Sátoraljaújhely Város Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2004. (III.22.) önkormányzati rendelete

Sátoraljaújhely Város Önkormányzatának vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól

Hatályos: 2013. 07. 01- 2014. 04. 30


Sátoraljaújhely Város Önkormányzat Képviselő-testülete az 1990. évi LXV. Törvény 16.§ (1) bekezdésében biztosított jogkörében, figyelemmel a 79.§-ban foglaltakra, Sátoraljaújhely Város Önkormányzatának tulajdonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya


1.§

(1) A rendelet hatálya Sátoraljaújhely Város Önkormányzat (a továbbiakban: önkormányzat) tulaj­donában lévő ingatlan és ingó vagyonra, vagyoni értékű jogokra, értékpapírokra, üzletrészekre illetve a tulajdonosi jogok gyakorlójára és a vagyon használójára terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a kisebbségi önkormányzatok vagyonára, vagyonjuttatására.

(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya a 16. §-ban az önkormányzat tulajdonában lévő lakásokra és nem lakáscélú helyiségekre.

2.§

(1) Az önkormányzat vagyona törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.

(2) A törzsvagyon forgalomképesség szempontjából forgalomképtelen törzsvagyonból és korlátozottan forgalomképes vagyonból áll.

(3) A forgalomképtelen törzsvagyon a 2011. évi CXCVI törvény által kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyonnak minősített vagyonelem, valamint az önkormányzat rendelete alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon.

(4) Korlátozottan forgalomképes vagyonba tartoznak azon vagyonelemek, amelyek nem képezik a forgalomképtelen törzsvagyon és az üzleti vagyon részét.

(5) Az üzleti vagyonba forgalomképes vagyonelemek tartoznak.

3.§

(1) Az önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező nemzeti vagyonba tartoznak

a) a helyi közutak és műtárgyaik,

b) az önkormányzat tulajdonában álló terek és parkok,

c) az önkormányzat tulajdonában álló – külön törvény rendelkezései alapján részére átadott – vizek, közcélú vízi létesítmények, ide nem értve a vízi közműveket.

(2) Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősül

a) a helyi önkormányzat tulajdonában álló Polgármesteri Hivatal elhelyezését szolgáló Kossuth tér 5. szám alatti épület,

b) a Zempléni Vízmű Kft-nél, a Zempléni Hulladékkezelő Közszolgáltató Kft-nél, az Újhelyi Gazdálkodási Kft-nél és a Sátoraljaújhely Városfejlesztő Gazdasági Kft-nél Sátoraljaújhely Város Önkormányzatát megillető üzletrész,

c) a köztemetők.

(3) Korlátozottan forgalomképes törzsvagyon körébe tartozó – kötelező, vagy vállalt önkormányzati feladatok ellátását vagy hatáskör gyakorlását szolgáló - vagyontárgyak:

a) nevelési, oktatási és művelődési intézmények: óvodák, általános iskolák, általános iskolai di­ákotthon, művészeti iskola, gimnázium, szakközépiskolák, szakképző iskola, középiskolai diákotthonok, könyvtár, művelődési központ, faluházak,

b) egészségügyi és szociális intézmények: háziorvosi rendelők, böl­csőde, szociális otthon, időskorúak klubjai, alapszolgáltatási központ,

c) sportlétesítmények: sportpályák, sportcsarnok, tanuszoda.

4.§

A törzsvagyonba nem tartozó vagyonelemek az üzleti vagyon körébe tartoznak.

5.§

(1) Az önkormányzat ingatlanvagyonát az ingatlanvagyon-kataszter tartalmazza. Az önkormány­zati ingatlanvagyon törzsvagyonba, illetve üzleti vagyonba történő besorolását jelen rendelet melléklete tartalmazza. A nyilvántartás vezetéséről a Vagyongazdálkodási Osz­tály gondoskodik.

(2) A Polgármesteri Hivatal által működtetett (üzemeltetett) vagyont, a pénzügyi befektetéseket, a Hivatal Pénzügyi Osztálya tartja nyilván.

Az önkormányzat önálló intézményei által működtetett (üzemeltetett) vagyont a működtető intézmény, a részben önálló intézmények által működtetett (üzemeltetett) vagyont a Városellátó Szervezet tartja nyilván.

(3) Az egyes állami tulajdonban lévő vagyontárgyak önkormányzati tulajdonba adásáról szóló törvény alapján az önkormányzat tulajdonába került ingó vagyont eszközcsoportonként kell nyilvántartani.

(4) Az önkormányzati vagyonkimutatást minden évben az éves költségvetési beszámolóhoz csatol­tan kell a Képviselő-testületnek bemutatni.

