Gencsapáti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2008. (IX. 12.) önkormányzati rendelete

a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról

Hatályos: 2008. 09. 22- 2011. 12. 31

Gencsapáti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2008. (IX. 12.) önkormányzati rendelete

a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról

2008.09.22.

Gencsapáti Község Önkormányzat Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló az 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c), illetve 48. § (3) bekezdés b) pontjában, továbbá a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 23. §-ában kapott felhatalmazás alapján – figyelemmel az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. Korm. rendelet 36. § (5) bekezdésére - Gencsapáti község tiszta, esztétikus képének, valamint a környezet rendjének és tisztaságának kialakítása, fenntartása és védelme érdekében, a helyi körülményeket figyelembe véve, az alábbi rendeletet alkotja.

l. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet célja, hogy Gencsapáti község közigazgatási területén a köztisztaságot fenntartsa, az ezzel kapcsolatos feladatokat, kötelezettségeket és tilalmakat a helyi sajátosságoknak megfelelően rendezze, kötelezően ellátandó közszolgáltatásként az ingatlan-tulajdonosoknál keletkező települési hulladék kezelésére hulladékkezelési közszolgáltatást szervezzen és tartsa fenn.

(2) A rendelet hatálya a község közigazgatási területén állandó vagy ideiglenes jelleggel tartózkodó, illetve tevékenységet folytató meghatározott magánszemélyekre, jogi személyekre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetekre egyaránt kiterjed.

(3) A köztisztaság és a települési környezet fenntartása elsőrendű közegészségügyi érdek, ezért ennek előmozdításában mindenki köteles hathatósan közreműködni, a szennyeződést, fertőzést eredményező tevékenységtől, illetőleg magatartástól tartózkodni.

(4) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosának, használójának (haszonélvezőjének, másnak a használatában lévő ingatlanok tisztántartásáról pedig a használati joggal rendelkező bérlőnek) kell gondoskodni.

2. § (1) A település egész területén a szervezett szemétszállításról az önkormányzat gondoskodik.

II. Fejezet

Az ingatlanok és közterületek tisztántartása

3. § (1) A község területén lévő ingatlanok tisztántartásáról az ingatlanok tulajdonosai, tényleges használói kötelesek gondoskodni, továbbá kötelességük, hogy ingatlanukat megműveljék, rendben tartsák, gyomtól, gaztól megtisztítsák.

(2) Az önkormányzati tulajdonú közterületek szervezett, rendszeres tisztántartásáról, portalanításáról, általános jellegű takarításáról, síkosság-mentesítéséről, a szilárd burkolatú utak tisztántartásáról, szeméttárolók kihelyezéséről, ürítéséről az önkormányzat a Műszaki Ellátó Szervezet útján gondoskodik.

(3) Magánszemélyek, jogi személyek, jogi személyiséggel rendelkező egyéb szervezetek tevékenysége következtében közterületen keletkezett szennyeződés megszüntetése, a szennyeződést okozó szerv, illetve személy feladata.

(4) Köztisztasági szempontból járdának minősül az a gyalogos közlekedésre rendelt kiépített és kiépítetlen útterület, amely az ingatlan telekhatárától az úttest széléig (szegélyéig) terjed.

(5) Az ingatlan előtti járda tisztántartása az ingatlan tényleges használójának, illetve tulajdonosának kötelessége. Intézmények, kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységek és más elárusítóhelyek előtti járdaszakaszt a tényleges használónak kell tisztántartani függetlenül attól, hogy a szemét üzleti tevékenységből származik-e. Ez a kötelezettség kiterjed a hóeltakarítással, a síkosság megszüntetésével kapcsolatos feladatokra is.

(6) A tényleges használó, illetve a tulajdonos kötelessége a járda mellett növő gaz kiirtása, a járdára kinyúló ágak és bokrok megfelelő nyesése.

