Békés Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2000. (II.18.) önkormányzati rendelete
AZ ÉPÍTÉSZETI ÉRTÉKEK HELYI VÉDELMÉRŐL
Hatályos: 2012. 01. 27- 2017. 12. 30Békés Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2000. (II.18.) önkormányzati rendelete
AZ ÉPÍTÉSZETI ÉRTÉKEK HELYI VÉDELMÉRŐL
Hatályos: 2012. 01. 27- 2017. 12. 30
BÉKÉS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK
3/2000. (II. 18.)
r e n d e l e t e
AZ ÉPÍTÉSZETI ÉRTÉKEK HELYI VÉDELMÉRŐL[1]
Az építészeti értékek helyi védelméről Békés Város Önkormányzata az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII törvény 57 § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a helyi építészeti értékek megóvása érdekében az alábbi rendeletet alkotja:
A helyi értékek fogalma, a helyi védelem célja
1. §.
(1) A rendelet hatálya az építészeti örökség mindazon elemére kiterjed, amely külön jogszabályok alapján nem áll védelem alatt, és települési, táji, természeti, építészeti, néprajzi, képző- vagy iparművészeti, ipartörténeti, régészeti értékként a város történeti folytonosságait bizonyítja, és az itt élők önbecsülését, városszeretetét segíti elő.
(2) A helyi védelem célja a településnek és környezetének, valamint az ott található értékes építészeti, táji, valamint az épített környezettel összefüggő természeti elemek jellegzetességének, hagyományos megjelenésének megőrzése.
A rendelet hatálya
2. §.
„ A rendelet hatálya Békés város közigazgatási területén levő, e rendelet mellékleteiben védetté nyilvánított és védelemre kijelölt értékekre terjed ki. A rendelet 9 §-ában meghatározott támogatási rendszer a mellékletekben felsoroltakon túlmenően a műemlékekre, műemléki környezetben levő értékekre is kiterjedhet.
A helyi védelem fajtái
3. §.
(1) A helyi védelem a település és környezetének egészére vagy összefüggő részére (a továbbiakban: helyi területi védelem), valamint egyes építményeire, ezek részleteire (a továbbiakban: helyi egyedi védelem) terjed ki.
(2) A helyi területi védelem
a.) a településszerkezet (utcahálózat, telekszerkezet, beépítési mód, az építési vonal, településszerkezeti szempontból jelentős zöldterület vagy növényzet),
b.) a településkép (külső településkép, belső településkép, utcakép),
c.) a település táji környezete (a település megjelenése a tájban, hagyományos művelési mód, növényzet és természetes környezet),
d.) településkarakter (a településszerkezet, a településkép elemei, formái, anyagai, színvilága együttesen)
védelmére terjed ki.
(3) A helyi területi védelem a műemléki környezetet (MK) közvetlenül határoló területre – melyek lehatárolását a Békés Városközpont szabályozási terv tervlapja tartalmazza -, valamint az 1. sz. mellékletben megjelölt területre terjed ki.
(4) A helyi egyedi védelem
a.) az építmény (épület és műtárgy), vagy ezek együttese egészére vagy valamely részletére (anyaghasználat, szerkezet, színezés stb.),
b.) az építményhez tartozó földrészletre és annak jellegzetes növényzetére,
c.) szobor, képzőművészeti alkotás, utcabútor védelmére,
d.) az egyedi tájérték védelmére
terjed ki.
(5) A helyi egyedi védelem a rendelet 2. számú mellékletében megjelölt értékek védelmére terjed ki.
Védetté nyilvánítás és megszüntetés
4. §.
(1) Védetté nyilvánításra, számbavételre (nyilvántartásba vételre) illetve annak megszüntetésére bárki javaslatot tehet. A javaslatot írásban, a Polgármesteri Hivatal Műszaki Osztályára kell benyújtani.
A javaslatnak tartalmaznia kell a vonatkozó adatokat (helység, utca, házszám, helyrajzi szám, tulajdonos, kezelő, használó) valamint rövid indoklást.
(2) A helyi védetté nyilvánítás szakmai előkészítése az önkormányzati főépítész feladata.
(3) A védetté nyilvánítás és a számbavétel előkészítését (szakterületek szakvéleményeinek, kutatásoknak, dokumentációknak stb. összegyűjtése) a Műszaki Osztály folytatja le és javaslatot tesz a védetté nyilvánításra, amelyet a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság az érintett civil szervezetek bevonásával véleményez, majd előterjeszti a képviselő-testület elé.
