Szentlőrinckáta Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2008. (IV. 1.) önkormányzati rendelete

a települési szilárd hulladék kezelésére szervezett közszolgáltatásról

Hatályos: 2008. 04. 01- 2009. 03. 31

Szentlőrinckáta Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2008. (IV. 1.) önkormányzati rendelete

a települési szilárd hulladék kezelésére szervezett közszolgáltatásról

2008.04.01.

Szentlőrinckáta Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2000. évi XLIII. Tv. (a továbbiakban Hgt.) 21. §, 23. §.-ában, 31. §-ában, az 1995. évi XLII. Tv. 2. §, valamint az 1990. évi LXV. Tv. 8. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörre tekintettel, a települési hulladékkezelési közszolgáltatási díj megállapításának részletes szakmai szabályairól szóló 242/2000.(XII. 23.) Korm. rendelet (Kr.) rendelkezéseire figyelemmel a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról az alábbi rendeletet alkotja.

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. § (1) A rendelet hatálya Szentlőrinckáta község közigazgatási területén a hulladékgazdálkodási tevékenységre és létesítményekre terjed ki.

(2) E rendelet személyi hatálya kiterjed a község közigazgatási területén található ingatlanok tulajdonosaira, birtokosaira illetve használóira / továbbiakban együtt ingatlantulajdonos /.

2. § (1) A települési szilárd hulladék kezelésére szervezett és fenntartott hulladékkezelési közszolgáltatás Szentlőrinckáta község Önkormányzatának kötelező feladata, amelyet Közszolgáltató útján lát el. Szentlőrinckáta Község Önkormányzata kizárólagos hulladékkezelési közszolgáltatóként jelöli ki az „ÖKOVÍZ” Önkormányzati Kommunális és Víziközmű Üzemeltető Korlátolt Felelősségű Társaságot (székhely: 2700 Cegléd, Pesti út 65.), (továbbiakban. közszolgáltató).

(2) A közszolgáltató a közszolgáltatás keretében köteles a papír, a műanyag, a fém és az üveg szelektív begyűjtését megszervezni és a szolgáltatás ellátását folyamatosan biztosítani. A szelektív begyűjtéssel kapcsolatos részletes szabályokat a rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza.

3. § A hulladékkezelési közszolgáltatásról szóló rendelet hatálya nem terjed ki Ptk. 685. § c.) pontja szerint gazdálkodó szervezetnek minősülő igénybevevőre, amennyiben a nála keletkezett települési szilárd hulladék hasznosítására vagy kezelésére a jogszabályi feltételek betartása mellett és a vonatkozó engedélyek birtokában maga jogosult (2000. évi XLIII. Törvény 20. §. /4/ bek. ).

4. § (1) A rendelet 2. számú melléklete szerinti ingatlanok tulajdonosai kötelesek a szervezett közszolgáltatást igénybe venni.

(2) Az (1) bekezdésben fel nem sorolt területeken található ingatlanok tulajdonosai a közegészségügyi előírásoknak megfelelően kötelesek gondoskodni a települési szilárd hulladék tárolásáról, majd a hulladéklerakó telepre való elszállításról.

(3) Az ingatlantulajdonos, akinek ingatlanán települési szilárd hulladék keletkezik, de az ingatlana egyidejűleg gazdálkodó szervezet cégnyilvántartásában bejegyzett székhelyéül, telephelyéül vagy fióktelepéül is szolgál, köteles a települési szilárd hulladékát a gazdálkodó szervezetnek az ingatlanon folytatott gazdasági tevékenysége során keletkezett települési szilárd hulladéktól elkülönítetten gyűjteni és arra a közszolgáltatást igénybe venni.

(4) A helyi kötelező hulladékkezelési közszolgáltatás keretében kötött szerződés létrejön a Közszolgáltató, valamint az ingatlan tulajdonosa között:

a) a szolgáltatás első igénybevételével,

b) a szerződés írásba foglalásával,

c) valamint akkor is, ha a szolgáltató a szolgáltatás ellátására vonatkozó rendelkezésre állási készségét bizonyítja.

(5) A gazdálkodó szervezet és a közszolgáltató között a jogviszony az erre vonatkozó írásba foglalt – a (7) bekezdésben meghatározott tartalmú – szerződés megkötésével jön létre.

