Szilvásvárad Község Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2008. (VIII.27.) önkormányzati rendelete

a temetőről és a temetkezések rendjéről

Hatályos: 2008. 09. 01- 2023. 01. 31

Szilvásvárad Község Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2008. (VIII.27.) önkormányzati rendelete

a temetőről és a temetkezések rendjéről

2008.09.01.

Szilvásvárad Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében, továbbá a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Ttv.) 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján – a Tv. végrehajtására kiadott 145/1999. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Tr.) rendelkezéseire is figyelemmel – a temetőről és a temetkezések rendjéről az alábbi rendeletet alkotja.

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet célja, hogy a település területén a helyi viszonyok figyelembevételével biztosítsa az elhunytakat megillető jogot, a végtisztesség megadása, az emberhez méltó temetés garantálása érdekében szabályozza a temető működési rendjét, a temetés lebonyolításának zavartalanságát.

(2) A tisztességes temetéshez való jog bármely megkülönböztetésre tekintet nélkül mindenkit megillet.

(3) A temetőben egyházi vagy polgári gyászszertartás szerint történhet temetés.

(4) Az elhunytakat eltemetni csak temetési helyen szabad. Az elhamvasztott halottak maradványait tartalmazó urnákat – a 21. § (2) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve – ugyancsak temetőben szabad elhelyezni.

2. § (1) Jelen rendelet hatálya Szilvásvárad község közigazgatási területén működő köztemetőre – ideértve a jövőben létesülő temető(ke)t is –, valamint az ezek fenntartásával és a temetkezésekkel kapcsolatos tevékenységekre és azok folytatóira terjed ki.

(2) Szilvásvárad Község közigazgatási területén – jelen rendelet megalkotásakor működő temető: Szilvásvárad 858/71. és 858/72. hrsz. alatti ingatlanon található köztemető.

(3) Új temetőt létesíteni csak a Tr. ezzel kapcsolatos szabályainak betartásával lehet.

3. § (1) Az Önkormányzat, mint a temető tulajdonosa köteles a temető fenntartásáról, üzemeltetéséről saját maga, vagy szerződés alapján valamely gazdálkodó szervezet útján gondoskodni.

(2) Amennyiben a jelen rendelet hatályba lépését követően valamely más szervezet temetőt létesít, úgy a temető fenntartásával, üzemeltetésével járó feladatokról a temető tulajdonosa köteles gondoskodni.

4. § A temető fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos feladatok ellátását a jegyző a Ttv.-ben biztosított jogkörében eljárva ellenőrzi.

II. Fejezet

A köztemető fenntartása és üzemeltetése

5. § (1) A temető üzemeltetéséről az önkormányzat közvetlenül, Hivatala útján gondoskodik.

(2) A temető fenntartása és üzemeltetése érdekében temetőgondnokot kell alkalmazni. A temetőgondnok feladata különösen: a jogszabályban előírt nyilvántartások folyamatos, naprakész vezetése, a ravatalozó takarítása.

(3) A szakszerű üzemeltetéssel a képviselő-testület az ilyen jellegű tevékenységre jogosult szolgáltató szervezetet megbízhatja. Az erre vonatkozó döntést követően azonban gondoskodni kell e rendelet felülvizsgálatáról és szükség szerinti módosításáról.

(4) A feladat-ellátásához szükséges pénzügyi fedezetet a képviselő-testület az önkormányzat éves költségvetésében biztosítja.

6. § (1) A köztemető mindenkori üzemeltetője az üzemeltetés során köteles gondoskodni a jogszabályban meghatározott feladatok teljesítéséről.

(2) A temető körbekerítetlen, lehetőség szerint azonban biztosítani kell, hogy a temető átjárás céljára ne szolgáljon.

(3) A mindenkori üzemeltető köteles együttműködni a temetkezésben érintett más szolgáltatókkal, illetve hatóságokkal.

7. § (1) A köztemető területe – ideértve a parcellákat és sírhelyeket is – és létesítményei feletti rendelkezési jog még ideiglenesen sem adható át, használatukra bérleti szerződés sem köthető.

(2) A köztemető korlátozott használatú közterületnek minősül.

