Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2000. (X. 31.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és a temetkezési tevékenységről
Hatályos: 2000. 10. 31- 2022. 11. 15Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2000. (X. 31.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és a temetkezési tevékenységről1
Vág Község Önkormányzat Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. tv. 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja a vági temető fenntartásával kapcsolatosan:
I.
Általános rendelkezések
1. §
Ezen rendelet hatálya Vág község közigazgatási területén fekvő temetőre, az ott végzett temetkezési és temető-fenntartási tevékenységre terjed ki.
2. § (1) Vág község Önkormányzata gondoskodik a helyi viszonyoknak és előírásoknak megfelelő temető fenntartásáról.
(2) Az önkormányzat által fenntartott temető köztemető, abban az önkormányzat köteles az elhunyt személyére, vallási, illetőleg lelkiismereti meggyőződésére, valamely faji csoporthoz tartozására, nemzeti-etnikai hovatartozására, a halál okára vagy bármely más megkülönböztetésre tekintet nélkül lehetővé tenni a halottak eltemetését.
(3) A temetés módja lehet egyházi és világi. A világi temetés szertartásrendjét az eltemettetők határozzák meg. Az egyházi temetés az egyházak hitéleti tevékenységének, vallási szokásainak tiszteletben tartásával történik.
(4) Köztemető létesítéséről, bővítéséről, lezárásáról és megszüntetéséről az önkormányzat gondoskodik.
3. § A temető fenntartásával és használatával összefüggő feladatokat a jegyző ellenőrzi. Ennek keretében felhív a jogszabályokban és a temető szabályzatban foglalt rendelkezések betartására.
II.
A temető
4. § (1) A temetőnek és létesítményeinek alkalmasnak kell lennie az elhunytak felravatalozására, gyászszertartásuk lebonyolítására és eltemetésükre, ugyanakkor meg kell felelnie az elhaltak iránti kegyelet igényeinek, és lehetővé kell tennie a temetkezési tevékenység, temetkezési szolgáltatás korszerű lebonyolítását.
(2) A temetőt az épített és természeti környezet harmóniájára figyelemmel kell kialakítani és meg kell őrizni kert jellegét.
(3) A temetőben keletkezett hulladék rendszeres gyűjtéséről, elhelyezéséről és kezeléséről a fenntartó gondoskodik.
(4) A vízvételt közkút útján kell megoldani.
(5) A ravatalozónak alkalmasnak kell lennie az elhunyt ravatalozásra való előkészítésére, a kegyelet lerovására, ez elhunyt elbúcsúztatására.
(6) A temetőbe, illetve a ravatalozóba kiszállított holttest hűtéséről a ravatalozásig folyamatosan gondoskodni kell.
(7) A kegyeleti jogok gyakorlása céljából a fenntartó nyilvántartó és sírbolt könyvet vezet.
III.
A temető rendje
5. § A temető rendjének biztosítását szolgáló rendelkezéseket a temető fenntartója készíti el és gondoskodik a rendtartás megfelelő helyen történő kifüggesztéséről.
6. § (1) Egyes sírhelyeken általában csak egy, kettős sírhelyeken pedig két nagy koporsó temethető be.
(2) Sírgödröt kifalazni nem szabad.
7. § (1) A temető területén csak a sírok és sírboltok díszítésére szolgáló tárgyakat (koszorú, virág, dísznövény, váza, mécses, sírlámpa stb.) szabad elhelyezni. Ezek a tárgyak (növények) a sírhely méreteit nem haladhatják meg.
IV.
Temetési hely
8. § (1) A temetőt sírhelytáblákra (parcella), a sírhelytáblákat pedig sorokra kell osztani. A sorokban a temetési helyeket a fenntartó jelöli ki.
(2) A sírhelytáblákat, a sorokat és a temetési helyeket számozni kell. A temetési helyek nyilvántartással való azonosíthatóságát biztosítani kell.
