Tordas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2004. (IV. 21.) önkormányzati rendelete

a köztisztaságról és környezetvédelemről

Hatályos: 2004. 04. 21- 2013. 09. 30

Tordas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2004. (IV. 21.) önkormányzati rendelete

a köztisztaságról és környezetvédelemről

2004.04.21.

Tordas Község Önkormányzata a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (továbbiakban: Hgt.) 23. §-ában kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja azoknak a helyi szabályoknak a megállapítása, amelyek biztosítják a község köztisztaságával összefüggő feladatok eredményes végrehajtását, köztisztasági szolgáltatás ellátásának és igénybevételének rendjét.

2. § (1) E rendelet hatálya kiterjed Tordas község közigazgatási területére és azon belül minden jogi és magánszemélyre, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetre, valamennyi ingatlanra, ingatlantulajdonosra, használóra és köztisztasági közszolgáltatásra.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya arra a hulladékra, ami nem minősül települési szilárd és folyékony hulladéknak (pld. veszélyes hulladék)

3. § A község köztisztaságának megőrzésében mindenki köteles közreműködni és a települési környezet (különösen: közterület) szennyeződését, fertőzését eredményező tevékenységtől vagy magatartásról tartózkodni.

4. § (1) A képviselőtestület a község területén a települési szilárd hulladék összegyűjtését, elszállítását és ártalomment elhelyezését szervezett helyi közszolgáltatás útján biztosítja.

A közszolgáltatást a helyi közszolgáltatással ellátott területen lévő ingatlan tulajdonosa, használója, bérlője (továbbiakban együtt: tulajdonos) az ingatlanon keletkező szilárd hulladék elhelyezéséről – a jelen rendeletben meghatározott módon – a közszolgáltatás igénybevétele útján köteles biztosítani, ha a jogszabály vagy hatósági határozat eltérően nem rendelkezik.
(2) A szervezett közszolgáltatást a tulajdonos köteles igénybe venni és a jelen rendelet szerinti díjat a szolgáltatónak, megfizetni.
II. Fejezet

Az ingatlanok és közterületek tisztántartása

5. § A közterületek rendszeres tisztántartásáról, a zöldterületek, parkok fenntartásáról az önkormányzat egyrészt saját szervezetével, másrészt az érintett ingatlantulajdonosok kötelezésével gondoskodik.

6. § (1) Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni:

a./ Az ingatlan előtti járda, (járda hiányában 1 m széles területsáv, illetőleg ha a járda mellett zöld sáv is van, az úttestig terjedő terület) továbbá a járda és az út között kiépített, vagy kiépítetlen terület gondozásáról, tisztántartásáról, szemét és gyommentesítéséről, a hó eltakarításról és a síkosság mentesítésről.
A járdák klorid tartalmú szerrel való szórása TILOS!
b./ A járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztántartásáról, a csapadékvíz le-és elfolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.
c./ A beépítetlen telekingatlan tisztántartásáról és gyommentesítéséről.
d./ A telekingatlanról, a közterületre ültetett növényekről a járdára és az úttest föl nyúló ágak és bokrok megfelelő nyeséséről.
(2) A járműbehajtók és átereszeik karban-és tisztántartásáról minden esetben az ingatlan tulajdonos köteles gondoskodni.
(3) Az ingatlanok előtti járdaszakaszt hetente legalább egy alkalommal, illetve az időjárásnak megfelelően szükség szerint a tulajdonos köteles letakarítani.
(4) A saroktelek tulajdonosai a telek melletti járda szakaszokat és vízelvezető árkokat is köteles tisztán- és karbantartani.
(5) A közterületre szennyvizet kivezetni, kiönteni TILOS!
(6) Intézmények, szórakozóhelyek, vendéglátó-ipari egységek, kereskedelmi üzlethelyiségek és más elárusító helyek előtti járdaszakasz tisztántartás, a hó- és síkosság mentesítése mind nyitvatartási időben, mind azon túl a használó, illetve a létesítményt üzemeltető kötelessége.
(7) A gondozatlan járdaszakasz, vagy nyílt árok tisztítását, kaszálását az önkormányzat az ingatlantulajdonos költségére elvégeztetheti.

7. § (1) A közterületen bárminemű burkolat (térburkolat, úttest, járda stb.) felbontása csak a jegyző, az országos közúthálózatba tartozó utak tekintetében a területileg illetékes Közúti Igazgatóság engedélyével, az abban foglalt feltételek betartásával történhet.

