Harkány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2004. (V. 3.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat közművelődési feladatairól
Hatályos: 2004. 05. 14- 2020. 12. 22Harkány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2004. (V.3.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat közművelődési feladatairól Egységes szerkezetben a 16/2015. (V. 14.) számú rendelettel.
Hatályos: 2004. 05. 14- 2020. 12. 22
B e v e z e t ő
Harkány Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL tv. (továbbiakban: Tv) 77.§-ban kapott felhatalmazás alapján a helyi közművelődési tevékenység támogatása érdekében a helyi lehetőségek és sajátosságoknak, a helyi társadalom művelődési érdekeinek és kulturális szükségleteinek figyelembe vételével az alábbi rendeletet alkotja.
1.§
A képviselő-testület kinyilvánítja, hogy a közművelődéshez való jog gyakorlását közérdeknek, a közművelődési tevékenységek támogatását közcélnak tartja.
2.§
A közművelődési rendelet célja
- A közművelődési rendelet megalkotásával a képviselő-testület célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális igényeinek figyelembevételével – a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján – egységes alapelvek szerint határozza meg az általa támogatott közművelődési tevékenységek körét, azok ellátásának módját és feltételeit, a szakmai és a finanszírozási alapelveket, továbbá, hogy jogszabályi keretet teremtsen a közösségi művelődéshez méltó, esztétikus környezet és infrastruktúra biztosításához, nemzeti és nemzetiségi hagyományainak ápolásához. Cél továbbá az is, hogy a helyi társadalom kiemelkedő közösségeinek és személyiségeinek szerepe növekedjen, a helyi értékek védelme erősödjön, valamint a helyi kulturális nyilvánosság és tájékoztatás fejlődjön.
- Kulturális élethez kötődő önkormányzati célok:
- a település sajátos kulturális értékei jellegzetességeinek megőrzése, ezen értékek kutatása és közkinccsé tétele, figyelmet fordítva a még meglévő, vagy feleleveníthető hagyományokra;
- a lakosság közösségi és képességfejlesztő erőinek, törekvéseinek szolgálata, támogatása.
3. § [1]
A rendelet hatálya
E rendelet hatálya kiterjed:
- a helyi közművelődési tevékenység megvalósulásában résztvevő természetes és jogi személyekre,
- az önkormányzat közművelődési intézményeire, közösségi színtereire és azok fenntartóira, alkalmazottaira, illetve működtetőire;
- a rendelet által szabályozott, közművelődési megállapodás vagy más úton támogatott intézményekre, szervezetekre, vállalkozásokra, azok fenntartóira és működtetőire;
- a képviselő-testületre és szerveire, valamint a Harkányi Közös Önkormányzati Hivatalra.
4.§
A közművelődési feladatok ellátásának alapelvei és formái
- A település minden polgárának és közösségének joga, hogy
- megismerje a kulturális örökség javait és ezek jelentőségét a történelem alakulásában, a nemzeti, nemzetiségi és etnikai kisebbségi önismerete formálásában, valamint – a rendelkezésre álló eszközök útján – ezen értékek védelmével kapcsolatos ismereteket megszerezze;
- [2] igénybe vegye az önkormányzati fenntartású közművelődési intézmény és közösségi színtér nyújtotta szolgáltatásokat;
- gyarapítsa műveltségét, készségét, közösségi, művelődési céljainak megvalósítása érdekében az önkormányzat közművelődési partnereitől szakmai, szervezeti és tartalmi segítséget kapjon.
- megismerje a kulturális örökség javait és ezek jelentőségét a történelem alakulásában, a nemzeti, nemzetiségi és etnikai kisebbségi önismerete formálásában, valamint – a rendelkezésre álló eszközök útján – ezen értékek védelmével kapcsolatos ismereteket megszerezze;
d) az önkormányzat közművelődési intézménye nem lehet elkötelezett egyetlen vallás, politikai irányzat mellett sem. A közművelődési tevékenység során tilos bármilyen hátrányos megkülönböztetés; a törvényben és a rendeletben rögzített jogok megilletnek minden személyt nem, kor, vallás, politikai, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési különbségtétel nélkül.
