Ófalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2005. (IX. 1.) önkormányzati rendelete

helyi környezetvédelemről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról

Hatályos: 2023. 06. 22

Ófalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2005. (IX. 1.) önkormányzati rendelete

helyi környezetvédelemről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról

2023.06.22.

Ófalu Kisebbségi Települési Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, valamint az 1995. évi LIII. tv. 46. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a környezet rendjének és tisztaságának kialakítása, fenntartása és védelme érdeklében az alábbi rendeletet alkotja.

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet célja, hogy Ófalu község közigazgatási területén a köztisztaságot fenntartsa, az ezzel kapcsolatos feladatokat, kötelezettségeket és tilalmakat a helyi sajátosságoknak megfelelően szabályozza.

(2) A rendelet hatálya a község közigazgatási területé állandó vagy ideiglenes jelleggel tartózkodó, illetve tevékenységet folytató magánszemélyekre, jogi személyekre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetekre egyaránt kiterjed.

(3) A köztisztaság és az egészséges települési környezet fenntartása érdekében mindenki köteles hathatósan közreműködni, a szennyeződést, fertőzést eredményező tevékenységtől, illetőleg magatartástól tartózkodni.

II. Fejezet

Az ingatlanok és közterületek tisztán tartása

2. § (1) A község területén lévő ingatlanok tisztán tartásáról az ingatlanos tulajdonosai, tényleges használói kötelesek gondoskodni, továbbá kötelességük, hogy ingatlanukat megműveljék, rendben tartsák, gyomtól, gaztól, megtisztítsák.

(2) Az önkormányzati tulajdonú közterületek szervezett rendszeres tisztán tartásáról, portalanításáról, általános jellegű takarításáról, síkosság-mentesítéséről, a szilárd burkolatú utak tisztán tartásáról, szeméttárolók kihelyezéséről, ürítéséről az önkormányzat a polgármesteri hivatal útján gondoskodik.

(3) Magánszemélyek, jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetek tevékenysége következtében közterületen keletkezett szennyeződés megszüntetése, a szennyeződést okozó szerv, illetve személy feladata.

(4) Az ingatlan előtti járda tisztán tartása az ingatlan tényleges használójának kötelessége: Intézmények, kereskedelmi és vendéglátóipari egységek és más elárusítóhelyek előtti járdaszakaszt a tényleges használónak kell tisztán tartani függetlenül attól, hogy a szemét üzleti tevékenységből származik-e. Ez a kötelezettség kiterjed a hóeltakarítással, a síkosság megszüntetésével kapcsolatos feladatokra is.

(5) A tényleges használó kötelessége a járda mellett nővő gazkiirtása, a járda kinyúló ágak és bokrok megfelelő nyesése.

(6) Ónos esőtől, jégtől, hótól síkossá vált járdát a szükséghez képest naponként többször fel kell hinteni.

A felhintésre bomló, szerves anyagot nem tartalmazó szóróanyagot (homok, hamu, fűrészpor, kőporliszt) kell használni, melynek beszerzéséről a tisztán tartásra kötelezettnek kell gondoskodni.
(7) A járda és a z közút síkosság-mentesítését a tisztán tartásra kötelezettnek úgy kell elvégezni, hogy abból ne származzon baleset. A járdáról letakarított jeget, havat a közút és a járda között úgy kell elhelyezni, hogy se a gyalogos, se a gépjárműforgalmat ne akadályozza.

3. § (1) A közterületen lévő árkok, nyitott csatornák, folyókák, átereszek tisztán tartása, a csapadékvíz akadálytalan elfolyásának biztosítása – az ingatlan előtti szakaszra terjedően – az ingatlan tényleges felhasználójának, illetve tulajdonosának kötelessége.

(2) Járműbehajtók átereszeinek építése és tisztán tartása minden esetben az ingatlan használójának, illetve tulajdonosának kötelessége.

(3) A csapadékelvezető árokba szennyezett (olajos, vegyszeres stb.) vizet bevezetni tilos! Eldugulás vagy rongálódás okozására alkalmas anyagot (szemetet, iszapot, papírt, törmeléket, tűz- és robbanásveszélyes anyagot) a csapadékvíz-elvezető árokba szórni, beleönteni, beleseperni, vagy bevezetni tilos!

4. § (1) Építési területen és az építkezés közvetlen környékén (az építkezés előtti területen) az építést végző kivitelezőnek kell biztosítani a tisztaságot.

