Újszentiván Község Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2005. (XI. 17.) önkormányzati rendelete

a temetőről és a temetkezés rendjéről

Hatályos: 2005. 12. 01- 2015. 01. 31

Újszentiván Község Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2005. (XI. 17.) önkormányzati rendelete

a temetőről és a temetkezés rendjéről

2005.12.01.

Újszentiván községi Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV.tv.16. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján, figyelemmel a temetőkről, és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. Törvényben, valamint az annak végrehajtására kiadott 121/2005. (VI.28.) korm. Rendelettel módosított 145/1999 (X.1.) korm.rendeletben, az egyészségügyről szóló 1997. évi CLIV törvénynek a halottakkal kapcsolatos rendelkezései végrehajtásáról, valamint a rendkívüli halál esetén követendő eljárásról szóló 34/1999 BM-Eüm-IM együttes rendeletben foglaltakra, az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

A temetőkre vonatkozó általános rendelkezések

Értelmező rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Újszentiván Község tulajdonában lévő köztemetőre, valamint az ezek fenntartásával és a temetésekkel kapcsolatos összes tevékenységre. Működő köztemető: a községi önkormányzat tulajdonát képező 131 hrsz. alatt lévő temető.

(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed a köztemető tulajdonosára, kezelőjére, fenntartását, üzemeltetését, valamint temetkezési szolgáltatást végző természetes és jogi személyekre, illetőleg arra, akire e tevékenységek során jogok keletkeznek, és kötelezettségek hárulnak.

2. § E rendelet alkalmazása szempontjából:

a.) köztemető: az önkormányzat tulajdonában lévő temető, továbbá az a nem önkormányzati tulajdonban lévő temető is, amelyben az önkormányzat-a temető tulajdonosával kötött megállapodás alapján-köztemető fenntartására vonatkozó kötelességét teljesíti.
b.) temetési hely: a temetőben vagy temetkezési emlékezési emlékhelyen létesített sírhely, sírbolt, urnafülke, urnasírhely. A temetési helyek egyes formái a temetés módja, továbbá a földben vagy építményben történő elhelyezkedése alapján különböznek egymástól.
c.) köztemető fenntartói kötelezettség alanya: az 1999 évi XLIII. Tv. Előírásai szerint a települési önkormányzat.
d.) temetőfenntartás: a temető és köztemető rendeltetésszerű használatához szükséges építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális létesítmények, valamint zöldfelületek karbantartása, felújítása és gondozása.
e.) köztemető üzemeltetője: a községben a kegyeleti közszolgáltatást az erre irányuló közszolgáltatási szerződés szerinti szakmai feltételeknek megfelelő, az üzemeltetési feladatokat ellátó vállalkozó.
f) temetési szolgáltatás: a temetésfelvétel, halott szállítás, az elhunyt temetésre való előkészítése és a temetéshez szükséges kellékekkel való ellátása, ravatalozás, a búcsúztatás, a sírba helyezés, a hamvasztás, az urnaelhelyezés, az urnakiadás, a hamvak szórása, a sírnyitás, az exhumálás és az újratemetés.
II. Fejezet

Temetkezési helyekre és temetkezésre vonatkozó szabályok

3. § (1) A halottat eltemetni, az elhamvasztott halott maradványait elhelyezni – a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – temetőben vagy temetkezési emlékhelyen létesített temetési helyen szabad.

(2) Az eltemettető vagy egyetértésével más hozzátartozó kívánságára az urnát – az átvétel egyidejű igazolása mellett – ki kell adni, és ennek megtörténtét a nyilvántartásba is fel kell jegyezni.

(3) Temetési helyen koporsós temetést mindaddig nem lehet végezni, amíg a talajvíz legmagasabb szintje a talajszint alatt 2,50 méternél magasabb.

