Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 54/2007. (XII.20.) önkormányzati rendelete
a távhőszolgáltatásról
Hatályos: 2014. 04. 25Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 54/2007. (XII.20.) önkormányzati rendelete
a távhőszolgáltatásról
2014-04-25-tól
Kecskemét Megyei Jogú Város Közgyűlése a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tszt.) 60.§. (3) bekezdésében, valamint az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7.§ (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a távhőszolgáltatás szabályainak, hatósági díjainak megállapítására és a díjalkalmazás feltételeire vonatkozóan a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya kiterjed - Kecskemét Megyei Jogú Város közigazgatási területén - a távhőszolgáltatást végző távhőszolgáltatóra és a szolgáltatást igénybevevő felhasználókra és díjfizetőkre,-------------[1]
Általános rendelkezések
2. §
(1) Lakossági (háztartási) célú távhőszolgáltatási díjat kell alkalmazni a távhőszolgáltatással ellátott lakásra, valamint a lakóépületben és a lakást is magában foglaló vegyes célra használt épületben lévő, a lakások rendeltetésszerű használatára szolgáló és e rendeltetésének megfelelően használt épületrészekre.
A lakások rendeltetésszerű használatára szolgáló épületrészek, különösen: a kapualj, a lépcsőház, a folyosó a mosókonyha, a szárítóhelyiség, a gyermekkocsi- és kerékpártároló helyiség, a gépkocsi tároló, a központi berendezések helyiségei, a közös pince- és padlástér.
(2) [2]
(3) [3]
(4) A felhasználó és a távhőszolgáltató közötti jogviszonyban külön-külön felhasználónak kell tekinteni azt a felhasználót, akinek távhővel való ellátása több különböző felhasználási helyen valósul meg.
Előzetes tájékoztatás, igénybejelentés
3. §
Az előzetes tájékoztatást kérő érdekelt kérelmének tartalmaznia kell a tervezett felhasználási hely címét, rendeltetését (lakó-, vegyes-, vagy egyéb épület), a vételezni kívánt legnagyobb hőteljesítményt és a tervezett éves hőigényt, valamint a TKSZ. 2.1.3. pontjában foglaltaknak megfelelően a távhőmennyiség mérésének tervezett helyét.
A közüzemi szerződés megkötése
4. §
(1) Az általános közszolgáltatási szerződés[4] a TKSZ. 2.1. 1. pontja szerinti szolgáltatásra, vagy szolgáltatásokra a Tszt. 43. §. (6) bekezdés szerinti megállapodás aláírásával jön létre. Amennyiben a felhasználó és a szolgáltató a megállapodás feltételeiben nem tud megállapodni, felek jogviszonyára az általános közszolgáltatási szerződés[5] érvényes, a szolgáltatás díjának elszámolására és a díjfizetésre ezen rendelet előírásait kell alkalmazni.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kell eljárni a közszolgáltatási szerződés[6] megkötéséig, ha a felhasználó és a szolgáltató között a jogviszony a Tszt. 37. §. (5) bekezdése szerint a szolgáltatás igénybe vételével jött létre.
(3) Az általános közszolgáltatási szerződést[7] a Tszt. 3. §. g. pontja szerinti felhasználó köti meg a szolgáltatóval.
(4) A távhőszolgáltatási közszolgáltatási szerződésnek[8] a TKSZ. 9. és 10. pontjaiban foglaltakon túl tartalmaznia kell annak a személynek a nevét, címét és elérhetőségét, akivel a távhőszolgáltató a felhasználó megbízottjaként az üzemvitellel, a fűtési célú távhőszolgáltatás megkezdésével, befejezésével, az épület fűtési hőigényével kapcsolatos kérdésekben jogosult eljárni.
(5) A közszolgáltatási szerződés[9] megkötésekor, valamint a távhőszolgáltató kérésére a díjfizetők Tszt. 45. § (1) bekezdés a) pontja szerinti adatait, a felhasználó, illetőleg képviselője, a felhasználó személyében bekövetkezett változást a régi és az új felhasználó, illetőleg képviselőjük együttesen közli a távhőszolgáltatóval.
A közüzemi szerződés módosítása, felmondása
5. §
(1)Ha a felhasználási helyen valamely épületrész távhőellátását kívánják megszüntetni, a közszolgáltatási szerződés[10] módosítására van szükség. Ebben az esetben a Tszt. 38. § (5) bekezdésében foglaltak az egyedi közszolgáltatási szerződés[11] módosítására is irányadóak.
(2) A közszolgáltatási szerződés[12] módosítása iránti igényt a tulajdonos és felhasználó közösen írásban jelenti be a távhőszolgáltatónak. A távhőszolgáltató 15 napon belül köteles a módosítás feltételeiről, az előírt eljárásról a felhasználót írásban tájékoztatni. A felhasználó képviselője köteles felelős nyilatkozatot tenni a Tszt. 38.§ (5) bekezdés a) pontjában előírt tulajdonostársi hozzájárulások meglétéről. A távhőszolgáltató a Tszt. 38.§ (5) bekezdésében előírt feltételek meglétét köteles vizsgálni.