- [3]Az önkormányzat közművelődési feladatait az általa fenntartott és működtetett közművelődési intézmény és közösségi színtér útján látja el.
- A helyi közművelődési feladatok ellátásában, az Önkormányzat a civil közösségek, szervezetek, a magánszemélyek, valamint a kulturális tevékenységet is végző gazdasági vállalkozók közreműködését is igénybe veszi.
- [4]Az önkormányzat a polgármester és a közös önkormányzati hivatal útján gondoskodik a település közművelődési feladatainak koordinálásáról.
- Az Önkormányzat intézményei útján is tájékoztatja lakóit a közművelődési lehetőségekről. A megfelelő tájékoztatási érdekében biztosítja annak feltételeit, hogy
- a közművelődési programokat ismertesse a helyi újság és a helyi kábeltelevízió;
- az önkormányzati fenntartású intézmények a programjaikat plakáton, saját intézményi és önkormányzati hirdető táblákon és szórólapokon is tegyék közzé, és műsorfüzeteiket juttassák el a lakossághoz.
5.§
Az Önkormányzat közművelődési feladatai
- az Önkormányzat közművelődési feladatait közművelődési szakmai koncepció alapján végzi, amelynek tartalmát a civil szervezetekkel, az intézményekkel és a polgárokkal egyeztetve határozza meg.
- Az Önkormányzat a városban kialakult művelődési hagyományokra, a település fejlesztésének koncepciójára, valamint az intézmények, civil szervezetek és a polgárok tevékenységére alapozva – a közművelődés sajátos eszközrendszerével biztosítja a vállalt feladatainak ellátását.
- Az Önkormányzat kötelező közművelődési feladatai különösen:
- a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása;
- az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása;
- az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységének támogatása;
- a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése;
- a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése;
- a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása;
- a környezetkultúra javítását, városesztétikai kultúra fejlesztését
- egyéb művelődést segítő lehetőségek biztosítása.
- Az Önkormányzat segíti, illetve támogatja továbbá
- a civil társadalom kulturális önszerveződő tevékenységének erősítését, a polgárok életminőségének javítását;
- a gyermekek és fiatalok művelődését, sportolását, művészeti tevékenységét és közösségi életét;
- a lokálpatriotizmust, a helyi kulturális értékek védelmét.
6.§
Az Önkormányzat közművelődési feladatellátásának szervezett keretei
- Az Önkormányzat a rendeletben megfogalmazott feladatait közösségi színterein, a helyi újságban, valamint szükség szerint közművelődési megállapodásokon keresztül látja el.
(2) [5] Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátása során együtt kíván működni
a.) városban működő oktatási intézményekkel (helyi óvoda, általános iskola);
b.) közművelődési és sport feladatokat is ellátó civil szervezetekkel,
c.) közművelődési feladatellátást is vállaló magánszemélyekkel,
d.) nemzetiségi önkormányzatokkal,
e.) hasonló szakfeladatot ellátó regionális, térségi, megyei intézményekkel, civil szervezetekkel.
(3) A közművelődési megállapodások megkötésére a képviselő-testület jogosult.
7.§
Az önkormányzat közművelődési feladatai ellátásába
kiemelten bevonandó intézmények és szervezetek[6]
Kiemelten fontos közművelődési feladatot ellátó intézmények, szervezetek:
- Harkány Városi Könyvtár, kulturális-és Sport Központ
- Harkányi Hírek
- Harka Művészeti Alkotói Kör
- Harkányi Big Band
8.§
A közművelődési tevékenység ellenőrzése
[7](1) A törvény és a rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos fenntartói, felügyeleti és egyéb jogköröket a képviselő-testület, illetve átruházott hatáskörben a polgármester és a Pénzügyi, Városfejlesztési, Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság gyakorolja.