(2) Közterületen építési, bontási anyagot a polgármester által kiadott közterület-használati engedélyben meghatározott területen, az engedélyben megjelölt módon és időtartamig szabad tárolni, amely közegészségügyi szempontból veszélytelen.

(3) Közterületen bármilyen útburkolat (úttest, járda stb.) felbontása csak a jegyző, az országos közúthálózatba tartozó út tekintetében a közút kezelőjének hozzájárulásával lehetséges.

(4) Tilos közútra, útpadkára salakot, építési törmeléket, illetve szemetet szállítani és helyezni!

(5) Közterületen szennyező anyagot, csak olyan módon szabad szállítani, hogy a szállításból semmi ki ne hulljon, por és csepegés ne keletkezzen. Ha a szállítás közben a terület szennyeződnék, a szennyeződés előidézője köteles azt eltávolítani és a további szennyeződés megakadályozásáról gondoskodni.

5. § (1) A község közterületen tilos járművet mosni, olajcserét vagy más olyan tevékenységet végezni, amely szennyeződést okoz. A lakóházhoz tartozó udvarban ilyen munkákat úgy kell végezni, hogy a szennyeződés közterületre ne kerüljön.

(2) A gondozott zöldterületre járművel ráhajtani, azon parkolni, azt bármi módon károsítani tilos!

6. § (1) Közterületen hirdetményt, plakátot csak az e célra rendszeresített helyen szabad elhelyezni. Tilos az építményeket, kerítéseket, élőfákat bármilyen felirattal megrongálni. A közszemérmet és közízlést sértő feliratokat a tulajdonos 24 órán belül köteles saját költségén eltávolítani.

(2) Épületen (kapun, ablakon stb.) egyéb létesítményben lévő, idejét múlt hirdetményt az elhelyező köteles eltávolítani, legkésőbb a felhívás kézhezvételétől számított 3 napon belül, köteles továbbá az így keletkezett hulladék összegyűjtéséről és elszállításáról is gondoskodni.

7. § (1) Szemetet, hulladékot csak az arra a célra rendszeresített és felállított szeméttartóba lehet elhelyezni.

(2) Aki közterületet, valamint az itt elhelyezett felszerelési, berendezési tárgyakat beszennyezi, köteles annak megtisztításáról azonnal gondoskodni.

(3) Állati tetemet, valamint olyan anyagot, amely a környék levegőjét szennyezi, az egészséget veszélyeztetni, sem közterületen, sem magánterületen elhelyezni vagy elhagyni nem szabad.

(4) Közúton történt állat elhullását, ha annak tulajdonosa ismeretlen, a polgármesteri hivatalnál azonnal be kell jelenteni.

8. § (1) Vállalkozói tevékenység ellátásához, magángazdálkodáshoz szükséges gépek, járművek tárolása közterületen tilos!

(2) Alkalmi jelleggel igénybe vett közterület és az azt körülvevő 10 méteres területsáv tisztán tartása az alkalmi használó kötelessége. Az árusításból keletkező hulladék gyűjtése zárható edényt kell kihelyezni és azt saját költségen elszállítani.

9. § (1) Az épület tulajdonosa gondoskodik arról, hogy az épület tetőzetéről az esővíz, hólé a járdára ne csorogjon.

(2) A település területén lévő élő vízfolyásokba, belvízelvezető árkokba tisztítatlan szennyvizet, trágyalevet levezetni, partjait szemét vagy egyéb hulladék lerakásával beszennyezni tilos!

III. Fejezet

Az avar és kerti hulladékok nyílttéri égetése

10. § (1) Avart és kerti hulladékot hétfőtől-péntekig 16 és 19 óra között csak jól kialakított tűzrakóhelyen szabad égetni úgy, hogy az az emberi egészséget és környezetet ne károsítsa, és az égetés hősugárzása kárt ne okozzon

(2) Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat más kommunális, illetve ipari eredetű hulladékot (pl. PVC, veszélyes hulladék).

(3) A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelentsen.

(4) A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem szabad, s veszély esetén a tüzet azonnal el kell oltani.

(5) A tüzelés, a tüzelőberendezés használatának színhelyén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétbe helyezni, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, a tűz eloltható.

(6) A hatóságilag elrendelt általános tűzrakási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést.

IV. Fejezet

A köztisztasági rendelkezések betartásának ellenőrzése

11. §1 Az e rendeletben foglalt szabályok megszegése esetén, a jegyző a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvény alapján, közigazgatási szankciót alkalmaz.

VI. Fejezet

Záró rendelkezések

21. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

1

A 11. § az Ófalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (VI. 21.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.