(5) Az értékvesztésre, terven felüli értékcsökkenés elszámolására vonatkozó hatáskört a Polgármesteri Hivatalban a jegyző gyakorolja.

Az értékvesztésre, terven felüli értékcsökkenés elszámolására vonatkozó hatáskört az önálló intézmények esetében az intézmény gazdasági vezetője, a részben önálló intézmények esetében a Városellátó Szervezet gazdasági igazgatója gyakorolja.

(6) Az Önkormányzat tulajdonában lévő eszközöket a vagyonvédelem biztosítása érdekében minden évben leltározni kell.

(7) Az eszközöket kivéve az immateriális javakat, a követeléseket (ideértve a kölcsönöket, a beruházási előleget, a banki számlákat és az aktív pénzügyi elszámolásokat) leltározását mennyiségi felvétellel, a csak értékben kimutatott eszközök (immateriális javak, a követelések, az idegen helyen tárolt – letétbe helyezett portfólió – keretében vagy vagyonkezelésben lévő értékpapírok, illetve dematerizált értékpapírok és bankszámlák) és a források leltározását egyeztetéssel kell végrehajtani.

(8) Amennyiben a tulajdon védelme megfelelően biztosított és ellenőrzött, valamint az Önkormányzat fenntartása alá tartozó költségvetési szerv az eszközökről és azok állományában bekövetkezett változásokról folyamatosan részletező nyilvántartást vezet mennyiségben és értékben, akkor a (7) bekezdés szerinti mennyiségi felvétellel történő leltározást a Leltározási és leltárkészítési Szabályzatban meghatározott módon kétévenként, első ízben a 2006. évi költségvetési beszámoló elkészítésénél kell kötelezően végrehajtani.

(9) A könyvviteli mérlegben értékkel nem szereplő, használt és használatban lévő készleteket, kis értékű immateriális javakat, tárgyi eszközöket az Önkormányzat fenntartása alá tartozó költségvetési szerv saját döntése alapján a Leltározási és leltárkészítési Szabályzatban meghatározott módon és gyakorisággal, de legalább ötévente, első ízben 2007. évben leltározza.

(10) Az önkormányzat Képviselő-testülete részére a zárszámadáshoz csatolt vagyonkimutatást az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló, 249/2000.(XII.24.)Korm. rendelet 44/A.§ (2) bekezdésében meghatározott szerkezetben kell elkészíteni, azt tovább nem kell részletezni.

6.§

A körülmények változása, valamint új adatok, tények, információk felmerülése esetén a Képviselő-testület az önkormányzat vagyontárgyait bármikor átminősítheti.


7.§

Az önkormányzat vagyona az állami tulajdon további rendezésével, jogszabályban meghatározottak szerint módosulhat. Az önkormányzat tulajdonába kerülő vagyontárgyakkal a vagyon-nyilvántartást ki kell egészíteni.

Az önkormányzat vagyonának hasznosítása


8.§

A tulajdonosi jogokat az e rendeletben foglaltak szerint a Képviselő-testület és átruházott hatáskör­ben a Vagyongazdálkodási Bizottság, a Polgármester, valamint az intézmény vezetői gyakorolják.

9.§

(1) Az önkormányzat vagyonának alapvető rendeltetése a közszolgáltatási feladatok ellátásához szükséges tárgyi és anyagi feltételek biztosítása.

(2) A közszolgáltatást biztosító intézmények részére e feladat ellátásához szükséges vagyont bizto­sítani kell.

10.§

Jelen rendelettel forgalomképtelennek minősített törzsvagyon nem idegeníthető el, azt apportálni, biztosítékul adni, vagy egyéb módon megterhelni nem lehet.

11.§

Az önkormányzat a korlátozottan forgalomképes és üzleti vagyontárgyait elidegenít­heti, térítésmentesen átruházhatja, bérbe, használatba adhatja és megterhelheti.