(3) A temetőben alkalmazott temetési helyek szélességi és hosszúsági méretét és egymástól való távolságát a temető-szabályzatban kell előírni.
9. § (1) Koporsós temetés esetén a a temetési hely lehet egyes sírhely, kettős sírhely és sírbolt.
(2) A sírgödör mélysége 200 cm. Koporsós rátemetés esetén úgy kell mélyíteni, hogy a felülre kerülő koporsó aljzata legalább 160 cm mélységbe kerüljön.
(3) A sírbolt (kripta) legalább kettő koporsó elhelyezését biztosító al- és felépítményből álló temetési hely. Sírbolt a temető tulajdonosának hozzájárulásával, építési engedéllyel építhető.
(4) A síremlék és tartozékai, valamint az emlékoszlop tervét (vázrajzát) a temető fenntartójának az elhelyezés előtt be kell mutatni.
10. § (1) Hamvasztásos temetés esetén az urnába helyezett hamvak temetési helye lehet urnafülke (kolumbárium), urnasírhely, urnasírbolt. Az urna koporsós temetési helyre rátemethető.
(2) Az urnafülke (kolumbárium) és az urnasírbolt építésügyi hatósági engedéllyel építhető.
(3) Az urna földbe temetésére urnasírhely és urnasírbolt alakítható ki.
11. § A temető fenntartójának a temetőről térképet (vázrajzot) kell készíteni, amelyen fel kell tüntetni, hogy mely sírhelytáblák, sorok milyen temetési helyek céljára vannak fenntartva.
V.
A temetés feltételei
12. § (1) A halottat koporsós temetés esetén - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a halottvizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 72 órán túl, de 96 órán belül el kell temetni kivéve, ha
a) a halottvizsgálatot végző orvos a halottvizsgálatra vonatkozó rendelkezések alapján ettől eltérő engedélyt adott,
b) a holttestnek az eltemetésig történő hűtése biztosított, ebben az esetben a temetést 8 napon belül kell elvégezni.
(2) A halottat - hamvasztásos temetés esetén - a halottvizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 15 napon belül el kell hamvasztani. A holttestet a hamvasztásig hűteni kell.
13. § (1) Temetni - ha törvény vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik - hagyományos módon koporsóban (koporsós temetés), hamvasztás esetén az urnába helyezett hamvak eltemetése, illetve elhelyezése, szétszórása útján lehet.
(2) A koporsót temetés előtt véglegesen le kell zárni.
(3) A kolerában, pestisben, leprában, sárgalázban, kiütéses tífuszban, takonykórban, AIDS-ben, vírusos hemorrhagiás lázban elhunytak holttestét kellő szilárdságú, hézagmentesített kettős koporsóban kell eltemetni.
VI.
Urnaelhelyezés
14. § (1) A hamvakat tartalmazó urnát urnafülkébe elhelyezni, urnasírba temetni vagy sírhelybe, sírboltba rátemetni egyaránt szabad. Az urnát a talaj szintjétől legalább 0,5 méter mélységbe kell elhelyezni.
(2) Urnát urnatartóban a sír felületére is el lehet helyezni.
VII.
Temetés
15. § (1) Az eltemetés módja szerint a temetés hamvasztással vagy elhamvasztás nélkül történik, egyházi vagy világi szertartás mellett.
(2) Az eltemetés módjára és helyére nézve az elhunyt életében tett rendelkezése az irányadó, amennyiben ez nem ró az eltemettető személyére aránytalanul nagy terhet.
(3) Az elhunyt életében tett rendelkezése hiányában az eltemetés módját és helyét az határozza meg, aki a temetésről gondoskodik, vagy arra köteles lenne, de a temetésről más szerv vagy személy úgy gondoskodik, mintha az elhunyt a saját halottja volna.
VIII.