(7) Ónos esőtől, jégtől, hótól síkossá vált járdát a szükséghez képest naponként többször fel kell hinteni. A felhintésre bomló, szerves anyagot nem tartalmazó szóróanyagot (homok, hamu, fűrészpor, kőporliszt) kell használni. E célra tüzelés után visszamaradt darabos, sérülést okozó anyagot használni nem szabad. A szóróanyag beszerzéséről a tisztántartásra kötelezettnek kell gondoskodni.

(8) A járda és a közút síkosság-mentesítését a tisztántartásra kötelezettnek úgy kell elvégezni, hogy abból ne származzon baleset.

4. § (1) A közterületen lévő árkok, nyitott csatornák, folyókák, átereszek tisztántartása, a csapadékvíz akadálytalan elfolyásának biztosítása - az ingatlan előtti szakaszra terjedően -az ingatlan tényleges használójának, illetve tulajdonosának kötelessége.

(2) Járműbehajtók átereszeinek építése, jó karban és tisztántartása minden esetben az ingatlan használójának, illetve tulajdonosának kötelessége.

(3) Az ingatlanon keletkező csapadékvíz saját területen történő elhelyezéséről, illetőleg kiépített csapadékcsatorna esetén az abba történő bevezetéséről - előzetes bejelentés alapján - az ingatlan tulajdonosa gondoskodik.

(4) A csapadékelvezető árokba, használton kívüli kútba szennyezett (olajos, vegyszeres stb.) vizet bevezetni tilos! Eldugulás vagy rongálódás okozására alkalmas anyagot (szemetet, iszapot, papírt, törmeléket, tűz- és robbanásveszélyes anyagot) a csapadékvíz-elvezető árokba, használton kívüli kútba szórni, beleönteni, beleseperni, vagy bevezetni tilos!

(5) A helyi vízrendezés és vízkárelhárítás, az árvíz- és belvízvezetés műszaki létesítményeinek megvalósítása a helyi önkormányzat feladata.

5. § (1) Építési területen és az építkezés közvetlen környékén (az építkezés előtti területen) az építést végző kivitelezőnek kell biztosítani a tisztaságot.

(2) Beruházások esetén a birtokbavételtől a kivitelezés megkezdéséig a beruházónak (bonyolítónak), ezt követően a kivitelezés befejezéséig a kivitelezőnek kell gondoskodni az általa elfoglalt terület tisztántartásáról.

(3) Építésnél, bontásnál vagy tatarozásnál a munkálatokat úgy kell végezni, az építési és bontási anyagokat, a kiásott földet úgy kell tárolni, hogy por és egyéb szennyeződés ne keletkezzen.

(4) Közterületet rendeltetésétől eltérően, valamint önkormányzati tulajdonú ingatlant használni csak a vonatkozó jogszabályok alapján lehet. Magánterületen csak olyan anyagot szabad tárolni, amely közegészségügyi szempontból veszélytelen.

(5) Közterületen bárminemű burkolat (úttest, járda stb.) felbontása csak a közút kezelőjének hozzájárulásával lehetséges.

(6) Amennyiben a munkálatok végzése során építési törmelék, illetve hulladékanyag keletkezik, úgy azt folyamatosan, legkésőbb a munka befejezésétől számított 48 órán belül a kivitelezést végző szervnek vagy személynek el kell szállítani, és a közterületet helyre kell állítani, illetőleg meg kell tisztítani.

(7) Tilos közútra, útpadkára salakot, építési törmeléket, illetve szemetet szállítani és helyezni! Közterületre kihordott szemetet vagy építési törmeléket az érintett ingatlan tulajdonosa köteles felszólításra 24 órán belül saját költségén összetakarítani, illetve elszállítani.

6. § (1) Közterületen szennyező anyagot (szemetet, rongyot, egyéb hulladékot) csak olyan módon szabad szállítani, hogy a szállításból semmi ki ne hulljon, por és csepegés ne keletkezzen. Ha a szállítás közben a terület szennyeződnék, a szennyeződés előidézője köteles azt eltávolítani és a további szennyeződés megakadályozásáról gondoskodni.

(2) Ha bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásánál, a köz- vagy magánterület szennyeződik, a szennyeződés előidézőjének azt a fel- vagy lerakás elvégzése után nyomban meg kell tisztítani.