12.§


(1) A képviselő-testület hatáskörébe tartoznak az alábbi vagyonhasznosításra vonatkozó döntések értékhatártól függetlenül:

a) az önkormányzat tulajdonát képező vagyontárgyaknak az önkormányzati vagyon részeibe való besorolása,

b) ingatlan vásárlása, cseréje, értékesítésre történő kijelölése, elidegenítése,

c) gazdasági és közhasznú társaságokban fennálló részesedésének értékesítésre történő kije­lölése, valamint pénzbeli és apport befektetése társaságokba,

d) hitel felvétele, illetve annak felvételéhez vagyoni fedezet biztosítékul nyújtása,

e) kötvény, váltó kibocsátása és elfogadása,

f) kezesség vállalása, egy évet meghaladó lejáratú értékpapír vásárlása,

g) gazdasági és közhasznú társaság alapítása,

h) társadalmi szervezet, alapítvány létrehozásának engedélyezése, társadalmi szervezethez, alapítványhoz való csatlakozás, hozzájárulás, azok támogatása,

i) a korlátozottan forgalomképes és üzleti vagyon körébe tartozó vagyontárgyak tekintetében a 10 évet meghaladó bérbeadás, használatba adás és haszonbérlet,

j) önkormányzati vagyon tulajdonjogának, vagyonkezelői, illetve használati jogának ingyenes vagy kedvezményes átruházása, valamint a követelés mérséklése, elengedése,

k) önkormányzati tulajdon üzemeltetésre történő átadása – az intézmények vagyonnyilvántartásában szereplő vagyontárgyakat kivéve.

(2) A Gazdasági, Városfejlesztési és Vagyongazdálkodási Bizottság hatáskörébe tartoznak, az (1) bekezdésben nem részletezett egyéb tulajdonosi jogosítványok:

a) a korlátozottan forgalomképes és üzleti vagyon körébe tartozó vagyontárgyak tekintetében a 10 évet meg nem haladó bérbeadás, használatba adás és haszonbérlet,

b) önkormányzati tulajdonban lévő ingatlant érintő szolgalmi jog alapítása,

c) önkormányzati tulajdon üzemeltetésre történő átadása – az intézmények vagyonnyilvántartásában szereplő vagyontárgyakat kivéve

(3) A Polgármester hatáskörébe tartozik

a) az elővásárlási jogról történő lemondás,

b) a tulajdonosi hozzájárulás megadása,

c) a korlátozottan forgalomképes és az üzleti vagyon körébe tartozó vagyontár­gyak jelzálogjoggal való megterhelésének engedélyezése.


12/A.§

A vagyonkezelői jog ellenértéke, az ingyenes átengedés


(1) Az önkormányzat vagyonára alapított vagyonkezelői szerződés kizárólag visszterhes szerződéssel alapítható.

(2) Visszterhes szerződésnek minősül a pénzbeli ellenérték fejében és a rendes gazdálkodás körét meghaladó a vagyon értékét növelő beruházás létesítésének kötelezettségével kötött szerződés.

(3) A vagyonkezelői jog ellenértékét a piaci körülmények, a vagyon összetétele, jellege, alapján kell meghatározni.

(4) Az önkormányzati vagyon használatának ingyenes átengedése kizárólag az önkormányzati közfeladat-ellátáshoz kapcsolódó közérdekből történhet.

(5) Önkormányzati közfeladat-ellátásnak minősül a külön törvényben meghatározott kötelező és Sátoraljaújhely Város Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működés Szabályzatról szóló 1/2013.(I.24.) önkormányzati rendelete 2. mellékletében foglalt önként vállalt feladatok.

12/B. §

Vagyonkezelői jog gyakorlása


(1)Az önkormányzati vagyon vagyonkezelői joga a vagyonkezelésre vonatkozó szerződés megkötésén alapul, ingatlanok esetén az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel jön létre.

(2)A vagyonkezelői jog ingatlan-nyilvántartásban történő bejegyzése a vagyonkezelő kötelezettsége.

(3)A vagyonkezelőt a vagyonkezelés során megilleti a vagyonkezelésbe adott vagyon tekintetében, a vagyon birtoklása, rendeltetésszerű használat, hasznainak szedése.

(4)A vagyonkezelő nem jogosult a vagyonkezelésre átadott vagyon harmadik személy részére történő átadására, a vagyon megterhelésére, fedezetbe, zálogba adására.

(5)A vagyonkezelő köteles az átadott vagyon rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban tartásáról gondoskodni, a rendes gazdálkodás körébe tartozó karbantartást, felújítást elvégezni.

(6)A vagyonkezelő a vagyonkezelésre átadott vagyon tekintetében felel a használattal együtt járó károk bekövetkezéséért, amennyiben a bekövetkezett kár megtérítésére más nem kötelezhető, kivéve, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy általában elvárható.






12/C. §

Vagyonkezelés ellenőrzése


(1)Az önkormányzat, mint a vagyon tulajdonosa jogosult ellenőrizni a vagyonkezelésre átadott vagyon vagyonkezelőjénél, a vagyonkezelés szabályszerűségét, gazdaságosságát, célszerűségét.