4. § (1) A temetőkben temetkezésre szolgálnak

a.) az egyes sírhely
b.) a kettős sírhely
c.) a közös sírhely
d.) az urnasírbolt (urnakripta)
e.) a sírbolt (kripta)
f.) az urnafülke (kolumárium)
(2) A sírhely táblákat folyószámmal ellátott sorokra, a sorokat pedig sorszámokkal sírhelyekre kell felosztani. Sírbolthelyeket külön kel megjelölni. A temető sírhely tábláiról készült térképen (alaprajzon) a változásokat az üzemeltetőnek folyamatosan vezetni kell.
(3) A temetkezési helyeket a temetés alatt álló táblákban folytatólagos sorrendben kell felhasználni. Ettől eltérni a természeti körülmények (talajösszetétel, talajvízszint) figyelembevételével lehet.

5. § (1) A betelt sírhely táblákat az utolsó temetés napjával le kell zárni. A lezárt táblába csak rátemetéssel lehet temetni.

(2) Az elhamvasztott halott hamvait tartalmazó urnát a temetőn belül sírhelyben (rátemetéssel), urnasírba, urnakriptába, vagy sírboltban lehet elhelyezni.

(3) Az Önkormányzat (üzemeltető) a temetési hely felett rendelkezni jogosultat a biztonságos használatot veszélyeztető sírjel vagy a sírbolt, helyreállítására köteles felhívni. A felhívást – a temetési hely megjelölésével – a temető hirdetőtábláján és a parcella sarkán, 90 napra ki kell függeszteni, és a felhívás közlését a rendelkezésre jogosult ismert lakcímén is meg kell kísérelni. Ha a sírjel felett rendelkezni jogosult a felhívás ellenére a sírjelet nem állítja helyre és az életet is fenyegető közvetlen veszély áll fenn, akkor a közvetlen veszélyt a rendelkezni jogosult költségére az Önkormányzat szünteti meg. A sírjel vagy sírbolt helyreállításáig a temetési helyre további temetkezés nem történhet.

Temetési hely díja, díjfizetés módja, temetési hely használati ideje, sírhelyek méretei

6. § (1) Az egyes temetkezési helyekért az elhunyt hozzátartozójának, illetve az eltemetésre kötelezettnek díjat kell fizetni a díj mértékét (a képviselő-testület döntése alapján) a rendelet melléklete tartalmazza, a megváltási időtartamra a díj előre esedékes.

(2) Az egyszeri megváltás időtartama:

a.) A koporsó betemetés, illetve rátemetés napjától számított 25 év
b.) Sírbolt esetén 6 év
c.) Urnafülke és urnasírhely esetén 10 év
d.) Urnasírbolt esetén 20 év
(3) A temetési hely feletti rendelkezési jog meghosszabbítható (újraváltható), a meghosszabbítás időtartamára a (2) bekezdésben foglaltak az irányadók.

7. § (1) A sírhelyekre rá lehet temetni. Koporsóban történő rátemetés esetén a sírhelyet szükség szerint úgy kell mélyíteni, hogy a felülre kerülő koporsó aljzata legalább 160 cm mélységbe kerüljön.

(2) Felnőtt sírhelyekbe 10 évnél idősebb korban elhunytak, gyermeksírhelybe 10 éves vagy ennél fiatalabb korban elhunytak temetése lehetséges. Meglévő gyermeksírhelybe urna is betemethető.

(3) Sírhelyek méretei:

a.) A sírgödröt olyan méretűre kell kiásni, hogy a koporsó abban elhelyezhető legyen
b.) A felnőtt sírhelyek általában 210 cm hosszúnak és 90 cm szélesnek kell lennie. Kettős sírhely hossza és szélessége 200x190 cm. Sírokat egymástól 60 cm távolságra kell helyezni. A sorok közötti távolságnak 60-100 cm-nek kell lennie. A sírhelytáblák között legalább 4 m széles utat kell hagyni
c.) Gyermeksírhely 10 éven aluli halott részére általában 130 cm hosszú, 60 cm széles. E sírokat egymástól 30 cm távolságra kell elhelyezni
d.) Sírboltokat legalább kettő koporsó befogadására alkalmas al- és felépítményként lehet megépíteni, a temető tulajdonosának hozzájárulása és építési engedély alapján
e.) Urna földbetemetés esetén a sírhelyméret általában 60x80 cm, mélysége 1 m
f.) A sírhelyeken sírdomb felhantolása nem kötelező, magassága max. 60 cm lehet
g.) A sírgödör mélysége 2,00 méter , rátemetésnél 1,60 m

Köztemető fenntartása és üzemetetése

8. § (1) A köztemető üzemeltetésével kapcsolatosan biztosítani kell a látogatók számára a temető használatát, illetve emellett a különféle temetői tevékenységek rendezett működését.

