Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2013. (VIII.16.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról

Hatályos: 2022. 09. 01

Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2013. (VIII.16.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról

2022.09.01.

Bóly Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében és a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 37. § (4) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet szabályait Bóly Város Önkormányzatának tulajdonában álló és az ingatlan-nyilvántartásban közterület megnevezéssel nyilvántartott földrészletekre terjed ki.

(2) Egyéb ingatlanoknak a közhasználatra átadott területrészére – a képviselő-testület által jóváhagyott külön szerződés szerint – a közterületre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(3) Rendelkezései minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak akik állandó, vagy ideiglenes jelleggel a város területén tartózkodnak és tevékenykednek.

2. § (1) A közterület-használat engedélyezésére, és a közterület-használati engedély visszavonására irányuló eljárásban első fokon a polgármester jár el kivéve a (2) bekezdésben foglalt esetekben.

(2) Művészeti, kegyeleti szobor és emlékmű engedélyezésére, és a közterület-használati engedély visszavonására irányuló eljárásban első fokon engedélyezésére a képviselő-testület jogosult.

(3) Az (1) bekezdés alapján hozott hatósági határozat elleni fellebbezés elbírálása a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

2. Értelmező rendelkezések

3. § E rendelet alkalmazásában:

1. közterület: az ingatlan-nyilvántartásban közterületként nyilvántartott belterületi földrészlet, továbbá a magántulajdonban álló ingatlanok közhasználatra átadott része.

2. közút: a közúti járművek közlekedésére szolgáló terület

3. A közterület rendeltetésszerű használata:

a) a telkek térbeli kapcsolatának, megközelítésének,

b) a közúti és gyalogos közlekedés,

c) a kikapcsolódás, a szórakozás, a sporttevékenység, a szabadidő-eltöltés,

d) a felvonulás, a gyülekezés, a közösségi megnyilvánulás,

f) a közművek elhelyezésének,

g) zöldfelületek kialakításának

biztosítása.

3. A közterület használata

4. § (1) Közterületet - az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (4) bekezdésében meghatározott - rendeltetéstől eltérő módon használni csak engedély alapján lehet.

(2) A közterület használata meghatározott időtartamra, vagy meghatározott feltétel bekövetkeztéig engedélyezhető.

(3) A közterület használatra vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:

a) a kérelmező nevét, lakóhelyének (székhelyének, vagy telephelyének) címét, jogi személyek, egyéni vállalkozók, jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok esetén bankszámlaszámát és a számlavezető pénzintézet nevét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát, az igénybe venni kívánt közterület nagyságát, helyét és a használatának módját, a napi árusítás időtartamának pontos meghatározását,

c) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására való jogosultság hitelt érdemlő igazolását,

d) zöldterület, közpark használata esetén a terület helyreállítására vonatkozó nyilatkozatot,

e) forgalmat befolyásoló közterület-használat esetén egy M = 1:1000, vagy M = 1:500-as méretarányú forgalomszabályozási tervet, a rendőrség hozzájárulását, valamint az érintett útvonalon tömegközlekedést lebonyolító szervezet hozzájárulását,

f) közterületen történő felépítmény elhelyezése esetén a felépítmény konkrét helyének megállapítására alkalmas, szakember által készített M=1:500-as, vagy M=1:1000-es méretarányú helyszínrajzot, megjelenést ábrázoló tervet vagy fényképet.

g) Kulturális rendezvény, vásár, mutatványos tevékenység, vagy egyéb, több ember részvételével járó rendezvény esetén a terület takarítására vonatkozó nyilatkozatot

h) Önálló hirdető-berendezés elhelyezésére, kerthelyiség kialakítására vonatkozó kérelem esetén annak méreteit, műszaki dokumentációját, esztétikai tervét, látványtervét.

(4) Az engedélyben rendelkezni kell a használó közterület megóvási, illetve helyreállítási kötelezettségeiről is. A kijelölt területet a használat után az igénybevevő köteles az eredeti állapotába helyreállítani, vagy ha ez nem lehetséges, az okozott kárt megtéríteni.

