Balatonszentgyörgy Község Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2004. (XI. 30.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezésről

Hatályos: 2004. 12. 01- 2005. 09. 30

Balatonszentgyörgy Község Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2004. (XI. 30.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezésről

2004.12.01.

Balatonszentgyörgy Község Önkormányzata Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 40. § (1) és (2) bekezdésének, továbbá a 41. § (3) bekezdésének felhatalmazása alapján - annak végrehajtására kiadott 145/1999.(X.1.) Kormányrendeletre ( a továbbiakban: Vhr.), az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvénynek a halottakkal kapcsolatos rendelkezései végrehajtásáról, valamint a rendkívüli halál esetén követendő eljárásról szóló 34/1999.(IX.24.) BM-EüM-IM együttes rendeletre figyelemmel - az alábbi rendeletet alkotja:

Általános rendelkezés

1. § (1) E rendelet hatálya az önkormányzat tulajdonában álló a balatonszentgyörgyi központi és Battyánpuszta településrészben levő, működő köztemetőkre, valamint a temetőkkel és a temetkezési tevékenység ellátásával összefüggő feladatokra terjed ki.

(2) a) a Balatonszentgyörgyi Községi Önkormányzat tulajdonában levő üzemelő köztemetők

Balatonszentgyörgyi Központi

külterület
014 hrsz.

1/1. számú melléklet

Battyánpuszta településrész

Külterület
054 hrsz

1/2. számú melléklet

2. § Az önkormányzat tulajdonában álló köztemetők és létesítményeik fenntartásáról, üzemeltetéséről saját szervezete útján gondoskodik. A temetők üzemeltetésével kapcsolatban a a Tv. 16. §. d).-m.) pontjaiban és a 18. §.-ban meghatározott feladatokat a polgármester, illetve az általa megbízott és az Önkormányzat által közvetlenül foglalkoztatott személyek (temetőgondnok) végzik.

Értelmező rendelkezés

3. § A temető különleges jellegű közterületnek minősül, ugyanakkor nem tartozik a közterület-használat rendjéről szóló rendelet hatálya alá.

Temető létesítése, lezárása, megszüntetése, újra-használatbavétele

4. § A temető létesítésére, lezárására, megszüntetésére, újra használatba vételére a temetőkről és a temetkezésről szóló törvény rendelkezései az irányadóak.

A temetkezési szabályok

5. § (1) A halottat eltemetni, az elhamvasztott halott maradványait elhelyezni a működő köztemetőkben létesített temetési helyen lehet.

(2) A köztemetőkben koporsóban és urnában történő temetkezésre van lehetőség.

(3) A temetkezési tevékenységet a temetkezést végzőknek a kegyeleti elvárásokhoz illő módon kell megszerveznie (ruházat, magatartás, eszközök).

(4) A halottak eltemetési időpontját az üzemeltető - a temettető kérésére és a közreműködők véleményére figyelemmel - állapítja meg.

(5) Az üzemeltető az etnikai vagy vallási eredetű temetkezési szokásokat - amennyiben azok más jogszabállyal nem ellentétesek - köteles figyelembe venni.

Temetési helyek

6. § (1) A temetési helyek elhelyezkedésére vonatkozó térképek a rendelet 1. számú mellékletét képezik.

(2) A koporsóban történő temetésre használt helyek lehetnek

a) egyes sírhelyek,

b) kettes sírhelyek,

c) gyermek sírhelyek, (10 évesnél fiatalabb életkorú gyermek temetési helye)

d) sírbolthelyek (kripta).