(4) A Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság részére elkészített javaslatnak tartalmaznia kell:
a.) a védetté nyilvánított, védelemre kijelölt vagy arra méltó érték megnevezését (helység, utca, házszám, helyrajzi szám, tulajdonos, kezelő, használó nevét (továbbiakban: tulajdonos), a tárgyban illetékes szakvéleményt (építészeti, régészeti, kultúrtörténeti, művészeti, néprajzi, műemléki, ha szükséges statikai, tájesztétikai, stb.), szakvéleményt,
b.) az értékre vonatkozó térkép, fotó és egyéb dokumentációkat,
c.) a főépítész véleményét, a szabályozási (rendezési) tervek előírásainak és az esetlegesen felmerülő speciális szakterületek szakvéleményeinek építészeti értékvizsgálati munkarészeknek a figyelembevételével.
(5) A helyi értékek védetté nyilvánítása, megszüntetése a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.
(6) A döntésről tájékoztatni kell:
a.) a tulajdonost,
b.) a területen található közművek és egyéb létesítmények tulajdonosait,
c.) a megyei önkormányzatot,
d.) a területileg illetékes építésügyi hatóságot,
e.) más jogszabály alapján is védett védendő érték esetében a hatáskörrel bíró,
területileg illetékes hatóságot (pl. a természetvédelmi hatóságot, múzeumok
igazgatóságát stb.),
f.) a védetté nyilvánítás kezdeményezőjét.
A védelem alá vonni tervezett műemléki jelentőségű területen és műemléki környezetben az egyedi műemléki védettség alatt nem álló ingatlanok tulajdonosait a védetté nyilvánítás előkészítésének megindításáról az önkormányzat a helyben szokásos módon (hirdetmény útján) értesíti.
Ha az épített örökség védettségének megszüntetésére kerül sor, a főépítész gondoskodik:
- az épület és telek felmérési és fotódokumentációjának elkészíttetéséről és a megyei levéltárban történő elhelyezéséről,
- az értékes építészeti, szerkezeti elemek és tárgyak megmentéséről, elhelyezéséről.
(7) Amennyiben a védelemre javasolt érték nem éri el a területi vagy helyi védettség szintjét, nyilvántartásba vehető. A nyilvántartás a Műszaki Osztály feladata, a nyilvántartás ténye a tulajdonosra kötelezettséget nem ró, azonban az Osztály a nyilvántartásbavételről értesíti a tulajdonost.
A nyilvántartásnak az 5. §. (1) bekezdésében megfogalmazottakat kell értelemszerűen tartalmazni.
5. §.
(1) A helyi védelem alatt álló értékről érték-katasztert kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell:
a.) a védelem szakszerű, rövid indoklását, az érintett szakterület szakvéleményét,
b.) a helyszínrajzot,
c.) a helyi védelem védettségi kategóriáját,
d.) a helyrajzi számot.
(2) Egyedi védettség esetén az (1) bekezdésben felsoroltakon kívül a nyilvántartásnak tartalmaznia kell:
a.) a védett érték pontos helyét (utca, házszám, helyrajzi szám),
b.) a helyszínrajzot,
c.) a védett érték rendeltetését és használatának módját,
d.) a tulajdonos ill. használó nevét.
(3) Területi védelem esetén az (1) bekezdésben felsoroltakon kívül a nyilvántartásnak tartalmaznia kell a terület méretétől függően az áttekintéshez szükséges léptékű, a szabályozási tervvel azonosítható, a védett terület határát egyértelműen rögzítő helyszínrajzot, digitális és/vagy nyomtatott térképi nyilvántartást.
(4) A nyilvántartás céljára készült helyszínrajzot olyan méretarányban kell elkészíteni, hogy a helyi védelemmel kapcsolatos megállapítások az egyes telkekre, építési területekre és közterületekre egyértelműen értelmezhetőek legyenek.
6. §.
(1) A helyileg védett értékké nyilvánítás, illetőleg a megszüntetés tényét az ingatla-nnyilvántartásba be kell jegyeztetni.
(2) Az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés végett az illetékes földhivatalt a Műszaki Osztály keresi meg.
A védett épületek, helyi értékek megjelölése
7. §.[2]
A védett érték használata, fenntartása
8. §.