7. § (1) A község közterületén tilos járművet mosni, olajcserét vagy más olyan tevékenységet végezni, amely szennyeződést okoz.

Lakóházhoz tartozó udvarban ilyen munkákat úgy kell végezni, hogy a szennyeződés közterületre ne kerüljön, az ingatlan talaját ne szennyezze, talajvizet ne veszélyeztesse.
(2) A gondozott zöldterületre járművel ráhajtani, azon parkolni, azt bármi módon károsítani tilos!

8. § (1) Közterületen hirdetményt, plakátot csak az e célra rendszeresített helyen szabad elhelyezni. Tilos az építményeket, kerítéseket, élőfákat bármilyen felirattal megrongálni. A közszemérmet és közízlést sértő feliratokat a tulajdonos 24 órán belül köteles saját költségén eltávolítani.

(2) Épületen (kapun, ablakon stb.) egyéb létesítményben lévő, idejét múlt hirdetményt az elhelyező köteles eltávolítani, legkésőbb a felhívás kézhezvételétől számított 3 napon belül, köteles továbbá az így keletkezett hulladék összegyűjtéséről és elszállításáról is gondoskodni.

9. § (1) A közterületek, a sportolás céljára szolgáló területek, valamint a kiránduló- és táborozóhelyek beszennyezése tilos! A köztisztaság megóvása és a balesetek elkerülése érdekében az említett területen szemetet, hulladékot (üveg, papír stb.), szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni vagy eldobni tilos.

(2) Szemetet, hulladékot csak az arra a célra rendszeresített és felállított szeméttartóba lehet elhelyezni.

(3) Aki közterületet, kiránduló-helyeket, valamint az itt elhelyezett felszerelési, berendezési tárgyakat beszennyezi, köteles annak megtisztításáról azonnal gondoskodni.

(4) Állati hullát, valamint olyan anyagot, amely a környék levegőjét szennyezi, az egészséget veszélyezteti, vagy élősdiek részére táptalajt nyújthat, sem közterületen, sem magánterületen elhelyezni vagy elhagyni nem szabad. Köz- vagy magánterületet fekáliával (emberi ürülékkel) szennyezni tilos!

(5) Az állattartással kapcsolatos szabályokról e rendelet 1. számú melléklete rendelkezik.

(6) Közterületen elhullott állat tetemét a tulajdonos köteles haladéktalanul a Polgármesteri Hivatalnak jelezni. Közterületen történt állat elhullását - ha annak tulajdonosa ismeretlen - a Polgármesteri Hivatalban azonnal be kell jelenteni.

10. § (1) Alkalmi jelleggel igénybe vett közterület és az azt körülvevő 10 méteres területsáv tisztántartása az alkalmi használó kötelessége. Az árusításból keletkező hulladék gyűjtésére zárható edényt kell kihelyezni és azt saját költségen elszállítani.

11. § (1) Az épület tulajdonosa gondoskodik arról, hogy az épület tetőzetéről az esővíz, hólé a járdára ne csorogjon.

(2) A település területen lévő tavakba, holtágakba, élő vízfolyásokba, belvízelvezető árkokba tisztítatlan szennyvizet, trágyalevet levezetni, partjait szemét vagy egyéb hulladék lerakásával beszennyezni tilos!

(3) A viziközmü törzshálózat mentén fekvő ingatlanoknak a viziközmü hálózatba történő bekötését az ingatlan tulajdonosa vagy egyéb jogcímen használója a szolgáltatónál kezdeményezheti, akinek a szolgáltató a bekötés lehetőségeiről és feltételeiről előzetesen tájékoztatást ad.