Rátemetés
16. § (1) Betemetett egyes felnőtt sírba sírnyitási engedéllyel még egy kis koporsó (exhumált halott), a sírmélyítés mellett még egy nagy koporsó (nem exhumált halott) fizetés mellett rátemethető.
(2) A kettős sírhely egy-egy részében ugyanolyan feltételek mellett lehet rátemetni, mint az egyes nagy síroknál.
(3) A rátemetésre az engedélyt akkor lehet megadni, ha a sírhelytáblát még nem zárták le, s így a 25 éves porladási idő biztosítva van. Sírnyitási engedéllyel csak egy halottat lehet rátemetni.
(4) Urnát a sírhelybe és sírboltokba sírnyitási engedély nélkül lehet rátemetni, de ez a rátemetés a sírhely használati idejét nem hosszabbítja meg.
(5) A sírboltból koporsót, vagy koporsó maradványt az exhumálás feltételeinek biztosítása mellett csak új sírhelybe szabad betemetni, de kivételes esetekben a tisztiorvos külön engedélyével rátemetni is lehet.
IX.
Síremlék, sírboltok
17. § (1) A síremlék - a baleseti veszély elkerülése végett legfeljebb 1,5 méter magas lehet. A jegyző ettől eltérő méretet is engedélyezhet.
(2) A sírhelyek fölé emelt síremlékek, valamint a fejfák karbantartásáról illetve helyreállításáról a létesítő, vagy az örökös saját költségén köteles gondoskodni.
(3) A már felállított síremléket csak a temető fenntartójának, (kezelőjének) engedélyével szabad a temetőből eltávolítani.
18. § (1) Sírboltot jogszabályban meghatározott engedély alapján lehet építeni, a sírboltban az engedélyben foglaltak szerint 2-10 nagy koporsó helyezhető el.
X.
A temetési hely feletti rendelkezési jog és időtartam
19. § (1) A temetkezési hely felett az rendelkezik aki megváltotta.
(2) A rendelkezési jog gyakorlása a temetési helyre helyezhető személyek körének meghatározására, síremlék, sírjel állítására és mindezek gondozására terjed ki.
(3) A temetési hely újra váltásában elsőbbséget élvez az eltemettető, halála esetén pedig a törvényes öröklés rendje szerint soron következő közeli hozzátartozója.
20. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jog időtartama (használati idő):
a) egyes sírhely esetén 25 év, illetőleg az utolsó koporsós rátemetés napjától számított 25 év,
b) kettős sírhely esetén az utólsó koporsós betemetés napjától számított 25 év,
c) sírbolt esetén 60 év
d) az urnafülke és urnasírhely esetén 10 év,
e) urnasírbolt esetén 60 év.
(2) A kettős sírhely használati ideje a második temetés napjától számított 25 év, de a második temetéskor mindkét sírhely díját ki kell egészíteni a második sírhely lejáratának időpontjáig.
XI.
A sírhelyek használati idejének lejártával és a temető kiürítésével kapcsolatos rendelkezések
21. § (1) A temető fenntartója köteles évenként megállapítani a megváltott sírhelyek használati idejének lejártát. A temető fenntartója tartozik évenként, az év utolsó negyedében a helyben szokásos módon felhívni az érdekelteket a lejárt sírhelyek használati idejének meghosszabbítására.
XII.
A temetkezési helyek díjai
22. § (1)2 egyes sírhely első megváltás 5.000,-Ft, meghosszabbítás 5.000,-Ft
XIII.
Szabálysértési rendelkezések
23. §3
Záró rendelkezések
24. § Ezen rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Az önkormányzati rendeletet a Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (XI. 15.) önkormányzati rendelete 16. §-a hatályon kívül helyezte 2022. november 16. napjával.
Megállapította a 9/2016.(VIII.23.) önkormányzati rendelet 1. §-a.
Hatályon kívül helyezte a 6/2012.(V.31.) önkormányzati rendelet 1. §-a.