Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2011. (V. 31.) önkormányzati rendelete
a mezei őrszolgálat működéséről
Hatályos: 2025. 01. 01Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2011. (V. 31.) önkormányzati rendelete
a mezei őrszolgálat működéséről
Dunakeszi Város Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990.évi LXV. törvény 16 § (1) bekezdésében, valamint a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény ( továbbiakban: Tv.) 19 § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Dunakeszi város külterülete közrendjének erősítése érdekében az alábbi önkormányzati rendeletet alkotja:
A rendelet célja
1. § Dunakeszi város közigazgatási területéhez tartozó termőföldek őrzése, a termőföldeken lévő, illetve ahhoz tartozó termények és termékek, felszerelések, eszközök, haszonállatok, továbbá mezőgazdasági építmények, egyéb művelési ágú ingatlanok földmérési jelek védelme, az illegális hulladéklerakó helyek kialakításának megakadályozása, a külterület közrendjének közbiztonságának erősítése.
A rendelet hatálya
2. § (1)1 A rendelet területi hatálya Dunakeszi város közigazgatási területéhez tartozó termőföldre és egyéb művelési ágú ingatlanra, a (3) bekezdésben foglaltak kivételével terjed ki.
(1a) A rendelet területi hatálya kiterjed továbbá Dunakeszi város közigazgatási területéhez tartozó olyan vegyes művelési ágú ingatlanokra, melyek részben termőföld és egyéb művelési ág, részben erdő vagy halastó művelési ág besorolás alá esnek.
(2)2 A rendelet személyi hatálya kiterjed a mezei őrszolgálat feladatait ellátó mezőőrre, a mezőőr feladatainak ellátását irányító polgármesterre, valamint az (1) bekezdés szerinti termőföld tulajdonosára, illetve a termőföldet használó természetes személyre, jogi személyre és jogi személyiség nélküli egyéb szervezetre.
(3)3 Nem terjed ki a rendelet területi hatálya a védett természeti területre és értékre.
A mezei őrszolgálat
3. § (1) A képviselőtestület az 2. §. (1) bekezdésében meghatározott területek őrzéséről mezei őrszolgálat létesítésével gondoskodik.
(2) A mezei őrszolgálat ellátásához az őrszolgálat létszámát 1 (egy) főben állapítja meg.
(3) A mezei őrszolgálat a szükséges személyi, tárgyi feltételek megléte és a Pest Megyei Kormányhivatal általi nyilvántartásba vételét követően kezdheti meg működését.
A mezőőr
4. § (1) A mezei őrszolgálatot a mezőőr látja el.
(2) A mezőőr felett a munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja. Feladatát a részére kiadott szolgálati utasításai szerint végzi.
(3) Mezőőr csak vizsgázott, a megyei földművelésügyi hivatal által nyilvántartásba vett személy lehet.
(4) A mezőőr szakmai felügyeletét a Pest megyei Kormányhivatal és a Dunakeszi Rendőrkapitányság látja el.
(5) A mezőőr szolgálati feladatait működési területén köteles ellátni. A mezőőr működési területe kiterjed Dunakeszi közigazgatási határán belül a város teljes külterületére. Szolgálati útvonalát a munkáltató vezénylésben határozza meg.
(6) A mezőőr feladatát változó munkarendben, a munkáltató vezénylése alapján látja el.
(7) A mezőőr foglalkoztatása a Munka törvénykönyvében foglaltak szerint történik.
A mezőőr feladatai
5. § (1) A mezőőr feladata, hogy a mezőgazdasági termőföld, mezőgazdasági termények és termékek, gépek, felszerelések és eszközök, mezőgazdasági, valamint geodéziai építmények őrzését biztosítsa, valamint akadályozza meg a hulladék-, építési törmelék illegális lerakását.
(2) A mezőőr a működési területén jogosult és köteles a Tv. 23. § (1) és (1a) bekezdésében foglaltakat végrehajtani.
(3) A mezőőr a szolgálati feladatai teljesítése során köteles együttműködni a rendőrséggel és polgárőrséggel; katasztrófavédelemmel; a hivatásos állami és önkormányzati tűzoltósággal; az önkormányzati szervekkel; a polgármesteri hivatallal; a kormányhivatallal; a járási hivatallal; a NAV vámszerveivel; az erdészeti-, vadászati-, és halászati hatósággal; a természetvédelmi őrszolgálattal és a fegyveres biztonsági őrséggel; valamint egyesületekkel.