(3) A szerződés (1) bekezdés szerinti módosítása iránti igény, eltérő megállapodás hiányában, az épületrész (lakás, nem lakás céljára szolgáló helyiség) egészére, továbbá mind a fűtési célú, mind a használati melegvíz-szolgáltatási célú hőellátás megszüntetésére vonatkozik.
6. §
(1) [13]
(2) A felhasználó a közszolgáltatási szerződés[14] felmondása iránti szándékát írásban köteles a távhőszolgáltatónak bejelenteni. A távhőszolgáltató 15 napon belül írásban köteles a felmondás feltételeiről, az előírt eljárásról a felhasználót tájékoztatni. Felmondás esetén a távhőszolgáltató a törvényben, rendeletben és szerződésben előírt feltételek meglétét köteles vizsgálni.
(3) Amennyiben a felhasználási helyet magában foglaló ingatlannak több tulajdonosa van (társasház, szövetkezeti ingatlan, a [15]Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 5:73. § (1) bekezdése szerinti közös tulajdon) a felhasználó köteles biztosítani a Tszt. 38.§ (2) bekezdés a) pontjában foglaltaknak megfelelő hozzájárulások meglétét és erről köteles a távhőszolgáltató részére felelős nyilatkozatot tenni.
(4) Épületrész leválása esetén meg kell szüntetni az épületrészben a távhő igénybevételének lehetőségét. A hőleadó berendezéseket le kell választani az épület felhasználói rendszeréről és az átmenő vezetékeket hőszigeteléssel kell ellátni. Ezzel egyidőben az épület üzemben maradó felhasználói berendezésein – beleértve a hőközpontot is – az annak megfelelő működését biztosító, a leválasztás miatt szükséges átalakításokat, beszabályozásokat is el kell végezni. Az előzőek megvalósításához szükséges munkálatokat az ingatlantulajdonos tulajdonában lévő felhasználói berendezéseken a felhasználó köteles elvégeztetni.
(5) A (4) bekezdésben foglalt munkálatokról a felhasználó arra jogosult által készített tervet és műszaki leírást köteles a távhőszolgáltató rendelkezésére bocsátani, amelyeknek az épület teljes fűtési rendszerére ki kell terjednie. Az épület üzemben maradó fűtési rendszerét – beleértve a hőközpontot is – érintően a tervnek tartalmaznia kell a megváltozott hőszükséglet mértékére vonatkozó számításokat, a leválasztás miatt szükséges átalakításokat, a beszabályozási tervet. Amennyiben a terv szerint az átalakítás jogszabályba, műszaki előírásba ütközik, vagy más felhasználó, díjfizető részére való szolgáltatást akadályozza, a távhőszolgáltató 15 napon belül köteles álláspontját a felhasználóval írásban közölni. A tervezéssel és a terv módosításával kapcsolatos eljárások és azok költségei a felhasználót terhelik.
(6) A (4) bekezdés szerinti munkálatok befejezését felhasználó köteles a távhőszolgáltatónak írásban bejelenteni, mellékelve a kivitelező nyilatkozatát arról, hogy az átalakítás a benyújtott terveknek megfelelően készült el. A távhőszolgáltató a bejelentést követő nyolc munkanapon belül köteles a munka terv szerinti megvalósítását, az összkomfortos komfortfokozatot biztosító hőellátás elkészültét a helyszínen ellenőrizni. Az ellenőrzés eredményét jegyzőkönyvben kell rögzíteni.
(7) A felhasználó, vagy[16] a díjfizető díjfizetési kötelezettsége a felmondási idő lejártával, abban az időpontban szűnik meg, amikor a felhasználó a távhőellátás bármilyen módon való igénybevételének lehetőségét a jogszabályi előírások betartásával teljes egészében megszüntette.
Bekapcsolás
7. §
(1) A bekapcsolás során a távhőszolgáltató a hőmennyiségmérő-kör elemeit és a használati melegvíz felhasználást mérő vízmérőt a mérőeszköz e célra kialakított helyén, illetéktelen beavatkozás, leszerelés megakadályozása céljából plombával, illetve plombatokkal köteles ellátni.
(2) A mérőeszközök felszerelését a szükséges adatok feltüntetésével az üzletszabályzatában meghatározott módon dokumentálja a távhőszolgáltató.
(3) A mérőeszközök vagy azok részegységeinek cseréjekor a (2) bekezdés szerint kell eljárni.
Vételezés
8. §
A felhasználó a TKSZ 12.1. pontjába foglaltak alkalmazásával jogosult olyan mennyiségű hőenergiát vételezni, amennyi a felhasználási berendezések üzemképes és biztonságos állapota mellett a közszolgáltatási szerződésben[17] rögzített és a 10. § (2) szerinti szolgáltatás teljesítéséhez szükséges.
