Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2006. (IV. 7.) önkormányzati rendelete

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérletére vonatkozó szabályokról

Hatályos: 2009. 10. 21- 2024. 08. 31

Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2006. (IV. 7.) önkormányzati rendelete

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérletére vonatkozó szabályokról

Hatályos: 2009. 10. 21- 2024. 08. 31

Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvényben –a továbbiakban:Lt.- foglalt felhatalmazás alapján az önkormányzat tulajdonban lévő lakások bérletére az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed Vámospércs Városi Önkormányzat tulajdonában lévő valamennyi lakásra. (Az önkormányzati tulajdonban lévő lakások felsorolását a rendelet függeléke tartalmazza.)

2. §

A lakásbérlet általános szabályai

(1) Az önkormányzat a tulajdonában álló lakásokkal való eredményesebb gazdálkodás feltételeit a lakások bérbeadásával kívánja megteremteni.
(2) Az önkormányzati tulajdonban lévő lakások kizárólag pályázati eljárás útján adhatók bérbe.
(3) Az önkormányzat a lakásbérleti jogviszonyt szerződés alapján határozott időre hozza létre.
(4) Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérlőjének kijelöléséről és a pályázatok elbírálásáról a Humánpolitikai Bizottság javaslata alapján a Képviselő-testület dönt.1

Önkormányzati lakás bérbeadása pályázati eljárás útján

3. § (1) Az önkormányzati lakások pályázati eljárás útján

a) szociális helyzet alapján vagy

b) piaci feltételekkel

adhatók bérbe.

(2) Pályázati eljárás útján adhatók bérbe továbbá a garzonház lakásai is.

4. § (1) Szociális helyzet alapján önkormányzati lakás igénylésére csak azok a személyek jogosultak,

a) Akiknek a családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 75 %-át, továbbá

b) akiknek, vagy házastársának, illetve a vele együtt költöző közeli hozzátartozójának {Ptk. 685. § b)} - a méltányolható lakásigény mértékét eltérő, vagy azt meghaladó – lakás nincs a tulajdonában, vagy

c) aki forgalomképes ingatlan vagyonnal, illetve a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 4. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott vagyonnal nem rendelkezik.2

(2) A méltányolható lakásigény mértékének megállapítására a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. (I.31.) Korm.rendelet 3. §-ában meghatározottak az irányadók.

(3) A pályázati kiírásnak tartalmaznia kell:

a) utalást a szociális vagy piaci feltételekkel történő bérbeadásra,

b) a lakás címét és egyéb jellemezőit,

c) a lakásra megállapított bérleti díjat,

d) a lakás megtekintésének feltételeit,

e) a pályázat benyújtásának helyét, idejét, módját,

f) a pályázat elbírálásának határidejét,

g) egyéb pályázati feltételeket.

(4) A pályázati kiírást a Vámospércsi Hírekben kell közzétenni, illetve a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján kell kifüggeszteni, a pályázatok benyújtásának határidejét úgy kell meghatározni, hogy arra a pályázati kiírás közzétételétől számítva legalább 15 nap álljon rendelkezésre.

(5) A pályázatot írásban kell benyújtani a polgármesterhez.

(6) A pályázatok elbírálásának határideje a benyújtási határidő lejártától számítva legfeljebb 30 nap.

(7) A szociális alapon benyújtott pályázatnak tartalmaznia kell:

a) a pályázó személyes adatait, a kérelem alapjául szolgáló személyes körülményeit,

b) a pályázó nyilatkozatát arról, hogy a pályázati feltételeket elfogadja,

c) az együttköltöző személyek nevét, rokoni kapcsolatát a pályázóval,

d) nyilatkozatot az (1) bekezdés b) és c) pontjában foglalt feltételek fennállásáról.3

e) a pályázó és az együttköltöző személyek jövedelemigazolását,

f) nyilatkozatot arról, hogy sem a pályázó, sem a vele közös háztartásban élő hozzátartozók nem rendelkeznek forgalomképes ingatlanvagyonnal, illetve a (2) bekezdésének b) pontjában meghatározott vagyonnal.

5. § (1) A piaci alapon bérbe adott lakásra irányuló pályázatnak tartalmaznia kell:

a) a 4. §.(8) bekezdésének a)-d) pontjaiban foglaltakat,

b) nyilatkozatot arról, hogy a pályázó milyen időtartamra előre vállalja kifizetni a lakbért.

6. § (1) A pályázók a pályáztatás ideje alatt a pályázati kiírásban megjelölt időpontban és módon jogosultak a lakásokat megtekinteni.

(2) Amennyiben a pályázattal érintett lakás megüresedése csak a pályázat meghirdetése alatt vagy azt követően várható, a lakás bérlője köteles a lakás megtekintését lehetővé tenni egy, a bérbeadó által előre meghatározott időpontban.

