Galambok Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2009.(VI.7.) Önkormányzati rendelete
Az környezetvédelem helyi szabályairól
Hatályos: 2015. 03. 09- 2018. 06. 25Galambok Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2009.(VI.7.) Önkormányzati rendelete
Az környezetvédelem helyi szabályairól
Hatályos: 2015. 03. 09- 2018. 06. 25
Galambok Községi Önkormányzat Képviselőtestülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16.§(1) bekezdésében, valamint a Környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. tv. 46.§(1) c./ pontjában kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja a környezetvédelem helyi szabályairól.
Általános rendelkezések
1.§
E rendelet célja az ember és környezete harmonikus kapcsolatának kialakítása, a környezet elemeinek és folyamatainak védelme, a fenntartható fejlődés környezeti feltételeinek biztosítása.
2.§
- E rendelet hatálya kiterjed Galambok Község közigazgatási területén belül minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező társaságokra, szervezetekre, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a község területén laknak, tartózkodnak, ill. tevékenykednek.
- E rendelet hatálya kiterjed a közterületi rendezvényekre, valamint a magánszemélyek háztartási igényeit kielégítő tevékenységek zajvédelmi szabályaira.
- E rendelet hatálya nem terjed ki a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007.(X. 29.) Korm. rendelet által szabályozott viszonyokra.
Az egyes környezeti elemek védelme
A levegő védelme
A háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó szabályok
3.§
- Az egyedi fűtéssel rendelkező lakóházakban a megfelelően karban tartott tüzelőberendezésekben csak az arra a berendezésre engedélyezett tüzelőanyagot szabad elégetni.
- A fűtőberendezésekben egészségre káros égésterméket kibocsátó anyagot /különösen ipari hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festéket/ égetni tilos.
Tarlóégetésre vonatkozó szabályok
4.§
- Tarlóégetést csak engedéllyel lehet végezni, az engedélyt kérelemre a körjegyző adja ki.
- Tarlóégetés csak rendkívül indokolt esetben engedélyezhető, az eljárás során be kell szerezni a növény-egészségügyi hatóság állásfoglalását. Az égetendő tarlót meg kell tisztítani a kommunális, ill. az ipari eredetű hulladékoktól /műanyag, gumi, vegyszer, festék/.
Avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok
[1]5. §
- Avar és kerti hulladék megsemmisítése elsősorban komposztálással történhet.
- Avar és kerti hulladék égetése keddi és szombati napokon 8-18 óra között, szélmentes időben megengedett. Az égetés maximum 3 óra időtartamig tarthat, tartós füstölés nem megengedett.
- Avart és kerti hulladékot csak jól kialakított tűzrakhelyen szabad égetni úgy, hogy az emberi egészséget és a környezetet ne károsítsa, és az égetés hősugárzása kárt ne okozzon.
- Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat más kommunális, illetve ipari eredetű hulladékot (pl. PVC, veszélyes hulladék).
- A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelentsen.
- A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem szabad, s veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani.
- A tüzelés, a tüzelőberendezés használatának színhelyén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétbe helyezni, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható.
- A kerti hulladék elszállítására a szervezett és meghirdetésre kerülő lomtalanítási akció is igénybe vehető.
- A hatóságilag elrendelt általános tűzrakási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést.
Porképző vagy bűzös anyagok kezelésére vonatkozó szabályok
6. §
- Porképző vagy könnyen lesodródó anyagokat csak rögzített ponyvával, nedvesített állapotban szabad szállítani.
- Építésnél, tatarozásnál, bontásnál, valamint az úttest felbontásánál keletkezett por terjedésének megakadályozására vízzel kell nedvesíteni.
- Bűzös anyagot csak légmentesen lezárt tartállyal felszerelt járművön szabad szállítani.
- A községben keletkező por képződésének megakadályozása érdekében törekedni kell, hogy a fedetlen talajterületek növényzettel borítottak legyenek. Az építési területek végleges rendezését és parkosítását az építkezés befejezésével együtt kell biztosítani.
Allergén növények elleni védekezési szabályok
7. §
Az egyes ingatlan területek gyom és allergiát okozó növényektől mentes gondozása a tulajdonos, ill. a használó kötelessége.
