Budakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 44/2004. (VIII. 1.) önkormányzati rendelete
a városi piac működési rendjéről
Hatályos: 2014. 08. 09- 2014. 12. 03Budakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 44/2004. (VIII.1.) önkormányzati rendelete
a városi piac működési rendjéről
2014-08-09-tól 2014-12-03-ig
Budakeszi város Önkormányzatának Képviselő-testülete az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. Törvény 16. §. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Budakeszi Városi Piac működési rendjének szabályozására – figyelemmel a vásárokról és piacokról szóló 35/1995. (IV. 5.) Kormányrendeletben és a végrehajtására kiadott 59/1999.(XI.26.) Egészségügyi miniszteri rendeletben foglaltakra – a városi piac működési rendjéről szóló 44/2004. (VIII. 1.) rendeletét az alábbiak szerint módosítja:
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya kiterjed
- Budakeszi Város Önkormányzatának tulajdonában lévő piacra;
- a piac fenntartójára, a piacon értékesítő tevékenységet folytatókra (helyhasználókra), továbbá a piac területén tartózkodó magánszemélyekre és a piac működtetésével kapcsolatos tevékenységet folytatókra;
- a piacon árusított árukra és termékekre.
2. §
- Budakeszi Önkormányzat a piacot a helyi viszonyoknak megfelelően - a már eddig kialakult gyakorlat szerint - a Dózsa György téren alakítja ki az alábbiak szerint:
A Budakeszi 495/1. hrsz-ú ingatlanon a Rendőrőrs és a 22-es autóbusz
Végállomása közötti területen.
- Budakeszi Önkormányzat a piac üzemeltetéséről saját tulajdonában álló gazdasági társasága, a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Korlátolt Felelősségű Társaság Kft. útján gondoskodik.
- A Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Korlátolt Felelősségű Társaság Kft. köteles a piac működtetésével, kezelésével, az árusítóhelyeknek, a piac használójának (továbbiakban: helyhasználó) kijelölésével kapcsolatos feladatokat ellátni.
- A rendelet szempontjából piac: napi rendszerességű – szabadtéri – adásvételi lehetőség, ahol elsősorban élelmiszereket, napi cikkeket árusítanak.
A piac nyitva tartásának rendje
3. §
A piac a hét minden napján működik.
- A piac nyitvatartási idejét az önkormányzat az alábbiak szerint szabályozza:
szombat, vasárnap és ünnepnapok
januártól - április 30-ig: 7.00 - 12.00 óráig
májustól - szeptember 30-ig: 6.00 - 12.00 óráig
október - decemberig: 7.00 - 12.00 óráig
hétköznap: januártól - április 30-ig: 8.00 - 15.00 óráig
májustól - szeptember 30-ig: 7.00 - 18.00 óráig
október - decemberig: 6.00 - 15.00 óráig
- A piac nyitvatartási rendjéről annak változásáról a fenntartó a lakosságot és a helyhasználót a helyben szokásos módon tájékoztatja.
Az árusítás feltételei
4. §
- A piacon csak az árusíthat, aki az Európai Gazdasági Térség valamely tagállamában rendelkezik lakóhellyel vagy székhellyel. A piacon gazdálkodó szervezet, alapítvány, társadalmi szervezet, mezőgazdasági termelő, népművész, népi iparművész, iparművész, képzőművész és fotóművész, valamint magánszemély árusíthat.
- Hatályát vesztette.
- Az árusítóhelyen csak hatóságilag hitelesített és hibátlan mérőeszköz használható. Az áru mérését úgy kell elvégezni, hogy annak helyességét a vásárló ellenőrizni tudja.
- A piaci árusítás során meg kell tartani az elárusító-helyre, az árusítást végző személyre és az árusított termékekre, állatokra vonatkozó kereskedelmi, közegészségügyi, köztisztasági előírásokat.
- A piacon az alábbi élelmiszerek és termékek árusíthatók:
- nyers gyümölcs és zöldségféle;
- virág;
- zárt csomagolású, nem romlékony élelmiszer;
- palackos, dobozos ital.
- A piacon tilos élő állatot, tőkehúst és állati eredetű élelmiszert árulni.
- A piacon még engedéllyel sem hozható fogalomba:
- nemesfém és abból készült ékszer, drágakő;
- gyógyszer, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyag és készítmény;
- kábítószerek és pszihotrop anyagnak minősülő termék;
- mérgező és veszélyes anyag;
- látást javító szemüveg és kontaktlencse;
- fegyver, lőszer, gázspray, robbanó- és robbantószer;
- tűzveszélyes anyag;
- kulturális javak;
- védett vagy fokozottan védett, valamint nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó növény-, illetve állatfaj egyede, egyedének része, illetve származéka;
- olyan termék vagy hulladék, amely forgalomba hozatala előzetes vagy egyéb engedélyhez kötött, vagy amely forgalomba hozatala jogszabályba ütközik.