7. § (1) Garzonházban bérlőként csak olyan 35 év alatti bérlő létesíthet bérleti jogviszonyt, aki nem rendelkezik ingatlan tulajdonjogával, kereső tevékenységet folytat, vagy valamely felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója. A bérleti szerződés legfeljebb 5 év határozott időtartamra köthető meg.4

(2) A garzonházban lévő lakásra csak azokkal köthető bérleti szerződés, akik lakáscélú előtakarékossági szerződéssel rendelkeznek – kivéve a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos hallgatói. A megállapodásban a bérbeadó előírja a lakáscélú megtakarítások minimális szintjén, ami éves szinten a garzonházi lakás bekerülési költségének 5 %-a. Az előtakarékossági szerződést Magyarországon bejegyzett pénzügyi intézménnyel kell megkötni, legalább a bentlakás időtartamára.

(3) Abban az esetben, ha a kereső tevékenység 90 napnál hosszabb időre, vagy a hallgatói jogviszony megszűnik, 6 hónapon belül a lakást el kell hagyni. Ugyancsak el kell hagyni a lakást a vállalt lakáscélú előtakarékosság nem megfelelő teljesítése esetén.

(4) A garzonlakásban történő elhelyezés esetén a havi lakbér mértéke 200 Ft/m2.

(5) Az elbírálás során előnynek tekinthető, ha a kérelmező

a) vámospércsi lakos,

b) kereső tevékenységét Vámospércsen végzi,

c) a minimális szintet meghaladó előtakarékossági szerződést vállal.5

(6) A garzonlakásokra vonatkozó pályázati felhívás tartalmára a 4. §. (4) bekezdésében foglaltak az irányadók.6

A pályázatok elbírálásának rendje

8. § (1) A pályázat érvénytelen, ha

a) a pályázó a pályázatban valótlan vagy megtévesztő adatokat közöl,

b) a pályázó a pályázatot hiányosan nyújtja be,

c) a pályázó a pályázatot az arra nyitva álló határidőn túl nyújtja be.

(2) Nem lehet a pályázat nyertese:

a) aki önkényesen foglalt el bármilyen lakást,

b) akinek a bérbeadóval szemben bármilyen díjhátraléka, illetve tartozása van,

c) akinek bérleti jogviszonya neki felróható okok miatt szűnt meg.

9. § (1) A nyertes pályázó visszaesése vagy kiesése esetén a rangsorban következő pályázóval kell szerződést kötni.7

10. § (1) A szociális alapon történő bérbeadás esetén határozott idejű, legfeljebb öt évre szóló bérleti szerződést kell kötni a bérlővel.

(2) A szociális alapon történő bérbeadás esetén – amennyiben a bérlő a lakásbérleti szerződés határidejének lejárata előtt írásban kéri a bérleti jogviszony meghosszabbítását – a Bérbeadó egy alkalommal, legfeljebb 2 év időtartammal a bérleti szerződés meghosszabbításáról dönthet. A bérleti szerződés ezen jogcímen történő módosítására kizárólag abban az esetben kerülhet sor, amennyiben a szociális alapon történő bérbeadás feltételei továbbra is fennállnak, továbbá a Bérlőnek sem lakbérhátraléka, sem közüzemi tartozása nincs.8

11. § (1) A piaci alapon történő bérbeadás esetén azzal a pályázóval kell a bérleti szerződést megkötni, aki a pályázati kiírásban meghatározott feltételeket elfogadja és a bérleti díj megfizetését a leghosszabb időre előre vállalta, mely bérleti díjat a szerződéskötéssel egyidejűleg megfizette.

Önkormányzati lakás bérbeadása lakáscsere jogcímén

12. § (1) Lakáscsere jogcímén két önkormányzati lakás határozatlan idejű bérleti jogviszonnyal rendelkező bérlői a lakást a bérbeadó hozzájárulásával egymás között elcserélhetik.

(2) A bérbeadó megtagadja az önkormányzati lakás elcseréléséhez való hozzájárulást, ha:

a) hatóság vagy bíróság előtti eljárásban vitatott a bérlőnek az önkormányzati lakás feletti rendelkezési joga,

b) hiányzik a bérlőtárs(ak) hozzájáruló nyilatkozata.

(3) Ha a bérbeadó az önkormányzati lakás elcseréléséhez hozzájárult, akkor az új bérleti szerződés feltételeit nem állapíthatja meg úgy, hogy az a cserével megszűnő bérleti szerződés feltételeinél kedvezőtlenebb legyen a bérlőre nézve, kivéve ha ehhez a csere révén bérleti jogot szerző hozzájárul.

