangosító berendezések üzemben tartása során a környezetbe történő zajkibocsátásra terjed ki. Hangosító berendezésnek minősül bármely hangszóró vagy zenés más műsorforrás.
31. § (1) Hangosító berendezés működését abban az esetben szabad engedélyezni, ha az abból származó zajterhelés a – rendszeresen működő hangosító berendezéseknél – e rendelet mellékletét képező 1. sz. táblázatban foglalt határértékeket nem haladja meg.
32. § Új létesítmények esetén meg kell követelni az irányérték maradéktalan betartását. A már üzemelő hangosító berendezéseknél ha a kielégítő mértékű zajcsökkentés – szakértő által bizonyítottan – az adott környezeti viszonyok között nem oldható meg, kivételesen a helyi körülmények figyelembevételével a módosított irányértéktől eltérő követelmény állapítható meg, de csak az illetékes közegészségügyi és környezetvédelmi hatóság szakvéleményére alapozottan, velük egyetértésben.
33. § (1) A hangosító berendezés zajvédelmi szempontból történő engedélyezése iránti kérelmet a létesítmény tulajdonosának – kezelőjének – az alkalmazást megelőzően kell benyújtani a Vonyarcvashegyi Közös Önkormányzati Hivatalhoz.
34. § A Vonyarcvashegyi Közös Önkormányzati Hivatal dönt a hangosító berendezések engedélyezéséről. A kiadott engedélyekről nyilvántartást vezet, és rendszeresen ellenőrzi a hangosító berendezések működését. Vitás esetben felszólítja a hangosító berendezés üzembentartóját, hogy zajszint-mérési vizsgálatot – saját költségén – végeztessen, és az eredményeket mutassa be.
35. § A község belterületén:
36. § (1) E rendelet alkalmazása szempontjából idegenforgalmi sátortábornak kell tekinteni valamennyi természetes és jogi személy által kezelt és fenntartott sátortábort (kempinget).
37. § (1) Sátortáborozásra kijelölt helyeken kívül – lakó- és üdülőtelkek kivételével – táborozás tilos!
40. § (1) Élelmiszereket és palackos italokat árusító üzletek előtt, valamint ezek környékén lévő közterületen szeszesital fogyasztása tilos.
A bevezető a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (III. 1.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (II. 15.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 24. § a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2024. (IX. 25.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 28. § (2) bekezdés b) pontja a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (VI. 27.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A szöveg a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete 6/2021. (V. 5.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 28. § (7) bekezdése a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (III. 31.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 28. § (9) bekezdését a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (VI. 27.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 28. § (10) bekezdését a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (IV. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
Az 1. melléklet a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (VI. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (III. 31.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (IV. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2024. (VI. 28.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.