Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2002. (V. 28.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról és a búcsúvásárról
Hatályos: 2002. 06. 01- 2024. 12. 10Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2002. (V. 28.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról és a búcsúvásárról1
Vág Község Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a közterületek használatának és búcsúvásár tartásának szabályozására az alábbi rendeletet alkotja
I. Általános és értelmező rendelkezések
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Vág község közigazgatási területén belül:
a) az ingatlan nyilvántartásba közterületként nyilvántartott belterületi földrészletekre, továbbá
b) az önkormányzat tulajdonában vagy kezelésében lévő közlekedési, közpark és erdő rendeltetésű vagy ilyen célra használt területekre, valamint az álló- és folyóvizek partjaira, /A továbbiakban együtt: közterület./
c) a búcsúvásárra.
(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed minden olyan természetes és jogi személyre, jogi személyiség nélküli társaságra, aki illetve amely e rendeletben foglaltak szerint közterületet használ.
(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya a közút nem közlekedési célú igénybevételével kapcsolatos – az 1988. évi I. tv-ben, valamint a 19/1994./V.31./ KHVM. számú rendeletben szabályozott eljárásra. Ezekben az esetekben – a közút területét érintő – a használat iránti kérelmeket a közút kezelőjéhez kell benyújtani.
2. § E rendelet alkalmazásában:
3. § Közterületet a rendeltetéstől eltérő célra csak az önkormányzattal kötött külön szerződés alapján lehet használni. A terület hasznosítása csak az önkormányzattal létesített bérleti jogviszony /a továbbiakban: közterület-használati szerződés/ létrejötte után lehetséges.
A közterület-használat iránti kérelem
4. § (1) A közterület-használati szerződés létrejöttét kérelem benyújtásával kell kezdeményezni annak, aki a közterületet rendeltetésétől eltérő célra kívánja használni. A kérelmet a tevékenység megkezdése előtt legalább 30 nappal be kell nyújtani a Polgármesteri Hivatalnak.
(2) A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a kérelmező nevét és állandó lakó- /telep/ helyének címét,
b) közterület-használat célját és időtartamát,
c) a közterület-használat helyének, módjának és mértékének pontos meghatározását, az igénybe venni kívánt hely megjelölését helyszínrajzzal, vagy egyértelmű leírással, továbbá az igénybevétel módját.
d) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat másolatát
e) szükség esetén a szakhatóságok hozzájárulását
f) szükség esetén a közút kezelőjének hozzájárulását
g) a kérelem mellékleteként csatolni kell a közterület használatához szükséges egyéb engedélyeket.
(3) A kérelem beadása a közterület-használat megkezdésére nem jogosít.
A közterület-használati szerződés alapján történő hasznosítás
5. § (1) Közterület-használati szerződés megkötése szükséges:
a) a közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál, kirakatszekrény, üzleti védőtető, előtető, ernyőszerkezet, hirdető berendezés fényreklám) továbbá cég- és címtábla elhelyezésére
b) árusító- és egyéb fülke, bódé, pavilon, büfé kocsi, mozgóbolt elhelyezésére
c) önálló hirdető berendezés, /reklámtábla/ mozgatható reklámtábla , hirdetőtábla, vitrin, plakát, hirdetmény elhelyezésére szolgáló szerkezet elhelyezésére
d) távbeszélő fülke, fülke nélküli távbeszélőkészülék elhelyezésére
e) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és építési törmelék elhelyezésére, ha a tárolás a 48 órát meghaladja
f) idényjellegű, szezonális, alkalmi és mozgóárusításra, javító-szolgáltató tevékenységre
g) közterület alatti vagy feletti építményrész építésére, elhelyezésére
h) egyéb tárgyak pl. gépjármű, munkagép, konténerek, stb. rakodására és tárolására, ha ez a tevékenység a 48 óra időtartamot meghaladja
i) fa és egyéb tüzelőanyag 24 órán túli közterületen történő tárolása esetén
j) közmű elhelyezésére szolgáló építmények, tárgyak, oszlopok elhelyezéséhez.