(2)Az önkormányzat részéről ellenőrzést végző jogosult:

a) az ellenőrzést akár előzetes értesítés nélkül megkezdeni,

b) az ellenőrzött vagyont megtekinteni,

c) a vagyonkezeléssel kapcsolatos nyilvántartásokat, dokumentumokat, iratokat megtekinteni, azokról másolatot kérni, feljegyzést készíteni,

d) az ellenőrzés során felvilágosítást, tájékoztatást, nyilatkozatot kérni,

e) a vagyont leltárkezelési szabályzatban foglaltaknak megfelelően leltározni.

(3)Az ellenőrzést végző személyt a jegyző jelöli ki.

(4)A vagyonkezelő köteles a vagyonkezelés ellenőrzésében részt venni, a vagyonkezelés során olyan magatartást tanúsítani, amely a vagyonkezelést ellenőrző tevékenységét előmozdítja, és a vagyonkezelés eredményességét szolgálja.


Az intézmények vagyonhasznosítása


13.§

(1)Az önkormányzat oktatási, kulturális, közművelődési, egészségügyi, szociális intézményei és a Polgármesteri Hivatal annak a törzsvagyonnak a használati jogát gyakorolja, amely e rendelet hatálybalépésének napján a vagyonkimutatásban szerepel.

(2)Az önkormányzati intézményeket a vagyonkimutatásukban szereplő vagyontárgyak vonatkozá­sában megilletik a tulajdonosi jogosítványok és terhelik a tulajdonosi kötelezettségek jelen rendeletben meghatározott korlátozásokkal.

(3) Az (1) bekezdésben megjelölt típusú intézmények a használatukba adott vagyontárgyakat ezen rendeletben megfogalmazott szabályok betartása mellett önállóan, esetenként vagy határozott időre szóló bérleti szerződéssel bérbeadás útján hasznosíthatják, azzal a megkötéssel, hogy a hasznosítás nem veszélyeztetheti az intézmény feladatkörébe tartozó feladatok ellátását.

(4)A bérbeadásból befolyó bevétel a hasznosító intézmény bevételét képezi, mely összeget fela­datainak ellátására, színvonalának javítására fordíthat.


14.§

(1)Az intézményeknél feladatváltozás miatt feleslegessé vált ingatlanok hasznosításáról a Képviselő-testület dönt.

(2)Behajthatatlan fizetési követelés mérsékléséről, illetve elengedéséről

a)100 ezer forint egyedi, értékvesztéssel nem csökkentett értéket el nem érően a költségvetési intézmény vezetője, a Polgármesteri Hivatalnál a Polgármester;

b)100 ezer forint egyedi, értékvesztéssel nem csökkentett értéket elérően, vagy azt meghaladóan, 1 millió forint egyedi, értékvesztéssel nem csökkentett értékhatárt el nem érően a Pénzügyi Bizottság;

c)1 millió forint egyedi, értékvesztéssel nem csökkentett értéket elérő vagy azt meghaladó ügyek esetében a Képviselő-testület

jogosult dönteni, amennyiben a döntés Sátoraljaújhely Város Önkormányzatának érdekeit nem sérti.




15.§

Az intézmények által megszerzett vagyontárgyak, ingatlanok az önkormányzat tulajdonába kerül­nek. Ezen vagyontárgyak, ingatlanok általában az azokat megszerző intézmény használatába kerül­nek, kivéve ha a Képviselő-testület másképpen rendelkezik.

Az önkormányzati vagyon hasznosítása során követendő eljárás


16.§

(1) Az önkormányzati tulajdon elidegenítését, bérbeadását, vagyonkezelői, illetve használati jogának átengedését – értékhatárra való tekintet nélkül meg kell hirdetni, kivéve ezen § (7)-(8) bekezdéseiben foglaltakra.

(2) Amennyiben az éves bérleti díj, vagy a meghirdetett eladási ár a nettó 35 millió forintot meghaladja, úgy a bérbeadást, illetve az elidegenítést egy országos napilapban meg kell hirdetni.

(3) Elidegenítés esetén az ingatlan vételárának meghatározásánál ingatlanforgalmi szakértő vé­leményét, értékbecslését kell alapul venni.

(4) Bérleti díj megállapításánál a helyben szokásos, átlagos bérleti díjat kell alapul venni.

(5) Részletfizetési kedvezmény az ingatlan bérlőjét, üzemeltetőjét csak abban az esetben illeti meg, ha az eladási ár a 10 millió forintot eléri vagy meghaladja.

(6) A (2) bekezdésben meghatározott értékhatárok esetén nem magánszemély pályázónak csatolni kell a vállalkozói igazolvány hiteles másolatát, illetve a cégbírósági bejegyzés 30 napnál nem régebbi kivonatát, valamint igazolást arról, hogy a pályázónak nincs adó-, illetve TB tartozása.

