Encs Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2000. (X.9.) önkormányzati rendelete
Encs város helyi jelentőségű természeti értékeinek védelméről
Hatályos: 2012. 05. 31- 2024. 04. 20Encs Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2000. (X.9.) önkormányzati rendelete
Encs város helyi jelentőségű természeti értékeinek védelméről
Encs város Önkormányzata a természeti környezet és értékek megóvása, fenntartása és bemutatása érdekében a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv. valamint az 1990. évi LXV. tv. 16. § szerint kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed Encs város önkormányzat természeti oltalma, védelme alatt álló valamennyi természeti értékre és azok védőövezetére.
2. § (1) Helyi védelem tárgyát képezi mindaz a természeti érték amelyet a képviselő-testület esztétikai, történeti vagy környezeti értéke miatt szakértői vélemény alapján védendőnek minősít. Ugyanúgy helyi védelem tárgyát képezi minden olyan érték, amelynek országos védelmét folyamatban helyezték.
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a természetvédelemről szóló törvény rendelkezései alapján védelem alá helyezett értékekre, amelyet az 1.számú melléklet tartalmaz
FOGALMI MEGHATÁROZÁSOK
3. § Jelen rendeletben:
(1) A helyi védelem lehet területi és egyedi:
I. RÉSZ
HELYI JELENTŐSÉGŰ TERMÉSZETVÉDELMI ÉRTÉKEKRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK
4. § Encs város szempontjából védelemben részesíthető helyi jelentőségű természeti értékeknek minősülnek az 1996. évi LIII. tv. által felsoroltak figyelembevételével:
(1) az összefüggő 1ha-nál nagyobb kiterjedésű természetes, természetközeli élőhelyek,
(2) a természetes társulásokkal rendelkező, Encs város viszonylatában egyedülálló természeti értékek, amelyek zárványként maradtak fenn a beépített környezetbe és védelmük más jogi eszközökkel nem megoldható
(3) természeti emlékek, amelyek az egész város számára jelentőséggel bírnak
(4) botanikai, zoológiai, geológiai gyűjtemények, gyűjteményes kertek, amelyek jelentős szerepet vállalnak a környezeti, természeti nevelésben.
5. § (1) A védett természeti területen az 1996. évi LIII. tv. 38. § (1) bekezdésében felsoroltakhoz a Polgármesteri Hivatal Műszaki Irodájának engedélyén túl a természetvédelmi hatóság engedélye is szükséges.
(2) A védett természeti területen az Encs városi Polgármesteri Hivatal Műszaki Irodájának az engedélye szükséges:
6. § (1) a védett természeti értékek védelmében védőövezet kerül kijelölésre. A védőövezetek területén törekedni kell a meglévő növényzet megtartására, a gyommentesítési kötelezettség betartatására.
(2) A védőövezetet a jelen jogszabályban a helyrajzi száma alapján kell meghatározni és mellékletként térképvázlaton feltüntetni
7. § a védőövezetbe tartozó ingatlanok esetében a Polgármesteri Hivatal Műszaki Irodájának és a természetvédelmi hatóság hozzájárulása szükséges a következő eljárások során:
8. § a védőövezetbe tartozó ingatlanok esetében a Polgármesteri Hivatal Műszaki Irodájának hatósági hozzájárulása szükséges a következő eljárások során:
9. § A védett értékek természetvédelmi kezeléséről Encs város önkormányzata minden évben saját költségvetése terhére gondoskodik
10. § (1) törekedni kell a védett értékek bemutatására a jelen rendeletben szabályozottak szerint.
(2) A védett természeti értékek látogathatóságát az 1996. évi LIII. tv. 37. § (1) és (2) bekezdése alapján a természetvédelmi hatóság ideiglenesen korlátozhatja vagy megtilthatja
(3) A védett természeti területen közlekedésre csak az arra kijelölt utak vehetők igénybe.
11. § a helyi védelem alatt álló természeti területeket és értékeket meg kell jelölni
(1) a védett természeti értéket a következő feliratú táblával kell ellátni:
Természeti emlék
Encs város Önkormányzata
Természet védelmi terület
Encs város Önkormányzata
12. § (1) A helyi védelem irányítása Encs város önkormányzati képviselő-testületének a feladata
(2) a helyi védelmi munkával járó szakigazgatási és hatósági feladatokat a városi jegyző látja el.
13. § (1) a védett építészeti örökség nyilvántartásba vételére és annak megszüntetésére irányuló kezdeményezéseket a létrehozott Természeti érték Bizottsága tárgyalja és terjeszti a Képviselő-testület elé.
(2) Természeti Érték Bizottságának tagjai:
14. § A védetté nyilvánítási eljárás:
(1) a védetté nyilvánításról az önkormányzat képviselő-testülete útján minősített többségi aránnyal rendelet útján dönt
(2) a védetté nyilvánítást állapotfelméréssel, fotókkal esetlegesen video anyaggal kiegészítve, értékvizsgálattal kell megalapozni, amelyben kérni kell szakértők és a területen működő társadalmi szervezetek véleményét.
(3) a védetté nyilvánítást nem befolyásolja a védetté nyilvánítandó érték tulajdonviszonya, de a döntés előtt tájékoztatni kell a tulajdonost ennek hatásáról és a véleményét ki kell kérni.
(4) a védett értékről törzskönyvet kell vezetni, amelynek tartalma:
15. § A védett érték megszüntetési eljárása:
(1) a védet érték megszüntetéséről az önkormányzat képviselő-testülete útján minősített többségi aránnyal rendelet útján dönt.
(2) a védett érték megszüntetési eljárást állapotfelméréssel, fotókkal esetlegesen video anyaggal kiegészítve, értékvizsgálattal kell megalapozni, amelyben kérni kell szakértők és a területen működő társadalmi szervezetek véleményét
(3) a védett érték megszüntetésének tényét a helyben szokásos módon közzé kell tenni, s erről írásban külön értesíteni kell:
16. § A településrendezési terv készítése során mellékletileg természeti értékvizsgálati munkarészt kell készíteni a védetté nyilvánított helyi jelentőségű természeti területről és értékről.
II. R É S Z
HELYI JELENTŐSÉGŰ TERMÉSZETI ÉRTÉKEK VÉDETTÉ NYILVÁNÍTÁSA
17. § (1) Képviselő-testület a jelen rendelet II. részét a rendelet kihirdetése után létrehozandó Természeti Érték Bizottságának javaslatai alapján tölti meg tartalommal.
(2) A Képviselő-testület által védettnek minősített természeti értékeket a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
18. § (1) A rendelettel létrehozott Természeti Érték Bizottsága az Encs városi Képviselő-testület nem állandó bizottsága és ülése alkalomszerűek.
19. § (1) A helyi természeti értékek vizsgálatáról készült dokumentáció egy példányát külön iktatási számon irattárba kell helyezni.
20. § (1) Aki a rendeletben foglaltakat megszegi, és amennyiben súlyosabb elbírálás alá más jogszabály alapján nem esik szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig terhelhető ismételten kiszabható pénzbírsággal súlytható.
(2) a szabálysértési eljárás lefolytatása a települési jegyző hatáskörébe tartozik.
(3) A szabálysértési eljárás során az 1999. évi LXIX. tv. rendelkezéseit kell alkalmazni.
21. § (1) Aki a rendeletben foglalt köztisztasággal kapcsolatos előírásokat megszegi, az a 218/1999.(XII.28.) számú Kormány rendelet 7. § (1) és (3) bekezdése szerinti köztisztasági szabálysértést követi el és az említett rendelet szerint felelősségre vonható.
22. § (3) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.