A víz védelme
8. §
- Tilos a meglévő élővízfolyásokat, a víz természetes hozamát, lefolyását, a víz áramlásának viszonyait megváltoztatni, a vízfolyások medrét, partját szűkíteni, ill. feltölteni. A károkozó köteles az eredeti állapot visszaállítására, a károk megtérítésére.
Az ingatlan tulajdonos köteles gondoskodni az ingatlana előtti nyílt árok és annak műtárgyai tisztán tartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról. Csapadékvíz ingatlanról történő kivezetése csak abban az esetben lehetséges, amennyiben az ingatlan előtt szikkasztóárok található.
- Tilos a vizek fertőzése és káros szennyezése. Tilos a vízelvezető rendszerekbe veszélyes hulladékot, vegyszert, azok csomagoló anyagait, mérgező anyagokat, motorolaj származékot bevezetni.
Tilos belterületi csapadékvíz levezető rendszerekbe a fentieken kívül szennyvizet vagy egyéb más hulladékot juttatni.
9. §
- Tilos ásott vagy fúrt kutakba szennyvizet, veszélyes, mérgező hulladékot juttatni.
10.§
- Tilos a szennyvízcsatorna hálózatba csapadékvizet bevezetni.
- Külterületen szennyvizet közműpótló zárt rendszerű szennyvíztárolóba kell vezetni.
- Az ingatlan tulajdonos a szennyvízcsatornára köteles rákötni. Ez alól, méltányossági, szociális okokból határozott időre a Képviselőtestület adhat felmentést.
- Tilos a szennyvizet kilocsolni.
- A közműpótló zárt szennyvíztárolóból kiemelt szennyvizet a fogadására kialakított, a hatóságok által engedélyezett telepen kell elhelyezni.
Zöldterületek fenntartása, kezelése
11. §
- A község területén lévő zöldterületek, valamint növényzet ápolásáról és az idényjellegű növényvédelmi munkálatok elvégzéséről a tulajdonosok kötelesek gondoskodni.
- A község területén lévő parkok, terek építéséről, fenntartásáról, gondozásáról az önkormányzat gondoskodik.
- Tilos a közterületen lévő élő fára plakát, hirdetés kiragasztása, kiszegezése.
- Tilos a közhasználatú és egyéb zöldterületen, valamint közkifolyónál, kútnál járművet mosni.
12. §
- Tilos a közterületen, külterületen a fákat, növényeket azok pusztulását elősegítő módon gyűjteni, ill. megcsonkítani.
- Fakivágási engedélyt indokolt esetben / kiöregedett fák, balesetveszély elhárítása /, vagy minőségi cseréhez az önkormányzat adhat ki a vonatkozó jogszabályok alapján akkor, ha az más szakhatóság hatáskörébe nem tartozik.
- A telek határánál csak olyan növényzet telepíthető, mely a szomszédos építmények és a kerítés karbantartását nem akadályozza, állagát nem rontja.
- Minden ingatlan tulajdonos köteles a tulajdonában lévő, a közlekedést akadályozó / járda és úttest fölé nyúló / faágak, bokrok gondozását, nyesését rendszeresen elvégezni.
A zajvédelem szabályai
13. §
- Közterületen szervezendő, zenés szolgáltatást nyújtó rendezvényre minden esetben engedélyt kell kérni. A kérelem elbírálásáról Galambok Község Önkormányzatának Polgármestere dönt.
A kérelemben meg kell jelölni az adott tevékenység napi kezdetének, ill. befejezésének időpontját, valamint a zajkeltés módját.
- A község közterületein az utcai zenélés és éneklés nem zavarhatja a lakók nyugalmát, és nem sértheti a közízlést.
- A magánszemélyek háztartási igényeit kielégítő zajkeltő tevékenységek végzése és zajforrások működtetése (fűnyíró gép, kapálógép, betonkeverő, motoros láncfűrészgép, stb.) a település lakó- és üdülő övezetében
- 6,30.00 óra és 20.00 óra között megengedett.
- A község területén a közterületre irányuló, illetve a közterületen folyó kereskedelmi célú elektronikus kihangosítás csak engedéllyel végezhető.
Záró rendelkezések
- §
- E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
Galambok, 2009. június 2.
Kiss-Tóth László dr.Varga Éva
polgármester körjegyző
Kihirdetve: 2009. június 2.