9. §
- A távhőszolgáltató a szolgáltatói hőközpontból való hőellátás esetén a fűtési célú távhő szolgáltatásának megkezdésére és a befejezésére vonatkozó igényeket a hőközpontban, valamennyi érintett felhasználóra kiterjedően azonos módon és mértékben teljesíti.
10. §
- Amennyiben a felhasználó a fűtési célú távhőszolgáltatás megkezdésével, befejezésével, a szolgáltatás mértékével kapcsolatos igényét nem adja meg, vagy szolgáltatói hőközpontból ellátott épületekben lévő hőfogadó állomáson szabályozásra nincs lehetőség, és a felhasználók az előzőekben felsoroltakról nem állapodtak meg, vagy erről egyhangúlag nem rendelkeznek, a távhőszolgáltató – ha a felhasználói berendezés állapota ezt lehetővé teszi – a következők szerint szolgáltat:
a) fűtési célú távhőszolgáltatást a fűtési időszakban a hőközponti fűtésszabályozó működtetésével folyamatosan teljesíti. A fűtés indításra vagy leállításra vonatkozó igényt az írásos megrendelést követően 24 órán belül teljesíti.
b) a használati melegvíz-szolgáltatási célú távhőszolgáltatást folyamatosan teljesíti.
- Fűtési célú távhőszolgáltatás esetében a távhőszolgáltató a csatlakozási ponton a külső hőmérséklet függvényében eltérő megállapodás hiányában legalább annyi hőenergiát szolgáltat, amennyi az üzemképes felhasználói berendezések rendeltetésszerű működése mellett az MSZ-04-140-2 építésügyi ágazati szabvány szerinti belső hőmérsékletek biztosításához szükséges, azaz
- előszobában, konyhában, WC-ben +16 °C
- hallban, lakószobában, irodában, üzletben,
klubszobában, rendelőben +20 °C
- mosdóhelyiségekben, fürdőszobában +24 °C
(távfűtéses hőleadó berendezés alkalmazása esetén)
- közös használatra, nem lakás céljára szolgáló
helyiségekben, területeken +12 °C
- barkácsműhelyben, műhelyben +16 °C
- garázsban + 3 °C.
(3) Teljesítettnek minősül a használati melegvíz-szolgáltatás abban az esetben, ha az üzemképes felhasználói berendezések rendeltetésszerű működése mellett, folyamatos vételezésnél a használati melegvíz hőmérséklete a kifolyóknál mérve legalább + 40°C hőmérsékletű.
Szüneteltetés, korlátozás
11. §
- A távhőszolgáltató a Tszt. 40. §-a szerint jogosult a távhőszolgáltatást szüneteltetni.
- A felhasználó a távhő vételezés szüneteltetését jogosult igényelni a tulajdonában, üzemeltetésében lévő felhasználói berendezések terv szerinti karbantartásának, felújításának idejére vagy váratlan meghibásodás miatt szükséges fenntartási munka elvégzése idejére.
- A tervezett karbantartási, felújítási munkákat a tárgyév május 16. napja és szeptember 14. napja közötti időszakban – más megállapodás hiányában – 8 napon belül kell elvégezni. A munkák megkezdésének és várható befejezésének időpontjáról a távhőszolgáltató legalább 8 nappal korábban köteles írásban tájékoztatni a felhasználókat.
- [18]
- A felhasználó a tulajdonában lévő berendezés karbantartását, javítását és felújítását a (2) – (4) bekezdésben foglaltak szerint jogosult elvégezni.
12. §
A távhőszolgáltató jogosult a Tszt. 41. § (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott feltételek esetén, a Vhr. 16. §-ában foglaltak figyelembe vételével a távhőszolgáltatás korlátozására. A korlátozás mértékét és sorrendjét az 1.[19] melléklet tartalmazza.
Felhasználói berendezés létesítése, működtetése,
fenntartása, átalakítása
13. §
A nem a távhőszolgáltató tulajdonában lévő hőközponti berendezések fenntartása és üzemeltetése, eltérő megállapodás hiányában, a hőközpont tulajdonosának feladata.
14. §
(1) A felhasználó a távhőszolgáltató előzetes engedélyével végezheti el az olyan építészeti vagy épületgépészeti átalakítást, amely a távhővel ellátott felhasználási hely díjfizetés alapját képező légtérfogatát vagy[20] a hőteljesítmény igényét növeli. A megnövekedett távhőigény kielégítéséről a felhasználónak a távhőszolgáltatóval előzetesen meg kell állapodnia.
(2) Az átalakításról arra jogosult által készített olyan tervet kell a távhőszolgáltatóhoz benyújtani, amely figyelembe veszi az épületet ellátó hőközpont műszaki adottságait, tartalmazza a többletteljesítmény iránti igénnyel kapcsolatos számításokat. Az átalakítás befejezését írásban be kell jelenteni a távhőszolgáltatónak.