(3) Köztemető fenntartására irányuló tevékenységet csak a köztemető üzemeltetője végezhet. Amennyiben az üzemeltető nem az önkormányzat, úgy az üzemeltetés során az üzemeltető az önkormányzat megbízásából jár el, képviseli érdekeit, együttműködik más szolgáltatókkal, illetve hatóságokkal.

(4) A mindenkori üzemeltető temetkezési szolgáltató tevékenységet nem végezhet. Biztosítani kell, hogy az egyéb temetkezési szolgáltatók azonos eséllyel vállalkozhassanak.

(5) A temetőben elhelyezett sírok, síremlékek, tárgyak tekintetében őrzési, illetve kártérítési felelősség sem az önkormányzatot, sem más üzemeltetőt nem terhel.

8. § Az üzemeltetőt a temetkezésekkel kapcsolatos tevékenysége ellátásáért (nyilvántartás vezetése, sírkijelölés, felügyelet stb.), valamint a létesítmények és eszközök biztosításáért – a szolgáltatást igénybe vevőktől – díjazás nem illeti meg.

III. Fejezet

A köztemető rendje

9. § (1) A köztemető üzemeltetője a temető rendjére vonatkozó szabályok kialakítása során az alábbiak betartásával köteles eljárni:

a) A temetőt reggel 800 órától este 1800 óráig kell nyitva tartani. Ettől eltérni csak a „halottak napja” körüli időszakban lehet.

b) A temető rendjét, szabályozó hirdetményeket a temető bejáratánál jól látható helyen ki kell függeszteni.

c) A temetőben csak a sírok, sírboltok, síremlékek díszítésére szolgáló tárgyak, koszorúk, vázák, virágok, mécsesek, gyertyák, stb.) helyezhetők el. A szemetet, kizárólag az arra kijelölt helyre szabad letenni.

d) A temetőn belüli utat – gépjárművel is – járható állapotban kell tartani.

e) A temetőben tilos járművel közlekedni, kivéve a súlyos mozgáskorlátozottat szállító járművet, illetve a temetkezési tevékenységben résztvevő járművet.

f) A temetőben keletkezett hulladékok gyűjtéséről hulladékgyűjtő hely kijelölésével kell gondoskodni. A keletkezett szemét elszállításáról szükség szerint, de legalább havonta gondoskodni kell.

g) A temetőben vízvételi lehetőséget kell biztosítani.

h) A temetőben gyertya, vagy mécses gyújtása esetén a tűzveszély elkerüléséhez szükséges intézkedéseket annak kell megtennie, aki a gyertyát vagy mécsest meggyújtotta.

i) A temetőbe állatot bevinni tilos.

j) A temetőben végzendő minden munka elvégzéséhez – sírgondozás kivételével – a temető üzemeltetője adhat engedélyt.

k) Fát, cserjét a köztemető területén magánszemély nem ültethet. Ez alól kivételt képez a sírra vagy attól legfeljebb 30 cm távolságra ültetett örökzöld, amely kifejlettségében nem magasabb 1,5 m-nél. A 2 m magasságot elérő nem gondozott ültetvényeket, növényeket a temető mindenkori üzemeltetője eltávolíthatja és az eltávolítás költségeit a sír gondozására kötelezettel szemben megtéríttetheti.

10. § (1) A köztemetőben végzendő minden munkát – kivéve a sírok gondozást – be kell jelenteni a temető üzemeltetőjének.

(2) Sírok kiásását, betemetését és az ezzel járó egyéb munkákat a temető üzemeltetőjével egyeztetett módon a hozzátartozók, megbízott személy, illetve temetkezési vállalkozó is végezheti.

(3) A köztemetőben szakipari munkát végző vállalkozók kötelesek a temető üzemeltetőjének megfizetni az általuk felhasznált energia használati díját, továbbá építőipari anyag tárolása esetén az egyébként fizetendő közterület-foglalási díjat.

(4) A temetői munkákat úgy kell elvégezni, hogy az ne sértsen kegyeleti érdekeket, ne járjon károkozással.

