Sokorópátka Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2004. (V. 10.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat által biztosított gyermekvédelmei ellátások helyi szabályozásáról
Hatályos: 2014. 01. 01Sokorópátka Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2004. (V. 10.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat által biztosított gyermekvédelmei ellátások helyi szabályozásáról
Sokorópátka Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 18. §(2) bekezdésében, 29. § (1)—(2) bekezdésében, 131. § (l) bekezdésében (továbbiakban: Gyvt,) kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat által a gyermekek részére nyújtható pénzbeli és természetbeni ellátásokról, illetve az önkormányzat által biztosított, személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról az alábbi rendeletet alkotja.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
2. §1 A rendelet hatálya kiterjed Sokorópátka község közigazgatási területén lakhellyel
3. § (1) A gyermekek védelmét az önkormányzat pénzbeli, természetbeni, illetve személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátásokkal biztosítja az alábbiak szerint:
a) pénzbeli és természetbeni ellátások:
PÉNZBELI ELLÁTÁSOK
4. § (1) Az önkormányzat a gyermeket rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesíti, ha a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, és a családban történő nevelkedés nem áll a gyermek érdekével ellentétben, feltéve, hogy az e rendelet alapján elrendelt vagyoni helyzet vizsgálata során a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó vagyoni érték nem haladja meg külön-külön számítva az öregségi nyugdíj legkisebb összegének huszonötszörösét, vagy együtt számítva az öregségi nyugdíj legkisebb összegének hetvenötszörösét.
(2) A jövedelem számításánál közös háztartásban élő közeli hozzátartozóként a Gyvt. 19. (4) bekezdésében foglaltakat kell figyelembe venni.
(3) A kérelemben, valamint a jövedelemnyilatkozatban szereplő adatok valódiságának megállapítása érdekében a döntéshozatalt megelőzően környezettanulmányt kell végezni. Ha az önkormányzat hivatalos tudomása alapján a gyermeket gondozó család életkörülményei nem felelnek meg a jövedelemnyilatkozatban foglaltaknak, meg kell vizsgálni a család vagyoni körülményeit is.
(4) A vagyoni helyzet vizsgálata kiterjed a Gyvt. 19. § (4) bekezdésében meghatározott közös háztartásban élő közeli hozzátartozók vagyonára is.
(5) A rendszeres gyermekvédelmi támogatás összegét a Gyvt. 20. § (3) — (7) bekezdése szerint kell megállapítani.
5. § (1) Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás adható annak a gyermeknek, akinek családjában az egy fóre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét és a család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívüli helyzetbe került.
6. § (1) Az önkormányzat a tanévkezdés megkönnyítése érdekében a település közigazgatási területén lakcímmel rendelkező általános iskolai és középiskolai nappali tagozatos tanulók, továbbá felsőoktatási intézmények hallgatói részére a tanulmányok folytatásával járó anyagi terhek enyhítése érdekében tankönyvtámogatást biztosít, ha a gyermek családjában az egy fire jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét.
(2) A tankönyvtámogatás összegéről a Képviselő-testület külön határozattal dönt.
7. § Az önkormányzat — hivatalból — a karácsonyi ünnepek előtt a 0—14 éves korú, továbbá a középfokú oktatási intézmények nappali tagozatos tanulói, valamint a felsőfokú oktatási intézmények nappali tagozatos, jövedelemmel nem rendelkező hallgatói részére támogatást biztosíthat.
TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT ELLÁTÁSOK
8. § (1) A rendszeres gyermekvédelmi támogatás és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás pénzbeli és természetbeni ellátás formájában is nyújtható.
(2) Természetbeni ellátások különösen a megállapított támogatás, illetve segély összegének erejéig:
A PÉNZBELI És TERMÉSZETBENI ELLÁTÁSOK ELJÁRÁSI SZABÁLYAI
9. § (1) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátások megállapítása iránti kérelmet szóban vagy írásban a Polgármesteri Hivatalnál lehet benyújtani.