(1) A tulajdonos köteles a helyileg védett építmény vagy épület karbantartásáról, rendeltetésszerű használatáról gondoskodni és a védett érték állapotát a hatályos építési törvényben foglaltak szerint meghatározott módon és időszakonként felülvizsgálni.
(2) A használat a védett értéket nem veszélyeztetheti.
(3) A védett építmény vagy épület, terület fenntartásának költségei a tulajdonost terhelik.
9. §.
(1) A védett érték megóvása, állagának megőrzése érdekében a képviselő-testület értékvédelmi alapot hoz létre, első alkalommal a 2000. évi költségvetés elfogadása során.
(2) Az alapból a tulajdonos kérelmére, pályázat útján visszatérítendő vagy vissza nem térítendő támogatás nyújtható.
A támogatás csak a fenntartás és állagmegóvás tulajdonosi kötelezettségét illetve az ingatlan rendeltetésszerű használatához szükséges mértéket meghaladó költségeire adható (értékkülönbözet).
A kérelemhez olyan költségvetést kell becsatolni, amelyből az értékkülönbözet megállapítható.
(3) Az alapban felhasználható összeget minden évben a költségvetési rendeletben elkülönítve kell meghatározni.
(4) A pályázatok kiírásáról és döntésre történő előkészítéséről - a főépítész közreműködésével - a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság gondoskodik.
(5) A pályázatokat minden évben a költségvetés elfogadását követő 30 napon belül kell kiírni. A pályázatokat a képviselő-testület bírálja el a pályázati határidő leteltét követő ülésén.
Amennyiben az értékvédelmi alapban az első elbírálást követően maradvány keletkezik, a pályázat több alkalommal is meghirdethető.
(6) A döntésnek tartalmaznia kell a támogatásban részesítettek megnevezését, a támogatás mértékét, a védett érték és az azon végzett munkák megjelölését, a munkák igazolt költségét, visszatérítendő támogatás esetén a visszatérítés időtartamát.
(7) A konkrét támogatás feltételeit, folyósításának, elszámolásának módját, az elvégzett munkák bizonylatolásának rendjét a támogatásban részesített tulajdonossal kötött szerződésben kell rögzíteni.
(8) A szerződésben foglaltak végrehajtásának ellenőrzése a főépítész feladata.
(9) Az alapot az önkormányzat vásárlásra is felhasználhatja.
A helyileg védett értékek hasznosítására, fenntartására,
átalakítására, bővítésére és bontására vonatkozó
általános előírások
10. §.[3]
(1) A helyileg védett építészeti értékek fennmaradásának feltétele, megőrzésének módja elsősorban a rendeltetésnek megfelelő használat.
(2) helyi területi védelem alatt álló területen új építési telek kialakításánál, és azon új építmény elhelyezésénél az építési- illetve telekalakítási engedélykérelemhez, csatolni kell a Városi Főépítész véleményét, valamint a létesítményt környezetével (legalább a csatlakozó két-két szomszédos épülettel) együtt bemutató utcaképi megjelenést ábrázoló tervlapokat.
(3) A helyi területi védelem alatt álló, településszerkezeti szempontból védett területen egyedi védettség alatt nem álló épület részleges vagy teljes bontással járó átépítése, új épület építése esetén a történeti építési vonalra utalni kell (homlokzatképzés, tömegtagolás, elhelyezés stb.)
(4) Helyi területi védelemmel érintett, külső településképi védelem alatt álló területen új építményeket a jellegzetes településkép, valamint az épített és természetes környezet egységes megjelenését biztosító módon kell építeni, illetve a meglévőt fenntartani, bővíteni, átalakítani.
(5) A helyi, egyedi védelem alatt álló építményeknél reklám, hirdető berendezés vagy más, az építményen vagy attól különállóan megjelenő berendezés vagy tárgy csak akkor helyezhető el ha az, az épület funkcióját, nyitva tartásának rendjét tünteti fel. A berendezés, tárgy kialakításáról, anyaghasználatáról, elhelyezéséről dokumentációt kell készíteni abban az esetben is, ha ez nem tartozik az építési engedélyköteles tevékenységek körébe. A dokumentációt az Építésügyi Hatósággal engedélyeztetni kell.