- A piacon csak engedéllyel, külön jogszabályi feltételek mellett lehet forgalomba hozni:
- A piacon csak engedéllyel, külön jogszabályi feltételek mellett lehet forgalomba hozni:
- fűszerpaprika-őrleményt;
- jövedéki terméket;
- növényvédő szert;
- barlangi képződményt, illetve szakmai tudományos szempontból kiemelkedő jelentőségű ásványi társulást, ősmaradványt;
- gázüzemű készüléket és alkatrészeit, valamint elektromos hálózatról üzemeltethető terméket és alkatrészeit;
- méz.
- Egyéni vállalkozónak, illetve mezőgazdasági kistermelőnek nem minősülő egyéb magánszemély a piacon a tulajdonát képező vagyontárgyakat értékesítheti, viszont üzletszerű kereskedelmi tevékenységet nem folytathat, tovább-eladás céljára beszerzett árut nem értékesíthet.
- A piacon a népművész, a népi iparművész, az iparművész, a képzőművész és a fotóművész a saját előállítású alkotásait árusíthatja.
- A piacon csak olyan nyers zöldséget és gyümölcsöt szabad árulni, amelynek növényvédőszeres kezelése élelmezés-egészségügyi várakozási ideje letelt, valamint növényvédőszer-maradékot határértéken felüli mértékben nem tartalmaz. A permetezési naplót az ellenőrző hatóság kérésére be kell mutatni.
- Az élelmiszert az árusítás egész időtartama alatt védve kell tartani a szennyeződéstől. Gyümölcs és zöldségféle tiszta ládából, kosárból, alátéttel ellátott zsákból vagy kocsiból árusítható.
- Egyéni vállalkozónak, illetve mezőgazdasági kistermelőnek nem minősülő egyéb magánszemély a piacon a tulajdonát képező vagyontárgyakat értékesítheti, viszont üzletszerű kereskedelmi tevékenységet nem folytathat, tovább-eladás céljára beszerzett árut nem értékesíthet.
A helyhasználatra vonatkozó rendelkezések
5. §
- A piacon helyhasználatra jogosult, aki helyhasználati szerződéssel rendelkezik, vagy a fenntartó részére a napi helyhasználatáért a helypénzt megfizette.
- A helyhasználati szerződéssel rendlelkező helyhasználók kötelesek asztalukat névtáblával megjelölni.
- A helyhasználók bérleti szerződés szerint, illetve a fenntartó által kijelölt árusító helyüket a jogszabályban foglaltak betartásával, rendeltetésszerűen kötelesek használni.
- A helyhasználati jog más személyre nem ruházható át.
- A helyhasználó az árusítás megkezdése előtt a tevékenység végzésért engedélyező iratot a fenntartó felhívására köteles bemutatni.
6. §
- A használati díjat a helyhasználó havonta előre köteles megfizetni a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Korlátolt Felelősségű Társaság Kft-vel kötött helyhasználati szerződésben foglaltaknak megfelelően.
- A tartós helyhasználó az árusítóhelyet albérletbe nem adhatja és annak használatát a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Korlátolt Felelősségű Társaság Kft. előzetes engedélye nélkül semmilyen formában másnak nem engedheti át.
- Az árusítóhelyek elfoglalása, az áruszállítás, a piac nyitvatartási ideje előtt egy órával kezdhető meg. Az árusító asztalokat a helyhasználati szerződéssel rendelkező helyhasználónak legkésőbb a nyitva tartás előtt egy órával korábban lehet elfoglalni.
- Amennyiben a helyhasználó helyhasználati szerződéssel rendelkezik és az árusító asztalt a (3) bekezdésben meghatározott időpontig nem foglalja el, ezt követően a fenntartó azt napi helyhasználatra igénybe veheti.
- A helyhasználók a számukra kijelölt terület használatára a piac nyitásától a zárásig tartó időtartamban jogosultak.
- A napi helyhasználók a helyjegyet az árusítás befejezéséig kötelesek megőrizni és azt a fenntartó felszólítására felmutatni.
- A napi helyhasználók és asztalbérlők a zárást követő egy órán belül kötelesek az igénybevett helyet kiüríteni, az árukat és felszereléseiket elszállítani.
- A tartós helyhasználó a zárást követően köteles az árusítást befejezni, valamint jogosult az árut kulturált módon, zártan tárolni saját felelősségére a 2. számú mellékletben foglalt díj megfizetése után.