IV. Fejezet

A temetkezési helyek kialakításának szabályai

11. § A köztemető belső kialakításának rendjét, az egyes parcellák felhasználási módját, idejét temetőrendezési tervben kell meghatározni. A terv térképet (vázrajzot) is tartalmaz, amelyen a temető egyes területei beazonosíthatóak. A tervet a Képviselő-testület hagyja jóvá. A temető térképét a temető bejárata mellett ki kell függeszteni, a változásokat azon legalább évente át kell vezetni.

12. § (1) Temetni, illetőleg az elhamvasztottak maradványait tartalmazó urnákat elhelyezni csak temetkezés céljára kijelölt helyen szabad.

(2) Temetkezésre használt hely:

- Koporsós temetés esetén:
- sírhelyek: egy, illetve két koporsó befogadására alkalmas temetési hely,
- sírboltok: (kripták) legalább két koporsó befogadására szolgáló építési engedély alapján létesíthető al- és felépítményből álló temetési hely.
- Hamvasztásos temetés esetén:
- a hamvakat tartalmazó urnák földbe temetésére: urnasírhelyek.

13. § (1) A temetési helyek méretei:

A sírhelyek (sírgödrök) méretei
- egy koporsót befogadó sír mérete:
hossza: 2,1 m
szélessége: 0,9 m
mélysége legalább: 2,0 m
- két koporsót befogadó sír mérete egymás mellé temetkezés esetén:
hossza: 2,1 m
szélessége: 1,9 m
mélysége legalább 2,0 m
- két koporsót befogadó sír mérete koporsós rátemetés esetén:
hossza: 2,1 m
szélessége: 0,9 m
mélysége legalább: 2,4 m

(mivel a felülre kerülő koporsó aljzatának a föld felszínétől legalább 1,6 m mélyre kell kerülnie)

- sírboltok mérete: (a koporsók számától függően, de minimálisan)
hossza: 2,7 m
szélessége: 1,8 m
mélysége: 2,4 m
(2) A sírok egymástól való legkisebb távolsága 0,6 m, a sorok közötti távolság 1,2 m. A régi temetők esetében a feltételeket adottnak kell tekinteni.
(3) A sírgödrök mélységét a talajszinttől kell mérni oly módon, hogy a terepviszonyok figyelembevételével a lejtős terep alsó síkjától a sírgödör fenékszintje 2,0 m – koporsós rátemetés esetén 2,4 m – legyen.
(4) Urna földbe temetése esetén az urnasírhely mérete általában 80 x 60 cm, mélysége legalább 1,0 m.
(5) A köztemető urnafülkével, urnasírbolttal nem rendelkezik.

14. § (1) Temetni hagyományos módon (koporsós temetés), vagy hamvasztásos módon (a hamvak urnába helyezésével vagy szétszórásával) lehet.

(2) A halott szállítás, a temetések, az újra temetések, a sír- és urnanyitások során be kell tartani a Tr. vonatkozó rendelkezéseit.

(3) Az elhaltakat általában – az elhalálozás ideje szerinti sorrendben – a következő sírokba kell temetni, kivéve a kettős sírhelyeket és sírboltokat. Indokolt esetben a temető üzemeltetője eltérően is rendelkezhet. Lezárt sírhelytáblában lévő sírboltokba, vagy családi (kettős) sírhelyekben a tábla lezárása után is szabad temetni.

(3) Urnát urnasírba tenni, vagy sírhelyre rátemetni egyaránt szabad. A rátemetésnél ilyen esetben sírnyitási engedély nem szükséges, azonban ügyelni kell arra, hogy az urna a talaj szintjétől legalább egy méter mélységbe kerüljön. Az egy urnafülkébe, vagy urnasírba elhelyezhető, valamint rátemethető urna számát a temető üzemeltetője határozza meg.

15. § (1) Síremléket csak a nyilvántartási könyvbe bejegyzett eltemettető, vagy az általa felhatalmazott személy állíthat, vagy távolíthat el.

(2) A síremléket szilárd alapra kell helyezni. A síremlék nem foglalhat el a sírhelynél nagyobb területet. A felállítandó síremlék tervét a temető üzemeltetőjének be kell mutatni. Kegyeletet, vagy közízlést, sértő síremléket felállítani tilos.