(2) Az építési és bontási, valamint a felújítási munkálatok helyét - szükség esetén - a környező közterülettől el kell zárni. Amennyiben a munkálatok végzése során építési törmelék, illetve hulladék anyag keletkezik, úgy azt folyamatosan, legkésőbb a munka befejezésétől számított 48 órán belül el kell szállítani és a közterületet helyre kell állítani, illetőleg meg kell tisztítani.

(3) Közterületen építési, bontási és egyéb anyagot csak közterület-foglalási engedéllyel szabad tárolni.

8. § (1) Mindennemű szállítmány fel- vagy lerakásánál, illetve szállításánál ügyelni kell arra, hogy a közterület ne szennyeződjék. Szennyeződés esetén a szállító köteles azt nyomban megtisztítani.

(2) Közterület igénybevétele esetén a fákat, bokrokat, valamint a közterületi létesítményeket védőburkolattal kell körülvenni.

Rongálódás esetén a kárt annak okozója köteles megtéríteni.

9. § (1) Közterületen lévő berendezési és felszerelési tárgyak megrongálása, illetőleg beszennyezése TILOS!

(2) Közterületen gépjárművek mosása TILOS!

(3) Lakótelkekről kifolyó csapadékvíz árokrendszerbe vezetéséről a tulajdonosoknak kell gondoskodni.

(4) Eldugulás vagy rongálás okozására alkalmas anyagot a patak vagy vízelvezető árokba elhelyezni TILOS!

10. § (1) Közterületen szemetet, hulladékot csak az erre a célra rendszeresített és felállított tartályokban szabad elhelyezni.

(2) A szeméttartályok kihelyezése és rendszeres ürítése az önkormányzat feladata a (3) bekezdés kivételével.

(3) Az üzletek, vendéglátóegységek, elárusítóhelyek előtt a szemétgyűjtő tartályok elhelyezése és tisztántartása az üzemeltető feladata.

11. § (1) A község területén lévő ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek ingatlanukat megművelni, illetve rendben tartani, gyomtól, gaztól, szeméttől, vadonélő bokortól megtisztítani.

(2) A kereskedelmi, vendéglátó-ipari és szolgáltató létesítmények üzemeltetői kötelesek:

- a homlokzat, az épület szerkezeti egységeinek (előtető, portál, ernyőszerkezet, cégtábla, nyílászárók, stb.) jó karbantartásáról gondoskodni,
- a kirakatot tisztántartani, és a kirakatokat az üzlet profiljának, jellegének megfelelően árú bemutatásra használni.
III. Fejezet

Zöldterületek fenntartása és kezelése

12. § (1) A közterületen lévő zöldterületek, valamint növényzet ápolását és az időszerű növényvédelmi munkálatokat – (2) bekezdés kivételével – az ingatlantulajdonosok maguk kötelesek elvégezni.

(2) A község területén lévő közparkok építéséről, felújításáról, fenntartásáról, gondozásáról és ápolásáról az önkormányzat gondoskodik.

13. § (1) A közigazgatási területen ültetett fák, díszcserjék, dísznövények és egyéb növények rongálása, leszakítása TILOS! A kiültetett sövények nyírt magassága maximum 1 méter, szélessége maximum 0,60 méter lehet.

(2) A fák gallyazása, csonkítása és kivágása csak a jegyző engedélyével végezhető.

14. § A közterület vegyszeres gyomirtása TILOS!

15. § (1) TILOS közparkok területére, gondozott közterületre gépkocsival behajtani és parkolni!

(2) A közhasználatú, valamint az egyéb zöldterületen a hasznos állatok, a védett madarak bármely eszközzel történő zavarása, a fészkek rongálása, a tojások és fiókák kiszedése és irtása TILOS!

(3) A közhasználatú és egyéb zöldterületen elhelyezett közkifolyónál, díszkútnál, ivókútnál szennyező tevékenység folytatása TILOS !

(4) Közterületen legeltetni TILOS!

IV. Fejezet

Települési szilárd hulladék kezelése,

Köztisztasági szolgáltatás

16. § (1) Települési szilárd és folyékony hulladékot, ezen belül települési háztartási hulladékot és egyéb szilárd hulladékot csak az erre kijelölt - legálisan működő - lerakóhelyen a vonatkozó üzemeltetési szabályok és előírások szigorú betartásával szabad elhelyezni és ártalmatlanítani.