(6) A helyi egyedi védelem alatt álló épületek, építmények átalakításánál, átépítésénél, ha ezen munkálatok a védett értéket érintik – abban az esetben is, ha az nem tartozik az építési engedélyes tevékenységek körébe – a főépítész véleményével ellátott dokumentációt kell benyújtani az építéshatósághoz. Az építéshatóság a bejelentést – amennyiben megfelel e rendelet céljának, tudomásul veszi. Amennyiben bejelentés nélkül, vagy a bejelentéstől eltérő módon valósul meg a tevékenység, az építéshatóság az építmény bontását, átalakítását, helyrehozatalát, vagy más építési munkát rendelhet el.
(7) A helyi területi védelem alatti területen új építmények építésénél, elhelyezésénél, meglévő épületek átalakításánál, átépítésénél - abban az esetben is, ha az nem tartozik az építési engedélyes tevékenységek körébe - a főépítész véleményével ellátott dokumentációt kell benyújtani az építéshatósághoz. Az építéshatóság a bejelentést – amennyiben az megfelel e rendelet céljának – tudomásul veszi. Amennyiben bejelentés nélkül, vagy a bejelentéstől eltérő módon valósul meg a tevékenység, az építéshatóság az építmény bontását, átalakítását helyrehozatalát, vagy más építési munkát rendelhet el.”
(8) A dokumentációnak tartalmaznia kell:
- nem hiteles tulajdoni lap
- építmény általános leírása, kitérve annak a szerkezetére, anyaghasználatára, homlokzati megjelenésére
- vázlat az építmény alaprajzi és homlokzati megjelenéséről, telken belüli elhelyezkedéséről
- a kérelmező eredeti aláírását, ha az nem azonos a tulajdonossal, a tulajdonosok aláírását
- az építkezés kezdetének, és befejezésének tervezett időpontját.
Vegyes és hatályba léptető rendelkezések
11. §.
(1) A helyi építészeti értékek vizsgálatáról készült dokumentációk egy-egy példányát a Megyei Levéltárban kell elhelyezni.
(2) E rendelet alkalmazása során figyelembe kell venni az általános rendezési terv szabályozási előírásairól szóló többször módosított 24/1994. (X. 4.), a Békés Városközpont Építési Szabályzatáról szóló 36/1999. (XII. 17.), valamint a helyi jelentőségű természeti értékek védelméről szóló 4/1998. (III. 27.) KT rendeleteket is.
(3) E rendelet a k i h i r d e t é s e napján lép hatályba.
(4) E rendelet hatályba lépése után a szabályozási tervek felülvizsgálatánál vagy készítésénél kötelező munkarészként kell az építészeti értékvizsgálatot elkészíttetni.
B é k é s , 2000. február 17.
polgármester jegyző
A rendelet kihirdetésre került: 2000. február 18-án
1. sz. Melléklet
Helyi területi védelem:
- településszerkezet szempontjából:
- jelentős zöld terület, történeti kert az Erzsébet liget területe
/ Hrsz: 5637; 5636/14/
- jelentős zöldfelület védett közterület a Jantyik Mátyás. utca Északi szakasza
/ Hrsz: 5637/
- védett utcahálózat, telek szerkezet:
Bocskai u.- Kürt u.- Jámbor u.- Élővíz csatorna- Fábián u. által határolt terület .
- településkép szempontjából:
- utcaképi védelem alatt állnak:
- Petőfi u. 2-30. (Meghatározó épület Petőfi u. 12.)
- Jantyik u. 1-5. (Meghatározó épület Jantyik u. 5.)
- Durkó u. 6-10. (Meghatározó épület Durkó u. 8.)
- Kossuth u. 12-16. (Meghatározó épület Kossuth u.14.)
- Széchenyi tér 19-21. (meghatározó épület a Széchenyi tér 21.)
- Jantyik u. 6/1-18. (meghatározó épület a Jantyik u. 6/1és 6/2.sz.)
- Irányi Dániel u. 2-20. (meghatározó épület az Irányi D. u. 6.)
- Rákóczi u. 8. sz. (A 4/2005. (I. 28.) rendelettel kiegészítve)
- külső településképi védelem alatt állnak a külterület – Rosszerdő, Varga-hossza csatorna melletti alábbi helyrajzi számú ingatlanok:[4]
11212/1, 11212/2, 11213, 11214, 11215, 11216, 11217, 11218, 11219, 11220, 11221, 11222, 11223, 11224, 11225, 11226, 11227, 11228, 11229, 11230, 11231, 11232, 11233, 11234, 11235, 11236, 11237, 11238, 11239, 11240/1, 11240/2, 0679, 0680, 0681/1, 0681/2.”