(2) Az önkormányzat közművelődési intézményeinek törvényességi ellenőrzését a vonatkozó jogszabályokkal megegyezően látja el.
(3) [8]Az önkormányzat intézményeinek szakmai ellenőrzését a képviselő testület szakmai beszámolók és/vagy szakértői vélemény alapján a Pénzügyi, Városfejlesztési, Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság véleményének figyelembevételével látja el.
9.§
A közművelődés feladatok finanszírozása
- Az Önkormányzat a közművelődéssel kapcsolatos kötelező feladatait költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása a saját bevétel, a központi költségvetésből származó normatív állami hozzájárulás, a központosított előirányzatokból származó összeg és az elkülönített állami pénzalapokból, valamint a különböző pályázati úton elnyerhető támogatás.
- Az Önkormányzat a központi költségvetési forrásból – a közművelődési feladatok támogatására – biztosítandó pályázatokhoz a pályázat elnyeréséhez szükséges önrészt a mindenkori éves költségvetési rendeletében határozza meg.
- Az Önkormányzat költségvetéséből finanszírozza:
- a közösségi színtér üzemeltetésének alapvető műszaki, technikai feltételei megteremtésének, az épületek működőképessége megőrzésének, korszerűsítésének költségeit;
- az alapfeladatok ellátásához szükséges szakmai munka költségeit.
10.§
Helyi önszerveződő közösségek támogatása
- Harkány város Önkormányzat Képviselő-testülete elismeri és támogatja azt a tevékenységet, amelyet a településen élő vagy dolgozó állampolgárok önszerveződő közösségei végeznek az önkormányzati feladatok megvalósítása, a polgárok közéletbe való bevonása, a település fejlesztése és szépítése, a környezetvédelem, az arra rászorulók támogatása, a kultúra és a hagyományok ápolása, a lakosság művelődése, oktatása, szórakozása, sportolása érdekében.
- Az (1) bekezdésben foglalt elvek megvalósítása érdekében a képviselő-testület az éves költségvetéséről szóló rendeletében - a település anyagi lehetőségeitől függően - keretet állapít meg az önszerveződő közösségek pénzügyi támogatásának céljára.
- E rendelet alkalmazásában
- önszerveződő közösség az a bíróság által bejegyzett egyesület, alapítvány, amely az önkormányzat illetékességi területén bejegyzett székhellyel rendelkezik.
- nem minősül önszerveződő közösségnek a politikai párt helyi szervezete.
- közérdekű feladatot lát el az olyan önszerveződő közösség, amely az önkormányzat Ötv.-ben vagy más törvényben meghatározott kötelező vagy önként vállalt feladatainak ellátásában vesz részt, vagy azt segíti, illetőleg tevékenységével a polgárok helyi közéletbe való bevonását szolgálja.
- [9]A képviselő-testület által megállapított pénzügyi támogatás kifizetésének feltételeiről, ütemezéséről, valamint a támogatással történő elszámolás és beszámolás rendjéről az önkormányzat és a támogatott között megkötött támogatási megállapodás rendelkezik.
- [10]
(7)[11]
(8)[12]
11.§[13]
12.§
Záró rendelkezések
A rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
Harkány, 2004. április 26.
Bédy István sk. dr. Farkas Tibor sk.
polgármester jegyző
A rendelet kihirdetve: 2004. május 3.
dr. Farkas Tibor sk.
jegyző
Egységes szerkezetbe foglalva: 2015. 05. 14.
Dr. Markovics Boglárka
jegyző
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Módosította a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Hatályon kívül helyezte a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Hatályon kívül helyezte a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Hatályon kívül helyezte a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.
Hatályon kívül helyezte a 16/2015. (V. 14.) számú rendelet.