(2) Az üzemeltetés körébe tartozó feladatokat az önkormányzat és az üzemeltető között létrejött kegyeleti, szolgáltatási szerződés tartalmazza, mely alapján az üzemeltető a vonatkozó jogszabályok és a jelen rendelet keretei között a köztemetőben:

a) köteles a temetési szolgáltatás, illetőleg a köztemetőben végzett egyéb vállalkozási

tevékenységek végzését hátrányos megkülönböztetés alkalmazása nélkül biztosítani,
b.) biztosítja az eltemetés feltételeit,
c.) biztosítja a temetőlátogatók kegyeletgyakorlásának feltételeit, a nyitvatartási időt,
d.) biztosítja a ravatalozó és ezek technikai berendezései (tárolók és hűtők), valamint a köztemető egyéb közcélú létesítményei karbantartását és működteti azokat,
e.) gondoskodik a temetőbe kiszállított elhunytak átvételéről és biztosítja a temető nyitását és zárását,
f.) vezeti és a jogszabályi rendelkezések szerint, megőrzi a nyilvántartásokat,
g.) tájékoztatja a temetőlátogatókat,
h.) kijelöli a temetési helyeket,
i.) elvégzi a temető és létesítmények tisztán tartását, utak karbantartását, síkosság-mentesítését és hóeltakarítást,
j.) gondoskodik a hulladék összegyűjtéséről és elszállításáról,
k.) gondoskodik a temető rendjének betartásáról és betartásáról,
l.) összehangolja a temetéseket,
m.) gondoskodik az ügyfélfogadásról, a vízvételi lehetőségről.

9. § (1) A köztemető fenntartása és üzemeltetése Újszentiván Község Önkormányzata és az üzemeltetővel (temetkezési vállalkozóval) kötött kegyeleti közszolgáltatási szerződés alapján történik.

(2) A kegyeleti közszolgáltatási szerződés keretében a rendelet hatálya alá tartozó köztemetőre vonatkozóan a szerződő felek meghatározzák a közszolgáltatás feltételeit.

(3) Az üzemeltetőnek a vállalkozás jellegétől elvárható színvonalon kell teljesíteni feladatait.

(4) A köztemető tulajdonosa és az üzemeltető a kegyeleti közszolgálati szerződést határozott időre kötik mely 5 évnél rövidebb és 15 évnél hosszabb időtartamú, nem lehet. A szerződésben kiköthető, hogy a határozott idő leteltét követően az meghosszabbítható.

(5) Az Önkormányzat a vállalkozóval kötött szerződés végrehajtásának tapasztalatait évente értékeli a vállalkozó beszámolója alapján.

Temetésre és temetői munkára vonatkozó szabályok

10. § (1) A halottat koporsós temetés esetén halottvizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 48 órán túl el kell temetni, kivéve, ha

a.) a halottvizsgálatot végző orvos a halott vizsgálatra vonatkozó rendelkezések alapján ettől eltérő engedélyt adott
b.) a holtestnek az eltemetéséig történő hűtése biztosított, ebben az esetben a temetést 8 napon belül kell elvégezni.
(2) A ravatalozásig az elhunytat lehetőleg hűtőben kell tárolni.
(3) A koporsót a földbe helyezés előtt véglegesen le kell zárni.

11. § (1) A temetőben végzendő minden tevékenységet – kivéve a hozzátartozók részéről történő sírgondozást – a temető üzemeltetőjének be kell jelenteni.