(2) Nem minősül települési kommunális hulladéknak a különleges (veszélyes) hulladék, az állati hulla, trágya, jég, hó, sár, fertőző vagy robbanásveszélyes anyag, a tűzveszélyes hulladék, a nagyméretű, eredeti alakjában a szabványos (110 l-es kuka) gyűjtő edényben nem helyezhető göngyöleg.

(3) A szemétlerakó hely Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ.

A települési folyékony hulladék elhelyezése: Tordas község Önkormányzati szennyvíztelep.

17. § (1) Az önkormányzat közigazgatási területén a települési szilárd hulladék összegyűjtése, elszállítása és ártalommentes elhelyezése az önkormányzat által szervezett – Becker-Érd Kft (Érd Sas u. 4. sz.) által végzett - köztisztasági szolgáltatás útján történik. A szolgáltatással ellátott területen lévő ingatlan tulajdonosa köteles a szolgáltatást igénybe venni és a szolgáltató részére a közszolgáltatás ellenértékét (díját) megfizetni.

(2) A szolgáltatással ellátott terület: a község belterülete és a volt zártkertek épülettel rendelkező szakaszai

(3) A háztartási hulladék elszállításának rendszere: minden héten, szombaton.

(4) A háztartási hulladék elszállítása ömlesztett formában történik, kivéve a zártkerti részt, ahonnan zsákosan gyűjtik a hulladékot. Tárolása és elszállításra történő elkészítése: zártkertben zsákban, belterületen 110 l-es kukatartályban.

A szeméttároló edény beszerzéséről az önkormányzat gondoskodik, annak tisztántartásáról a használó. A zsák beszerzéséről a tulajdonos köteles gondoskodni.

18. § (1) Az elszállítandó háztartási hulladékot tartalmazó edényt (zsákot) az ingatlan kocsibejáróján kell úgy elhelyezni, hogy az könnyen hozzáférhető legyen.

(2) A szemetes edény csak a szállítási napon - reggel 7 - óráig helyezhető ki a közterületre úgy, hogy az sem a talajt, (burkolatot) sem a levegőt ne szennyezze.

(3) A szemétgyűjtő edényből válogatni (guberálni) TILOS!

18/A. § [19 §.]

(1) Háztartási hulladék elszállítását végző jármű személyzete csak zsákba, tartályba elhelyezett hulladékot köteles elszállítani.

(2) Az összegyűjtött hulladékok között nem szabad mérgező, robbanó, folyékony, veszélyes hulladékot, vagy egyéb olyan anyagot elhelyezni, amely veszélyezteti a szállítással foglalkozó dolgozó testi épségét és ártalmatlanítás során veszélyezteti a környezetet.

(3) Ha a szállítást végzők azt észlelik, hogy az összegyűjtött szemétben olyan anyag van, amely nem minősül háztartási hulladéknak, azt nem szállítják el.

(4) Megtagadhatja a szállításvégző a szállítást akkor is, ha az edény túlsúlyos (nem szabványosított kukatartály, műanyag zsák), vagy annak tartalma a gyűjtőedényből, zsákból kiszóródott.

A zsák, vagy az edény meghibásodása folytán kiszóródott hulladékot a tulajdonos köteles összetakarítani.

20. § (1) A nem háztartási hulladék, a kerti szemét megsemmisítéséről, elszállításáról az köteles gondoskodni, akinél az keletkezett.

(2) A kerti szemetet közterületre kihordani, és ott elégetni TILOS !

A közterületen keletkezett szemetet a parkosított, gondozott terület rongálása nélkül (pld. árokban) szabad elégetni a tűzvédelmi előírások betartása mellett.

21. § (1) A közszolgáltatás nem terjed ki a gazdálkodó szervezetnek az ingatlanon folytatott ipari, kereskedelmi, szolgáltató és egyéb gazdasági tevékenységével összefüggésben keletkezett települési szilárd hulladékára, nem terjed ki továbbá a közintézmény működése során keletkezett hulladékra. E hulladékfajták esetében az ingatlantulajdonosnak a Hgt. 13. §-a (1) bekezdésében megjelölt, a hulladék termelőjére és birtokosára vonatkozó szabályok szerint kell eljárnia.

(2) A hulladék termelője, birtokosa a tevékenységének gyakorlása során keletkezett vagy más módon birtokába került hulladékot köteles gyűjteni, továbbá az ártalmatlanításáról vagy hasznosításáról gondoskodni.

