Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2003. (VI. 27.) önkormányzati rendelete
a gyermekvédelem helyi szabályozásáról
Hatályos: 2024. 06. 03Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2003. (VI. 27.) önkormányzati rendelete
a gyermekvédelem helyi szabályozásáról
Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 18. § (2) bekezdésében, 29. § (1)-(2) bekezdésében, 131. § (1) bekezdésében (továbbiakban: Gyvt.) kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat által a gyermekek részére nyújtható pénzbeli és természetbeni ellátásokról, illetve az önkormányzat által biztosított, személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról az alábbi rendeletet alkotja.
A RENDELET CÉLJA, HATÁLYA
1. § A rendelet célja, hogy az önkormányzat közigazgatási területén megállapítsa azokat az ellátási formákat, amelyek segítséget nyújtanak a gyermekek, fiatalkorúak és hozzátartozóik törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez, a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzéséhez, illetve megszüntetéséhez; az egyes ellátási formák alkalmazásához a feltételrendszert és eljárásokat szabályozza.
2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed
a) a (2) és (3) bekezdésben foglalt eltéréssel Vonyarcvashegy közigazgatási területén tartózkodó magyar állampolgárságú, valamint – ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik – a letelepedett, bevándorolt, illetve befogadott jogállású, továbbá a magyar hatóságok által menekültként, oltalmazottként, illetve hontalanként elismert gyermekre, fiatal felnőttre és szüleire;
b) a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény (a továbbiakban: Szmtv.) szerinti a szabad mozgás és tartózkodási jogával rendelkező személyre, amennyiben az ellátás igénylésének időpontjában az Szmtv.-ben meghatározottak szerint a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodási jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorolja, és a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint Vonyarcvashegyen bejelentett lakóhellyel rendelkezik.
(2) A rendelet hatálya a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás tekintetében az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országok állampolgárainak Vonyarcvashegy közigazgatási területén jogszerűen tartózkodó gyermekeire is.
(3) E rendelet szerint kell eljárni az (1)-(2) bekezdésben meghatározott személyeken kívül Vonyarcvashegy területén tartózkodó nem magyar állampolgárságú gyermek védelmében is, ha az vitatja, felhívhatja a kérelmezőt az általa lakott lakás, illetve saját és vele közös háztartásban élő közeli
3. §1 A gyermekek védelmét az önkormányzat pénzbeli, természetbeni, illetve személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátásokkal biztosítja az alábbiak szerint:
a) pénzbeli és természetbeni ellátások:
aa) rendszeres gyermekvédelmi támogatás,
ab) rendkívüli gyermekvédelmi támogatás,
b) személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások:
ba) gyermekjóléti szolgálat,
bb) gyermekek napközbeni ellátása érdekében működtetett mini bölcsőde, óvoda, általános iskolai napközi,
bc) gyermekek átmeneti gondozása.
PÉNZBELI ÉS TERMÉSZETBENI ELLÁTÁSOK
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
4. § (1) A jegyző megállapítja a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát, amennyiben a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg
a) az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének (a továbbiakban: az öregségi nyugdíj legkisebb összege) a 140%-át
aa) ha a gyermekét egyedülálló szülő, illetőleg más törvényes képviselő gondozza, vagy
ab) ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, vagy
ac) ha a nagykorúvá vált gyermek megfelel a Gyvt. 20. § (3) vagy (4) bekezdésében foglalt
feltételeknek;
b) az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 130%-át az a) pont alá nem tartozó esetben, feltéve, hogy a vagyoni helyzet vizsgálata során az egy főre jutó vagyon értéke nem haladja meg külön-külön vagy együttesen a Gyvt. 19. § (7) bekezdésében meghatározott értéket.
(2) A jövedelemszámításnál irányadó időszak a havi rendszerességgel járó – nem vállalkozásból, illetve őstermelői tevékenységből származó – jövedelem esetében a kérelem benyújtását megelőző hónap, nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap.
(3) A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapítása előtt környezettanulmány készíthető. Ha a jegyző hivatalos tudomása vagy a környezettanulmány megállapításai alapján a kérelmező életkörülményeire tekintettel a jövedelemnyilatkozatban foglaltakat hozzátartozója tulajdonában álló vagyon fenntartási költségeit igazoló dokumentumok benyújtására. Abban az esetben, ha a fenntartási költségek meghaladják a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem 50%-át, a valós jövedelem az igazolt fenntartási költségek figyelembevételével kerül megállapításra.
(4) A feltételek fennállása esetén a jegyző 1 év időtartamra állapítja meg a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát.
(5) Nem állapítható meg rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság, illetőleg a megállapított jogosultságot meg kell szüntetni, ha a gyermek tartózkodási engedélyének érvényességi ideje meghosszabbítás nélkül lejárt, illetve engedélyét visszavonták.