(4) A mezőőri szolgálat ellátása során a mezőőrnek az illetékes hatóságok, személyek felé jelentenie kell:
a) a működési területén tapasztalható minden egyéb, a tulajdon veszélyeztetésével, megkárosításával járó rendellenességeket;
b) az elemi csapásokat (villám, vihar, belvíz stb.) és egyéb rendkívüli eseményeket (baleset, tűzeset stb.) és a lehetőségei szerint részt venni az esemény elhárításában, a terület biztosításában;
c) a vízfolyásokba, csatornákba, használatban, vagy használaton kívüli kutakba, fertőző vagy más idegen anyagok bekerülésének észlelését, lehetőség szerint meg kell akadályozni veszély továbbterjedését;
d) a belvízvédelmi védőművek rongálását, árkok betemetését, tetten érés esetén az erre irányuló cselekményt megakadályozni;
e) a körzetében lévő utak, átereszek, hidak, árkok állapotának rendellenességét, illetve jelentős elhasználódás esetén, azok rendeltetésszerű használatának veszélyét;
f) az engedély nélküli fakivágásokat és ezzel egyidejűleg megakadályozni az erre irányuló cselekményeket;
g) a szennyvízszippantó tartálykocsik tartalmuk leürítésének, kommunális hulladéknak, építési törmeléknek és egyéb ipari anyagoknak, tárgyaknak termőföldre, útra, útszéli árokba stb. történő lerakását és meg kell akadályozni az erre irányuló cselekményeket.
h) működési területén - az érintett ingatlan besorolásától függetlenül – minden észlelt jogsértést, tetten érés esetén a rendőrség értesítése mellett vissza kell tartania az elkövető(ke)t.
i) az előbbi pontokon túl jogosult a működési területén jogtalanul legeltetett, illetve felügyelet nélkül talált állatot a tulajdonosnak átadni.
(5) A mezőőr tevékenységéről naplót és nyilvántartást vezet, végzett munkájáról havonta írásban beszámol a polgármesternek.
(6) A mezőőr a jelen rendelethez kapcsolódó kedvezményekre való jogosultság feltételeinek fennállást folyamatosan ellenőrzi.
A mezőőri járulék
6. § (1) Az önkormányzat a mezei őrszolgálat megalakítási, fenntartási és működési költségeit a földhasználó, ha ez ismeretlen, a tulajdonos által fizetett mezőőri járulékból és a központi költségvetésben e célra biztosított hozzájárulásból fedezi.
(1a) A földhasználó vagy tulajdonos mezőőri járulék fizetési kötelezettségének keletkezéséről, megszűnéséről, változásáról a jelen rendelet 1. számú mellékletét képező nyomtatvány hatósághoz történő benyújtásával köteles eleget tenni a mezőőri járulék fizetési kötelezettség keletkezésétől, megszűnésétől, avagy változásától számított 60 napon belül.
(1b) A földhasználó vagy tulajdonos mindaddig nem köteles új bejelentést tenni, míg az ingatlan adataiban, a földhasználó vagy tulajdonos személyében, a jogszabályokban avagy bármely, a mezőőri járulék fizetési kötelezettséget érintő körülményben változás nem következik be. A járulékfizetési kötelezettséget érintő változást a változás bekövetkeztét követő év első napjától kell figyelembe venni.
(1c) A földhasználó vagy tulajdonos mezőőri járulék fizetési kötelezettségét azon év végéig, mely évben a (3) bekezdésben meghatározott változások bekövetkeztek, a részére korábban határozatban megállapítottak szerint köteles teljesítenie.
(2)4 Járulékköteles valamennyi, a 2. § (1) és (1a) bekezdésében meghatározott minden, 5.000 m 2 alapterületet meghaladó ingatlan, annak hasznosításától függetlenül. A járulékfizetési kötelezettség abban az esetben is fennáll, ha a 5.000 m 2 alapterületet meghaladó ingatlannak több földhasználója vagy tulajdonosa van, és ezen személyek használatában vagy tulajdonában álló ingatlanrész alapterülete nem haladja meg a 5.000 m2-t. A járulékfizetési kötelezettség fennáll továbbá abban az esetben is, ha egy ingatlantulajdonosnak több olyan ingatlantulajdona van, amelyből egy sem haladja meg a 5.000m2 alapterületet, de a tulajdonában álló ingatlanok összalapterülete a 5.000 m2-t meghaladja. A járulékfizetési kötelezettséget nem érinti azon tény, ha az ingatlan olyan vegyes művelési ágú, mely részben termőföld és egyéb művelési ág, részben erdő vagy halastó művelési ág besorolás alá esik, de ebben az esetben a járulékfizetés alapja a termőföld és egyéb művelési ág besorolás alá eső terület m2-ben számított alapterülete.
(2a) A mezőőri járulék alapja az ingatlan m2-ben számított alapterülete.
(3) A mezőőri járulék mértéke:
a)5 ha az egy földhasználó vagy ingatlantulajdonos használatában vagy tulajdonában álló ingatlan/ok összalapterülete 5.000 m2-t meghaladja , akkor 3, -Ft/m2/év,
b)6
(4) A (3) bekezdésben meghatározott mezőőri járulék összegéből kedvezmény jár az alábbi esetekben:
a)7 abban az esetben, ha a járulékköteles termőföld tulajdonosa a tárgyév január 1. napján Dunakeszi lakóhellyel rendelkező természetes személy és a járulékköteles ingatlanon mezőgazdasági tevékenységet folytatnak, akkor 1,-Ft/m2/év,
b)8 abban az esetben, ha a járulékfizetésre kötelezett nem magánszemély, azonban a járulékköteles ingatlanon mezőgazdasági tevékenység folytat, akkor 1.5, -Ft/m2/év.