A települési önkormányzat jegyzője közegészségügyi és a környezetvédelmi és a vízgazdálkodási jogszabályok megsértése esetén az ingatlanok bekötését a tulajdonos költségére elrendeli.
(4) A szennyvízelvezető törzshálózata csak olyan összetételű szennyvíz vezethető be, amely a külön jogszabályokban előírtaknak megfelel, valamint az ott dolgozók testi épségét, egészségét nem veszélyezteti, továbbá a szennyvízelvezető és -tisztító mű állagát nem károsítja, és berendezéseinek rendeltetésszerű működését nem akadályozza. A szennyvízelvezető törzshálózatba történő bekötéshez szükséges bekötővezeték létesítését, annak a már üzemeltetett törzshálózatra való rákötését a szolgáltató köteles megrendelő költségére elvégezni, vagy elvégeztetni. A bekötővezeték megépítését, illetve a törzshálózatra történő rákötését a megrendelő költségére és a szolgáltató hozzájárulásával építés kivitelezési jogosultsággal rendelkező személy is elvégezheti.
(5) Üzemelő kényszeráramoltatású szennyvíz törzshálózatba a szennyvíz bekötővezeték csatlakoztatását csak a szolgáltató végezheti, illetve végeztetheti. A csatlakozó házi szennyvízhálózatot a szennyvíz összetételének ellenőrzésére alkalmas aknával vagy tisztítónyílással kell kialakítani.
(6) Ha a szennyvíz bekötővezeték vagy házi szennyvízhálózat az elfolyó szennyvíz ellenőrzésére alkalmas aknával nincs ellátva, továbbá, ha a bekötővezeték az ingatlanon keletkező szennyvizek elvezetésére - a vízhasználat megnövekedése, az ingatlanok egyesítése, megosztása vagy egyéb okból - már nem alkalmas, a jegyző a tulajdonost a létesítmények megfelelő átalakítására vagy megszüntetésére kötelezheti.
(7) A jegyző a viziközmű üzemeltetőjének kezdeményezésére - a vízügyi, valamint a környezetvédelmi hatóság (mint az eljárásban közreműködő szakhatóság) - állásfoglalására figyelemmel az ingatlan tulajdonosát a szennyvízelvezető mű külön jogszabály szerinti káros szennyezése esetén, illetve az ilyen szennyezés megelőzése érdekében a szennyvíz előzetes tisztításához szükséges berendezés létesítésére, korszerűsítésére, megfelelő üzemeltetésére kötelezi.
(8) Víziközmű hálózatba történő bekötés hiányában a 11. § (3) bekezdésben foglalt tulajdonos vagy egyéb jogcímen használó köteles ingatlanán résmentes födéllel, oldalán és aljzatán vízzáró módon kialakított gyűjtőaknát kiépíteni. A gyűjtőakna kiürítéséről szükség szerint kell gondoskodni. A gyűjtőaknából a szennyvíz kifolyását, illetve a csapadékvíz oda való befolyását meg kell akadályozni.

12. § (1) A járdáról letakarított jeget, havat a közút és a járda között úgy kell elhelyezni, hogy se a gyalogos, se a gépjármű forgalmat ne akadályozza.

(2) Tilos az összerakott hó elhelyezése:

- a gyalogos közlekedési útvonalon,
- az útkereszteződésben,
- az úttorkolatban,
- a kapubejárat elé, annak szélességében,
- a tömegközlekedésre szolgáló jármű megállóhelyénél, a jármű megállóhelye és a járda
között,
- a közüzemi, szolgáltatási, felszerelési tárgyon és annak közérdekű létesítményein.
(3) A járdáról a havat, ha szükséges, naponta többször is hóesés után azonnal el kell takarítani.
III. Fejezet

A települési hulladék kezelése, a köztisztasági szolgáltatás

13. § A települési hulladék kezelését ezen rendelet 14. § (1) bekezdés alapján biztosítják. Közterület tisztántartását a Műszaki Ellátó Szervezet útján látják el.