7. §
- A piac házirendjét a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
- A piaci rend megtartása az ott jelen lévő valamennyi személy kötelessége.
- A Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Korlátolt Felelősségű Társaság Kft. köteles folyamatosan ellenőrizni és felügyelni a piac rendjét, melyet a piacfelügyelő útján lát el. A piacfelügyelő mint a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Korlátolt Felelősségű Társaság Kft. alkalmazottja, feladatkörében annak nevében és képviseletében jár el. Munkaköre ellátása során köteles és jogosult a piac rendjére (házirend) vonatkozó szabályok betartását ellenőrizni és annak megszegőivel szemben a házirendben meghatározott módon eljárni.
Tevékenysége az ellenőrzésre jogosult hatóságok jogkörét nem érintheti.
- Kitiltható a piacról az a helyhasználó, illetőleg annak a piacon árusító tevékenységet folytató családtagja, illetve alkalmazottja, akinek megtartása a piac rendjét súlyosan zavarja. A kitiltás - a piaci rend megzavarásának súlyától függően - három hónapig terjedő időre szólhat.
- Az egy hétnél nem hosszabb kitiltást a piacfelügyelő rendeli el a kitiltás alapjául szolgáló cselekménytudomására jutásától számított 3 napon belül. A kitiltásról szóló értesítőt a piac területén lévő hirdetőoszlopra ki kell helyezni.
Az egy hétnél hosszabb kitiltást a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Korlátolt Felelősségű Társaság Kft. vezetője rendeli el a piacfelügyelőnek a kitiltás alapjául szolgáló cselekmény tudomására jutása után 3 napon belül tett megindokolt írásbeli javaslatára.
- A piacfelügyelő a piaci házirend szabályainak megszegése miatt 500-tól 1000 Ft-ig terjedő pótdíj kiszabásáról intézkedhet.
- A piacfelügyelő saját hatáskörében vagy szükség esetén a hatóságok bevonásával köteles intézkedni a hiányosságok felszámolásáról és adott esetben feljelentést tehet.
Helypénz
8. §
- A piacra elárusításra vitt árukkal elfoglalt terület alapján a 2. sz. mellékletben megszabott helypénz díj megfizetése kötelező.
- Helypénz csak a ténylegesen elfoglalt terület nagysága után fizetendő. A fizetendő díj szempontjából minden megkezdett m2 egésznek számít.
Hatóságok
9. §
- Hatályát vesztette.
- A és piacok rendjét a forgalomba hozott termékeket a jogszabályban foglaltak megtartását a 35/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 7. §-ban rögzített hatóságok ellenőrzik.
Szabálysértési rendelkezések, a piac rendjének megsértésének egyes jogkövetkezményei
10. §
- Amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik tiltott, közösségellenes magatartásnak minősül és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényben meghatározott mértékű közigazgatási bírsággal sújtható az, aki:
- nem hatóságilag hitelesített vagy hibás mérőeszközt használ, illetve az áru mérésének helyességét a vásárlónak nem hagyja ellenőrizni [4. § (3) bek.];
- a piaci árusítás során nem tartja be a kereskedelmi, közegészségügyi és köztisztasági előírásokat [4. § (4) bek.];
- a piacon tőkehúst vagy állati eredetű élelmiszert árul [4. § (6) bek.];
- a piacon még engedéllyel sem forgalmazható terméket árul [4. § (7) bek.];
- a piacon csak engedéllyel, külön jogszabályi feltételek mellett forgalmazható terméket engedély nélkül vagy külön jogszabályi feltételek hiányában árul [4. § (8) bek.].
- Az (1) bekezdésben felsorolt tiltott, közösségellenes magatartás esetén a közterület-felügyelő, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényben meghatározott mértékű helyszíni bírságot szabhat ki.
- Az (1) bekezdésben felsorolt tiltott, közösségellenes magatartás esetén a közterület-felügyelő, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényben meghatározott mértékű helyszíni bírságot szabhat ki.
- A rendeletben meghatározott tiltott, közösségellenes magatartások elkövetőjével szemben indított eljárás önkormányzati hatósági ügynek minősül, melyben első fokon átruházott hatáskörben a jegyző jár el. Az engedélyezési eljárásban a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) rendelkezéseit kell alkalmazni.
Vegyes rendelkezések
11. §
- E rendelet 2004. augusztus 1. napjával lép hatályba.
- E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 40/1995. (XI. 24.) Ör. számú, és a 22/1998. (IX. 14.) ÖR számú, rendelettel módosított 17/1997.(V. 16.) ÖR számú rendelet hatályát veszti.