(3) A sírhelyek méretei

Megnevezés

Hosszúság (cm)

Szélesség (cm)

Mélysége

a) Egyes sírhely

210

90

200

b) Kettős sírhely

210

190

200

c) Gyermek sírhely

130

60

200

(4) A temető üzemeltetője egyidejű temetés esetére kettesnél nagyobb, tehát többes sírhely igénybevételét engedélyezheti. Ez esetben a sírhely hossza 280 cm , mélysége 200 cm , szélessége pedig az egyes sírhely szélessége, plusz annyiszor 90 cm , ahány fős a sírhely.
(5) A sírok egymástól való távolsága 60 cm , gyermeksírok esetében 30 cm . A sírdombok magassága legfeljebb 50 cm lehet.
(6) A sírjel nem foglalhat el a sírgödörnél és a keretnél nagyobb területet.
Magassága a sírhelykerettől számítva:
- gyermek síroknál 120 cm
- felnőtt síroknál 150 cm
lehet.
A temetési helyen létesíthető sírjelek helyben szokásos legnagyobb magassága 2,5 m . E magassági méteren belül a Tv. És Vhr. Rendelkezéseit figyelembe véve sírjel – az üzemeltető részére történő előzetes bejelentés után – külön engedély nélkül létesíthető.
A 2,5 m-nél magasabb sírjel tervezett építését az üzemeltető útján az építési hatóság részére be kell jelenteni. Az építési hatóság a tervezett sírjel magasságát korlátozhatja.
A korlátozásról az építési hatóság 15 napon belül értesíti az üzemeltetőt. Amennyiben az építési hatóság a megadott határidőn belül nem nyilatkozik, azt úgy kell tekintetni, az építési hatóság a tervezett magasság ellen kifogást nem emel.
(7) A már felhasznált sírhelybe történő további egy koporsó rátemetése csak mélyített sírba ( 2,20 m ), a Városi ÁNTSZ engedélyével végezhető.
(8) Az elhunytat - ha az eltemettetőnek nincs a temetőben meglévő temetési hely feletti rendelkezési joga - az elhalálozás ideje szerint sorrendben következő temetési helyre kell temetni.
(9) Felnőtt sírhely táblába 10 éven aluli gyermek is temethető. Ilyen esetben azonban a sír méreteinek a felnőtt sír méreteivel azonosnak kell lenni
(10) Felnőtt sírba elhelyezett két koporsón kívül még két urna is temethető. Koporsóban történő rátemetés alkalmazása nélkül a sírban még 4 urna helyezhető el.

7. § (1) Hamvasztásos temetés esetén az urnába helyezett hamvak temetési hely lehet

a) urnafülke (kolumbárium),

b) egyes, kettes, egyidejű temetés esetén többes urnasírhely,

c) sírbolt, urnasírbolt hatszemélyesig

d) egyes, kettes és gyermeksírhely.

e) a hamvak szétszórásához és bemosásához kijelölt parkszerű temetőrész.

(2) Az urna földbe temetése esetén az egyes és kettes sírhely mérete 100 cm széles ( 60 cm sírgödör, 2x20 cm járda), 120 cm hosszú ( 80 cm sírgödör, 2x20 cm járda), mélysége pedig 1 méter , mélyített esetén 1,5 méter . A többes sírhely mélysége és hossza azonos az egyes és kettes sírhelyével, szélessége pedig a 3-as és 4-es sírhely esetén 60 cm-el, továbbiakban két sírhelyenként 60 cm-el nő. (Így a 3-as és négyes 160 cm , 5-ös és 6-os 220 cm ).

(3) Az urnasírbolt hossza 170 cm , szélessége 190 cm , mélysége pedig legalább 150 cm .

8. § A sírboltba csak annyi elhunyt személy temethető, ahány férőhelyre engedélyezték és építették. A koporsóban történt temetésen túl a két férőhelyes sírboltba további hat urna, a négyszemélyes sírboltba további tizenkettő urna helyezhető el. Amennyiben a sírbolt tulajdonosa a temetési jogosultságról a sírboltkönyvben, vagy végrendeletileg nem tett rendelkezést, úgy a sírboltba az elhalt hozzátartozói az elhalálozás sorrendjében temethetők.

Díszsírhelyek

9. § (1) A díszsírhelyek azok a sírhelyek, amelyeket - az elhunyt személy kimagasló érdemeinek elismeréséül - a polgármester örök temetkezési hely céljára adományoz.

(2) Az adományozásról az elhalt legközelebbi hozzátartozóját és a temető üzemeltetőjét írásban értesíteni kell.

(3) Az adományozott díszsírok örök jellegűek, a köztemető fenntartásáig megmaradnak. További hozzátartozó - az özvegy kivételével - díj ellenében temethető el a díszsírhelyben. A temető átrendezése vagy megszűntetése esetén a díszsírok áthelyezéséről a képviselőtestület dönt.