22. § . (1) A közszolgáltatás ellátásáért fizetendő díjat a Képviselőtestület jogosult megállapítani. A szemétszállítás díját úgy kell megállapítani, hogy a ráfordításokat fedezze.

(2) A szemétszállítási díj mértéke (egy darab 110 l-es szemetes edényre /továbbiakban: kuka/ vetítve) 2007-ben: 144 Ft+áfa/ürítés; 7488 Ft/év+áfa

- a zártkert területén történő lakossági szemétszállítás díját időarányosan a tervezett 9 hónapra kell számítani.
A képviselőtestület a szolgáltatás díját évente – december 31-ig felülvizsgálja.
(3) A szemétszállítási díj beszedése, behajtása a polgármesteri hivatal feladata.
A díj beszedésére negyedévenként kerül sor: I. negyedév : március 31-ig,
II. negyedév: június 30-ig ,
III. negyedév: szeptember 30-ig,
IV. negyedév: november 30-ig.
(4) Nincs helye szolgáltatási díj fizetési kötelezettség megállapításának, ahol nem lakott az épület és ennek tényéről, várható időtartamáról a tulajdonos tájékoztatja a polgármesteri hivatalt.
Az üresen álló lakásba történő évközi beköltözés esetén időarányos szemétszállítási díjat kell megállapítani, hónapra kerekítve.
(5) Az önkormányzat szociális bizottsága - az átmeneti segélyekre vonatkozó szabályoknak megfelelően – az arra rászoruló magánszemélyek kérelmére a szemétszállítási díjat átvállalhatja.
(6) A zártkertben mentesül a szemétszállítási díj megfizetése alól, aki a község belterületén szemétszállítási díjat fizet.
(8) A közszolgáltatás igénybevételére kötelezett ingatlantulajdonos a közszolgáltatásból nem vonhatja ki magát arra való hivatkozással, hogy a szolgáltatást a hulladéktermelés hiányában nem, illetve csak részben veszi igénybe.

23. § . (1) A lomtalanítás megszervezéséről és lebonyolításáról a szolgáltató évente egy alkalommal a közszolgáltatás keretében – külön díj felszámítása nélkül – gondoskodik.

(2) A szolgáltató kizárólag a lomtalanítás alá tartozó háztartási szilárd hulladék elszállítására köteles.

(3) A hulladékot az ingatlantulajdonos a szolgáltató által hirdetmény útján előzetesen megjelölt helyen és időpontban helyezheti ki elszállítás céljából.

(4) Az elszállítandó hulladékot úgy kell kihelyezni a közterületen, hogy a jármű-és gyalogforgalmat ne akadályozza, a begyűjtő szállítóeszköz által jól megközelíthető legyen, a zöldterületet és a növényzetet ne károsítsa, továbbá ne járjon baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.

A szennyvíz kezelése, szállítása

24. § . (1) A település folyékony hulladék elszállítására irányuló szennyvízszállítási szolgáltatás: folyékony hulladék ideiglenes tárolására szolgáló létesítmény kiürítése és a folyékony hulladék elhelyezése céljából történő elszállítása .

(2) A települési folyékony hulladék elszállítása a szolgáltató által biztosított tartályban és járművel történik.

A szennyvíz elszállíttatásáról a tulajdonosnak kell gondoskodni.
(3) A szolgáltató a közigazgatási területen keletkezett települési folyékony hulladékot igény szerint szállítja el.
(4) A szolgáltatási díjat a munka elvégzése után a szolgáltatónak kell kifizetni.
(5) Vágóhíd tevékenységből származó klorid tartalmú szennyvíz a szennyvízürítő helyen nem helyezhető el.

25. § . (1) A szennyvíztelepen csak a közigazgatási területen keletkező szennyvíz, folyékony kommunális hulladék helyezhető el.

(2) Más településekről a szennyvíztelepen elhelyezett folyékony kommunális hulladék elhelyezéséért díjat kell fizetni, amelynek mértéke: 100 Ft/m3 (ÁFA-val).

(3) Nem kell elhelyezési díjat fizetni a Tordas községi Önkormányzattal szállítási szerződést kötő vállalkozó által szállított folyékony kommunális hulladék után.