(3) A munkálatok elvégzése után a felhasználási hely ellátására érvényben lévő közszolgáltatási szerződést[21] a megnövekedett légtérfogatnak, illetve többletteljesítmény iránti igénynek megfelelően, épületrészenkénti díjszétosztás esetén a díjfizetőkre és a hődíj új szétosztási arányaira is kiterjedően módosítani kell.
Mérés
15. §
(1) Az ellátott épületben a hőmennyiségmérő mérőműszerek helyét és üzemeltetésének lehetőségét a felhasználási hely tulajdonosa köteles díjmentesen biztosítani.
(2) Hőközponti mérés szerinti távhőszolgáltatás esetén a hőmennyiségmérés helye a felhasználói, vagy[22] a szolgáltatói hőközpont primer hőfogadó egysége, amelybe a mérőeszközt a forgalmazó, vagy szállító által megadott, a mérő hitelesítési engedélyében előírt beépítési követelmények betartásával kell beszerelni.
(3) A hőfogadó állomáson a hiteles hőmennyiségmérést, vagy[23] a költségmegosztást szolgáló mérőműszereket az alkalmazott mérőeszközre vonatkozó beépítési követelmények betartásával kell felszerelni.
(4) Épületrészenkénti mérés szerinti távhőszolgáltatás esetén a hőmennyiségmérőt az épületen belül elhelyezve, a mérőre vonatkozó beépítési követelmények betartásával úgy kell felszerelni, hogy az az adott épületrész egészének hőfelhasználását mérje.
(5)A használati melegvíz fogyasztást rögzítő vízmérőt a mérőre vonatkozó beépítési követelmények betartásával úgy kell felszerelni, hogy az adott épület, vagy[24] épületrész egészének vízfelhasználását mérje.
(6) A felhasználónál felszerelt hőmennyiség-, és használati melegvíz mérők rongálás elleni védelméről és a plombák sértetlenségéről a felhasználó köteles gondoskodni.
Ármegállapítás
16. § [25]
Távhőszolgáltatás díjai és azok megállapítása
17. §[26]
Távhődíj alkalmazása és díjfizetési feltételei[27]
18. §
- [28]
- Az alapdíj a távhőszolgáltatás – fűtési és/vagy melegvíz célú felhasználása – folyamatos igénybevétele lehetőségének biztosításáért és a távhőszolgáltatás igénybevételéért fizetendő, 1 légköbméterre megállapított díj.
Mértéke: az épületnek, épületrésznek a közüzemi szerződésben meghatározott légtérfogata ( lm3 ) után fizetendő éves díj (Ft/lm3/év).
--------------[29]
(3) Ha több személy tulajdonában lévő, hőközponti mérés szerinti távhőszolgáltatásban részesülő épület távhőszolgáltatási díjait egy összegben egyenlíti ki, a felhasználó képviselője a távhőszolgáltató részére köteles írásban nyilatkozni a nem lakossági célú távhőellátásként igénybe vett távhőszolgáltatás arányáról. A nyilatkozatot a bejelentésben szereplő adatok változása esetén is meg kell tenni. A nyilatkozat tartalmáért a nyilatkozattevő felelősséggel tartozik. A nyilatkozat elmulasztása esetén – a nyilatkozat megtételét követő mérőleolvasás időpontjáig – a távhőszolgáltató jogosult a nem lakossági célú távhőszolgáltatási díjakat alkalmazni.
(4) A díjakat a távhőszolgáltató által kiállított számlán feltüntetett határidő lejártáig kell megfizetni.
-----------[30]
19. §
- A felhasználó, vagy[31] a díjfizető az alapdíj 1/12 részét a tárgyhónapban fizeti a távhőszolgáltatónak a számlán feltüntetett időpontig.
- Az (1) bekezdés szerinti alapdíjak alkalmazásánál a légtérfogat számításánál az éléskamra (kamraszekrény), valamint az épületrész légterének a közművezetékeket védő burkolat mögötti része nem vehető figyelembe. Ha a távhőszolgáltatásban részesülő épületrész fürdőszobájában az előírt hőmérséklet biztosítását kiegészítő fűtéssel (pl.: villamos hősugárzóval) tervezték, az épületrész légtérfogatának megállapításánál a kiegészítő fűtéssel ellátott fürdőszoba légtérfogatának 60 %-át kell számításba venni.
- Fűtöttnek minősül az a helyiség, amelyben fűtőtest, vagy egyéb hőleadó berendezés van, ha azt fűtöttre tervezték és – elhelyezkedésének, eredeti rendeltetésének, vagy műszaki megoldásának megfelelően – a helyiség hőmérséklete a távhőszolgáltatás folytán biztosított.
- A számítás alapjaként az engedélyezett tervdokumentáció, vagy az ingatlan-nyilvántartás adatait kell figyelembe venni.
- Ha a felhasználói berendezések hibája vagy alkalmatlansága miatt nem teljesíthető a szolgáltatás, a felhasználónak az adott szolgáltatásra vonatkozó alapdíjat meg kell fizetnie.
