Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 62/2009. (X.16.) önkormányzati rendelete
a helyi közművelődési feladatok ellátásáról
Hatályos: 2014. 12. 23- 2019. 09. 29Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 62/2009. (X.16.) önkormányzati rendelete
a helyi közművelődési feladatok ellátásáról
2014-12-23-tól 2019-09-30-ig
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 77. §-a (továbbiakban: törvény) és a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésében foglaltak alapján - a helyi társadalom művelődési érdekeinek és kulturális szükségleteinek, valamint a város lehetőségeinek és helyi sajátosságainak a figyelembe vételével - a helyi közművelődési feladatok ellátása érdekében az alábbi rendeletet alkotja:
Általános rendelkezések
1.§ (1) Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése kinyilvánítja, hogy a közművelődéshez való jog gyakorlását közérdeknek, a közművelődési tevékenységek támogatását közcélnak tartja. A közművelődést olyan értékhordozó közösségi tevékenységnek tekinti, amely a lakosság életminőségét javíthatja, ezért fontosnak tartja az önkormányzati feladatvállalást és azok megvalósításában részt vevő intézmények és szervezetek támogatását.
(2) A Közgyűlés feladatának tekinti az intézményi feltételek biztosítását, a szakmai tevékenység és a szolgáltatás megfelelő szintű működését. Ezt a feladatot a Szepes Gyula Művelődési Központ és telephelyei keretén belül látja el.
(3) A közművelődési feladatok ellátásához szükséges színterek, intézményi háttér és infrastruktúra feltételeinek megteremtésével segíti a közművelődés résztvevőit, gondoskodik a már meglévő intézményi háttér fenntartásáról, felújításáról, törekszik azok fejlesztésére.
A rendelet hatálya
2.§ A rendelet hatálya kiterjed:
(1) A közművelődési tevékenység megvalósulásában résztvevőkre, a feladatellátásban résztvevő közművelődési intézményre és a közművelődési feladatot is ellátó közgyűjteményi intézményekre.
(2) A Közgyűlés által kiemelten vagy pályázati eljárás keretében támogatott, kulturális célú közhasznú szervezetekre, művészeti csoportokra, közösségekre, egyéb szervezetekre, és az Érdi Városi Televízió és Kulturális Szolgáltató Kft-re.
A rendelet célja
3. § E rendelet megalkotásával a Közgyűlés célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális igényeinek figyelembe vételével - a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján - egységes alapelvek szerint határozza meg az általa támogatott közművelődési tevékenységek körét, azok ellátásának módját és feltételeit, a szakmai és a finanszírozási alapelveket továbbá, hogy jogszabályi keretet teremtsen a közösségi művelődéshez méltó, esztétikus környezet és infrastruktúra biztosításához, a város hagyományainak ápolásához, a helyi társadalom kiemelkedő közösségei, személyiségei szerepének növeléséhez, a helyi értékek védelmének erősítéséhez, a helyi kulturális nyilvánosság és tájékoztatás fejlesztéséhez.
A helyi közművelődési feladatok meghatározása
4. § (1) A Közgyűlés anyagi és tárgyi lehetőségeihez képest támogatja az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny-, önképző-, szakképző tanfolyamok szervezését, továbbá a mentális kultúrát és az önismeretet növelő, az életminőséget és életesélyt javító, valamint a képességfejlesztő, a felvételeire előkészítő vagy korrepetáló, és az egyéb tanulási (felnőttoktatási) lehetőségeket biztosító kezdeményezéseket, a humánerőforrás fejlesztésével kapcsolatos feladatok ellátását.
(2) A Közgyűlés támogatja Érd környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárását, megismertetését, a helyi művelődési szokások gondozását, gazdagítását, valamint a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítésével kapcsolatos tevékenységeket. Ennek érdekében anyagi és tárgyi lehetőségeihez mérten:
a) évenként megrendezi a kulturális hagyományokat felelevenítő, a kulturális értékekre figyelmet felhívó Érdi Napokat,
b) támogatja a helyismereti és városvédő mozgalmakat,
c) gondoskodik a műemlékek és az egyéb kulturális értékek megőrzéséről, felújításáról, idegenforgalmi látogathatóságuknak megteremtéséről,
d) helytörténeti kiállítást működtet.