(3) A temetőben felállított síremléket lebontani, áthelyezni, azzal rendelkezni csak a temető üzemeltetőjének történő előzetes bejelentés után, annak rendelkezései szerint szabad.

(4) A temetési helyek megjelölésekor a Tr. erre vonatkozó szabályai szerint kell eljárni.

V. Fejezet

A temetési helyek használati ideje és díja

16. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jogosultságot, annak megváltásával lehet megszerezni.

(2) A sírhelyek használata a megváltástól számítva 25 évre szól (Rátemetés esetén az utolsó koporsós rátemetés napjától számított 25 év).

(3) A sírbolt (kripta) használata a kriptába történt utolsó temetés után 60 év elteltével jár le, ezt követően a temető tulajdonosa rendelkezik a kriptával.

(4) Az urnasírhelyek használata 10 évre terjed.
(5) A sírhelyek, sírboltok, urnasírhelyek, urnafülkék, urnasírboltok további használati joga az eredetivel azonos időtartamra ismételten megváltható, kivéve, ha a temető ennél rövidebb időn belül előre láthatóan megszüntetésre kerül. Ez esetben a megváltás időarányos része visszatérítésre kerül.
(6) A részben, vagy teljesen lezárt temetőben a használati idő rátemetés esetén sem hosszabbítható meg.

17. § (1) A temetési helyek használatáért megváltási díjat kell fizetni. A díjakat az Önkormányzat házipénztárába kell befizetni a temetést megelőzően. A fizetendő díjtételeket a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(2) A megváltási díjat az első megváltás alkalmával a temettető, vagy az általa megbízott, az újra váltáskor a sír felett rendelkező hozzátartozó köteles megfizetni. A díjakat minden esetben a temetést, kihantolást, rátemetést megelőzően kell megfizetni.

(3) Ha a kettős sírnál az első temetés napjától számított 25 éven belül újabb temetés nem történik, a használati jog megszűnik, kivéve, ha az arra jogosult a használati jogot ismételten megváltja.

(4) Ha a sírhely nem váltható meg újra, de a hozzátartozó – a használati idő lejárta előtt – a holttest maradványokat (hamvakat) a kiürítéskor ugyanabban a temetőben, vagy másik köztemetőben lévő új sírba helyezi el, az új sírhely megváltási díja az eredeti sírhely megváltási árának időarányos összegével csökken.

(5) A rokoni háttér nélküli, elhagyott, 25 éve gondozatlan sírok esetében a sírhelyeket újra lehet értékesíteni, ha az üzemeltető hat hónap időtartamon belül legalább kétszer országos és helyi lapban, valamint a temetőben jól látható helyen ezzel kapcsolatos hirdetményt tesz közzé és a sírokat nem váltja meg újra senki.

18. § (1) A temetési helyek magánforgalomban adás-vétel tárgyát nem képezhetik.

(2) Ha a temetési hely felett rendelkezni jogosult bejelenti, hogy a temetési helyet nem kívánja igénybe venni, úgy a használati díj időarányos részét – a visszatérítéskor érvényben lévő díjtételek alapul vételével – vissza kell téríteni. A megváltott, de fel nem használt temetési helyről érvényesen csak a köztemető üzemeltetőjénél tett nyilatkozattal lehet lemondani.

19. § (1) A sírbolt, illetve a sírbolthely feletti rendelkezési jogot a sírbolt létesítője, örököse, vagy az a személy gyakorolhatja, akinek jogosultságát a sírboltkönyvbe, illetve a nyilvántartásba bejegyezték. A sírbolt létesítőjének azt kell tekinteni, aki a használati díjat befizette és e minőségben a sírboltkönyvbe bejegyeztette.

(2) Arra nézve, hogy valamely sírboltba mely személyeket temethetnek az (1) bekezdésben meghatározott személyeknek a rendelkezései az irányadóak. Ha a rendelkezésre jogosult erről – e minőségének a sírboltkönyvbe történő bejegyzésekor – nem rendelkezett, az üzemeltető felhívja a sírboltba eltemethető személyek pótlólagos bejelentésére. Ha a felhívásra, a rendelkezésre jogosult személy három hónapon belül nem intézkedik, a sírboltba házastársa, az élettársa, az egyenes ági rokonai és azok házastársai, valamint azok oldalági rokonai és azok házastársai temethetőek el.

