Bárna Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2008. (IV. 28.) önkormányzati rendelete
A falugondnoki szolgáltatásról
Hatályos: 2009. 01. 01- 2022. 01. 26Bárna Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2008. (IV. 28.) önkormányzati rendelete
A falugondnoki szolgáltatásról1
Bárna Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényben, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000.(I.7.) SZCSM rendeletben foglaltak alapján falugondnoki szolgáltatás keretében ellátandó alapellátási feladatok körét, valamint a falugondnok által ellátandó egyéb szolgáltatási feladatokat és azok mértékét e rendeletben állapítja meg.
I. rész
A rendelet célja, hatálya
1. § . A rendelet célja, hogy a falugondnoki szolgáltatás szabályozott keretek között:
2. § A rendelet hatálya kiterjed az Sztv. 3. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott azon személyekre, akik Bárna községben lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek, valamint az Sztv. 4. § (2)-(3) bekezdése szerinti hajléktalanokra, és a különös elbírálást igénylő esetekben a községben ideiglenes tartózkodókra ( ha a rászorulóknak az élete, testi épsége veszélyben van).
II. rész
A falugondnoki szolgáltatás keretében ellátandó feladatok
2.1 A falugondnoki szolgáltatás keretében ellátandó alapellátási feladatok
3. § . A falugondnoki szolgáltatás keretében ellátandó alapellátási feladatok:
4. § (1) Az étkeztetésben való közreműködés során a falugondnoki szolgáltatás biztosítja az önkormányzat a szociális ellátások rendjéről szóló rendelete alapján megállapított szociális étkezetés ellátás biztosítását a rossz idő esetén az étel házhoz szállításával.
(2) Az ellátott a szociális étkezetés díjaként az önkormányzat külön rendelete alapján megállapított térítési díjat köteles fizetnie.
(3) A szállításért külön díjat nem kell fizetni.
(4) Az étkeztetésben való közreműködés a falugondnoki szolgáltatás számára kötelezően ellátandó feladat.
5. § . (1) A házi segítségnyújtásban való közreműködés során a falugondnoki szolgáltatás biztosítja az önkormányzat a szociális ellátások rendjéről szóló rendelete alapján megállapított ellátás biztosítását:
6. § . (1) A családsegítésben való közreműködés során a falugondnoki szolgáltatás biztosítja az önkormányzat a szociális ellátások rendjéről szóló rendelete alapján megállapított ellátás nyújtását:
2.2 A falugondnok által ellátandó egyéb szolgáltatási feladatok
7. § A falugondnok által ellátandó egyéb szolgáltatási feladatok közé az alábbi feladatok tartoznak:
2.2.1 Személyszállítási feladatok
8. § (1) A falugondnoki szolgáltatás a személyszállítási feladatai között ellátja:
9. § (1) Az óvodások, iskolások szállítási feladata azt jelenti, hogy lehetőség szerint meg kell oldani az önkormányzat közigazgatási területén lakó gyermekek oktatási, nevelési intézményekbe, versenyekre, kirándulásokra stb. történő szállítását,
10. § (1) A betegek háziorvosi rendelőbe, illetve egyéb egészségügyi intézményekbe szállítása az érintett személy településről intézményig, illetve onnan lakóhelyre szállítást jelenti.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt szállítási feladatot a falugondok csak a polgármester által
20. § (2) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján, átruházott hatáskörben hozott határozata alapján kell teljesíteni.
(3) A szállítás engedélyezésekor figyelembe kell venni:
11. § (1) A munkanélküliek munkaügyi központba történő szállítás a kapcsolattartásra kötelezett munkanélküli személyek szállítási feladatát jelenti.- amennyiben legalább 5 fő szállítási igénye egy időpontban jelentkezik – a Megyei Munkaügyi Központ székhelyére, illetve vissza a településre. A szállítás térítésmentes.
12. § (1) Az igénylők:
13. § (1) Az önkormányzati, illetve egyéb települési rendezvényre szállítás az önkormányzat által olyan közzétett és meghirdetett rendezvényekre vonatkozó közigazgatási területet érintő szállítási feladatot jelent, ahol a közzététel tartalmazza a személyszállítási feladat falugondnoki szolgáltatás keretében való megoldást is.
(2) A szállítás térítésmentes, alanyi jogon jár.
(3) A feladat ellátása az (1) bekezdésben fennálló feltétel teljesülése esetén a falugondnoki szolgálat számára kötelező feladat.