(4a)9 Mentes a mezőőri járulék megfizetése alól
a) az a járulékköteles termőföld tulajdonosa, aki a tárgyév január 1. napján Dunakeszi lakóhellyel rendelkező természetes személy és a járulékköteles ingatlanon mezőgazdasági tevékenységet folytat.
b) Magyar Állam és Dunakeszi Város Önkormányzata
(5) A (4) bekezdésben foglalt kedvezmény a földhasználó vagy tulajdonos kérelme alapján jár. A kérelemhez csatolni kell az abban foglaltak igazolására szolgáló okiratok másolatát. A kérelemben foglaltakat az erre feljogosított személy jogosult ellenőrizni.
(6) A (4) bekezdésben meghatározottak szerinti kedvezmény nem jár abban az esetben, ha a földhasználó vagy tulajdonos a kérelem benyújtásától számított 3 éven belül (6) bekezdés szerinti valótlan tartalmú kérelmet nyújtott be.
(7) Mezőgazdasági tevékenység: növénytermesztés, állattenyésztés, kertészet, vegyes gazdálkodási tevékenység.
(8) Amennyiben a kedvezményre való jogosultság feltételei megszűntek, a kedvezmény a jogosultsági feltétel megszűnését követő év január 01. napjától visszavonásra kerül.
A mezőőri járulék megfizetésére kötelezett személy
7. § (1) A mezőőri járulék megfizetésére a földhasználó, ha ez ismeretlen, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonos köteles. Több földhasználó vagy tulajdonos esetében a földhasználók, tulajdonosok a használatukban álló illetve tulajdonukban lévő ingatlanterület alapterülete után kötelezettek járulékfizetésre.
(2) Amennyiben az ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló szerződést az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották – annak tényét az ingatlanügyi hatóság széljegyezte – a szerző felet kell a tulajdonosnak tekinteni.
(3) A járulékfizetés alól mentes a Magyar Állam és a helyi önkormányzat.
A járulékfizetés keletkezése és megszűnése
8. § (1) A járulékfizetési kötelezettség a 2. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott ingatlan használatának illetve tulajdonjogának keletkezését követő év első napján keletkezik.
(2) A járulékfizetési kötelezettség annak az évnek az utolsó napján szűnik meg, amikor a földhasználat vagy tulajdonjog megszűnik.
A mezőőri járulék megfizetése, a befizetés határideje
9. § (1) A mezőőri járulék megfizetésének kötelezettségét Dunakeszi Város jegyzője állapítja meg.
(2) A mezőőri járulékot a kötelezett két egyenlő részletben, minden év március 15-ig és szeptember 15-ig fizetheti be kamatmentesen az önkormányzat számlájára.
(3) A megállapított mezőőri járulék összege a járulékfizetésre kötelezett kérelmére indokolt esetben mérsékelhető, vagy elengedhető. Indokolt esetnek tekinthető, ha a területet ár-belvíz sújtotta, vagy más típusú elemi kár következtében a termés részben vagy egészben megsemmisült, illetve ha a mezőőri járulék megfizetése a járulékfizetésre kötelezett természetes személy és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti. A megállapított mezőőri járulék megfizetésére a járulékfizetésre kötelezett kérelmére részletfizetés engedélyezhető abban az esetben, ha a fizetési nehézség
a) a kérelmezőnek nem róható fel, vagy annak elkerülése érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben tőle elvárható, továbbá
b) átmeneti jellegű, tehát a járulék későbbi megfizetése valószínűsíthető.
A mezőőri járulék mérséklésére, elengedésére, részletekben történő megfizetésére vonatkozó kérelmet a jelen rendelet 2. számú mellékletét képező kérelmen kell benyújtani.
(4) A mezőőri járulék adók módjára behajtható köztartozásnak minősül.
(5) A mezőőri járulékból az önkormányzat költségvetésébe befolyt összeg kizárólag a mezei őrszolgálattal kapcsolatos feladatok ellátására használható fel.
(6)10 A nem határidőben megfizetett mezőőri járulék után késedelmi pótlékot kell fizetni. A késedelmi pótlék mértéke minden késedelemmel érintett naptári nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. A késedelmi pótlék után késedelmi pótlékot felszámítani nem lehet.
9/A. § A mezőőri járulék megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben a mezőőri járulékról bejelentést kellett volna tenni.
Vegyes és záró rendelkezések
10. § E rendelet 2011. július 1. napján lép hatályba. Kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
A 2. § (1) bekezdése a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (2) bekezdése a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (3) bekezdését a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 1. § (3) bekezdése iktatta be.
A 6. § (2) bekezdése a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 6. § (3) bekezdés a) pontja a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 6. § (3) bekezdés b) pontját a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 5. §-a hatályon kívül helyezte.
A 6. § (4) bekezdés a) pontja a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 2. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 6. § (4) bekezdés b) pontja a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 2. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 6. § (4a) bekezdését a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 2. § (4) bekezdése iktatta be.
A 9. § (6) bekezdését a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
Az 1. melléklet a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 4. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. melléklet a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2024. (XI. 22.) önkormányzati rendelete 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.