(4) Az adományozott díszsírok síremlékeinek felállításáról a képviselőtestület esetenként dönt, és a fenntartásáról gondoskodik.

A temetési hely feletti rendelkezési jog megváltása, a rendelkezési jog időtartama

10. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jog megváltása az elhalálozás, illetve a temetés bejelentésének sorrendjében történik.

(2) A temetési hely feletti rendelkezési jog időtartama:

a) egyes sírhely esetén 25 év, illetve az utolsó koporsós rátemetés napjától számított 25 év,

b) kettős sírhely esetén az utolsó koporsós betemetés napjától számított 25 év,

c) sírbolt esetén 100 év,

d) urnafülke és urnasírhely esetén 10 év,

e) urnasírbolt esetén 50 év.

A sírhelyek feletti rendelkezési jog megszerzéséért, valamint újraváltásáért díjat kell fizetni, melynek összegét e rendelet 2. melléklete tartalmazza.
A díjat minden esetben a temetést megelőzően kell megfizetni.
(3) Ha a temető, temetőrész a megváltási időn belül megszűntetésre kerül, úgy a megváltási díj időarányos részét vissza kell téríteni.
(4) A rendelkezési jogot a temetési helyre történő első temetéstől kell számítani.
(5) Ha a rátemetés miatt a rendelkezési jog meghosszabbodik, úgy a rendelkezési jogért fizetendő díj időarányos részét meg kell fizetni. Ez a díj 5 évre eső díjnál kevesebb nem lehet.
(6) A megváltott, de fel nem használt rendelkezési jog díjából az időarányos részt - a kezelési költség levonásával - az ügyfél kérésére vissza kell téríteni, amennyiben a temetési hely temetés céljára alkalmas.
(7) Élők számára temetkezési helyet megváltani csak kettes sírhely esetén a fennmaradó helyre, a sírboltba és az urnafülkébe (kolumbárium) lehet.
(8) Ha a használati idő leteltét követően - a sírhelyet, sírboltot, egyéb temetkezési helyeket - egy éven belül ismételten nem váltják meg, az üzemeltető jogosult azt minden kártérítési igény nélkül újból felhasználni.

A temető infrastrukturális létesítményei

11. § (1) Az Önkormányzat a tulajdonában álló köztemetőkben az alábbi infrastrukturális feltételeket biztosítja:

a) utat, gépjármű várakozóhelyet,

b) az előírásoknak (Vhr.5. §.) megfelelő ravatalozót,

c) a ravatalasztal hűtését,

d) a temető bekerítését, illetve élősövénnyel való lehatárolását,

e) a vízvételi lehetőséget, illemhelyet,

f) a temető területének parkosítását, az utak sorfásítását,

g) hulladéktárolót.

(2) Építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális feltételek jegyzékét a 3.sz. melléklet tartalmazza.

Temetkezési szolgáltatások

12. § A köztemetőkben temetési szolgáltatásokat végző vállalkozók tevékenységének összehangolásáról az üzemeltető gondoskodik.

A temetői munkák

13. § (1) Az érintettek a sírok gondozását, gondoztatását, díszítését szabad belátásuk szerint végezhetik.

(2) Az (1) bekezdésen túli minden temetői tevékenységet be kell jelenteni a temető üzemeltetőjének.

(3) Az üzemeltető előzetes engedélyével végezhető a maradandó anyagú díszítés (keret, fedlap és állított síremlék) elhelyezése és megváltoztatása.

(4) A (3) bekezdésben előírt engedély hiánya vagy az engedélytől való eltérés esetén a temető üzemeltetője

a) a sírhely felett rendelkezni jogosultat megfelelő határidő kitűzésével felhívja a sérelmes állapot megszűntetésére,

b) a felhívás eredménytelensége esetén indítványozza a tulajdonosnak a sírhely felett rendelkezni jogosult felelősségre vonását.

14. § (1) Az egyes sírhelyek díszítését szolgáló tárgyak (virág, koszorú stb.) eltávolítását csak a sírhely felett rendelkezni jogosult vagy megbízottja végezheti.