- Ha a felhasználó év közben köt, vagy mond fel általános közüzemi szerződést, a szerződéskötés, vagy felmondás évében a naptári évre számított alapdíjnak az arányos részét kell megfizetnie.
- A felhasználó a felhasználási hely légtérfogatának megfelelő éves alapdíjat mindaddig köteles a távhőszolgáltató részére megfizetni – abban az esetben is, ha távhőt nem vételezett – amíg az a távhőszolgáltatást ténylegesen meg nem szüntette.
-------------[32]
20. §
- A fűtési hőenergia díját a lakossági felhasználó ( díjfizető ) – eltérő megállapodás hiányában – 6 hónapon át, havonta a fűtési idényben a várható hőfelhasználásának megfelelően havi egyenlő részletekben teljesíti a számlán feltüntetett időpontig. A távhőszolgáltató a mért fogyasztás alapján a hődíjat a fogyasztói közösséggel kötött általános közszolgáltatási szerződés[33] szerint szétosztja, és a részfizetések összegével évente legalább egyszer, a fűtési idény végén elszámol.
- A mért fogyasztás hődíját a felhasználó vagy annak képviselője[34] és a távhőszolgáltató közötti megállapodásban foglalt szétosztási arányoknak megfelelően – megállapodás hiányában – az épületben lévő épületrészek légtérfogata (légm3) arányában kell a díjfizetőknek megfizetni.
- Az általános közszolgáltatási szerződésről[35], annak a díjszétosztás módjára, arányaira vonatkozó rendelkezéseiről és ezek változásáról a felhasználó képviselője köteles a díjfizetőket tájékoztatni. A díjfizető kérésére a távhőszolgáltató ügyfélszolgálata köteles az általános közszolgáltatási szerződésről[36], a díjszétosztás módjáról és az adott díjfizetőre vonatkozó díjszétosztási arányról a díjfizetőnek tájékoztatást adni.
- Az egyéb felhasználó és az egyedi mérésű felhasználó a vele kötött közszolgáltatási szerződés[37] szerint fizeti a díjat.
Használati melegvíz fogyasztás elszámolása
21. §
(1) A használati melegvíz díját egyedi mérés alapján, hitelesített, a távhőszolgáltató által szakszerűen felszerelt melegvízmérő óra szerinti mennyiség alapján kell elszámolni.
(2) A melegvízmérők leolvasása évi egyszeri alkalommal történik. A közbenső időben a felhasználónak, díjfizetőnek a szolgáltatóval kötött megállapodás szerinti előleg kerül számlázásra.
(3) A használati melegvíz előállításához felhasznált hálózati hidegvíz és csatorna használat díja, továbbá a vonatkozó jogszabályokban előírt egyéb költségelemek közvetített szolgáltatásként kerülnek továbbszámlázásra a közüzemi vízellátó által számlázott árakon. Árváltozáskor az összevont díjakat a távhőszolgáltató jogosult külön ármegállapítás nélkül érvényesíteni a felhasználók és díjfizetők felé.
(4) A használati melegvíz felmelegítésének hődíj költsége a melegvíz fogyasztás, a fajlagos hőszükséglet és a hőenergia szorzata.
(5) A hőközpontban 1 m3 közműves ivóvíz felmelegítéséhez és hőn tartásához szükséges hőmennyiséget vagy fajlagos hőszükségletet[38] a távhőszolgáltató állapítja meg. Az 1 m3 közműves ivóvíz felmelegítéséhez és hőn tartásához szükséges hőmennyiség a szolgáltatói tulajdonú hőközpontokban hitelesen mért hő- és használati melegvíz felhasználás mennyiségeinek hányadosa (GJ/vízm3). Ezt az átlagos fajlagos hőmennyiséget a távhőszolgáltató évente – előző év december 1. és tárgyév november 30. napja közötti időtartamra – köteles felülvizsgálni és újra megállapítani. ----------------[39]
Díjfizetés általános szabályai
22. §
- A Szolgáltatót havonta számlaadási, a felhasználót, díjfizetőt a számlán feltüntetett fizetési határidőig díjfizetési kötelezettség terheli.
- A felhasználó vagy díjfizető díjfizetési kötelezettségének eleget tehet:
a/ pénztári befizetéssel
b/ a szolgáltató bankszámlájára történő utalással
c/ postai befizetéssel
d/ lakossági folyószámláról (-----[40]) történő kiegyenlítéssel (------[41])
e/ bankkártyával.
A számla csak a befizetést igazoló bizonylattal együtt tekinthető kiegyenlítettnek.
- Késedelmes fizetésnek minősül, ha a felhasználó vagy díjfizető a szolgáltatás ellenértékét a számlán feltüntetett határidőig nem fizeti meg, továbbá a fizetési határidőig csak részben egyenlíti ki.
- Késedelmes fizetés esetén a felhasználó, díjfizető köteles a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:48. §-a szerinti[42] vagy a szerződés szerinti késedelmi kamatot megfizetni.