(3) A Közgyűlés támogatja az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetését, a megértés, a befogadás elősegítését, az ünnepek kultúrájának gondozását. Ennek érdekében anyagi és tárgyi lehetőségeihez mérten:
a) folyamatosan biztosítja színházi előadások, előadóestek, hangversenyek, képzőművészeti kiállítások, filmvetítések, irodalmi estek megrendezését, illetve a könyv- és folyóirat-olvasási és kölcsönzési lehetőségeket,
b) támogatja a településen élő nemzeti és etnikai kisebbségek kulturális tevékenységét,
c) támogatja az Érden élő alkotó- és előadóművészeket tömörítő civil szervezetek tevékenységét,
d) elősegíti a nemzeti-, kisebbségi-, világi és egyházi ünnepek, évfordulók megünneplését, a közművelődés eszközeivel növeli azok élményszerűségét,
e) képzőművészeti galériát alakít ki és működtet.
(4) A Közgyűlés támogatja a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítését és fenntartását, melynek érdekében anyagi és tárgyi lehetőségeihez mérten folyamatosan ápolja a nemzetiségekkel meglévő kapcsolatokat.
(5) A Közgyűlés anyagi és tárgyi lehetőségeihez mérten támogatja az ismeretszerző-, az amatőr alkotó-, és művelődő közösségek tevékenységét. Ennek érdekében anyagi és tárgyi lehetőségeihez mérten:
- támogatja az amatőr művészeti csoportok, körök, alkotóműhelyek, alkotótáborok működését,
- támogatja a népművészet hagyományos tevékenységeinek gyakorlását, táncegyüttesek működtetését, a népi iparművészeti képességek fejlesztéséhez tanfolyamok, nyári táborok szervezését, a táborban készült művekből kiállítások rendezését,
- támogatja a kiemelkedő tehetségű érdi alkotók közismertté tételét, szakmai fejlődését.
(6) A Közgyűlés a közművelődés eszközrendszerével támogatja a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítését, melynek érdekében anyagi és tárgyi lehetőségeihez mérten:
a) figyelemmel kíséri és segíti a civil szervezetek munkáját, segítséget nyújt pályázataik megírásához,
b) támogatja a közművelődési tevékenységet is végző lakossági, önszerveződő közösségeket,
c) támogatja a városban működő nyugdíjasklubok, mozgáskorlátozottak-, vakok- és csökkentlátók klubját, térítésmentesen helyiséget biztosít számukra az önkormányzati intézményekben.
(7) A Közgyűlés támogatja a szabadidő kulturális célú eltöltését, a szórakozási és egyéb szabadidős közösségi igények kielégítését szolgáló tevékenységeket a közművelődési intézményben és közösségi színtereken lévő, a célnak megfelelő, esztétikus környezet és infrastruktúra, valamint az adott tevékenységet segítő, animáló szakemberek biztosításával.
(8) A Közgyűlés művelődést segítő egyéb lehetőségek közül anyagi és tárgyi lehetőségeihez mérten:
- internet hozzáférési és fénymásolási lehetőséget biztosít a Szepes Gyula Művelődési Központban és a Csuka Zoltán Városi Könyvtárban,
- az önkormányzati intézmények útján is tájékoztatja a város lakóit a közművelődési lehetőségekről. A megfelelő tájékoztatás érdekében biztosítja annak feltételeit, hogy:
- a közművelődési programokat ismertesse a helyi sajtó és az elektronikus média,
- az önkormányzati fenntartású intézmények a programjaikat plakátokon, saját intézményi és önkormányzati hirdető táblákon és szórólapokon is tegyék közzé, és műsorfüzeteiket juttassák el a lakossághoz,
- támogatja a művészet illetve a művészeti szervezetek társadalmi szerepvállalását, a művészeti értékek megőrzését, új művészeti teljesítmények létrejöttét, ennek biztosítására a költségvetési rendeletében meghatározott Érd Városi Kulturális Alapot képez és működteti az Érdi Művésztelepet.
A közművelődési feladatok ellátásának szervezeti keretei
5. § (1) A Közgyűlés közművelődési feladatait
- a Szepes Gyula Művelődési Központ fenntartásával,
- közművelődési feladatokat ellátó szervezetek támogatásával,
- megállapodás alapján az Érd Városi Televízió és Kulturális Szolgáltató Kft. bevonásával látja el.
(2) A Közgyűlés közművelődési feladatainak ellátásában együtt kíván működni:
- a Csuka Zoltán Városi Könyvtárral,
- a Magyar Földrajzi Múzeummal,
- a város oktató-nevelő intézményeivel,
- kulturális tevékenységet is végző gazdasági társaságokkal,
- a közművelődési feladatokat is ellátó civil szervezetekkel,
- az egyházakkal,
- közművelődési feladatvégzést vállaló magánszemélyekkel,
- a hasonló szakfeladatokat ellátó országos, regionális, térségi intézményekkel, civil szervezetekkel.