(6) A közszolgáltatás igénybevételéről szóló szerződés tartalmi elemei:

a) a felek megnevezése, magánszemély esetén annak személyi adatai: születési neve, anyja neve, születési helye, születési ideje év, hó , nap szerint, lakóhelye gazdálkodó szervezet esetén amennyiben ilyen adattal rendelkezik: teljes és rövidített cégnév, székhely, cégjegyzékszám, adószám, statisztikai számjel, képviselő megnevezése

b) a közszolgáltatás igénybevételének kezdő napja,

c) a teljesítés helye,

d) a megrendelő rendelkezésére bocsátott gyűjtőedény űrtartalom és darabszám szerint,

e) utalás az ürítés gyakoriságára és az ürítés idejére napok szerint,

f) a megrendelő által meghatározott, az ingatlanon előreláthatólag keletkező hulladék mennyisége, amelyre a közszolgáltatást a megrendelő igénybe veszi,

g) társasházi szerződés esetén a lakások száma,

h) gyűjtőedények használatának jogcíme és módja,

i) utalás a közszolgáltatás díját és alkalmazásának feltételeit megállapító helyi rendeletre,

j) a közszolgáltatási díj megfizetésének módja,

k) a szerződés módosításának, felmondásának feltételei,

l) az irányadó jogszabályok meghatározása.

(7) A 4. § (1) bekezdésében felsorolt ingatlanok vonatkozásában szünetel a szerződés, ha az ingatlan 60 napnál hosszabb ideig lakatlan, és az ingatlantulajdonos távollétének várható időtartamát előzetesen, a tárgyhót megelőzően legalább nyolc nappal korábban, írásban bejelenti a közszolgáltatónak. A bejelentésben foglaltak valósságát a közszolgáltató jogosult ellenőrizni.

(8) Ha a szünetelés első bekezdés szerinti feltételében változás következik be, az ingatlan tulajdonos azt írásban haladéktalanul köteles a közszolgáltatónak bejelenteni.

(9) A közszolgáltató jogosult az ellenőrzés hónapjára és azt követően folyamatosan számlázni a közszolgáltatás díját, amennyiben az ellenőrzés során az ingatlan lakottnak bizonyul, melyet köteles az ingatlan tulajdonos megfizetni.

II. Fejezet

A KÖZSZOLGÁLTATÁS ELLÁTÁSÁNAK RENDJE,

A TELEPÜLÉSI SZILÁRD HULLADÉK GYŰJTÉSE ÉS ELSZÁLLÍTÁSA

5. § (1) A szervezett közszolgáltatást igénybe vevők számára a közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített szabványos hulladékgyűjtő edények, valamint konténerek (továbbiakban együtt: gyűjtőedény) használata kötelező.

(2) A hulladékszállítási közszolgáltatás igénybevétele heti egy alkalommal történik.

(3) A szállítás gyakoriságáról és idejéről az ingatlan tulajdonost a közszolgáltató levélben, vagy hirdetmény útján értesíti.

(4) Az alkalmazott gyűjtőedények térfogatának arányosnak kell lennie a háztartásban keletkező hulladék mennyiségével, figyelembe véve a gyűjtés gyakoriságát. A választható szabványos gyűjtőedény méreteket a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(5) A tárolóedény mellé hulladékot elhelyezni csak a közszolgáltatótól vásárolt, vagy kereskedelmi forgalomban kapható, jelzéssel ellátott zsákban lehet. A jelzett zsák ára tartalmazza a települési szilárd hulladék elszállításának, kezelésének és ártalmatlanításának díját. Önállóan jelzéssel ellátott zsák nem helyezhető ki.

6. § (1) A települési szilárd hulladékot az ingatlan tulajdonos köteles a környezet veszélyeztetését kizáró módon gyűjteni és a járatprogram szerinti szállítási napon legkésőbb aznap reggel 7 óráig elszállítás céljából a közszolgáltató rendelkezésére bocsátani.

(2) A gyűjtőedényeket a konténerek kivételével kizárólag az (1) bekezdésben megjelölt napon lehet a közterületen elhelyezni oly módon, hogy az a forgalmat ne akadályozza és annak ürítését a rakodók késedelem nélkül el tudják végezni.