(2) A rendelkezési jog jogosultja, a hozzátartozók által végezhető munkák:

- egynyári vagy évelő lányszárú növények ültetése, ápolása,
- cserepes, vágott és művirág, koszorú elhelyezése,
- olyan fás szárú növények ültetése, amelyek kifejlett állapotban sem érik el az 1 m-es magasságot és a temető üzemeltetője által engedélyezett fajta és fajtacsoportba tartozik.
(3) A rendelkezési jog jogosultja, hozzátartozók kötelesek a sírhely gondozását, gyomtalanítását elvégezni.
(4) A temető üzemeltetőjének hozzájárulása szükséges építőanyagnak a temetőbe való beszállításához, építési és bontási munkák elvégzéséhez.
(5) A temető területéről sírkövet, síremléket és fejfát – vagyonvédelmi okokból – csak a temető üzemeltetőjének történő előzetes bejelentés után szabad kivinni.
(6) A temetőben végzendő munkákat úgy kell végezni, hogy azok ne sértsék a hozzátartozók és látogatók kegyeleti érzéseit, ne akadályozzák az elhunyt búcsúztatását.

A temető rendje

12. § (1) A temető nyitva tartása:

- nyári időszámítás idején 06.00 – 20.00 óráig
- téli időszámítás idején 07.00 – 18.00 óráig
(2) Nyitvatartási időben a temetőt bárki szabadon látogathatja, gondozhatja elhunytjai sírját, öntözővizet használhat.
(3) A temetőben 10 éven aluli gyermek csak szülői felügyelettel tartózkodhat.
(4) Nem lehet díjat kérni a belépésért és az öntözővízért.
(5) A temetőben a kegyeleti tárgyakat, a sírokra ültetett fákat és növényeket, valamint a sírok díszítésére szolgáló anyagokat beszennyezni, rongálni, eltávolítani tilos.
(6) A sírok és urnasírok kerítéssel nem határolhatók el.
(7) A temetőben gyertyát égetni legkésőbb a zárási időt megelőző egy óráig szabad. Ügyelni kell arra, hogy a gyertyagyújtás tűzveszélyt ne okozzon.
(8) A temető ravatalozójánál a látogatók részére tájékoztatót kell kifüggeszteni a nyitvatartás idejéről, a temető rendjéről.
(9) A temető üzemeltetője gondoskodik a ravatalozó rendszeres takarításáról és szükség szerint fertőtlenítésről, valamint a temetés időpontja előtti és búcsúztatás ideje alatt nyitvatartásáról.
(10) A sírhelyek gondozása során keletkező hulladék elhelyezése, tárolása, összegyűjtése a temető üzemeltetője által kijelölt hulladéklerakó helyeken történik. A temető üzemeltetőjének a hulladéktárolóba összegyűjtött hulladék elszállításáról rendszeres időközönként gondoskodni kell.
(11) A temetőben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani.
(12) Amennyiben a temetőkről és a temetkezés rendjéről szóló 1999. évi XLIII. Tv. 10. §-nak (2) bekezdése szerint a temetőt, illetve a temetési helyet megszüntetik, a megszüntetést megelőzően azt hirdetményben, továbbá három alkalommal, legalább egy országos és egy területi napilapban – egyházi (felekezeti) temetőnél az egyház (felekezet) lapjában és a helyben szokásos módon is közzé kell tenni úgy, hogy a hirdetmény kifüggesztése és az első közzététel a megszüntetés előtt legalább 6 hónappal a továbbiakban kéthavonként történjenek.
III. Fejezet

Temetkezési szolgáltatások

13. § (1) A köztemetőben az Önkormányzat a temetkezési szolgáltatásokról, az üzemeltető, illetve a temetkezési vállalkozók útján köteles gondoskodni.

(2) A temetés módjára, illetve a hamvasztásra az elhunytnak életébe tett nyilatkozata, ennek hiányában a temetésről (hamvasztásról) gondoskodó személy rendelkezése az irányadó.

(3) A rendelkezésre jogosultságot az üzemeltető csak akkor köteles vizsgálni, ha azzal kapcsolatosan kifogást jelentettek be. Ha a jogosultságot az üzemeltető nem tudja megállapítani, akkor a jogosultságot megállapító bírósági döntésig a halott nem temethető el.

14. § (1) A felravatalozott koporsót – az eltemettető kívánságára – búcsúztatás (szertartás) megkezdéséig nyitva lehet tartani.