(6) A jegyző annak a gyermeknek, fiatal felnőttnek, akinek a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsága
a) a tárgyév július 1-jén fennáll, a tárgyév július hónapjában,
b) a tárgyév november 1-jén fennáll, a tárgyév november hónapjában
pénzbeli támogatást folyósít. Az egyszeri támogatás gyermekenkénti összege 2006. évben 5000 forint. A 2006. évet követően az egyszeri támogatás összegének emeléséről az Országgyűlés a költségvetésről szóló törvény elfogadásával egyidejűleg dönt.
Kiegészítő gyermekvédelmi támogatás
4/A. § (1) Kiegészítő gyermekvédelmi támogatásra az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek gyámjául rendelt hozzátartozó jogosult, aki
a) a gyermek tartására köteles,
b) nyugellátásban, vagy baleseti nyugellátásban, vagy nyugdíjszerű rendszeres szociális pénzellátásban, vagy időskorúak járadékában részesül.
(2) A kiegészítő támogatásra való jogosultságot a jegyző határozatlan időre állapítja meg.
(3) A kiegészítő támogatásra való jogosultságot évente egyszer felül kell vizsgálni.
4/B. § A jegyző megállapítja az óvodáztatási támogatást a Gyvt. 20/C. §, valamint a Gyvt. 160/A. §-ban meghatározottak alapján.
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás
Természetben nyújtott ellátások
5. § (1) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás pénzbeli és természetbeni ellátás formájában is nyújtható.
(2) Természetbeni ellátások különösen:
Pénzbeli és természetbeni ellátások eljárási szabályai
6. § (1) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátások megállapítása iránti kérelmet szóban vagy írásban a Polgármesteri Hivatalnál terjesztheti elő a szülő vagy más törvényes képviselő, illetve az ellátás megállapítását nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság, családvédelemmel foglalkozó intézmény, a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet is kezdeményezheti. A szóban előterjesztett kérelemről jegyzőkönyvet kell felvenni.
(2) A rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapítása iránti kérelmet a 149/1997. (IX.10.) Korm. rendelet 3. számú melléklete szerinti formanyomtatványon kell előterjeszteni, és csatolni kell hozzá a 65. § (1) bekezdésében írt igazolásokat, nyilatkozatokat.
(3) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell nagykorú kérelmező a közép- vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán fennálló tanulói vagy hallgatói jogviszonyáról szóló igazolást.
(4) Az egy főre jutó jövedelem megállapításánál a Gyvt. 19. § (4) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
(5)
7. § Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátások tekintetében képviselő-testület a hatáskörét a polgármesterre ruházza át, kivéve a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt és a kiegészítő gyermekvédelmi támogatást, mely ügyekben a jegyző jogosult eljárni.
8. §
SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ ELLÁTÁSOK
9. § Az önkormányzat a következő gyermekjóléti alapellátásokat biztosítja:
a) gyermekjóléti szolgálat,
b)2 gyermekek napközbeni ellátása keretében mini bölcsőde, óvoda és iskolai napközis foglalkozás,
c) gyermekek átmeneti gondozása.
Gyermekjóléti szolgálat
10. § (1) A gyermekjóléti szolgáltatást az önkormányzat a zalaszántói központú Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál foglalkoztatott családgondozóval biztosítja.
(2) A gyermekjóléti szolgáltatás térítésmentes. A szolgáltatást a szülő, más törvényes képviselő kérelmére, illetve a Gyvt. 17. § (1) bekezdésében felsoroltak, valamint a jegyző, a gyámhivatal vagy bármely állampolgár – a gyermek veszélyeztetettségére utaló – jelzése alapján végzi. A kérelmet előterjeszteni, illetve a jelzést megtenni közvetlenül a családgondozónál lehet.
(3) A gyermekjóléti szolgálat feladatait a Gyvt. 39-40. §-ai határozzák meg.
Bölcsődei ellátás, óvodai ellátás, iskolai napközis foglalkozás3
11. §4 (1) Az óvodai ellátás, iskolai napközis foglalkozás igénybevételére a közoktatásról szóló – többször módosított – 1993. LXXIX. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) Az önkormányzat a Gyvt. 15. § (2) bekezdésében foglalt személyes gondoskodás keretébe tartozó gyermekjóléti alapellátások közül a gyermekek napközbeni ellátását biztosítja Vonyarcvashegyen, a Vonyarcvashegy Nyitnikék Mini Bölcsődében (a továbbiakban: bölcsőde).
(3) A bölcsőde működési területe a hatályos működési engedélyben meghatározott ellátási területre terjed ki.
(4) A bölcsődébe a gyermek húszhetes korától vehető fel
a) annak az évnek az augusztus 31-éig, amelyben a harmadik életévét, vagy
b) annak az évnek a december 31-éig, amelyben a gyermek szeptember 1-je és december 31-e között tölti be a harmadik életévét, ha a szülő, törvényes képviselő vállalja, hogy a gyermek ellátását a nevelési év végéig a bölcsőde biztosítja.
(5) A bölcsődei nevelési év szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-éig tart.