(3) Tilos a hulladékot

a) felhalmozni,

b) a komposztálható szerves hulladékok kivételével jogosultság nélkül – házilag – feldolgozni,

c) a papírhulladéknak a hagyományos tüzelésű berendezésben történő elégetése kivételével bármilyen módon megsemmisíteni.

(4) A tulajdonos vagy használó a gyűjtőedényben a települési szilárd hulladékot tömörítés nélkül úgy helyezheti el, hogy az a hulladékszállítás során alkalmazott gépi ürítést ne akadályozza.

7. § (1) A gyűjtőedényekben és a jelzett zsákokban tilos olyan anyagot elhelyezni, amely veszélyezteti a hulladékszállítással foglalkozó dolgozók egészségét, vagy megrongálhatja a gyűjtőjárművet.

(2) Ha a szolgáltató alkalmazottai megállapítják, hogy a gyűjtőedényben az (1) bekezdésben megjelölt anyagot, tárgyat helyeztek el, a kiürítést jogosultak megtagadni.

8. § (1) Az ingatlan tulajdonos köteles saját költségén a szükséges gyakorisággal, de évente legalább egy alkalommal gondoskodni az általa használt gyűjtőedény tisztításáról, fertőtlenítéséről.

(2) Az 1100 liternél nagyobb űrtartalmú közszolgáltatótól bérelt tárolóedények tisztántartásáról az edény bérlőjével kötött külön szerződés alapján, térítés ellenében a közszolgáltató gondoskodik.

A SZOLGÁLTATÓ FELADATAI

9. § (1) A közszolgáltató köteles a gyűjtőedények kiürítését kíméletesen, a tőle elvárható gondossággal elvégezni.

(2) Az ürítés alkalmával elszennyeződött közterület megtisztításáról a közszolgáltató köteles gondoskodni.

(3) A gyűjtőedényekben keletkezett kárt a közszolgáltató térítésmentesen köteles kijavítani, amennyiben az neki felróható okból következett be. A közszolgáltatónak az ebből eredő karbantartási munkák, valamint a javítás időtartamára csereedényt kell biztosítania.

(4) Amennyiben a bekövetkezett kár nem róható fel a közszolgáltatónak, a használhatatlanná vált tárolóedények javítása, pótlása, cseréje, illetve az ezekhez kapcsolódó költségek az ingatlantulajdonost terhelik.

10. § (1) A közszolgáltató a rendelet hatálya alá tartozó ingatlanokon keletkezett hulladékot a szolgáltatási szerződésben rögzített feltételek betartása mellett köteles rendszeresen a kijelölt hulladéklerakó telepre elszállítani, és az ártalmatlanításáról a szakmai, környezetvédelmi szabályokat megtartó módon gondoskodni.

(2) A közszolgáltató a telep üzemeltetésével kapcsolatos tudnivalókat köteles jól látható helyen kifüggeszteni.

(3) A közszolgáltató hulladékszállítási kötelezettsége csak az e rendelet 1. számú melléklete szerinti szabványos tárolóedényekben, illetve a jelzett zsákokban elhelyezett hulladékokra terjed ki.

11. § A közszolgáltató a háztartási hulladékot az ingatlan bejárata előtti járdán, vagy az úttest szélén, a bejárat közelében, közterületen veszi át.

12. § (1) A lakásokban használhatatlanná vált nagyobb méretű háztartási felszerelési tárgyak, bútorok és egyéb feleslegessé vált ingóságok, lom elszállításáról a közszolgáltató évente két alkalommal külön díj felszámítása nélkül gondoskodik.

(2) A lomtalanítás időpontjáról, valamint területi megoszlásáról a közszolgáltató 30 nappal az akció előtt értesíti az ingatlantulajdonost.

III. Fejezet

A KÖZSZOLGÁLTATÁS DÍJA

13. § A hulladékszállításba bekapcsolt ingatlan tulajdonosok vagy használói a közszolgáltatásért díjat kötelesek fizetni, melynek rendjét és mértékét az Önkormányzat külön rendeletben szabályozza.