(3) Amennyiben a temetés az előző bekezdésben foglaltak alapján történik, és azt később a rendelkezni jogosult kifogásolja, sem a temető tulajdonosa, sem üzemeltetője kártérítéssel nem tartozik.

(4) Magántulajdonban álló sírbolt, magánkézből értékesíthető, a temető üzemeltetőjének értesítése és az alábbi kegyeleti szempontok betartása mellett:

- korábban a kriptában eltemetett elhunytak hamvait egy megváltott sírhelyben kell elhelyezni névmegjelölés mellett,
- aknakriptában feltöltéssel elválaszthatóak az új betemetések a korábbitól, azok névmegjelölésének meghagyása mellett
- a kripta férőhelyei megfelelő számban betemethetők.
Minden olyan esetben, ha korábban elhunytak hamvai a kriptában maradnak, gondoskodni kell, hogy neveik az erre a célra szolgáló márvány, műkő lapon vagy más látható módon megőrzésre kerüljenek. A kripta eladását írásos szerződésben kell rögzíteni, és a temető üzemeltetőjével a sírboltkönyv alapján igazoltatni kell. Jogutód nélküli kripták esetében az utolsó betemetéstől számított porladási idő letelte után a kripta értékesítésének joga az önkormányzaté.
VI. Fejezet

A temetkezési tevékenység

20. § (1) A temetkezési tevékenységet (temetkezési szolgáltatásokat) a település területén csak a cégbíróságon bejegyzett vállalkozó, vagy vállalkozói igazolvánnyal rendelkező egyéni vállalkozó (a továbbiakban: temetkezési vállalkozó) végezheti.

(2) A temetkezési vállalkozók kötelesek együttműködni a szolgáltatás zavartalan lebonyolítása érdekében a temető mindenkori üzemeltetőjével, az illetékes hatóságokkal, más szolgáltatókkal és érdekeltekkel. Az együttműködés területeit, szabályait, a vállalkozó által nyújtott szolgáltatások körét célszerű megállapodásban rögzítni.

(3) A temetkezési szolgáltatások körébe tartozik különösen: a temetésfelvétel, a helyi és távolsági halott szállítás, az elhunyt temetésre való előkészítése (a halott öltöztetése, koporsóba helyezése), a temetéshez szükséges kellékekkel való ellátása, a ravatalozás, a sírgödör kialakítása, a búcsúztatás, a sírba helyezés, a sír betemetése (a halott elhantolása), a hamvasztás, az urnaelhelyezés, az urnakiadás, a hamvak szórása, a sírnyitás, az exhumálás és az újratemetés.

(4) A temetkezési vállalkozóknak olyan magatartást kell tanúsítaniuk és üzletpolitikát kialakítaniuk, hogy a megrendelők igényét – adottságaiktól, lehetőségeiktől függően – teljes körűen kielégíthessék. Ennek érdekében:

- folyamatosan álljanak rendelkezésre (ügyelet, ügyfélszolgálat útján),
- rendkívüli szolgáltatást is vállaljanak (pl. baleset, stb.),
- készen álljanak helyettesítésre (vállalkozáson belül vagy más vállalkozó közreműködésével),
- a szolgáltatás eszközeit tekintve megfelelő tartalékkal rendelkezzenek.
(5) A temetkezési szolgáltatókkal szembeni – egyéb – követelmények tekintetében a Tr. rendelkezései az irányadóak.

21. § (1) A temetési szertartást a hozzátartozók kivételesen – a polgármester engedélyével – végezhetik el.

(2) Az elhamvasztott halottak maradványait tartalmazó urna kivételesen a temetésről, elhamvasztásról gondoskodó személy részére kiadható, az átvétel igazolása, illetőleg e körülménynek a nyilvántartásba való feljegyzése mellett.

22. § A temető fenntartása érdekében a temettető, illetve a temető létesítményeit igénybe vevő vállalkozó a 2. számú melléklet szerinti temető-használati díjat köteles fizetni. A díjakat az Önkormányzat házipénztárába kell befizetni a használatot megelőzően.