(2) A temetkezési hely gondozása a temetkezési hely feletti rendelkezési jogosultsággal rendelkező feladata.

(3) A sírokról lekerülő hulladékot csak az erre a célra kijelölt helyen szabad elhelyezni.

(4) A sírhelyek építésével (bontásával) járó törmelék és hulladék - az építkezés befejezését követő három napon belüli - elszállítása az építtető feladata.

(5) A düledező, valamint a 8 hónapnál régebben szétszedett és össze nem rakott síremlékeket lebonthatja, és elszállíthatja. A lebontás és elszállítás költségei a tulajdonost terhelik.

A temetők rendje

15. § (1) A temetőkről és a temetkezési helyek elhelyezkedéséről az üzemeltető térképet készít, amelyen folyamatosan fel kell tüntetni a szabad és betelt sírhelyeket. A térképet és módosítását a körjegyző hagyja jóvá, amelyet a temető nyilvántartó könyvvel együtt az üzemeltető köteles vezetni és megőrizni a temető kiürítésének elrendeléséig.

(2) Az üzemeltető a temetőt látogatók tájékoztatását a temető bejáratánál elhelyezett táblán köteles elvégezni.

(3) A temetőbe való belépés és az öntözővíz használata díjtalan.

16. § (1) Tilos

a) a temetőkben és azok közvetlen környezetében minden olyan magatartás, amely a kegyeleti érzést és a szertartások rendjét sérti, valamint a látogatókat megbotránkoztatja,

b) a sírok, sírjelek és egyéb kegyeleti tárgyak beszennyezése, jogosulatlan áthelyezése, vagy eltávolítása, közízlést sértő síremlék, továbbá virágtartók, díszítések és feliratok elhelyezése,

c) a temető területéről - a sírhely felett rendelkezni jogosult kivételével - a sírok díszítésére szolgáló bármilyen tárgy kivitele,

d) a temetőben virágot vagy bármi más tárgyat árusítani,

e) a temető területére kutyát - a vakvezető és a temető őrzésében résztvevő kutya kivételével - bevinni,

f) a sírhelyek környékét felásni, a talajt elhordani vagy sírfeltöltésre használni,

g) a sírhelyek, sírbolthelyek, urna temetőhelyek bekerítése, padok és ülőalkalmatosságok építése,

h) a temetőben, temető kerítésen reklámot, hirdetést elhelyezni.

i) az üzemeltető előzetes hozzájárulása nélkül a temetőbe építőanyagot beszállítani, építési vagy bontási munkát megkezdeni, a bontási anyagot elszállítani.

j) hulladék, koszorú, és virágmaradvány temetőben történő égetése,

k) hulladékot-, koszorú és virágmaradványt a kijelölt lerakóhelyen kívül egyéb helyen lerakni.

l) a sírokat és a temető infrastrukturális berendezéseit megrongálni.

(2) Személy és tehergépkocsival, vagy más járművel a temető területére behajtani, sírjelet be- és kiszállítani csak az üzemeltető külön engedélyével szabad. A mozgássérült jogosult a temetőbe való behajtásra. Az egészségi állapotuk vagy életkoruk miatt mozgásukban korlátozott személyek pedig a temető üzemeltetőjének írásos engedélye alapján a temetőben kiépített utakat gépjárművel ingyenesen használhatják.

(3) A temetőben biztosított illemhelyet a temetőlátogatók és a temetőben vállalkozási tevékenységet folytatók díjtalanul használhatják.

(4) A temetőben tűzveszélyes tevékenységet végezni csak a tűzvédelmi előírások betartásával szabad. Avart, elszáradt koszorú és virágmaradványt elégetni nem szabad.

(4) Tizenkét éven aluli gyermek a temető területén csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhat.

(5) A nyitva tartási idő alatt bárki korlátozás nélkül látogathatja a temetőt, a sírokat gondozhatja.

(6) A sírok gondozásán, díszítésén kívül minden egyéb tevékenységet – annak megkezdése előtt – a temető üzemeltetője részére be kell jelenteni.