2.2.2 A falugondnoki szolgáltatás
önkormányzati feladathoz tartozó szállítási és karbantartási feladatai
14. § (1) A falugondnoki szolgáltatás az önkormányzati feladathoz tartozó egyéb szállítási feladati között ellátja a helyi kereskedelmi ellátáshoz szükséges szállítási, árubeszerzési feladatokat,
(2) A falugondnoki szolgáltatás ellátja az önkormányzati ingatlanon a kisebb jellegű karbantartási feladatot.
(3) A feladatellátás a polgármester intézkedése alapján kötelező és térítés nélküli szolgáltatás.
2.2.3. Önkormányzati rendezvények, összejövetelek
szervezésével, lebonyolításával kapcsolatos feladatok
15. § (1) A falugondnoki szolgáltatás feladata önkormányzati rendezvények szervezésében, lebonyolításában való részvétel. A szervezésben, lebonyolításban való részvétel konkrét feladatait a polgármester vagy a képviselő-testület tagja irányításának megfelelően kell ellátni.
(2) Önkormányzati rendezvénynek, összejövetelnek számít többek között:
2.2.4.Kapcsolattartási feladat
16. § (1) A falugondnoki szolgáltatás kapcsolattartási feladatot is ellát:
2.2.5. Egyéb nem részletezett, szolgáltatásjellegű feladatok
17. § (1) A falugondnoki szolgáltatás köteles ellátni az egyéb, a 3-16. §-ba nem tartozó feladatokat, ha azok ellátására a polgármester utasítja és az nem ellentéte az e rendelet 1. §-ában meghatározott céllal.
(2) Az (1) bekezdés szerint ellátott feladatok a falugondnoki szolgáltatás számára kötelezőek és térítésmentesek.
3.rész
A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok
rangsorolása
18. § . A falugondnoknak elsősorban az alapellátáshoz kapcsolódó szolgáltatási feladatokat kell ellátnia. A többi kötelező feladatot úgy kell ellátni, hogy az alapellátáshoz kapcsolódó feladatellátással ne ütközzön. Az egyéb – nem kötelező – szolgáltatási feladatokat csak akkor láthatja el, ha az kötelező feladatok ellátást nem veszélyezteti.
19. § A kötelezően ellátandó feladat rangsorolását a falugondnok végzi a polgármester iránymutatása szerint, míg a többi feladat esetében, amennyiben rangsorolni kell a polgármester dönt.
4.rész
A falugondnoki szolgáltatás igénybevételi rendszere
20. § . (1) A 3. §-ban foglalt ellátásokat az önkormányzat a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi törvény alapján alkotott helyi rendelete alapján lehet igénybe venni.
(2) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert arra, hogy határozatban döntsön egyes falugondnoki szolgáltatás igénybevételének lehetőségéről, ha adott helyzet azonnali intézkedést kíván.
(3) A polgármester az átruházott hatáskörében hozott döntéseiről a képviselő-testületnek a soron következő ülésen beszámolni köteles.
(4) A polgármester által hozott határozat ellen fellebbezésnek van helye, melyet a hivatalhoz kell benyújtani, és a képviselő-testületnek címezni. A képviselő-testület másodfokon köteles az igényt elbírálni, és arról határozattal dönteni.
21. § (1) A falugondnoki szolgáltatás keretében nyújtott ellátások igénybevételének lehetősége:
22. § (1) A falugondnoki szolgáltatás keretében ellátandó feladatokat a falugondnok – a szolgálat rendelkezésre álló gépjármű segítségével - látja el. A falugondnoknak a feladatait a munkaköri leírásban, valamint a polgármester utasításának megfelelően kell ellátnia.
(2) A feladatokat a személyi, személyzeti irataiban meghatározott munkarend szerinti időben köteles ellátni. A munkarendjét a feladat ellátásához legjobban igazodó rend szerint kell megállapítani.
(3) A falugondnoki szolgáltatást a falugondnok szabadsága, betegsége, egyéb törvényes távolmaradása esetében helyettesíteni kell. A helyettesítés rendjét a polgármester határozza meg.
(4) A falugondnokot munkaidején kívül eső feladatok ellátásáért szabadnap illeti meg.
23. § E rendelet alkalmazása során a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény szerint- az itt meghatározott kiegészítésekkel együtt kell eljárni.
24. § A rendelet 2009. január 1. napján lép hatályba.
Az önkormányzati rendeletet a Bárna Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (I. 26.) önkormányzati rendelete 21. §-a hatályon kívül helyezte 2022. január 27. napjával.