Ezen dokumentumokat legkésőbb a testületi, illetve a bizottsági ülést megelőző napon, a Polgármesteri Hivatal munkaidejének lejártáig lehet benyújtani.

(7) Nem kell elidegenítésre meghirdetni az ingatlan tulajdonjogát, ha az önkormányzat feladatát más helyi önkormányzat feladatként, vagy az állam feladatként vesz át és a feladat ellátását közvetlenül szolgáló önkormányzati vagyon a feladatellátáshoz szükséges.

(8) Nem kell meghirdetni az önkormányzati tulajdon bérbe adását, használati jogának átruházását, ha a bérlő a bérleti szerződés lejártát követően az általa bérelt ingatlant a hatáskört gyakorló által megszabandó új feltételek mellett kívánja bérelni és az éves bérleti, használati díj nem éri el a nettó 1.200.000 Forintot.

(9) Közösségi cél: Az állampolgárok szélesebb körét érintő – minimum 100 állampolgár – szociális, egészségügyi, nevelési, oktatási kulturális, hitéleti, környezetvédelmi, településfejlesztési, nemzeti és etnikai, kisebbségi – feladatok ellátása.

17.§

(1) Önkormányzati vagyont értékesíteni, használati jogát átengedni, a 16.§ (7)-(8) bekezdés kivételével csak nyilvános versenytár­gyalás útján lehet.

(2) Elidegenítés esetén a Képviselő-testület, a használati jog átengedése esetén a Gazdasági, Városfejlesztési és Vagyongazdálkodási Bizottság állapítja meg az elidegenítés, illetve a használati jog átengedés feltételeit.


Gazdasági, közhasznú társaságban való részvétel


18.§

(1)A Képviselő-testület a tulajdonában lévő vagyontárgyak hasznosítására gazdasági, közhasznú társaságot alapíthat.

(2)Az önkormányzat nem vehet részt olyan vállalkozásban, melyben felelőssége meghaladja va­gyoni hozzájárulása mértékét. Az önkormányzat vállalkozása, valamint ingatlanvagyonnal történő rendelkezése nem veszélyeztetheti a kötelező feladatok ellátását.


19.§

(1)A nem kizárólag Sátoraljaújhely Város Önkormányzat tulajdonában lévő gazdasági, köz­hasznú társaságban az önkormányzatot a Polgármester képviseli. A Polgármester a tag-képvi­seleti meghatalmazásra vonatkozó szabályok szerint jogosult megbízni akadályoztatása esetén a Képviselő-testület tagját, a Jegyzőt, vagy a Polgármesteri Hivatal köztisztviselőjét.

(2)A képviseleti jog gyakorlása során köteles a Képviselő-testület előzetes hozzájárulását besze­rezni az alábbi ügyekben:

  • gazdasági, közhasznú társaság átalakulása, megszűnése,
  • az önkormányzat költségvetését terhelő pénzügyi, vagyoni kötelezettséget megállapító döntés meghozatala,
  • az önkormányzat tagsági jogait érintő döntés,
  • mérleg, üzleti terv elfogadása, eredmény felosztása esetén.

20.§

A kizárólag Sátoraljaújhely Város Önkormányzat tulajdonában lévő gazdasági, közhasznú társa­ságban a tulajdonosi jogokat a Képviselő-testület gyakorolja.

A felajánlott vagyon elfogadása


21.§

(1) Ha vagyonról az önkormányzat javára lemondanak, a lemondást az abban megnevezett vagyonkezelő elfogadhatja, feltéve, hogy képes az azzal járó kötelezettségek teljesítésére.

(2) Az önkormányzat részére 1.000.000,- Ft értékhatár felett, ellenérték nélkül felajánlott vagyon elfogadásához a Képviselő-testület jóváhagyása szükséges.

Eljárás a tulajdonos képviseletében


22.§

Az önkormányzati vagyont érintő hatósági eljárásban a tulajdonost megillető nyilatkozattételi jogot, továbbá a közigazgatási és bírósági eljárásban az ügyfél jogát a Polgármester, illetve az általa megbízott személy gyakorolja.


23.§


Az önkormányzat jogi képviseletének biztosításáról a Polgármester gondoskodik.


Záró rendelkezés


24.§

(1) Ezen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, hatálybalépésével egyidejűleg a 3/2002. (II.01.) számú önkormányzati rendelet hatályát veszti.

(2) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.



Fedorné dr. Fráter Zsófia sk.

Szamosvölgyi Péter sk.

címzetes főjegyző

polgármester