V. Fejezet

A köztisztasági rendelkezések betartásának ellenőrzése

26. § . A közterületeken, továbbá az építési és felvonulási területeken – amennyiben azok a közösség számára megnyitottak – a jelen önkormányzati rendelet betartásának ellenőrzéséről a jegyző a Polgármesteri Hivatal útján gondoskodik.

27. § . (1) Aki az e rendeletben meghatározott magatartási szabályokat, kötelezettségeket és tilalmukat megszegi, amennyiben súlyosabban minősülő cselekmény nem valósul meg, szabálysértést követ el és 30.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki e rendelet 6. §. /1-6/ bekezdésében, 8. §. /1/ bekezdésében, 9. §. /1, 2, 4/ bekezdésében, 11. §-ában, 12. §. /1/ bekezdésében, 13 - 14 - 15. §-ában, 18. §. /3/ bekezdésében, 20. §. /2/ bekezdésében foglalt rendelkezéseket megszegi, vagy kijátssza.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt szabálysértések elkövetőivel szemben a jegyző (általa megbízott személy) helyszíni bírságot szabhat ki.

VI. Fejezet

Hatályba léptető rendelkezések

28. § . (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egy időben hatályát veszti a köztisztaságról és a környezetvédelemről szóló 10/1996. (XII. 20.) számú, a 11/1997. (XII. 16.) számú, a 9/1998. (XII. 16.) számú, a 16/1999. (XII. 15.) számú, a 7/2000. (VII. 29.) számú, a 13/2000. (XII. 13.) számú, a 9/2001. XII. 15.) számú, a 12/2002. (XII. 13.) számú és a 11/2003. (XII. 13.) számú rendeletek.

VII. Fejezet

Értelmező rendelkezések

29. § . E rendelet szempontjából:

a./ közigazgatási terület: a község önkormányzatának működési területe, amely belterületből (beépített és beépítésre szánt terület) és külterületből (belterületen kívüli terület) áll;
b./ köztisztaság: a község belterületén lévő közutak, terek, járdák és ezekhez tartozó műtárgyak, továbbá közcélú zöldterületeken keletkezett szemét összetakarításáról elszállításáról, a közterület állandó tisztántartásáról való gondoskodás;
c./ köztisztasággal összefüggő tevékenység: az egyes ingatlanok - ezen belül különösen a lakóépületek és az emberi tartózkodásra (pihenés, szállás stb. céljára) szolgáló más épületek, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségek és hozzájuk tartozó területek, valamint a közterületek tisztántartása;
d./ települési szilárd hulladék: háztartási hulladék (szemét) és egyéb szilárd hulladék;
e./ háztartási hulladék (szemét): az emberek mindennapi élete során a lakásokban, valamint a pihenés, üdülés céljára használt helyiségekben és a lakóházak közös használatú helyiségeiben és területein, valamint az intézményekben keletkező,
f./ közterületi hulladék: közforgalmú és zöldterületen keletkező,
g./ háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű hulladék: gazdasági vállalkozásoknál keletkező – külön jogszabályban meghatározott – veszélyesnek nem minősülő szilárd hulladék, ha a keletkezett mennyiség nem haladja meg a hetente az egy db fedett tárolóedény (110 l-es kuka) térfogatát;
h./ egyéb szilárd hulladék: a lakásban és más emberi tartózkodásra szolgáló helyiségekben felhalmozódott szilárd hulladék (nagyobb mértékű berendezési tárgy, lom, bútor, háztartási berendezés, készülék stb.), valamint az azokhoz tartozó területen, illetőleg közterületeken keletkezett szilárd hulladék (szemét);
i./ kerti szemét: a lakó és a volt zártkertek rendeltetésszerű használatával kapcsolatosan keletkezett kerti hulladék, így pld. levágott fű, gaz, elszáradt faágak, haszonnövények maradványai, nyesedék, kukoricaszár stb., ha a mennyiség meghaladja a háztartási hulladék fogalmában meghatározott mennyiséget;
j./ zöldterület: nagyobb részt növényzettel borított közhasználatú terület, bele értve a kerti burkolatokat és építmények területét is ;
k./ nem lakott épület: olyan lakóépület és annak helyiségei, amelyet bizonyíthatóan legalább 1 hónapja nem laknak, illetve amelynek használatát szüneteltetik;
az időszakosan (nyaralónak, pihenőháznak) használt lakóépület nem üres lakóépület;
l./ települési folyékony hulladék: az ingatlanokon keletkező és ott gyűjtött, tárolt szennyvíz és szennyvíziszap;