VÉSZTŐ VÁROS ÖNKORMÁNYZAT KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 14/2002. (VI. 25.) számú R E N D E L E T E

az önkormányzat közművelődési feladatairól, a helyi közművelődési tevékenység támogatásáról

Hatályos: 2002. 07. 01- 2007. 02. 28

VÉSZTŐ VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT KÉPVISELŐTESTÜLETÉNEK

14/2002. (VI. 25.) önk. számú

R E N D E L E T E

az önkormányzat közművelődési feladatairól, a helyi közművelődési tevékenység támogatásáról


Vésztő Városi Önkormányzat Képviselőtestülete (a továbbiakban: önkormányzat) a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Tv) 77. §-a alapján az alábbi rendelet szerint szabályozza a helyi közművelődési tevékenység támogatásával kapcsolatos feladatait:

I. rész

Általános rendelkezések

Alapelvek


1. § Az önkormányzat a közművelődési tevékenység feltételeinek szabályozása során arra törekszik, hogy biztosítsa Vésztő város  polgárainak jogát

a) a kulturális örökség javainak és ezek jelentőségének megismerésére a történelem alakulásában, a nemzeti, etnikai kisebbségi önismeret formálásában, valamint ezek védelmével kapcsolatos ismeretek megszerzésének lehetőségét a rendelkezésére álló eszközök útján;

b) a közművelődési intézmények szolgáltatásainak igénybevételére;

c) műveltsége, készségei életének minden szakaszában való gyarapítására, közművelődési jogai érvényesítése céljából szervezeti és tartalmi segítségre közösség létrehozásához, közművelődési közösségi szintér szervezéséhez, és jogszabályban meghatározottak szerint szervezet alapításához, működtetéséhez.


2. § Az önkormányzat közművelődési intézménye nem lehet elkötelezett egyetlen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem. A közművelődési tevékenység során tilos bármilyen hátrányos megkülönböztetés. A Tv-ben és e rendeletben rögzített jogok megilletnek minden személyt nem, kor, vallás, politikai, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési különbségtétel nélkül.


A rendelet hatálya


3. § E rendelet hatálya kiterjed

a) a helyi közművelődési tevékenység megvalósulásában résztvevő, Vésztő városában lakó állampolgárokra,

b) az önkormányzat közművelődési intézményeire, azok alkalmazottaira,

c) a rendelet által szabályozott, közművelődési megállapodás vagy más úton támogatott intézményekre, szervezetekre, vállalkozásokra, azok fenntartóira és működtetőire,

d) a képviselőtestületre és szerveire, a Polgármesteri Hivatalra.


II. rész

Az önkormányzat közművelődési feladatai


4. § (1) Az önkormányzat a helyi közművelődési tevékenység támogatása során feladatainak tekinti:

a) az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási, felnőttoktatási lehetőségek segítését,

b) a gyermekek és fiatalok művelődési, művészeti és közösségi életének segítését,

c) a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárását, megismertetését, a helyi művelődési szokások gondozását, gazdagítását,

d) a környezetkultúra javítását, a településesztétikai kultúra fejlesztését,

e) az egyetemes, a nemzeti és a kisebbségi kultúrák megismertetését, gyarapítását, különös tekintettel a településen élő etnikai kisebbségek kultúrájára,

f) a kegyeleti kultúra és az ünnepek kultúrájának gondozását,

g) az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységének támogatását, különös tekintettel a kiemelkedő értékeket produkáló művészeti és szellemi alkotóközösségek, műhelyek tevékenységére,

h) a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítését,

i) a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítését;

j) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítását;

k) egyéb művelődést segítő lehetőségek biztosítását.


(2) Az önkormányzat az (1) bekezdésben részletezett közművelődési feladatainak ellátása során szorosan együttműködik helyi közművelődési tevékenységet folytató önszerveződő közösségekkel.


(3) Az önkormányzat az egyetemes kultúra részeként elismeri a sport (testi kultúra, testi nevelés) kiemelkedő jelentőségét. Az önkormányzat ezzel kapcsolatos feladatait külön rendelet szabályozza.


III. rész

Az önkormányzat közművelődési feladatellátásának struktúrája és intézmények


5. § Az önkormányzat a Tv. 78. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint a rendelet 4. §-ában foglalt feladatai ellátása érdekében művelődési intézményeket működtet.


6. § (1) Az önkormányzat egyes közművelődési feladatainak ellátásába az 5. §-ban megjelölteken kívül az alábbi intézményeket és szervezeteket vonhatja be:

a) az önkormányzat nem közművelődési alapfeladatú intézményeit,

b) a település területén nem önkormányzati és nem közművelődési alapfeladattal, de közművelődési tevékenységi körrel is rendelkező intézményeit,

c) a települési székhelyű, helyben működő, közművelődési célú társadalmi szervezetet,

d) a településen bejegyzett közművelődési fő tevékenységkörű vállalkozásokat, gazdasági társaságokat,

e) a Cigány Kisebbségi Önkormányzatot.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt intézményeknek és szervezeteknek a közművelődési feladatellátásba való bevonása az önkormányzat által fenntartott intézmények által el nem látott feladatok teljesítése érdekében történhet.


7. § Az önkormányzat a 6. § (1) bekezdése c)-d) pontjában szereplő intézményekkel és szervezetekkel a rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósítására közművelődési megállapodást köthet, az e) pontban foglalt kisebbségi önkormányzatra pedig - a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 9. § (3) bekezdése alapján - egyes közművelődési hatásköreit átruházhatja.


Az önkormányzat közművelődési intézményei


8. § (1) Az önkormányzat fenntartóként az alábbi művelődési intézményeket tartja fenn:

a) Sinka István Művelődési Központ és Művészeti Iskola (5530 Vésztő, Kossuth u. 43-47.)

b) Városi Könyvtár (5530 Vésztő, Kossuth u.49.)


(2) Az (1) bekezdés a) pontjaiban meghatározott intézmény közművelődési feladatait az alapító okiratban meghatározottak szerint alaptevékenységként, a b) pontban meghatározott intézmény pedig az alapító okiratban foglaltak szerint (a könyvtári ellátással kapcsolatos feladatain túlmenően) kiegészítő alaptevékenységként látja el.


IV. rész

A közművelődési tevékenység finanszírozása


9. § (1) Az önkormányzat a rendeletben megfogalmazott feladatait költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása az önkormányzat saját bevétele, a központi költségvetésből származó normatív állami hozzájárulásból, központosított előirányzatokból származó összeg és az elkülönített állami pénzalapokból, egyéb szervezetektől pályázati úton elnyerhető támogatás.


(2) A 6. §-ban felsorolt intézményeket és szervezeteket a vállalt közművelődési feladatok arányában az önkormányzat pénzügyi támogatásban részesítheti. A pénzügyi támogatás nem veszélyeztetheti a rendeletben, illetve az intézmények alapító okiratában rögzített alapfeladatok megvalósítását.


V. rész

Záró rendelkezések


10. § A jelen önkormányzati rendelet 2002. július 1. napján lép hatályba.



                                   Kaszai János sk.                                Ladányi Károly sk.

                                   polgármester                                            jegyző