(2) Nem köthető közterület-használati szerződés
a) zajos, bűzös, tűz- és robbanásveszélyes tevékenység – kivéve tűzijáték gyakorlására,
b) közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések és anyagok elhelyezésére,
c) város- és utcaképbe nem illeszkedő berendezések létesítésére,
d) olyan tevékenység folytatására, amely jogszabályi tilalomba ütközik /pl. üzletek működéséről szóló jogszabály, jövedéki tv. stb./
II. A közterület rendeltetéstől eltérő használatának szabályai
6. § (1) Az országgyűlési és az önkormányzati képviselőválasztások során a választás kitűzésétől a választási kampány végéig a pártok, a jelöltek választási falragaszt, hirdetést, feliratot, szórólapot, plakátot a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvényben meghatározottak szerint ingyenesen helyezhetnek el.
(2) Az úttest szélétől számított 3 m-en belül elhelyezett hirdetőberendezéseken villogó vagy káprázást okozó fény nem alkalmazható, felületük fényvisszaverő anyagból nem készíthető.
(3) Mozgatható reklámtábla csak a hirdetett üzlet előtt, annak nyitvatartási ideje alatt lehet közterületen, ha a szerződésben meghatározott kivitelben gyártották le és az előírás szerint helyezték el.
(4) Tilos hirdetményt, hirdetést, plakátot, reklámcédulát az e célra ki nem jelölt építményre, műtárgyra, köztéri berendezésre, úttartozékokra elhelyezni, felfesteni, vagy bármely más célra rögzíteni.
7. § Közterületen kereskedelmi tevékenységet a mindenkor hatályos az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló rendeletben szabályozott módon lehet folytatni.
8. § (1) Közterületen építési anyagot és törmeléket tárolni a lehető legkisebb hely igénybevételével és a legrövidebb ideig lehet, 48 óráig az építési anyag tárolására közterülethasználati szerződést nem kell kötni.
(2) Tilos az igénybevett közterületek burkolatán betont, habarcsot keverni, ragasztóanyagot melegíteni, valamint a burkolat megvédése nélkül gépet üzemeltetni, illetve tárolni.
III. A közterület-használati szerződés
Közterület-használati szerződés nélkül végezhető tevékenységek
9. § (1) Nem kell közterület-használati szerződést kötni:
a) a közút /járda/ építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közterület elfoglalásához,
b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
c) a közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához,
d) az üzlethomlokzat, kirakatszekrény, hirdetőberendezés /fényreklám/, cég- és címtábla elhelyezéséhez, ha az a közterületbe 10 cm-en túl nem nyúlik be,
e) díszítési célú tárgyak elhelyezéséhez /pl. virágláda/,
f) az önkormányzat által létesített, illetve más hatósági eljárásban engedélyezett közcélú, közterületi létesítmények és köztárgyak /tömegközlekedési várakozóhelyiség, szobor, díszkút, emlékmű, pad, figyelmeztető és tájékoztató táblák, stb./ elhelyezésére,
g) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, építési törmelék elhelyezésére, ha a tárolás a 48 órát nem haladja meg,
h) fa- és tüzelőanyag tárolására, ha a közterületen való tárolás a 24 órát nem haladja meg,
i) egyéb tárgyak, pl. gépjármű, munkagép, konténerek stb. rakodására és tárolására, ha ez a tárolás a 48 órát nem haladja meg.
(2) E tevékenységekből eredő esetleges károkozás következményeiért a közterületet igénybe vevő köteles helyt állni.
A közterület-használati díj
10. § (1) A közterület használója a közterület-használatáért a szerződésben meghatározott díjat köteles fizetni.