14. § (1) Az önkormányzat közigazgatási területén a települési szilárd hulladék összegyűjtése, elszállítása és ártalommentes elhelyezése az önkormányzat által szervezett – Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási Zrt. (SZOVA Zrt.) 9700 Szombathely, Jászai M. u. 2. sz. alatti telephellyel rendelkező vállalkozás által végzett - köztisztasági közszolgáltatás útján, annak telephelyén történik. Az önkormányzat területén települési folyékony hulladék szippantást és elszállítást önkormányzati igazolással rendelkező Horváth Tibor (Sárvár, Csallóköz u. 4.) egyéni vállalkozó vállalja, aki a végzett szippantások nyilvántartási kötelezettségét, erről az önkormányzat felé való éves adatszolgáltatást és érvényes engedéllyel rendelkező leürítő hely befogadói nyilatkozatával és/vagy szerződéssel rendelkezik.

(2) A SZOVA Zrt. a háztartasi hulladék elszállítását hétfői napon reggel 7 órától zártrendszerű kukásautóval végzi. Az ingatlantulajdonos külön igénybejelentése esetén az önkormányzat és a SZOVA Zrt. között megkötött megállapodás alapján kell eljárni. A folyékony hulladék elszállításáról a vonatkozó jogszabályok és közszolgáltatási szerződés szabályai szerint kell gondoskodni.

(3) Lomtalanításra évi egy alkalommal kerül sor a Műszaki Ellátó Szervezet által egyeztetett időpontban, amelyről a lakosságot előzetesen tájékoztatni kell. A lomtalanítási akció keretében a háztartásokban keletkezett veszélyes hulladékok is begyűjtésre kerülnek.

(4) A szolgáltató az ingatlan tulajdonosával szemben a teljesítést csak jogszabályban illetve a jelen rendeletben meghatározott esetekben szüneteltetheti, illetőleg korlátozhatja. A szolgáltató a rendszeres szemétszállításba bevont valamennyi ingatlantulajdonos tekintetében rendszeresen köteles teljesíteni.

(5) Ha a teljesítés a szolgáltató hibájából marad el, köteles a szemetet a következő munkanapon elszállítani.

15. § (1) Az ingatlan használója, illetve tulajdonosa a települési szilárd hulladékot köteles meghatározott edényben az ingatlan előtt elhelyezni, oly módon, hogy az elszállítható legyen. Veszélyes hulladékot tilos a háztartási, vagy az egyéb, veszélyesnek nem minősülő hulladék közé keverni. Az ingatlantulajdonos a települési szilárd hulladékot a szolgáltatóval megkötött szolgáltatási szerződés szerint külön engedély nélkül is elszállíthatja.

(2) Minden szállítás alkalmával minimálisan 1 db 50 literes szabványméretű kukának megfelelő fedhető gyűjtőedény helyezhető el az ingatlan előtt. A gyűjtőedények ürítése a szolgáltatást végző feladata.

(3) A keletkező szemét mennyiségének megfelelő számú fedhető szemétgyűjtő edény beszerzése, pótlása, javítása, tisztántartása, fertőtlenítése a tulajdonos, illetve használó kötelessége.

(4) Szemetet felhalmozni nem szabad, azt a megadott szemétszállítási napon elszállítás céljából a szolgáltatást végző szerv rendelkezésére kell bocsátani.

(5) A szemétgyűjtő edénybe nem szabad mérgező, robbanó, folyékony vagy egyéb olyan anyagokat elhelyezni, amely veszélyezteti a szolgáltatást végző dolgozók testi épségét és egészségét vagy a szállítójárműben rongálódást okozhat.

(6) Ha a szolgáltatást végző szerv dolgozója azt észleli, hogy a gyűjtőedénybe olyan tárgyakat helyeztek el, amely nem minősül szállítható szemétnek, valamint ha a nyesedék átmérője a 2 cm-t, kötegelése a 70 x 40 cm-t meghaladja, annak szállítását megtagadhatja.

(7) A szolgáltatást végző dolgozóknak a gyűjtőedények megrongálása nélkül kell a szemétszállítással kapcsolatos feladatokat ellátni.

16. § (1) A szolgáltatásért az igénybevevők szolgáltatási díjat kötelesek fizetni.

(2) A szolgáltatás ellátásáért a szolgáltatót megillető díjat a Gencsapáti Község Önkormányzat Képviselő-testülete állapítja meg, a szolgáltatást végző vállalkozóval történt egyeztetést követően.