0683/1, 0683/2, 0683/3
c.) a település karakter szempontjából:
- Izraelita temető Békés, Szarvasi út 60. Hrsz.:3812
d.) Helyi területi védelem alatt állnak továbbá az egyedi védelemmel érintett telkek és a védelemmel érintett telekkel közvetlenül határos ingatlanok.
A fenti területek helyi területi védelem alatt állnak
2. sz. melléklet
Helyi egyedi védelem:
1. ÉPÜLETEK ÉPÍTMÉNYEK, ÉPÍTMÉNY RÉSZEK | |||
Ssz. | Cím | Hrsz. | Funkciója, védelem jellege |
Csabai u. 43. | 2426 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés[5] | |
Csabai u. 6. | 3445 | lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Csíkos u. 23. | 5602 | Polgárház, homlokzati megjelenés | |
Jantyik u. 21. | 5612 | Régi iskolaépület Csíkos utcai homlokzata | |
Törölve | a 34/2004. (X. 1.) rendelettel | ||
Durkó u. 6. | 2386 | Homlokzati megjelenés | |
Durkó u. 9. | 2325 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Görbe u. 1. | 1938 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Irányi u. 31. | 6806 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés | |
IX. ker tanya 48. | 0270/4 | Tanyaépület jelenlegi állapota, melléképület, gémeskút | |
Kispince u. 9. | 5687 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Kossuth u. 11. | 3996 | Épület kapuzata | |
Kossuth u. 12. | 5582 | Lakóépület, üzletek homlokzati megjelenés | |
Kossuth u. 14. | 5581 | Lakóépület kapuzata | |
Kossuth u. 4. | 5633 | Iskolaépület, volt Bíróság, homlokzati megjelenés | |
Kossuth u. 6 és 8/1. | 5632, 5631 | Lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Külterület | 0709 | Varga-hosszai gátőrház, homlokzati megjelenés | |
Külterület | 0709 | Varga-hosszai szivattyúház, homlokzati megjelenés | |
Kürt u. 8. | 5748 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Ligeti Pavilon | 5636/5 | Vendéglő, külső homlokzati megjelenés | |
Mezei u. 11. | 5549 | Gazdaház, homlokzati megjelenés és alaprajzi kialakítás | |
Nyíri u. 7. | 5071/1 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Ó-temető u. 2. | 178 | Óvoda, külső homlokzat és folyosó[6] | |
Petőfi u. 13. | 789 | Gimnázium épülete és kerítése, homlokzati megjelenés alaprajzi, funkcionális védelem | |
Petőfi u. 12. | 2250 | Polgárház, nagykapu és homlokzati megjelenés | |
Petőfi u. 16. | 2252 | Polgárház épülete, homlokzati megjelenés | |
Petőfi u. 3-5. | 793/1 | Iskolaépület, homlokzati megjelenés | |
Petőfi u. 40. | 2268 | Népi lakóház, homlokzati megjelenés | |
Petőfi u. 7. | 792 | Volt óvoda épület, homlokzati megjelenés | |
Rákóczi út 42. | 237 | Volt jegyzői ház, homlokzati megjelenés | |
Rákóczi út 13. | 6783 | Volt Hosszúfoki Ármentesítő Társulat, (jelenleg rendőrkapitányság), homlokzati megjelenés és egykori bálterem | |
Raktársor 2. | 1639 | Cédulaház, teljes épületre | |
Szabó D. u. 1. | 614 | Vendéglő, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 10. | 31 | Lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 18. | 27 | Lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 20. | 26/1 | Lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 21. | 624 | Gazdaház, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 24. | 24/1 | Lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 26. | 23 | Lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 5. | 616 | Polgárház, homlokzati megjelenés | |
Szabó D. u. 6. | 33 | Lakóépület, gazdaház, homlokzati megjelenés | |