Önkormányzati lakás bérbeadása bérleti jogviszony folytatása jogcímén

13. § Önkormányzati lakás bérlőjének halála esetén a bérbeadó a bérlő tekintetében az eredeti lakásbérleti szerződést módosíthatja, ha van olyan személy, aki az Lt. 32. §-a alapján jogosult a lakásbérleti jogviszony folytatására.

Hozzájárulás a lakásba történő befogadáshoz

14. § (1) Az önkormányzati lakásba a bérlő házastársán, gyermekén, és annak házastársán (örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermekén és annak házastársán), jogszerűen befogadott gyermekétől született unokáján, valamint szülőjén (örökbe fogadó, mostoha-és nevelőszülőjén) kívül más személyt az e rendelet tiltó szabályait is figyelembe véve csak a bérbeadó hozzájárulásával fogadhat be.

(2) A befogadáshoz írásban kell kérni a bérbeadói hozzájárulást, melyben fel kell tüntetni a befogadni kívánt személy adatait és lakcímét is.

(3) A bérbeadó megtagadja a hozzájárulást, ha a bérlőnek vagy a befogadandó személynek az önkormányzattal szemben bármilyen tartozása van, illetve akkor, ha az önkormányzat és a befogadandó személy között peres vagy nemperes eljárás van folyamatban.

A bérlőtársi szerződés

15. § (1) Bérlőtársi szerződés megkötését a bérlő és a leendő bérlőtárs együttesen, írásban kérhetik a bérbeadótól.

(2) Bérlőtársi szerződést kell kötni –a házastárs önkormányzati lakásba történt beköltözésének időpontjától függetlenül- a bérlő és a vele együttlakó házastársa közös kérelmére.

(3) Bérlőtársi szerződés köthető a 13. §(1) bekezdése szerinti személlyel, ha legalább két éve életvitelszerűen együtt lakik a bérlővel.

Az albérletbe adás szabályai

16. § (1) A lakás egy részének albérletbe adásához a bérbeadói hozzájárulás akkor adható meg, ha a lakás a bérlő lakásigényét meghaladja és az önkormányzat részére nem tud kisebb cserelakást felajánlani.

(2) A lakás egy részét a bérlő nem lakáscélra nem adhatja albérletbe.9

A bérleti jogviszony tartalma

17. § (1) A bérbeadó és a bérlő írásban megállapodhatnak abban, hogy a lakást a bérlő rendeltetésszerű használatra alkalmassá teszi vagy korszerűsíti.

(2) A bérbeadó köteles a bérlőnek megtéríteni a számlával igazolt költségeket, de legfeljebb a megállapodásban rögzített összeget úgy, hogy a bérlő a bérleti díj összegéből beszámítással levonhatja azt, vagy a bérbeadó a bérleti jogviszony megszűnésekor kompenzálja azt.

(3) Amennyiben a helyreállítási költség összege magasabb a határozott időtartam alatt megállapítható lakbér összegénél, a többletköltséget a bérlő által vállalt, számlával igazolt teljesítés után haladéktalanul vissza kell fizetni, de legfeljebb a megállapodásban rögzített összeget.

18. § A bérbeadó jogosult a lakás rendeltetésszerű, szerződésnek megfelelő használatát évente egy alkalommal – a bérlő szükségtelen háborítása nélkül – ellenőrizni.10

19. § (1) Az önkormányzati lakás jogcím nélküli használója a lakás használatáért használati díjat köteles fizetni.

(2) A használati díj havi összege az esedékességi időponttól számítva két hónapig a lakásra egyébként megállapított lakbér, azt követően pedig kéthavonta ezen összeg kétszerese.

20. § (1) Az önkormányzati lakás bérlője köteles megfizetni a lakbért és a bérbeadó által nyújtott és a megállapodásban meghatározott szolgáltatás, valamint a különszolgáltatások díját.

(2) Az (1) bekezdés szerinti külön szolgáltatások – szemétszállítás, vízfogyasztás, gázfűtés – díja mérőhelyenként mért tényleges fogyasztás alapján kerül megállapításra a mindenkor érvényes – a vonatkozó jogszabályok szerinti – szolgáltatási díjak figyelembe vételével.11

21. §

.

A bérlő a lakást nem használhatja nem lakás céljára.