(3) A szolgáltatási díjak mértékét a 2. és 3. számú melléklet határozza meg.

(4) A képviselő-testület a szolgáltatási díjat évente felülvizsgálja. A szemétszállítással kapcsolatos ügyintézést a Polgármesteri Hivatal végzi.

(5) Az ingatlan tulajdonosának, használójának (magánszemélyek) az esedékes települési szilárd hulladék szolgáltatási díjat tárgy év április 30-ig, tárgy év július 31-ig, tárgy év október 31-ig, valamint következő év január 31-ig kell megfizetni a közszolgáltató részére. Jogi személyeknek, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezeteknek a szolgáltatási díjat havonta , minden hónap 10. napjáig kell megfizetnie a közszolgáltató részére. A települési folyékony hulladék szolgáltatási díj kiegyenlítése magánszemélyek részéről a szolgáltatás teljesítésekor készpénzfizetési számla ellenében történik. Közületek esetén utólagos számlázást követően átutalással történik a közszolgáltatási díj kiegyenlítése.

(6) A szolgáltatási díj nem fizetése esetén a fizetésre kötelezettet az esedékességet követően tartozásának rendezésére a vonatkozó jogszabályok szerint kell felszólítani.

(7) A felszólítás eredménytelensége esetén a díjhátralék keletkezését követő 90 napot követően a közszolgáltató - a felszólítás megtörténtének igazolása mellett – a díjhátralékot a települési önkormányzattól igényelheti.

(8) Kérelemre teljes mértékben el kell engedni a fizetendő díjat azon 65 év feletti egyedülálló személyek vagy házaspárok esetében, akiknek jövedelme (házaspár esetén az egy főre jutó jövedelme) az öregségi nyugdíjminimum 250%-át nem haladja meg. Házaspároknál mindkét házastárs esetében feltétel a 65. év feletti életkor. Amennyiben 65 év feletti egyedülálló idős személy más, 65 év alatti személlyel akár ideiglenesen, akár állandó jelleggel együtt él, a mentesség nem állapítható meg. Egyedülállónak az a személy minősül, akinek házastársa elhunyt, vagy aki házastársától elvált. A kérelem elbírálására és a döntéshozatalra az önkormányzati hatósági ügyekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ezen rendeletben meghatározott személyes mentességek, kedvezmények következtében kieső - a szolgáltató részére egyébként járó - díjat Gencsapáti Község Önkormányzata téríti meg.

(9) A díjfizetés alól történő mentesség megállapítása polgármesteri hatáskörbe tartozik.

17. § (1) Az egyéb - nem háztartási szemét - összegyűjtéséről és saját költségen történő elszállításáról annak kell gondoskodni, akinél az keletkezett.

(2) A szolgáltatási szerződésben meghatározott jogi személyekkel, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekkel az egyéb - nem háztartási - szemét elszállítására a szolgáltatást végző szerv külön megállapodást köthet. Aki a szolgáltatást végzővel szerződést nem köt, arra az önkormányzattal kötött megállapodás az irányadó.

(3) Az egyéb - nem háztartási - szemét gyűjtésére szolgáló tartályok beszerzése, javítása, pótlása, elhelyezése, tisztántartása és fertőtlenítése azt terheli, akinél a szemét keletkezik.

(4) A vegyes (részben lakás, részben egyéb) célra szolgáló épületekben keletkezett egyéb - nem háztartási - szemét gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényeket általában a tulajdonos, használó által biztosított helyen, a háztartási szemétgyűjtő tartályokkal együtt kell elhelyezni.

(5) Akinél rothadó vagy bűzös szemét, hulladék keletkezik, annak elszállításáról és megsemmisítéséről haladéktalanul gondoskodni kell.

IV. Fejezet

Az avar és kerti hulladékok nyílttéri égetése

18. § (1) Avart és kerti hulladékot csak jól kialakított tűzrakó-helyen és telken szabad égetni úgy, hogy az, az emberi egészséget és a környezetet ne károsítsa, és az égetés hősugárzása kárt ne okozzon. Belterületen égetni kedden, csütörtökön, valamint szombaton és vasárnap tilos.