VII. Fejezet

A temetői kötelező nyilvántartások vezetése

23. § (1) A köztemető mindenkori üzemeltetője a jogszabályi előírásoknak megfelelő, állapotfelmérésen és kitűzésen alapuló nyilvántartást köteles vezetni.

24. § (1) A temetői nyilvántartásokba az eltemettető(k) és a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy(ek) betekinthet(nek), részükre a köztemető üzemeltetője ingyenesen adatszolgáltatást köteles nyújtani, továbbá felvilágosítást adni az elhunyt személyek temetkezési helye felől érdeklődőknek.

(2) A temetői nyilvántartásokat a temető fennállásáig meg kell őrizni. Azt követően azokat át kell adni a területileg illetékes levéltárnak.

VIII. Fejezet

Átmeneti és záró rendelkezések

25. §

(1) Szabálysértést követ el, s - amennyiben súlyosabban minősülő csleekmény nem valósul meg - 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki:
- nem a temetkezés céljára kijelölt helyre temet,
- oldaliránnyal ellátott sírhelyet létesít,
- a sírméretekre vonatkozó előírásoktól eltér;
- a temető rendjét megszegi: csendjét zavarja, a temetőhöz nem illő magatartást tanúsít, engedély nélkül gépjárművel behajt, a temető épületeiben, a temető tartozékaiban, növényzetében kárt tesz, szemetel, nem a kijelölt helyen tárolja a szemetet, állatot bevisz;
- síremléket bejelentés nélkül lebont, áthelyez;
- a síremlék építéséből vagy elbontásából származó építési törmelék, egyéb hulladék elszállításáról nem gondoskodik;
- a temetőben – a sírgondozást kivéve – bejelentés nélkül végez munkát.
(2) A szabálysértési eljárás lefolytatása a jegyző hatáskörébe tartozik.

26. § A jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény, valamint a végrehajtására kiadott 145/1999.(X.1.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadóak.

27. § (1) Ez a rendelet Szilvásvárad 858/71. alatti ingatlanon található működő temető önkormányzati tulajdonba kerülésének napján lép hatályba. Hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Szilvásvárad község Önkormányzatának a temető és temetkezések rendjéről, üzemeltetéséről szóló 13/2004.(IX.29.) számú rendelete.

(2) A sírhely megváltási díjtételek új sírhely esetében a rendelet hatálybalépésének napjától, rátemetés esetén a rátemetés napjától hatályosak.

(3) Az e rendelet 11. § (1) bekezdésében foglalt temetőrendezési tervet, térképet (vázrajzot), amelyen a temető egyes területei beazonosíthatóak, a temető sírhelytáblák szerinti felosztását legkésőbb 2009. július 31. napjáig kell elkészíteni és jóváhagyás céljából a Képviselő-testület elé terjeszteni.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott kötelezettségek teljesítését követően

a) az újonnan létesítendő sírhelyek esetén folyamatosan,
b) az e rendelet hatálybalépésekor már meglévő sírhelyek esetén legkésőbb 2010. december 31. napjáig
gondoskodni kell a sírhelyek külön jogszabály szerinti kötelező nyilvántartásba vételéről.

1. melléklet a 21/2008. (VIII. 27.) önkormányzati rendelethez

Temetkezési helyek, temető-fenntartási hozzájárulás, díjtételei

1. Sírhelyek

Sírhelyek

Megváltási idő (év)

Megváltási díj (Ft)

1.

Egyes sírhely

25

6.000,-

2.

Kettes sírhely

25

12.000,-

3.

Urnasírhely

10

5.000,-

2. Sírbolthelyek

Sírbolthelyek

Megváltási idő (év)

Megváltási díj (Ft)

1.

2 személyes sírbolthely

60

20.000,-

2.

4 személyes sírbolthely

60

40.000,-

2. melléklet a 21/2008. (VIII. 27.) önkormányzati rendelethez

Temető-használati díjak
Temetőben történő minden vállalkozói tevékenységre vonatkozó napidíj: 5.000,- Ft/nap.