Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2011. (02.25.) önkormányzati rendelete
a hivatali munkaidőn kívüli és a hivatali helyiségen kívül történő házasságkötés engedélyezésének szabályairól és az eseményekhez kapcsolódó többletszolgáltatások ellentételezéseként fizetett díjakról
Hatályos: 2011. 02. 26- 2014. 09. 19Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2011. (02.25.) önkormányzati rendelete
a hivatali munkaidőn kívüli és a hivatali helyiségen kívül történő házasságkötés engedélyezésének szabályairól és az eseményekhez kapcsolódó többletszolgáltatások ellentételezéseként fizetett díjakról
Hatályos: 2011. 02. 26- 2014. 09. 19
Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 44/A. (2) bekezdésében biztosított jogalkotói jogkörében eljárva, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 1. § (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében, az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: törvényerejű rendelet) 42/A. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:
1. §
A rendelet hatálya
E rendelet hatálya Biatorbágy Város Önkormányzatának közigazgatási területén történő anyakönyvi esemény kapcsán az e rendeletben megjelölt szolgáltatásokat igénybe vevőkre, valamint Biatorbágy Város Önkormányzat Polgármesteri Hivatalánál közszolgálati jogviszonnyal rendelkező anyakönyvvezetőkre terjed ki.
2. §
Értelmező rendelkezések
E rendelet alkalmazásában:
- Hivatali helyiség: Biatorbágy Város Önkormányzata által biztosított, házasságkötés lebonyolítására alkalmas hivatali helyisége (2051 Biatorbágy, Baross Gábor u. 2/A., földszinti házasságkötő terem)
- Hivatali munkaidő: Biatorbágy Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározott munkarendje.
3. §
A hivatali munkaidőn kívül történő anyakönyvi esemény engedélyezésének szabályai
(1) Az anyakönyvvezető – a házasulók kívánságának figyelembe vételével, illetve a Képviselő-testület tárgyévi rendezvénytervében foglaltakra tekintettel – tűzi ki a házasságkötés napját és óráját.
(2) Anyakönyvi esemény – munkaszüneti napok kivételével – munkanapokon, valamint szombaton engedélyezhető.
4. §
A hivatali munkaidőn kívül történő anyakönyvi eseményhez kapcsolódó többletszolgáltatás ellentételezéseként fizetendő díjak
(1) A hivatali helyiség biztosításán túl a többletszolgáltatás magában foglalja:
- gépzenei összeállítást
- ünnepi beszédet
- szülők köszöntését (igény esetén az ajándékot/virágot a házasulók biztosítják)
- pezsgő szervírozását (a pezsgőt a házasulók biztosítják)
- gyertyákat
- emléklapot
- anyakönyvi esemény utáni takarítást
(2) A hivatali munkaidőn túli időben lebonyolított a fenti többletszolgáltatásokat is magában foglaló anyakönyvi esemény rendezési díjai:
- amennyiben legalább az egyik házasuló fél az anyakönyvi eseményre történő bejelentkezést megelőző 6 hónapban biatorbágyi állandó lakóhellyel rendelkezik: bruttó 5.000,- Forint
- nem helyi lakosok esetén: bruttó 15.000,- Forint
(3) A díjat készpénz-átutalási megbízással, vagy a Polgármesteri Hivatal házi pénztárában a rendezvény előtt legalább 15 nappal kell befizetni. A befizetést igazoló kész-pénzátutalási megbízás vagy bizonylat másolatát az anyakönyvvezető a házasságkötést megelőző eljárás jegyzőkönyvéhez tűzi.
5. §
A hivatali helyiségen kívül történő anyakönyvi esemény engedélyezésének szabályai
(1) Hivatali helyiségen kívüli házasságkötés akkor engedélyezhető, ha a törvényerejű rendelet 15/A. § (4) és (5) bekezdéseiben foglaltak biztosíthatók. Az engedélyezése során figyelemmel kell lenni a már előjegyzésbe vett, hivatali helyiségen belüli anyakönyvi eseményekre, azok lebonyolítását az engedélyezendő hivatalon kívüli anyakönyvi esemény nem veszélyeztetheti.
(2) Hivatali helyiségen kívüli házasságkötést hivatali munkaidőn kívül lehet lebonyolítani.
6. §
A hivatali helyiségen kívüli anyakönyvi eseményhez kapcsolódó többletszolgáltatás ellentételezéseként fizetendő díjak
(1) A hivatali helyiségen kívül lebonyolított anyakönyvi esemény a szolgáltatás magában foglalja:
- ünnepi beszédet
- szülők köszöntését (igény esetén az ajándékot/virágot a házasulók biztosítják)
- gyertyákat
- emléklapot
(2) A hivatali helyiségen kívül lebonyolított anyakönyvi esemény díja a 4. § (2) bekezdésében foglalt díjon felül: bruttó 70.000,- Forint. Amennyiben a házasulandók az anyakönyvi eseményt biatorbágyi egyházi felekezetek templomaiban többletszolgáltatás nélkül kívánják igénybe venni a díj a 4. § (2) bekezdésében foglalt díjon felül: bruttó 15.000,- Forint.
(3) A jegyző az engedélyt tartalmazó határozatában rendelkezik a díjbefizetés módjáról és idejéről.
(4) Amennyiben a hivatalos helyiségen kívüli házasságkötésre rendkívüli körülmény miatt kerül sor, a házasulók mentesülnek a díjfizetési kötelezettség alól.
(5) A (4) bekezdésben meghatározott rendkívüli körülménynek minősül különösen, ha valamelyik házasuló mozgáskorlátozottsága, egészségi állapota, kora miatt különös erőfeszítés lenne számára az anyakönyvvezető hivatalos helyiségében történő megjelenés. E körülmény fennállását kérelmükben a házasulók megjelölni és igazolni kötelesek.
(6) A 4. § (2) bekezdésében és az 6. §. (2) bekezdésében meghatározott díjak 2012. évtől minden év március 1-jétől az előző évi infláció mértékével emelkednek, s azok az anyakönyvi eseményhez szükséges kellékek rendelkezésre állásán kívül a külön igényelhető egyéb szolgáltatások díját nem tartalmazzák.
7. §
Az anyakönyvvezető részére fizetendő díj mértéke
(1) A hivatali munkaidőn túl történő anyakönyvi esemény lebonyolításában közreműködő anyakönyvvezetőt anyakönyvi eseményenként bruttó 15.300,- Forint összegű díjazás illeti meg (hivatali helyiségen kívüli anyakönyvi esemény lebonyolítása esetén anyakönyvi eseményenként bruttó 30.500,- Forint összegű díjazás) illeti meg.
(2) A jegyző – figyelemmel a hatályos jogszabályok rendelkezéseire – az anyakönyvi esemény lebonyolításában közreműködő anyakönyvvezető részére évente egy alkalommal, tárgyév március 31-ei kifizetéssel a feladat ellátására tekintettel, nettó 50.000,- Forint összegben munkaruha juttatást biztosít. A munkaruha juttatás kifizetése és elszámolása a ruházati költségtérítésre vonatkozó szabályok alapul vételével történik, azzal, hogy az összeg felhasználásáról az anyakönyvezetők számlával kötelesek elszámolni a tárgyév december 15- ig.
8. §
Záró rendelkezések
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit hatályba lépését követően bejelentett házassági szándék alapján indult eljárásokban kell alkalmazni.