(2) A fertőző betegségben elhunytak koporsóját légmentesen lezárt állapotban kell felravatalozni, és azt felnyitni nem szabad. A gyászolók a koporsóval nem érintkezhetnek.

15. § (1) A köztemető üzemeltetője a köztemetőn belül egyes temetési szolgáltatások végzésére kizárólagosan jogosult. A köztemető üzemeltetője által ellátandó részszolgáltatások, sírhelyügyintézés, temetés megszervezése, hűtés, közköltségen történő temetés stb.

Nyilvántartás

16. § (1) Halottat csak külön jogszabályban előírt orvosi vizsgálat és az erről szóló halottvizsgálati bizonyítvány alapján szabad eltemetni vagy elhamvasztani. A halottvizsgálati bizonyítványt a temetés előtt a temető üzemeltetője részére át kell adni. A halottvizsgálti bizonyítványt egy példányának megőrzéséről a temető tulajdonosa köteles gondoskodni.

(2) A temető üzemeltetőjének a temetőről térképet (vázrajzot) kell készíteni, amelyen fel kell tüntetni mely sírhelytáblák, sorok milyen temetési helyek céljára vannak fenntarva.

(3) A temető üzemeltetője a kegyeleti jogok gyakorlása céljából nyilvántartó könyvet és sírbolt könyvet köteles vezetni.

(4) A nyilvántartó könyvbe minden temetést sorrend szerint kell bejegyezni. A nyilvántartó könyvhöz betűsoros névmutató kell vezetni, amely az eltemetett halottak nevét és sírhelyeik pontos megjelölését tartalmazza.

(5) A nyilvántartó könyvbe és a sírbolt könyvbe az eltemettető és a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy tekinthet be.

(6) A temető üzemeltetője a nyilvántartó könyv, illetve a sírbolt könyv adatai alapján a temető nyitvatartási ideje alatt felvilágosítást köteles adni az elhunyt személy temetési helye után érdeklődőnek.

(7) A temető nyilvántartásokat, dokumentumokat a temető kiürítésének elrendeléséig a temető üzemeltetőjének kell biztonságosan megőrizni, azt követően azokat át kell adni a területileg illetékes levéltárnak.

Szabálysértés

17. § (1) Szabálysértést követ el és 30.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki:

a) olyan magatartást tanúsít, amely a szertartások rendjét, a temetőlátogató közönség kegyeleti érzéseit sérti, a kegyeleti jog gyakorlását akadályozza vagy gátolja,

b) a temetőbe állatot visz be,

c) a temetési hely jelölésére szolgáló sírjelet (sírt, sírboltot, síremléket stb) vagy a temetőben lévő egyéb tárgyakat, illetve a növényzetet megrongálja, beszennyezi, továbbá a sírok díszítésére szolgáló tárgyakat jogtalanul eltávolítja vagy engedély nélküli tárgyakat helyez el,

d) sírkőmaradványok elszállítására irányuló felhívásnak nem tesz eleget,

e) az üzemeltető előzetes hozzájárulása nélkül 1 m-nél magasabbra növelő fákat, bokrokat ültet ki,

f) a megváltott temetési helyen túlterjeszkedő szegélykő, síremléket, sírboltot vagy sírjelet az üzemeltető felszólítása ellenére a megváltott temetési helyen túlterjeszkedve helyezi el s ezáltal a szomszédos temetési helyeket akadályozza,

g) a közvetlen veszélyt okozó síremlék, sírjel karbantartásáról, helyreállításáról a felhívás ellenére sem intézkedik.

Hatályba léptető rendelkezések

18. § (1) A Kt.Ö.r. 2005. év december hó 1. napján lép életbe. Hatályba lépésével egyidejűleg érvényét veszti Újszentiván Község Önkormányzat Képviselő-testületének a temetőről és temetkezés rendjéről szóló 5/2001 (IV.19.) számú rendelet.

(2) A Kt.Ö.r. kihirdetéséről az SZMSZ szerinti, helyben szokásos módon a jegyző gondoskodik.