(2) Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat más kommunális, illetve ipari eredetű hulladékot.

(3) A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelentsen.

(4) A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem szabad, s veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani.

(5) A tüzelés, a tüzelőberendezés használatának színhelyén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétbe helyezni, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható.

(6) A kerti hulladék elszállítására a szervezett és meghirdetésre kerülő lomtalanítási akció is igénybe vehető.

(7) A hatóságilag elrendelt általános tűzrakási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést.

(8) Avar és kerti hulladékok égetésénél figyelembe kell venni:

- kis nedvességtartalmú anyagok égethetők,
- égetés csak szélcsendes időben (5m/s-nál kisebb szélsebesség),
- tűzvédelmi előírások betartásával végezhető.

19. § A községgazdálkodási körbe tartozó parkfenntartási feladat magában foglalja a község területén lévő parkok, játszóterek, sorfák, sövények gondozását.

V. Fejezet

A köztisztasági rendelkezések betartásának ellenőrzése

20. § (1) Szabálysértést követ el az, aki

a) az általa használt, illetve tulajdonát képező ingatlant nem műveli meg, nem tartja

rendben, parlagfű kivételével más gyomtól, gaztól nem tisztítja meg,
b) az ingatlan előtti járda tisztántartásáról (hó eltakarításáról, síkosság-mentesítésről) nem gondoskodik,
c) az ingatlana előtti árkot, folyókát, csatornanyílást, átereszt nem tisztítja, vagy a csapadékvíz zavartalan lefolyását nem biztosítja,
d) a beépített, illetve beépítetlen belterületi ingatlan előtti járdán, illetve mellette nőtt gazt nem írtja, a kinyúló ágak és bokrok nyeséséről nem gondoskodik,
e) az ingatlanán keletkezett csapadékvizet nem a saját területén helyezi el,
f) a járdáról letakarított havat a gyalogos, illetve járműközlekedést akadályozó módon rakja le, a havat útkereszteződésben, úttorkolatban, kapubejárat elé, tömegközlekedéshez szolgáló jármű megállóhelyénél, a közüzemi szolgáltatási, felszerelési tárgyra, közérdekű létesítményre, illetve parkosított területre rakja,
g) közkifolyót nem háztartási vízszükséglet kielégítése céljára engedély, illetve hozzájárulás
nélkül igénybe vesz,
h) közterületen a zöldterületre bármilyen járművel ráhajt vagy azon parkol,
i) avar és kerti hulladékok nyílt téren történő égetését nem a rendeletben foglaltak
szerint végzi.
(2) Aki az (1) bekezdésben meghatározott magatartási szabályokat, kötelezettségeket és tilalmakat megszegi, harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
VI. Fejezet

Adatkezelés

21. § (1) A jegyző a közszolgáltatás hatékony és folyamatos ellátása céljából a közszolgáltatás időtartamára az ingatlantulajdonos bejelentése alapján nyilvántartást vezet.

(2) A nyilvántartás tartalmazza: a közszolgáltatást igénybe vevő nevét, lakcímét, születésének helyét, idejét, anyja leánykori nevét.

(3) A nyilvántartásból a közszolgáltató részére eseti megkeresése alapján szolgáltatható adat.

(4) Az adatkezelésre és az adatok védelmére egyebekben a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. Törvény rendelkezései az irányadók.

VII. Fejezet

Záró rendelkezések

22. § (1) Ez a rendelet 2008. szeptember 22. napján lép hatályba.

(2) A rendelet helyben szokásos módon történő kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

(3) Jelen rendelet a hatályba lépése előtt jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogokat nem korlátozza.

(4) Jelen rendelet hatálybalépésével egy időben hatályát veszti Gencsapáti Község Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2006. (XII. 8.) számú, illetve az azt módosító 14/2007. (XII. 15.) számú rendelete.