IV. Fejezet

SZABÁLYSÉRTÉSI RENDELKEZÉSEK

14. § (1a) Szabálysértést követ el, és 30.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki:

(1) a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatást – a 4. § (7) bekezdés szerinti szünetelés kivételével – nem veszi igénybe,

(2) települési szilárd hulladékot felhalmoz vagy közterületre, illetve más ingatlanára a jelen rendeletben meghatározott feltételektől eltérő módon kihelyez,

(3) települési szilárd hulladék ártalmatlanítását nem a jelen rendeletben meghatározott telephelyen végzi,

(4) a hulladékgyűjtő edényben visszamaradt szemetet nem üríti ki és a gyűjtőedényt nem teszi használhatóvá,

(5) a hulladékgyűjtő edény tisztántartási és fertőtlenítési kötelezettségét elmulasztja,

(6) hulladékgyűjtő edényt rendeltetéstől eltérően használ, nem települési szilárd hulladékot rak a gyűjtőedénybe,

(7) települési szilárd hulladékkal kapcsolatos szolgáltatást jogosulatlanul végez,

(8) a gyűjtőedény mellé – jelzett zsák kivételével – hulladékot helyez ki,

(9) a gyűjtőedény beszerzési vagy bérlési kötelezettségének nem tesz eleget,

(10) az ingatlan tulajdonosa az ingatlanon lakók számára és a várhatóan keletkező hulladék mennyiségére vonatkozó bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget.

V. Fejezet

FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

16. § (1) Ártalmatlanítás: a települési szilárd hulladék okozta környezetterhelés csökkentése, környezetet veszélyeztető, szennyező, károsító hatásának megszüntetése, kizárása a környezet elemeitől történő elszigeteléssel, vagy anyagi minőségének megváltoztatásával.

(2) Ártalmatlanító hely: Cegléd, Külső-Kátai úton található hulladéklerakó.

(3) Gyűjtés: Települési szilárd hulladék rendezett összeszedése, válogatása a további kezelésre történő elszállítás érdekében.

(4) Háztartási hulladék: az emberek mindennapi élete során a lakásokban, valamint a pihenés, üdülés céljára használt helyiségekben és a lakóházak közös használatú helyiségeiben és területein, valamint az intézményekben keletkező hulladék.

(5) Háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű hulladék: Gazdasági vállalkozásoknál keletkező – külön jogszabályban meghatározott – veszélyesnek nem minősülő szilárd hulladék.

(6) Hulladékkezelési közszolgáltatás: a környezetvédelmi előírások megtartása mellett a települési szilárd hulladék ingatlan tulajdonosoktól történő begyűjtése, elszállítása a kijelölt hulladéklerakó telepre, illetőleg a települési szilárd hulladék kezelése, a kezelőlétesítmény üzemeltetése, a szolgáltatás folyamatosságának biztosítása.

(7) Hulladékkezelési tevékenység: hulladék gyűjtése, begyűjtése, szállítása, előkezelése, tárolása, hasznosítása és ártalmatlanítása.

(8) Hulladékkezelő: aki a hulladékot gazdasági tevékenysége körében a hulladék birtokosától átveszi, kezeli.

(9) Kezelés: A települési szilárd hulladék veszélyeztető hatásainak csökkentésére, a környezetszennyezés megelőzésére és kizárására, a termelésbe vagy fogyasztásba történő visszavezetésére irányuló tevékenység, valamint a kezelést megvalósítandó eljárás alkalmazása, beleértve a kezelőlétesítmények utógondozását is.

(10) Közszolgáltatási díj: az ingatlantulajdonos által a közszolgáltatás igénybevételéért a közszolgáltatónak fizetendő, az Önkormányzat rendeletében meghatározott díjfizetési időszakra vonatkozóan megállapított díj.

(11) Lom: a lakóépületben, a lakás, üdülés és pihenés céljára használt épületben alkalmilag képződött és felhalmozódott települési szilárd hulladék, amely a közszolgáltatást végző közszolgáltató által rendszeresített gyűjtőedényekben mérete vagy mennyisége miatt nem helyezhető el.

(12) Közszolgáltató: a Szentlőrinckáta község közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás ellátására az e rendelet szerint kizárólagosan feljogosított hulladékkezelő:ÖKOVÍZ” Önkormányzati Kommunális és Víziközmű Üzemeltető Korlátolt Felelősségű Társaság (székhely: 2700 Cegléd, Pesti út 65.)