Szánthó Albert u. 2. | 6893 | Dübögő étterem, külső homlokzati megjelenés | |
Szarvasi út 27. | 3722 | Római katolikus temető kálvária- elhelyezés, homlokzati megjelenés | |
Széchenyi tér 4/1. | 2238 | Posta épület, homlokzati megjelenés | |
Széchenyi tér 4/2. | 2239 | Bérház-üzletház, homlokzati megjelenés | |
Szent Pál sor 4. | 2481 | Népi lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Törölve a 17/2008. (III. 28.) számú rendelettel | |||
Teleky u. 11. | 706 | Lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Teleky u. 15. | 708 | lakóépület, homlokzati megjelenés | |
Teleky u. 17. | 709 | lakóépület, homlokzati megjelenés | |
X. ker. 32/1 | 031/5 | Tanyaépület jelenlegi állapota, melléképület | |
Tárház u. 22. | 6516/4 | Külső homlokzati megjelenés és rakodópálya | |
Rákóczi u. 36. | 209 | Utcai- és udvari oromfalas homlokzati megjelenése |
2. SZOBROK KÉPZŐMŰVÉSZETI ALKOTÁSOK | |||
Ssz. | Cím | Hrsz. | Megnevezése, alkotója |
1. | Széchenyi tér | 1 | Világháborús emlékmű; Pásztor János |
2. | Honfoglalás tér | 3937/3 | Országzászló talapzattal |
3. | Széchenyi tér | 1 | Áldozati emlékmű; Veress Kálmán |
4. | Széchenyi tér | 1 | II. Világháborús emlékmű; Kiss László |
5. | József Attila utca | 2298/2 | Anya gyermekével; Csíkszentmihályi Róbert |
6. | Erzsébet liget | 5636/14 | Kodály Zoltán mellszobra |
7. | Széchenyi tér 4. | 2236 | Benedek György: Torzó |
8. | Múzeum köz | 2243 | Széchenyi István mellszobra, Lantos Györgyi Máté István |
9. | Erzsébet –liget | 5636/14 | Királyok Kapuja, Szőke József |
3. EGYEDI TÁJÉRTÉKEK | |||
Ssz. | Cím | Hrsz. | Megnevezése, alkotója |
1. | Povád zug | 0295 | Povád zugi töltés |
2. | Temesvári u. | 6140 | Régi pumpás kút (B-3) |
3. | Kispince u. | 5794 | Régi pumpás kút (B-10) |
4. | Rosszerdő | 0654/11 | Holt-Fekete Köröság kiszáradt medre |
5. | Szarvasi út 27. | 3722 | Heltai síremlék feszülete |
6. | Szarvasi út. 62. | 3732 | II. Világháborús síremlék |
7. | Külterület | 0151 | Téglagyári ipari kisvasút, a csillesorral |
8. | Nevelő utca | 6412 | Pumpás kút (B-1) |
9. | Bocskai utca | 5132 | Pumpás kút (B-8) |
10. | Bocskai utca | 5132 | Pumpás kút (B-9) |
11. | Rákóczi utca | 6924 | Pumpás kút (B-14) |
12. | Móricz Zs. utca | 5378 | Pumpás kút (B-18) |
13. | Kossuth L. utca | 4020/2 | Ártézi kút (B-27) |
14. | Széchenyi tér | 2333/14 | Ártézi kút (B-29) |
15. | Csabai utca | 3423 | Pumpás kút (B-35) |
16. | Kígyó utca | 807 | Pumpás kút (B-42) |
17. | Asztalos utca | 1395 | Ártézi kút (B-46) |
18. | Nyíri utca | 5794 | Pumpás kút |
1. sz Függelék
MŰEMLÉKI VÉDELEM:
alábbi műemlékek szerepelnek a nyilvántartásban:
Ssz. Kat: Törzssz: Cím: Leírás:
1. MI. 777 Békés, Széchenyi tér Református templom, barokk-copf
Hrsz.:60 klasszicista. Épült: 1748-ban
2. MII. 760 Békés, Durkó u. 8. Népi gazdaház. Magyar tájház.
Hrsz.:2387 Késő klasszicista. Épült: 1866-ban
3. MII. 761 Békés, Durkó u. 10. Népi gazdaház. Lakóház.
Hrsz.: 4735 Klasszicista. Épült: 1868-ban.
Magántulajdon.
4. MII. 767 Békés, Kossuth L. u. Görög alapítású ortodox templom
Hrsz.: 4018 copf stílusú Épült: 1786-91-ben
5. MII. 771 Békés, Petőfi u. 1. volt Református kollégium.
Hrsz.: 793/2 Klasszicista stílusú. Épült: 1844-ben
Ma zeneiskola
6. MII. 774 Békés, Petőfi u. 41. Iskola, iskolamesteri lakás.
Hrsz.: 816 Klasszicista. Épült: 1844-ben.
Ma iskola, iskolamúzeum.
