Encs Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2001. (IV.24.) önkormányzati rendelete
a mezei őrszolgálatról
Hatályos: 2001. 04. 24- 2022. 11. 30Encs Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2001. (IV.24.) önkormányzati rendelete
a mezei őrszolgálatról
Encs város Önkormányzata Képviselő-testülete a mezőgazdasági termőföld területek őrzése érdekében fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX., törvény (továbbiakban: tv.) 19. §-ban kapott felhatalmazás alapján a település mezei őrszolgálat létesítésének feltételeiről és működésének szabályozásáról az alábbi rendeletet alkotja:
1. § (1) A rendelet hatálya Encs város közigazgatási területéhez tartozó külterületi és zártkerti termőföld védelmére terjed ki, ide nem értve az erdőt, halastavat és védett természeti területet és értékét.
(2) A mezőőri szolgálat létrehozásához az abban (külterület vagy zártkert) tulajdonrésszel rendelkezők legalább 2/3-os többséggel (66%) igenlő, írásban rögzített bejelentése szükséges, amely pontos meghatározásánál 2/3 + 1 fő megjelölés indokolt. A szavazatok figyelembe vétele: 1 szavazat = 1 ár nagyságú terület, amelynél töredék területet nem kell figyelembe venni.
(3) Az (1) bekezdésben megállapított termőföldek védelmét az alábbi területi beosztásban, négy körzetben (településrészen) a tárgyban érintettek döntése szerinti létszámú mezőőr látja el.
2. § (1) Az 1. §-ban meghatározott területek védelmét, a mezei őrszolgálati feladatokat az önkormányzat mezőőrök alkalmazásával látja el.
(2) A mezei őrszolgálat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Földművelésügyi Hivatal általi nyilvántartásba vételét követően kezdheti meg működését.
3. § (1) A mezőőr feladata, hogy a mezőgazdasági termőföld, mezőgazdasági termények és termékek, gépek, felszerelések és eszközök, háziállatok, mezőgazdasági, valamint geodéziai építmények, jelek őrzését biztosítsa.
(2) A mezőőr az őrzött vagyont veszélyeztető és károsító cselekmény elkövetésén tetten ért személyt személyazonosságának igazolására, a jogellenes cselekmény abbahagyására, és a terület elhagyására köteles felszólítani.
(3) A mezőőr azt a járművet, amelyről alaposan feltételezhető, hogy azon a működési területről származó, jogellenesen szerzett szállítmány van, köteles feltartóztatni, a jármű vezetőjét és a járművön, illetve abban tartózkodókat igazoltatni.
(4) A mezőőr azt a személyt, aki a nála vagy a feltartóztatott járművön lévő szállítmány megszerzésének jogszerűségét nem valószínűsíti, köteles a legközelebbi rendőri szervhez bekísérni.
(5) A mezőőr a károsító cselekmény elkövetésén tetten ért személytől a jogellenesen szerzett terményt, terméket, tárgyat, állatot, az elkövetéshez használt eszközt köteles elvenni és azokat a legközelebbi rendőri szervnek átadni.
(6) A mezőőr köteles a jogtalanul legeltetett, illetőleg felügyelet nélkül talált állatot a tulajdonosnak átadni.
(7) Az (1)-(6) bekezdésben meghatározott feladatok ellátását a törvény kötelezően írja elő a mezőőrök számára.
(8) A mezőőr együttműködik a rendőrséggel és a határőrséggel.
4. § (1) A mezei őrszolgálat megalakítási, fenntartási és működési költségeit a létrehozók által meghatározott időpont szerint a földhasználó, ha az ismeretlen, akkor a tulajdonos által fizetett mezőőri járulékból kell fedezni.
5. § (1) A mezőr felett a munkáltatói jogokat a képviselő-testület, egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja.
(2) A mezőőr szakmai felügyeletét a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Földművelésügyi Hivatal és az Encs városi Rendőrkapitányság látja el.
6. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A mezőőri tevékenységre vonatkozóan a törvény rendelkezéseit, valamint a végrehajtására kiadott 29/1998. (IV. 30.) FM. és a 30/1998. (IV. 3.) FM-PM. együttes rendeletet, továbbá a 13/2001. (II. 23.) FVM-PM. együttes rendeletet kell alkalmazni e rendelettel együtt.