(13) Települési szilárd hulladék:

a) háztartási hulladék: az emberek mindennapi élete során a lakásokban, valamint a pihenés, üdülés céljára használt helyiségekben és a lakóházak közös használatú helyiségeiben és területein, valamint az intézményekben keletkező,

b) közterületi hulladék: közforgalmú és zöld területen keletkező,

c) háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű hulladék: gazdasági vállalkozásoknál keletkező – külön jogszabályban meghatározott – veszélyesnek nem minősülő szilárd hulladék.

VI. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

16. § (1) A rendszeres a hulladékszállításba nem bevont utcák jegyzékét e rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.

(2) Jelen rendelet 2008. április 1–én lép hatályba.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Szentlőrinckáta község Önkormányzatának 10/2004. (IV. 30.) számú rendelete.

1. melléklet a 4/2008. (IV. 1.) önkormányzati rendelethez

A használható gyűjtőedények űrtartalma

1. 60 literes maximális súlya: 13 kg

2. 80 literes maximális súlya: 18 kg

3. 120 literes maximális súlya: 27 kg

4. 240 literes maximális súlya: 50 kg

2. melléklet a 4/2008. (IV. 1.) önkormányzati rendelethez

Heti egyszeri gyűjtésben szereplő utcák jegyzéke:

1. Ady Endre utca

2. Angyal utca

3. Arany János utca

4. Árpád utca

5. Attila utca

6. Dohány utca

7. Dózsa György utca

8. Elnök utca

9. György utca

10. Halász utca

11. Honvéd utca

12. Hősök tere

13. Kertész utca

14. Kossuth Lajos utca

15. Liget utca

16. Lopocsi utca

17. Martinovics utca

18. Petőfi Sándor utca

19. Rózsa utca

20. Szabadság utca

21. Szél utca

22. Szentlőrinc utca

23. Tanya

24. Toborzó utca

25. Turai utca

26. Virág utca

27. Zöldmező utca

28. Zrínyi utca

3. melléklet a 4/2008. (IV. 1.) önkormányzati rendelethez

1. A rendelet 2. § (2) bekezdésében a közszolgáltató részére elrendelt szelektív begyűjtés magába foglalja a Szentlőrinckáta község közigazgatási területén képződő települési szilárd hulladék jogszabályi, illetőleg hatósági előírások szerinti kezelését, hasznosítását, valamint ártalommentes elhelyezését.

2. A közszolgáltató a begyűjtési és hasznosítási tevékenységet önállóan, saját üzleti kockázatára végzi olyan módon, hogy a célok elérése érdekében önálló vállalkozókat, teljesítési segédeket és együttműködő partnereket vehet igénybe.

3. A szelektív begyűjtés a következő módszerekkel történhet:

3.1. közterületi szelektív hulladékgyűjtő szigetek

3.2. házhoz menő begyűjtés

3.3. hulladék udvarok üzemeltetése

3.4. intézményekben történő gyűjtés

4. A közszolgáltató az igényeknek megfelelően javaslatot tesz az Önkormányzatnak szelektív hulladékgyűjtő szigetek kialakítására, melyhez az Önkormányzat biztosítja a szükséges edényzetet. A gyűjtőszigeteket az Önkormányat alakítja ki úgy, hogy azok frekventált helyen legyenek, elérhető közelségben a lakosság számára, az ott élőket ne zavarják, és könnyen megközelíthetőek legyenek töltés és ürítés szempontjából is.

5. A közszolgáltató a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos tevékenységét térítésmentesen végzi, a szelektíven gyűjtött hulladékért a szolgáltatást igénybevevők sem kapnak térítést.

6. A gyűjtőedényeket a beléjük helyezhető hulladék fajtájára egyértelműen utaló jelöléssel kell ellátni. Az edényekbe csak a jelölésnek megfelelő hulladék helyezhető el.

7. A hulladékgyűjtő szigetekre a szelektíven gyűjtött hulladékokon kívül egyéb települési szilárd hulladékot vinni tilos.

8. A szelektív hulladékgyűjtés minél szélesebb körben való elterjesztésének céljából a közszolgáltató köteles a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban általa készített tájékoztató anyagokat eljuttatni a lakossághoz.