7. MII. 778 Békés, Széchenyi tér Római katolikus szentháromság
Hrsz.: 2 templom, copf stílusú,
épült:1792-95
8. MII. 9124 Békés, Kispince u. 44. Előtornácos gazdaház, klasszicista
Hrsz.: 5820/3 épült az 1860-es években
9. MIII. 763 Békés, Jantyik M. u. 5. Földszintes polgárház, Jantyik-ház
Hrsz.: 5626 Klasszicista, épült: 1840-es években
10. MIII. 764 Békés, Jantyik M.u. 6/1., 6/2. Földszintes polgárház műhellyel.
Hrsz.: 5640/ Benczúr kékfestő háza. Késő
romantikus-kora neoreneszánsz
stílusban épült az 1870-es években
11. MIII. 765 Békés, Jantyik M. u. 3. Polgárház, klasszicista L alakú
Hrsz.: 5607 sarokház, épült: 1868-ban,
Ma óvoda
12. MIII. 769 Békés, Kossuth L. u. 34/1 Polgárház, klasszicista. Épült: 1830
Hrsz.: 5429 1880-ban felújították. Ma magántul.
13. MIII. 770 Békés, Nyíri u. 18. Népi lakóház. Épült: 1870 körül
Hrsz.: 5765 Magántulajdon
14. MIII. 772 Békés, Petőfi u. 4. Hivatalnoki lakóház, empire stílusban
Hrsz.. 2246 Épült: 1800 körül
Ma a Polgármesteri hivatal része
15. MIII. 776 Békés, Szabó D. u. 37. Népi lakóház, épült: 1878-ban
Hrsz.: 645 Ma magántulajdon
16. MIII. 779 Békés, Széchenyi tér Kőkereszt öntöttvas, feszülettel
Hrsz.: 2 Állítva: 1824-ben
17. MIII. 780 Békés, Széchenyi tér 4. Ún. városi bérház, neo-barokk
Hrsz.: 2236 eklektikus stílusban. Épült: 1885-ben
Ma képtár-galéria, könyvtár és üzlet
18. MIII. 781 Békés, Széchenyi tér 6. Wenckheim gróf tisztartójának lakás Hrsz.: 2240 Épült: 1790-es években. Jelenleg
múzeum és vendéglátó egység
üzemel benne.
19. MIII. 9073 Békés, Szarvasi u. R. Katolikus temető-kápolna,
Hrsz.: 3722 romantikus, épült: 1855-57, jelenleg
Jelenleg temető-kápolna, ravatalozó
20. MIII. 9099 Békés, Petőfi u. 2. Városháza, neoreneszánsz-
Hrsz.: 2245/1 eklektikus, épült 1902-ben
21. MIII. 9461 Békés, Teleky u. 1. Református lelkészlak, empire
Hrsz.: 698 Épült: 1823-ban
22. MIII. 9966 Békés, Ady E. u. 1. Zsinagóga, épült 1907-ben jelentősen
Hrsz.: 4013 átalakítva, ma magántulajdon,
Üzletház
23. MIII. 10041 Békés, Szarvasi út 15. Kosárfonó, iskola és manufaktúra
Hrsz.: 3504 Szecessziós stílusban, épült:1904
Magántulajdon
24. MK. 9021 Békés, Széchenyi tér A református templom műemléki
környezete!
A műemléki védettség alá tartozó épített értékeket, épületeket, épületrészeket, műemléki területeket a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal védi. Ezen értékeket érintő bármilyen építési munkával, felújítással, rendeltetés változtatással járó folyamatban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal működik I. fokú építésügyi hatóságként.
Módosítva a 10/2002. (III. 29.), a 7/2003. (III. 28.), 12/2003. (VI. 20.), 20/2003. (X. 22.), 28/2004. (VIII. 27.), 34/2004. (X.1.), 4/2005. (I. 28.) 38/2005. (XII. 16.), 22/2006. (V. 26.), 25/2007. (IV. 27.), 29/2007. (V. 25.) 17/2008. (II. 18.), 16/22009. (V. 22.), 6/2012. (I. 27.) rendeletekkel
a (2) – (8) bekezdések a 22/2006. (V. 26.) rendelettel módosított és kiegészített szövegrészek
Kiegészítve a 22/2006. (V. 26.) rendelettel
törölve a 16/2009. (V. 22.) rendelettel
törölve a 6/2012. (I. 27.) rendelettel