Csatlakozási díj
23. §
- Új vagy növekvő távhőigénnyel jelentkező felhasználási hely tulajdonosától az igényének kielégítését szolgáló hőteljesítmény rendelkezésre állásához szükséges szolgáltatói tulajdonú berendezések létesítése, bővítése, átalakítása céljából a távhőszolgáltató csatlakozási díjat kérhet.
- [43]
- A bejelentett új vagy növekvő távhőteljesítmény-igény kielégítésére, a csatlakozás feltételeire az igénybejelentőnek és a távhőszolgáltatónak egymással külön szerződést kell kötnie.
- A csatlakozási díj mértékét e rendelet 4. melléklete[44] tartalmazza.
Szerződésszegés és következménye
24. §
(1) A Tszt. 50. § (3) bekezdés szerinti pótdíj mértéke a távhőszolgáltatás körében elkövetett szerződésszegés esetén:
- szerződés nélküli távhőfogyasztás esetén a szerződésszegés tartama alatt elfogyasztott hőmennyiség díjának kétszerese.
- a Tszt. 49. § (2) bekezdés a) pontjában szabályozott szerződésszegés esetén: az éves alapdíj 1/6-od része, a túllépéssel arányos mennyiségre számítva. (Abban az esetben fizetendő, amennyiben a felhasználó a szerződés szerint lekötött hőteljesítményt egy-egy napon folyamatosan 60 percnél hosszabb időtartamon keresztül túllépi. Ilyenkor annyiszor kell az esetenként vételezett hőteljesítmény többlet után pótdíjat fizetni, ahány napon a lekötött teljesítményt túllépte.)
- a Tszt. 49. § (2) bekezdés c), d), f) és g) pontjaiban szabályozott szerződésszegés esetén a felhasználóra vagy díjfizetőre[45] vonatkozó alapdíj háromszorosa, a szerződésszegés, illetőleg a más módon történő szabálytalan vételezés időtartamára számítva.
(2) A Tszt. 50. § (3) bekezdés szerinti pótdíj mértéke a használati melegvíz szolgáltatási célú távhőszolgáltatás körében elkövetett szerződésszegés esetén:
- a Tszt. 49. § (2) bekezdésének c), d), f) és g) pontjaiban szabályozott szerződésszegés esetén, vagy[46] a Tszt. 3. § n) pontja szerinti szerződés nélküli vételezés esetén a pótdíj mértéke a méretlen időszakra a szerződésszegést megelőző időszak – legalább három hónap – mért felhasználásából számított átlagmennyiség díjának kétszerese.
- Szerződéssel és egyedi használati melegvíz-mérővel nem rendelkező felhasználónak vagy díjfizetőnek[47], a mérés szerinti elszámolás feltételeinek megteremtéséig, pótdíjként a vonatkozó szabvány (jelenleg az MSZ-04.132-91) vízvezetéki szerelvények mértékadó vízfogyasztási értékei alapján, az épületrész összes melegvizes csapolóján egy hónap alatt, 30 perc/nap üzemidő figyelembevételével meghatározott melegvíz mennyiség után kell kétszeres díjat fizetnie a szerződésszegés, vagy[48] a más módon történő szabálytalan vételezés időtartamára számítva.
(3) Amennyiben a távhőszolgáltató a felhasználó szerződésszegése miatt a szolgáltatás felfüggesztésére jogosult, az ennek végrehajtásához szükséges munkálatokat a felhasználói berendezéseken is jogosult elvégezni, az ingatlantulajdonos pedig ezt tűrni köteles.
Záró rendelkezések
25. §
(1) A rendelet 2008. január 1. napján lép hatályba. A rendeletet a hatályba lépésekor fennálló távhőszolgáltatási jogviszonyokra is alkalmazni kell.
(2)
- a távhőszolgáltatásról szóló 24/1999 (IX.30.) KR. sz. és az azt módosító 1/2000 (I.17.), 43/2003 (V.06.), 21/2004 (V.10.) KR. számú rendeletek, valamint
- a távhőszolgáltatás legmagasabb hatósági díjáról és a díjalkalmazás feltételeiről szóló 25/1999 (IX.30.) KR. sz. és az azt módosító 33/2000 (IX.11.), 42/2001 (IX.17.), 44/2003 (X. 06.), 1/2004 (I.26.), 47/2004 (XII.06.), 54/2006 (XII.18.) KR. sz. rendeletek hatályukat vesztik.
(3)
Kecskemét, 2007. december 20.
Dr. Zombor Gábor sk. Dr. Metzinger Éva sk.
polgármester jegyző
1. [49]melléklet
Korlátozási sorrend
I.
(1) A távhőszolgáltató jogosult országos tüzelőanyaghiány (gázkorlátozás) és környezetvédelmi érdekből a szolgáltatást korlátozni.
(2) A korlátozás bevezetéséről, annak okairól a távhőszolgáltató az önkormányzatot haladéktalanul tájékoztatni köteles.