10. § (1) A rendszeres gyermekvédelmi támogatás összegét a tárgyhónapot követő hó 5. napján 9-15 óráig kell kifizetni a Polgármesteri Hivatal házipénztárából. Erről a határozatban tájékoztatni kell a támogatás felvételére jogosultat. Amennyiben a kifizetés napja szabad- vagy ünnepnap, úgy a kifizetés az azt megelózó munkanapon történik.
(2) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás, illetve a pénzben fizetett tankönyvtámogatás a határozat kézhezvételét követő 3 napon belül kerül kifizetésre a Polgármesteri Hivatal házipénztárából. Erről a határozatban tájékoztatni kell a támogatás felvételére jogosultat.
(3) Ha a rendszeres vagy a rendkívüli gyermekvédelmi támogatást természetbeni ellátás formájában biztosítják, úgy a támogatást az önkormányzat az illetékes intézménynek, gazdasági társaságnak, vállalkozónak utalja át, illetve az élelmiszer utalvány a Polgármesteri Hivatal házipénztárában vehető fel.
(4) Amennyiben a támogatás összege nem fedezi az étkezésért fizetendő díjat, a tandíjat, kollégiumi díjat, a gyógyszerköltséget, az egészségügyi szolgáltatásért fizetendő díjat, a tankönyv, tanszer árát, a különbözetet a kötelezettnek kell megfizetnie.
SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ ELLÁTÁSOK
13. § Az óvodai ellátás, iskolai napközis foglalkozás igénybevételére a közoktatásról szóló — többszörösen módosított — 1993. évi LXXIX. tv. rendelkezései alapján történik.
14. § (1) Az óvodai ellátás, illetve az iskolai napközis foglalkozás keretében biztosított ellátások közül az étkeztetésért kell térítési díjat fizetni.
(2) A gyermekek napközbeni ellátása keretében biztosított étkeztetések intézményi térítési díjának mértékét a Képviselő-testület évente egy alkalommal, február 28-ig külön rendeletben határozza meg.
(3) A személyi térítési díjat az intézmény vezetője állapítja meg, s erről az ellátás megkezdésekor, de legkésőbb az ellátás igénybevételétől számított 30 napon belül értesíti a kötelezettet.
(4) A képviselő-testület egyéni rászorultság alapján, az intézményvezetó által megállapított személyi térítési díjat legfeljebb 50%-kal csökkentheti, ha a térítési díj fizetésére kötelezett családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének másfélszeresét, és a teljes összegú személyi térítési díj megfizetése a család létfenntartását veszélyeztetné.
(5) A képviselő-testület a személyi térítési díj megfizetése alól mentesítheti a kötelezettet (elengedheti a díjat), amennyiben a gyermekek napközbeni ellátásának igénybevételére védelembe vételi eljárás során kötelezték a szülőt vagy más törvényes képviselőt, s a (4) bekezdésben foglalt feltételek fennállnak.
(6) A (4) bekezdésben foglalt esetben a jövedelem számításánál irányadó időszak a havonta mérhetó jövedelmeknél 3 hónap, egyéb jövedelmeknél I év. Az egy fóre jutó jövedelem megállapításánál a Gyvt. 19. (4) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
15. § (1) E rendelet 2004. május 15. napján lép hatályba. Rendelkezéseit — amennyiben az a kérelmezó számára előnyösebb — a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Gyvt., továbbá A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükkor felhasználható bizonyítékokról szóló 133/1997. (VII. 29.) Korm. rendeletben és A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. IO.) Korm. rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.
(3) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti az önkormányzat által biztosított, gyermekvédelmi ellátásokról szóló 13/1997. (XII. 20.) rendelet és az ezt módosító 6/2001. (V. 15.) rendelet.
módosította a 13/2004.(X.1.) önk.r.