A temetők nyitva tartása

17. § (1) A temetők nyitvatartási ideje

a) Nyári időszámítás esetén

6 - 20 óráig

b) Téli időszámítás esetén

7 - 18 óráig

Ettől a nyitvatartási időtől a temető üzemeltetője indokolt esetben eltérhet, a napi nyitva tartási időt meghosszabbíthatja.
(2) A temetőből a nyitvatartási idő leteltéig külön felszólítás nélkül el kell távozni.
(3) Minden temetőkaput az (1) bekezdésben írt időn túl zárva kell tartani.

Védendő temetkezési helyek és sírjelek

18. § (1) A község életében jelentős szerepet betöltött személyiségek sírját felszámolni nem lehet, fenntartásáról a Községi Önkormányzat gondoskodik.

(2) Az (1) bekezdés szerinti temetkezési hely, illetve sírjel megőrzésére a város bármely polgára tehet javaslatot, amelyben a képviselőtestület dönt. A döntésről az üzemeltetőt értesíteni kell.

Egyéb rendelkezések

19. § (1) A köztemetők park jellegét meg kell őrizni.

(2) A megszüntetendő temetők területén a tulajdonos kegyeleti parkot létesíthet, melynek megtervezése és a létesítés fedezetének biztosítása is feladatai közé tartozik.

20. § A kiürítés folytán megüresedett temetési helyek térítés nélkül kerülnek vissza a temető tulajdonosának birtokába. A kiürített temető vagy temetőrész újratemetés céljából megnyitható.

21. § A panasz ügyintézése az üzemeltető feladata.

Szabálysértési rendelkezések

22. § (1) Aki ezen rendelet 13. § (4) bekezdés b./pontjában, 14. § (3) és (4) bekezdésében, és a 16. § (1)-(2) és (4) bekezdéseiben foglalt rendelkezés bármelyikét megszegi és a cselekmény más jogszabályba nem ütközik, szabálysértést követ el, 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

(2) A szabálysértési eljárás lefolytatására az általános hatásköri és illetékességi szabályok az irányadók.

(3) Helyszín bírságolásra a körjegyző által feljogosított Körjegyzőség dolgozói jogosul.

Záró rendelkezések

23. § (1) Ez a rendelet 2004.december 1. napjával lép hatályba, egyidejűleg a temetőkről és a temetkezési tevékenységről szóló 12/2000.(IX.27.)sz. önkormányzati rendelet hatályát veszti.

(2) Az itt nem szabályozott kérdésekben a temetőkről és a temetkezésről szóló jogszabályokba foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(3) E rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni a folyamatban levő ügyekben is, amennyiben az ügyfélre nézve kedvezőbb.

(4) A rendelet kihirdetéséről a körjegyző gondoskodik a helyben szokásos módon, hirdetőtáblára történő kifüggesztéssel.

1. melléklet

A Balatonszentgyörgy Önkormányzat tulajdonát képező működő temetőkről készült térképmásolatok, valamint tulajdoni lapok

2. melléklet

SÍRHELY MEGVÁLTÁSI ÉS ÚJRAVÁLTÁSI DÍJAK

MEGNEVEZÉS

HASZNÁLATI IDŐ

Díj Ft-ban!(ÁFA-val)

Egyes sírhely

25

1000

Kettős sírhely

25

1500

Gyermeksírhely

25

500

Sírbolt

100

6000

Urnafülke és urnasírhely

10

800

Urnasírbolt

50

4000

3. melléklet

Építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális feltételek
1.) Balatonszentgyörgyi központi temető: 014 hrsz.

Területe: 1 ha 1588 m2

Füves útterület

Ravatalozó: 1 db

Hűtő: 1 db egyszemélyes

Kerítés: drótkerítés

Kerti csap: 2 db

Hulladéktároló: 1 db (építmény)

Ásott kút: 1 db

2.) Battyánpusztai településrész temető: 054 hrsz.

Területe: 5342 m2

Füves útterület

Ravatalozó: 1 db

Hűtő: --------

Kerítés: drótkerítés

Kerti csap: 1 db

Hulladéktároló: 1 db

Ásott kút: 1 db