Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2009.(IV.23.) önkormányzati rendelete
a parkoló létesítési kötelezettségről és annak megváltásáról
Hatályos: 2009. 04. 24Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2009.(IV.23.) önkormányzati rendelete
a parkoló létesítési kötelezettségről és annak megváltásáról
Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete a parkoló létesítési kötelezettség módjáról az 1990. évi LXV. tv. 16. §-ában, valamint a 253/1997 (XII. 20.) Korm. rend. (továbbiakban: OTÉK) 42. § (10)-(11) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:
1. § A rendelet célja, hogy Vonyarcvashegy Nagyközség területén – az OTÉK-ban meghatározott – az önálló rendeltetési egységek, területek rendeltetésszerű használatához előírt személy gépjármű várakozó, tároló helyek (továbbiakban: parkolók) létesítését a helyi sajátosságok figyelembe vételével biztosítsa.
2. § A rendeletet a Vonyarcvashegy Nagyközség Helyi Építési Szabályzatával együtt kell alkalmazni. Az itt nem szabályozott esetekben az OTÉK rendelkezései szerint kell eljárni.
3. § E rendelet alkalmazásában:
(1) Teremgarázs: az olyan osztatlan gépkocsi tároló helyiség, amelyben legalább 5 parkoló férőhely van.
(2) Parkolási mérleg: a telken meglévő és tervezett létesítmények számított parkolási igénye összehasonlítva a kielégítettséggel. A mérleg készítése során figyelembe kell venni a más telek számára parkolási célra biztosított telki szolgalmat is.
(3) Többletparkoló: a telken lévő létesítmények által keltett parkolási igény kielégítésén túl más igények kiszolgálására létesítendő parkoló.
(4) Közterületi parkolás szabályozás alá vont terület: a fizető parkolási zóna és a behajtási korlátozásos zóna.
(5) Zárt parkoló: az a parkoló, amelyet csak a gépjárművek meghatározott köre használhat.
(6) Közösségi parkoló: megváltott parkoló, a közterületen létesülő, valamint a nem közterületen lévő parkoló abban az esetben, ha az a telek, vagy épület közhasználat számára megnyitott részén van.
(7) Parkolási igény: e rendelet alapján előírt parkolószám.
4. § Az építmények által keltett gépkocsi elhelyezési igényt e rendelet 5 §-ban meghatározott kivétellel az OTÉK 4. számú mellékletében rögzített norma szerint kell kiszámítani és kielégítésüket a 6. §-ban meghatározott esetek kivételével az igényt keltő építmény telkén kell biztosítani.
5. § (1) Az építmények rendeltetésszerű használatához szükséges, elhelyezendő személygépkocsik számának megállapításáról szóló OTÉK 4. számú melléklet 1. és 4. pontja helyett az alábbiakat kell figyelembe venni:
6. § (1) A szükséges parkoló teljes mennyiségének telken belüli létesítésétől kizárólag akkor lehet eltekintetni, ha
a) a gépkocsival a telekre való be- és kihajtás forgalomtechnikai okokból nem engedélyezhető, vagy
b) a telek megközelítése kizárólag meglévő, vagy tervezett gyalogos utca felől lenne lehetséges, vagy
c) a telken értékvédelem alatt lévő épület áll és az a parkolók teljes körű kialakítását nem teszi lehetővé, vagy
d) a telken meglévő értékes növényzet (pl.: védett fa) miatt az épületen kívüli parkoló, vagy mélygarázs építése jelentős növénykárral járna, vagy
e) a telken meglévő és megmaradó épület, épületrész műszaki jellemzői nem teszik lehetővé a parkolók teljes körű kialakítását, vagy
f) a telek fizikai, geológiai adottságai nem teszik lehetővé a parkolók teljes körű kialakítását.
(2) Az (1) bekezdésben felsorolt esetekben a parkolási igény, vagy annak egy hányada az építés helye szerinti telken kívül is biztosítható. Az ily módon engedménnyel érintett épület építtetőjét telken kívüli parkoló építési kötelezettség terheli.
(3) Az építtető a telken kívüli parkoló építési kötelezettségét
a) az építési telektől légvonalban mért 500 m-en belül más építési telken, közút, vagy magánút területén való építéssel, vagy
b) az építési telektől légvonalban mért 500 m-en belül közterületen létesített önkormányzati parkoló megvételével, vagy ha ezek megvalósítására nincs mód, úgy a 6. § (3) bekezdés c.) pontjában foglaltak alapján teljesítheti,
c) az 1. számú mellékletben jelölt zónákban megváltással teljesítheti.
(4) Ha az építtető a szükséges parkolót a (3) bekezdés a) vagy b) pontja alapján a telkén kívül létesíti vagy megveszi, a parkolási igényt keletkeztető épület építési engedély kérelméhez csatolni kell a parkoló létesítéssel vagy -vétellel érintett ingatlan helyszínrajzát a parkoló helyének megjelölésével, valamint az erre az ingatlanra készített parkolási mérleget, mely bemutatja, hogy a telekre vonatkozó parkolási igény ki van elégítve. A parkoló megvalósítását szolgáló ingatlant – az önkormányzati tulajdonú ingatlanok kivételével – a parkolási igényt keltő ingatlan mindenkori tulajdonosának (a létesítés idején az építtetőnek) javára parkolási célra telki szolgalmi joggal kell terhelni és e terhet az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetni. A parkolási igényt keltő épületre használatbavételi engedély a (3) bekezdés a) pont szerinti megvalósítás esetén csak a parkoló létesítését követően, a telki szolgalmi jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése után adható ki.
(5) A (3) bekezdés a) szerinti parkoló létesítés esetén alkalmazni kell a 7. §-ban foglalt kielégítetlen parkoló igény elépítésének tilalmát.
(6) A (3) bekezdés b) és c) pontja szerinti parkoló létesítés esetén a megváltás díja parkolóhelyenként 100.000,- Ft, mely összeg befizetésének igazolását építtető az építési engedély kérelemhez mellékelni köteles.
7. § (1) A már meglévő épületeknek a parkolási igény növekedésével járó bővítése, átalakítása, illetve a már beépített telken új épület létesítése csak akkor engedélyezhető, ha az lehetővé teszi a meglévő és az újonnan keletkező parkolási igény együttes kielégítését.
(2) A meglévő parkolási hiány pótlása nem feltétele az építés engedély kiadásának, amennyiben azonban a parkoló hiány pótlásának lehetősége nem biztosított, az építési engedély nem adható ki. A parkoló hiány pótlási lehetőségének bizonyítására az építési engedély kérelemhez mellékelni kell a hiány pótlásának tervét.
(3) A parkoló hiány pótlása csak a 6. § (3) bekezdés a.) pontjának megfelelő tényleges megvalósítással, vagy a c.) pontban foglalt megváltás megfizetésével történhet.
(4) A parkoló hiány pótlására biztosított terület nem vehető figyelembe zöldfelületként a zöldfelületi arány számításakor.
8. § (1) E rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) E rendelet rendelkezéseit a hatályba lépését követően kell alkalmazni.