(3) Lakossági fogyasztó korlátozására csak végső esetben és csak akkor kerülhet sor, ha az egyéb fogyasztók korlátozása után az még szükséges.
(4) A távhőszolgáltatás szünetelése miatt a felhasználói berendezésekben keletkezett károkat, ha a szolgáltatás szünetelésében a felhasználó vétlen, a szolgáltató köteles megtéríteni. Ezen túlmenően a 40. § szerinti szüneteltetésből, illetőleg a 41. § szerinti korlátozásból eredő károkért a távhőszolgáltatót kártalanítási kötelezettség nem terheli.
(5) A korlátozást öt fokozatban, a hőhordozó közeg csökkentésével, végső esetben a hőszolgáltatás szüneteltetésével kell megvalósítani.
(6) A fogyasztók korlátozási sorrendje a következő :
I. kategória : egyéb fogyasztó, kivéve közintézmény
II. kategória : egyéb fogyasztó: közintézmény, kivéve az egészségügyi, szociális és gyermek intézményeket
III. kategória : használati melegvíz szolgáltatás szüneteltetése
IV. kategória : lakásfűtés csökkentése
V. kategória : szolgáltatás szüneteltetése
(7) A korlátozás megvalósítása
A korlátozás két lépcsőben történik meg :
- első lépcsőben a fagyveszély elhárításának mértékéig az I.-IV. kategóriákban,
- második lépcsőben az V. kategóriában teljes korlátozásra kerül sor, a szolgáltatás szünetel.
(8) A korlátozás jelölése az e melléklethez tartozó I.-II.-III. számú táblázatban felsorolt korlátozási kategóriákba tartozó fogyasztók esetén :
Első lépcső: X
Második lépcső: O
a) Az egyéb fogyasztó (egyedi szerződés alapján vételező fogyasztó) korlátozható teljesítményét kategóriánként a szolgáltató állapítja meg, erről a fogyasztót tájékoztatja.
A korlátozás elrendelése egyéb fogyasztó esetén telefonon, telefaxon, e-mailen vagy személyesen történhet. A korlátozás végrehajtásáról a fogyasztó gondoskodik, melyért a szervezet vezetője a felelős.
b) A lakossági és egyéb fogyasztók korlátozásának bejelentése tömegkommunikációs eszközök, sajtó, hirdetmény útján történik. Végrehajtása a szolgáltató feladata.
c) A korlátozás az egészségügyi, szociális és gyermek intézményeket csak környezetvédelmi katasztrófa esetén, az V. kategóriában érintheti.
Széchenyivárosi fűtőmű ellátási körzete | |||||||||
Ssz | Fogyasztói adatok | A korlátozás végrehajtásáért felelős személy adatai | Kategória | Fogyasztói csúcsterhelés l/p | Korlátozás alatti terhelés l/p | ||||
I. | II. | III. | IV. | V. | |||||
1. | Szüv Rt. Irinyi u. 17. Tel.: 487-511 | X | O | 85 | 21 | ||||
2. | KSH Irinyi u. 17. Tel.: 484-540 | X | O | 85 | 21 | ||||
3. | Bakos és Társa Bt. Akadémia krt. 19. Tel.: 488-270 | X | O | 183 | 46 | ||||
4. | Bólyai János Gimnázium Irinyi u. 49. Tel.: 482-071 | X | O | 276 | 69 | ||||
5. | Generál Ker. Kft. Március 15. u. 5./a. Tel.: 411-744 | X | O | 135 | 34 | ||||
6. | Szentgyörgyi A. Eü. Szakközépiskola Nyíri u. 73. Tel.: 492-112 | X | O | 450 | 112 | ||||
7. | Móra Ferenc Általános Iskola Forradalom u. 1. Tel.: 488-762 | O | 625 | 625 | |||||
8. | Balla Zoltán Kft. Akadémia krt. 69. Tel.: 475-869 | X | O | 720 | 180 | ||||
9. | Privát Üzletház Kft. Aradi vértanúk tere 1. Tel.: 413-918. | X | O | 50 | 12 | ||||
10. | Bölcsőde Forradalom u. 5. Tel.: 489-472 | O | 291 | 291 | |||||
11. | Bölcsőde Lánchíd u. 14. Tel.: 475-711 | O | 110 | 110 | |||||
12. | Óvoda Forradalom u. 3. Tel.: 489-462 | O | 150 | 37 | |||||
13. | Óvoda Lánchíd u. 6. Tel.: 475-622 | O | 122 | 30 | |||||
14. | Szolgáltató Ház Széchenyi sétány 5. Széchenyi sétány 6. | X | O | 195 | 49 | ||||
15. | Lakóépületek - melegvízellátás | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. vezetője | X | O | |||||
16. | Lakóépületek - fűtés | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. vezetője | X | O | |||||
17. | Margaréta Otthon Nyíri u. 77. | O | 140 |
Árpádvárosi fűtőmű ellátási körzete | |||||||||
Ssz | Fogyasztói adatok | A korlátozás végrehajtásáért felelős személy adatai | Kategória | Fogyasztói csúcsterhelés l/p | Korlátozás alatti terhelés l/p | ||||
I. | II. | III. | IV. | V. | |||||
1. | Match Élelmiszer Rávágy tér 1. Tel.: 505-622 | X | O | 40 | 10 | ||||
2. | Bowling Center Rávágy tér 3. Tel.: 486-936 | X | O | 25 | 6 | ||||
3. | Bölcsőde Mátis K. u. 6. Tel.: 322-785 | O | 20 | 20 | |||||
4. | Bölcsőde Tóth László sétány 1. Tel.: 320-085 | O | 186 | 186 | |||||
5. | Óvoda Mátis K. u. 4. Tel.: 322-941 | O | 15 | 4 | |||||
6. | Óvoda Tóth László sétány 2.Tel.: 325-718 | O | 93 | 23 | |||||
7. | Vörösmarty Általános Iskola Mátis K. u. 8. Tel.: 508-961 | O | 80 | 80 | |||||
8. | Rákóczi Ferenc Általános Iskola Tóth László sétány 2. Tel.: 320-243 | O | 160 | 160 | |||||
9. | Szolgáltató Ház Rávágy tér 5. | X | O | 32 | 8 | ||||