21/A. §

Elővásárlási joggal érintett lakások elidegesítésének szabályai

(1) Az elővásárlási joggal érintett lakás vételárát -az Lt. 52. § (1)-(2) bekezdéseiben foglaltak figyelembe vételével- értékbecslés és a Pénzügyi Bizottság által tett javaslat alapján a Képviselő-testület határozza meg.
(2) A vételárat a szerződéskötéssel egyidőben kell teljesíteni, a vevő kérelmére azonban a polgármester engedélyezheti a vételár 20%-ának vételár-előlegként történő megfizetését, illetve a vételár 15 év alatti, egyenlő részletekben történő megfizetését.
(3) Amennyiben a vevő számára a polgármester a szerződés megkötésekor részletfizetést engedélyezett, a vevő azonban késedelembe esik, a vételár-hátralék után köteles a jegybanki alapkamat másfélszeresének megfelelő mértékű kamatot fizetni.
(4) A vevő vételár-engedményre jogosult, ha:
a) a vételárat az annak megfizetésére meghatározott időpontot megelőzően teljes egészében megfizeti, 10%-os mértékben, vagy
b) a vételár megfizetésére 5 évnél rövidebb időtartamú részletfizetést vállal, 15% mértékben.
(5) A vevő a vételár-hátralék megfizetése során 10%-os mértékű engedményre jogosult, ha a hátralékot a szerződésben vállalt határidő előtt megfizeti.
(6) Az elővásárlási joggal érintett lakások elidegenítésre való kijelölését követően a jogosultak felé a polgármester írásban vételi ajánlatot tesz, mely tartalmazza a lakás vételárát, a vételár megfizetésének feltételeit, az ajánlati kötöttség időtartamát –melynek mértéke 30 nap- és figyelmeztetést arra vonatkozóan, hogy a jogosult általi határidő-mulasztás az ajánlat elutasításának minősül.12

21/B. §

Elővásárlási joggal nem érintett lakások elidegenítésének szabályai

(1) Ha a lakásra elővásárlási jog nem áll fenn, illetőleg arról a jogosult lemondott, a lakás elidegenítése pályázati eljárás útján történik.
(2) A lakás vételárának megállapítására és vevő általi megfizetésére a 21/A. § (1)-(3) bekezdéseiben foglaltak az irányadók.
(3) Az elővásárlási joggal nem érintett lakások elidegenítésekor a 21/A. §. (4)-(5) bekezdéseiben foglalt kedvezmények nem vehetők igénybe.13

21/C. §

Lakások szociális intézményből elbocsátott személyek számára történő bérbeadása

(1) A Vámospércsi Szociális Szolgáltató Központból elbocsátott és lakásáról, bérleti jogviszonyáról az önkormányzat számára térítés ellenében korábban lemondott személy ezen térítés visszafizetésével jogosultságot szerez önkormányzati lakásban történő elhelyezésre.
(2) A térítés visszafizetésének részleteit megállapodásban kell rögzíteni, mely térítés megfizetése tekintetében a kérelmező számára a polgármester 10 évre részletfizetést engedélyezhet.14

A bérleti díj mértéke

22. § (1) A szociális alapon bérbeadott lakások bérleti díjának havi összege 220,-Ft/m2.

(2) A piaci alapon bérbeadott lakások bérleti díjának havi összege 450,-Ft/m2.

(3) A garzonlakásban történő elhelyezés esetén a havi lakbér mértéke 220 Ft/m2.

Lakbértámogatás

23. § (1) Az önkormányzat a bérlőnek az Szt. 38. §-a szerinti lakásfenntartási támogatásra való jogosultsága esetén 10% mértékű lakbér-támogatási lehetőséget biztosít.

(2) A lakbértámogatás iránti kérelmek vonatkozásában a Szociális Bizottság tesz javaslatot a polgármesternek a döntéshozatal érdekében.

(3) A lakbértámogatásra való jogosultság feltételeinek fennállását a bérbeadó évente felülvizsgálja, és a feltételek megszűnése esetén a lakbértámogatás nyújtását megszünteti.15

23/A. §

.

Az önkormányzat a lakások elidegenítéséből származó bevételeket egy erre a célra elkülönített számlán kezeli, mely bevételek kizárólag az Lt. 62-62/B. §-aiban meghatározott célokra használhatók fel.16

Záró rendelkezések

24. §

.

(1) A jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Lt. és a Polgári Törvénykönyv rendelkezései az irányadók.
(2) Jelen rendelet 2006. április 15-én lép hatályba.
(3) Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a Képviselő-testület 23/2002.(XII.16.) sz. rendelete és az azt módosító 26/2004. (X.07.). és 25/2005.(XII.09.) sz. rendeletei.

25. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvbe ütköző rendelkezést nem tartalmaz.17

1

Módosította: A 20/2011. (X.4.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. október 5.

2

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

3

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

4

Módosította: A 20/2011. (X.4.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. október 5.

5

Módosította: A 20/2011. (X.4.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. október 5.

6

Módosította: A 20/2011. (X.4.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. október 5.

7

Módosította: A 20/2011. (X.4.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. október 5.

8

Módosította: A 20/2011. (X.4.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. október 5.

9

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

10

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

11

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

12

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

13

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

14

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

15

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

16

Módosította: A 21/2006. (IX.18) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2006. október 15. napjától.

17

Módosította: A 14/2009. (X.21.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2009. október 21.