6. § (1) A Közgyűlés a Polgármester és a Köznevelési és Művelődési Bizottság útján gondoskodik a város közművelődési feladatainak koordinálásáról.
(2) A Köznevelési és Művelődési Bizottság - a Polgármesteri Hivatal szakmai segítsége mellett - közreműködik:
a) az önkormányzat hosszú távú közművelődési stratégiájának kialakításában,
b) az átfogó közművelődési koncepció megalkotásában,
c) a város éves közművelődési tervének megalkotásában és végrehajtásában.
(3) A törvény és a jelen rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos fenntartói jogköröket a Közgyűlés, illetve átruházott hatáskörben a Polgármester és a Köznevelési és Művelődési Bizottság gyakorolja.
Az Önkormányzat közművelődési feladatainak finanszírozási formái
7. § (1) A Közgyűlés közművelődési feladatait az önkormányzat költségvetéséből finanszírozza, melynek forrása a saját bevétel, a központi költségvetésből származó normatív támogatás, a központosított előirányzatokból származó összeg és az elkülönített állami pénzalapokból, alapítványi forrásokból pályázati úton elnyert összeg.
(2) A Közgyűlés az önkormányzat költségvetéséből finanszírozza:
- az intézmények üzemeltetésének alapvető műszaki, technikai feltételei megteremtésének, az épületek működőképessége megőrzésének, korszerűsítésének költségeit a költségvetési és az önkormányzati vagyon gazdálkodási szabályairól szóló mindenkor hatályos rendeleteiben foglaltak szerint,
- az intézmények alapfeladataiban meghatározott tevékenységek ellátásához a jogszabályok alapján meghatározott és szükséges közalkalmazotti személyi kiadások, ezen belül alapilletmények, kötelező pótlékok, költségtérítések fedezetét, továbbá a személyi juttatások járulékait a közművelődési intézményben dolgozó közalkalmazottak juttatásainak szabályairól szóló rendeletében foglaltak szerint,
- az alapfeladatok ellátásához szükséges szakmai munka költségeit az elfogadott költségvetés alapján.
(3) Az Önkormányzat az Érd Városi Televízió és Kulturális Szolgáltató Kft-vel évenként megállapodást köt az önkormányzati kulturális programok, rendezvények, nemzeti ünnepek megrendezésére.
(4) A Közgyűlés a helyi önkormányzatok könyvtári és közművelődési érdekeltségnövelő támogatásáról szóló 4/2004.(II.20.) NKÖM rendelet alapján történő pályázathoz minden évben vállal saját erőként pályázati önrészt.
(5) A Közgyűlés az egyesületek, alapítványok, öntevékeny közösségek közművelődési tartalmú tevékenységének támogatására a civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló rendelete alapján pénzeszközt bocsát rendelkezésre, melynek mértékét a költségvetési rendeletben határozza meg, s melynek felosztásáról - nyilvános pályázat keretében – a Köznevelési és Művelődési Bizottság dönt.
(6) A Közgyűlés a Érd Városi Kulturális Alap létrehozásával a helyi kulturális élet támogatását biztosítja, melyet elkülönített alapként kezel. Az Alap bevételei kizárólag az Alap céljaival összefüggésben használhatók fel.
A helyi közművelődés szakemberigénye
8. § E rendeletben meghatározott, a költségvetésből finanszírozott közművelődési feladatok ellátását, a művelődési szolgáltatás folyamatosságát, szakszerűségét az Önkormányzat által fenntartott intézményekben a törvény 93-95. §-ban meghatározott képzettségű vezetők és szakmunkatársak alkalmazásával kell biztosítani.
A közművelődési feladatokban együttműködő partnerek
9. § (1) A Közgyűlés közművelődési feladatainak elvégzése érdekében együttműködik a városban tudományos, művészeti tevékenységet is folytató magánszemélyekkel, nonprofit és profitorientált szervezetekkel, a kulturális ágazat megyei és országos irányítóival, a kulturális élet szakmai tanácsadó és érdekvédelmi szervezeteivel, a településen működő egyházakkal és intézményekkel, a régió önkormányzataival és intézményeivel.
(2) A helyi közművelődési feladatok ellátásában a Közgyűlés a civil közösségek, szervezetek, a magánszemélyek, valamint a kulturális tevékenységet is végző gazdasági vállalkozók közreműködését is igénybe veszi.
Záró rendelkezés
10. § (1) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a 27/1999.(XI.22.) ÖK. számú rendelet hatályát veszti.
(2) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.
dr. Szabolcs Mária | T. Mészáros András |
jegyző | polgármester |