10. | DÉMÁSZ Zrt. Szultán u. 2-4. Tel.: 515-900 | X | O | 66 | 16 | ||||
11. | UNIVER ABC Dobó körút. 1. Tel.: 418-130 | X | O | 17 | 5 | ||||
12. | Dobó körúti Üzletsor | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. vezetője | X | O | 60 | 15 | |||
13. | Petőfi Sándor u. 2.-4. Üzletsor | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. vezetője | X | O | 50 | 13 | |||
14. | Horváth Döme u. Üzletsor | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. vezetője | X | O | 30 | 7 | |||
15. | Dutinvest 2000 Kft. Kisfaludy u. 6.-8. Tel.: 481-272 | X | O | 95 | 24 | ||||
16. | Polgármesteri Hivatal Kossuth tér 1. Tel.: 513-513 | X | O | 250 | 63 | ||||
17. | Posta Kálvin tér 10.-12. Tel.: 486-586 | X | O | 160 | 40 | ||||
18. | Euro Mark Termelő és Ker. Kft.. Szabadság tér 2.. Tel.: 328-863 | X | O | 36 | 9 | ||||
19. | Református Egyház Kálvin tér Tel.: 500-380 | X | O | 10 | 3 | ||||
20. | Huszár 99 Kft. Szabadság tér 1./a. Tel.: 30/230-1810 | X | O | 55 | 14 | ||||
21. | Megyei Könyvtár Piaristák tere 8. Tel.: 412-730 | X | O | 141 | 35 | ||||
22. | Pajtás Áruház Arany J. u. 8. Tel.: 484-562 | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | X | O | 10 | 3 | |||
23. | Hornyik J. u. Üzletsor Arany J. u. 10. | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | X | O | 31 | 8 | |||
24. | Ifjúsági Otthon Kossuth tér 4. Tel.:481-686 | X | O | 58 | 15 | ||||
25. | Lordok Üzletsor Kossuth tér 6.-7. | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | X | O | 35 | 9 | |||
26. | Északi térfal Üzletsor Széchenyi tér 14. | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | X | O | 120 | 30 | |||
27. | Zrínyi Ilona Általános Iskola Katona József tér 14. Tel.: 508-495 | O | 127 | 127 | |||||
28. | Árpád körút Kft. Árpád körút 4. | X | O | 75 | 19 | ||||
29. | Lakóépületek melegvízellátása | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | X | O | |||||
30. | Lakóépületek fűtése | Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | X | O |
2. melléklet[50]
3. melléklet[51]
4. [52]melléklet
A távhőszolgáltatás csatlakozási díja
A felhasználó ellátása érdekében szükséges
- bekötővezeték létesítéséhez 150 000,- Ft / nyomvonal folyóméter*
- szolgáltatói tulajdonú egyéb berendezések
létesítéséhez, bővítéséhez 25 000,- Ft / kW*
* A legmagasabb hatósági ár, amely az általános forgalmi adót nem tartalmazza.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés a) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés b) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés b) pontja.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés c) pontja.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ a) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés d) pontja.
Módosította: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés e) pontja.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ b) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ c) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ d) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ e) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés f) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés g) pontja.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ a) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés h) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés i) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés j) pontja.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ f) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés k) pontja.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ b) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ c) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés l) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés m) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés m) pontja.
Módosította: 7/2014. (IV.24.) önkormányzati rendelet 7.§-a. Hatályba lép: 2014. április 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés n) pontja.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ d) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ e) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ g) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ f) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 2.§ g) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ g) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés o) pontja.
Hatályon kívül helyezte: 40/2011. (XI.24.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdés p) pontja.
Módosította: 40/2011.(XI.24.) önkormányzati rendelet 1.§ h) pontja. Hatályba lépett: 2011. november 25.