(2) A közterület használatáért megállapítandó díj mértékét e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
(3) A közterület használatáért megállapított díjat Vág község Önkormányzatának költségvetési elszámolási számlájára kell befizetni a bérlő részére biztosított csekken, illetve a szerződésben meghatározott időben és módon.
(4) A közterület-használati díj a polgári jog szabályai szerint hajtható be abban az esetben, ha a szerződésben megállapított határidőre a terület használója azt nem fizeti be.
(5) A közterület használója az önkormányzattal kötött külön megállapodás alapján a közterületen értéknövelő beruházást végezhet. A beruházás értékének a közterület-használati díjba történő beszámításának módját és mértékét külön megállapodásban kell rögzíteni.
Mentesség a közterület-használati díj fizetése alól
11. § (1) Nem kell közterület-használati díjat fizetni:
a) a fegyveres erők, a rendészeti szervek, a mentők, továbbá a vízügyi szolgálat létesítményei elhelyezése után,
b) a közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területek után,
c) a jótékonysági tevékenységet végző természetes és jogi személyeknek,
d) az egészségvédelmi, egészségügyi demonstrációban információnyújtásban résztvevőknek.
e) magánépíttetőnek építési munkával kapcsolatos építőanyag, állvány, építési törmelék elhelyezéséért az építési engedély jogerőre emelkedésétől számított 1 évig.
A közterület-használati szerződés
12. § (1) A közterület-használati szerződés megkötése a Polgármester hatáskörébe tartozik.
(2) A közterület-használati szerződés megkötésekor figyelembe kell venni az országos településrendezési és építési követelményeket, a településrendezési terveket, a helyi építési szabályzatot, a műemlékvédelmi, köztisztasági, közlekedési, a vonatkozó kereskedelmi jogszabályokban előírt követelményeket.
(3) Közterület-használati szerződés csak akkor köthető, ha a vonatkozó jogszabályok és az e rendeletben foglalt feltételek azt lehetővé teszik.
(4) A közterület-használati szerződés kötelező tartalma:
a) a szerződő felek neve és álladó lakó- /telep-/ helye,
b) a közterület-használat célja és időtartama /határozott vagy határozatlan/,
c) a közterület-használat helye, módja, mértéke és feltételeinek pontos meghatározása,
d) a szerződés határidejének lejárta, vagy bármely fél felmondása esetére az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírása, határideje,
e) a közterület-használati szerződés megszűnése, utalás a rendes és az azonnali hatállyal történő felmondásra,
f) közterület-használati díj fizetési kötelezettsége esetén a díj mértéke és fizetésének módja,
g) a (2) és (3) bekezdés alapján meghatározott követelmények és feltételek.
(5) Azzal a kérelmezővel, akinek korábbi közterület-használatért megállapított díjtartozása, vagy az Önkormányzattal szemben bármilyen jogán lejárt tartozása van, ezen tartozás rendezéséig újabb közterület-használati szerződés nem köthető.
(6) A felek a szerződésben a kötelező tartalmi elemeken kívül egyéb feltételekben is megállapodnak.
A közterület-használati szerződés megszűnése
13. § (1) A felek a szerződést közös megegyezéssel bármikor megszüntethetik.
(2) A határozatlan időre szóló szerződés megszűnik bármely fél írásban történő felmondásával a szerződésben rögzített felmondási idő lejártával.
(3) A határozott időre szóló szerződések megszűnnek a szerződésben megállapított idő elteltével.
(4) A közterület-használati szerződés időtartamától függetlenül 3 hónapos felmondási idővel felmondható az önkormányzat részéről a kártalanítási igény kizárásával, ha a közterületet a Képviselő-testület eredeti céljára kívánja hasznosítani, vagy rajta közösségi létesítményt kíván elhelyezni.
(5) A szerződést azonnali hatállyal fel kell mondani, ha a szerződő fél a közterületet nem a szerződésben rögzített módon használja, vagy a díjfizetési kötelezettségének az esedékesség időpontjáig nem tesz eleget.