(6) A bölcsődei ellátás igénybevételének lehetőségét és módját a bölcsőde Felvételi Szabályzata tartalmazza. Az ellátás igénybevétele a Felvételi Szabályzat melléklete szerinti kérelem nyomtatvány beadásával történik, melyet a bölcsőde vezetőjéhez kell benyújtani. A gyermek bölcsődébe történő felvételét a szülő vagy a gyermek törvényes képviselője kérheti, egyéb esetekben a szülő vagy a gyermek törvényes képviselőjének hozzájárulásával kezdeményezheti
a) a védőnő,
b) a házi gyermekorvos, vagy a háziorvos,
c) a szociális, vagy családgondozó, a gyermekjóléti szolgálat,
d) a gyámhatóság.
(7) A bölcsődei felvétel során előnyben kell részesíteni
a) ha a gyermek szülője, más törvényes képviselője a felvételi kérelem benyújtását követő 30 napon belül igazolja, hogy munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll,
b) a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermeket,
c) a három vagy több gyermeket nevelő családban élő gyermeket,
d) az egyedülálló szülő által nevelt gyermeket, és
e) a védelembe vett gyermeket.
(8) A bölcsődei felvétel során az (7) bekezdésében foglaltakon túl előnyben kell részesíteni, ha a gyermek és a szülő vagy a gyermek törvényes képviselője bejelentett lakóhelye Vonyarcvashegy nagyközség közigazgatási területén van, és ezt lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal igazolni tudja.
(9) A bölcsődei ellátás igénybevételének megkezdésekor a bölcsőde vezetője az ellátást igénybe vevő törvényes képviselőjével megállapodást köt.
Térítési díj
12. § (1)5 A mini bölcsődei ellátás, az óvodai ellátás, az iskolai napközis foglalkozás keretében biztosított ellátások közül az étkeztetésért térítési díjat kell fizetni. A bölcsődei gondozásért térítési díjat (gondozási díjat) kell fizetni.
(2)6 Az intézményi térítési díjat külön önkormányzati rendelet szabályozza.
(3)7 A megállapított intézményi térítési díj alapján a személyi térítési díjat az intézményvezető – az alább megjelölt normatív kedvezmények figyelembevételével – állapítja meg:
a) a bölcsődés, az óvodás, az 1-6. évfolyamon nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek után az intézményi térítési díj 100%-át,
b) az a) pont alá nem tartozó, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek és tanuló után az intézményi térítési díj 50%-át,
c) három- vagy többgyermekes családoknál gyermekenként az intézményi térítési díj 50%-át,
d) tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek, tanuló után az intézményi térítési díj 50%-át kell kedvezményként biztosítani.
e)
A normatív kedvezmény csak egy jogcímen vehető igénybe.
(4) Az intézményvezető a megállapított személyi térítési díjról az ellátás megkezdésekor, de legkésőbb az ellátás igénybevételétől számított 30 napon belül értesíti a kötelezettet.
(5) A polgármester egyéni rászorultság alapján, az intézményvezető által megállapított személyi térítési díjat legfeljebb 50 %-kal csökkentheti, ha a térítési díj fizetésére kötelezett családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének másfélszeresét, és a teljes összegű személyi térítési díj megfizetése a család létfenntartását veszélyeztetné.
(6) A polgármester a személyi térítési díj megfizetése alól mentesítheti a kötelezettet (elengedheti a díjat), amennyiben a gyermekek napközbeni ellátásának igénybevételére védelembe vételi eljárás során kötelezték a szülőt vagy más törvényes képviselőt, s az (5) bekezdésben írt feltételek fennállnak.
(7) Az (5) bekezdésben foglalt esetben a jövedelem számításánál irányadó időszak a havonta mérhető jövedelmeknél 3 hónap, egyéb jövedelmek esetében egy év. Az egy főre jutó jövedelem megállapításánál a Gyvt. 19. § (4) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
Gyermekek átmeneti gondozása
14. § (1) A gyermekek átmeneti gondozása keretében az önkormányzat a Gyvt. 45-48. §-ában foglaltak figyelembe vételével az arra rászoruló gyermekek, illetve szüleik részére ideiglenes jelleggel, teljes körű ellátást biztosít.
(2) A gyermekek átmeneti gondozását az önkormányzat helyettes szülőknél, gyermekek átmeneti otthonában vagy családok átmeneti otthonában biztosítja.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
15. § (1) E rendelet 2003. július 1-jén lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Gyvt., továbbá a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 1333/1997. (VII.29.) Kormányrendeletben és a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX.10.) Kormányrendeletben foglaltakat kell alkalmazni.
(3) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a gyermekek védelméről szóló 14/2000. (V.17.) Kt. számú rendelet.
A 3. § a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VI. 1.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 9. § b) pontja a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VI. 1.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A „Bölcsődei ellátás, óvodai ellátás, iskolai napközis foglalkozás” alcím címe a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VI. 1.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 11. § a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VI. 1.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (1) bekezdése a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VI. 1.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (2) bekezdése a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VI. 1.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (3) bekezdése a Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VI. 1.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.