(6) Ha a szerződés megszűnik, a közterület használója köteles saját költségén az eredeti állapotot - minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.
(7) Ha a közterület-használat az /5/ bekezdésben említett módon szűnt meg, a már esedékessé vált és befizetett közterület-használati díjat visszakövetelni nem lehet.
(8) A közterület-használati szerződés megszűnik, ha a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvénye vagy a vállalkozás megszűnik.
(9) A meghatározott időre szóló engedély érvénye az engedélyesnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt legalább 15 nappal benyújtott kérelmére meghosszabbítható, illetőleg meghatározott időtartamra szüneteltethető.
A közterület közterület-használati szerződés nélküli használatának jogkövetkezményei
14. § (1) Közterület-használati szerződés nélküli közterület-használat esetén a jogosulatlan használó köteles a felhívásra a használatot azonnal megszüntetni és a közterületet eredeti állapotában saját költségén - minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani a megadott határidőn belül.
(2) Ha a közterületet a használó nem állítja helyre, úgy az egyéb jogkövetkezményeken túl, költségére és veszélyére a Polgármester a helyreállítást elvégeztetheti.
(3) A szerződésben foglalt feltételektől eltérő használat esetén felszólításra köteles a használó a megadott határidőn belül azt megszüntetni.
(4) Amennyiben a z /1/ bekezdésben foglalt felhívásra a jogosulatlan használó a használatot nem szünteti be, az egyéb jogkövetkezményeken túl a Polgármester a közterületen szerződés nélkül elhelyezett dolgokat a jogosulatlan használó költségére és veszélyére eltávolíttathatja. A tulajdonos vagy meghatalmazottja csak az eltávolítás és a tárolás díjának megfizetése után veheti át az eltávolított tárgyakat.
(5) Ha az eltávolított dolog tulajdonosa 5 napon belül nem jelentkezik, írásban értesíteni kell a tárolás helyéről. Ismeretlen tulajdonos esetén a felszólítást a helyben szokásos módon kell közzétenni.
(6) Ha a tulajdonos az eltávolítást követő 2 hónapon belül nem jelentkezik, a tárgyat a Polgármester értékesíti. Ha az értékesítési eljárást az eltávolítást követő 4 hónapon túl eredménytelen volt, a Polgármester a megsemmisítést is elrendelheti.
Vegyes rendelkezések
15. § (1)2
(2) A közterület-használati díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap és m2 egésznek számít.
(3) A létesítménnyel elfoglalt közterület nagyságának meghatározásánál a létesítmény közterületre eső vízszintes vetületét kell számításba venni, cég- cím, hirdetőtábla és hirdetőberendezés esetén annak felületét is.
IV. A búcsúvásárra vonatkozó szabályok
16. § A búcsúvásárt Vág községben minden év július 25.-én (Jakab nap), vagy ezt megelőző vasárnap és hétfőn kell megtartani.
17. § (1) A búcsúvásár helye az alábbiakban felsorolt közterületek:
A rendelet hatályba lépése
18. § (1) Ez a rendelet 2002. június 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a jogerősen el nem bírált, folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a búcsúvásárról és Vág község területén fizetendő közterület-használati díjakról szóló 2/1996.(II.27.) számú rendelet.
(3) Az e rendelet hatályba lépése előtt kiadott, visszavonásig érvényes közterület-használati engedélyek 2002. október 1-jével érvényüket vesztik. A kiadott határozott időre szóló engedélyek a lejáratukig érvényesek.
Melléklet a 6/2002. (V. 28.) önkormányzati rendelethez3
Az önkormányzati rendeletet a Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelete 17. §-a hatályon kívül helyezte 2024. december 11. napjával.
Hatályon kívül helyezte a 7/2005.(VI.7.) önkormányzati rendelet 1. §-a.
Módosította a 9/2009.(XII.1.) önkormányzati rendelet 1. §-a.