(5) Amennyiben egy közterületi helyet több kérelmező kíván használni, a kérelmeket érkezési sorrendben kell elbírálni.

5. § Közterület-használati engedélyt kell beszerezni

a)1

b) mobil elárusító fülke, pavilon ideiglenes elhelyezésére,

c) szobor, emlékmű és köztárgyak elhelyezésére,

d)2

e) építési munkákkal kapcsolatos építőanyag és törmelék elhelyezésére,

f) alkalmi és mozgó árusításra, mozgóboltra

g) vendéglátóipari előkert, kerthelyiség kitelepülés céljára, árukirakodásra,

h) mutatványos sátor, rendezvénysátor felállítására

i) szórakoztató- és szabadidős játékszerek elhelyezésére,

j) építési, kivitelezési munkálatok végzése

k) filmalkotás forgatásához – a mozgóképről szóló 2004. évi II. tv. IV. Fejezetének a hatálya alá tartozó esetekben a törvényben meghatározott módon – a rendelet 3. címében maghatározott rendelkezések szerint,

l) a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988.(XII. 20.) MT rendelet 7. §-ában foglalt esetben.

6. § (1) Nem kell közterület-használati engedély:

a) a közút, a járda és a zöldterület építésével, javításával és fenntartásával kapcsolatos közterület-igénybevételhez,

b) a távközlő hálózatok, valamint közműves berendezések, illetve létesítmények hibaelhárítása érdekében végzett munkák esetében,

c) az úttartozékok és a közúti közlekedés szervezésének és irányításának céljait szolgáló berendezések elhelyezéséhez,

d) az élet- és balesetveszély elhárításához szükséges időtartamot meg nem haladó munkálatok elvégzéséhez,

e) választási hirdetések, plakátok kihelyezéséhez,

f) az építési anyagok közterületen történő tárolása az építési engedély vagy bejelentés érvényességétől számított 2 évig.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt közterület-használati engedély nélkül végezhető közterület-igénybevételt a hatóságnál - lehetőleg az igénybevétel megkezdése előtt 3 nappal, legkésőbb azonban a használat megkezdésekor - be kell jelenteni.

7. § Nem adható közterület-használati engedély:

a) tömegközlekedési járművek megállóiba, kivéve, ha a közterület igénybevétele az utasforgalom céljait, illetve az utasok ellátását, tájékoztatását szolgálja,

b) zöldterületekre, ha a tervezett használat az ott levő növényállomány rongálásának, pusztításának, csonkításának, károsításának elkerülését, megelőzését nem biztosítja, kivéve a területükön húzódó közművek javításához, létesítéséhez nélkülözhetetlen munkálatokat,

c)3

d) közterületen nem árusítható termékek forgalmazásához,

e) olyan tevékenység gyakorlására, amely a környezetre káros hatással lenne, a közbiztonságot vagy az egészséget veszélyeztetné,

f) azoknak a személyeknek, akiknek Bóly Város Önkormányzatával szemben - az önkormányzat által megállapított és lejárt - tartozása áll fenn.

g)4 Közúton és közút szélétől számított 1 méteren belül közterület használati engedély kivéve mozgóbolt, vagy táblák elhelyezésére, vagy filmforgatásra.

4. A közterület filmforgatási célú használatára vonatkozó külön rendelkezések

8. § (1) A mozgóképről szóló törvény szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás céljára történő közterület-használat) vonatkozásában e rendelet szabályait az ebben a címben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A hatósági szerződés jóváhagyásának egyedi feltételeként kell meghatározni mindazon előírásokat, amelyeket a kérelmezett közterület-használattal kapcsolatban a közútkezelő a véleményében, vagy bármely más, a kérelmezett közterület-használat folytán érintett szerv, szervezet nyilatkozatában meghatároz. A közút közterület-használatára vonatkozó közútkezelői vélemény hiányában a hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

(3) A közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb parkolás) nem haladhatja meg a 150 m2 területet. A technikai kiszolgálás és stáb parkolás céljára történő közterület-használat nem haladhatja meg a teljes közterület-használat 50 %-át.

(4) A filmforgatás céljából történő közterület-használat időtartama nem haladhatja meg a 90 naptári napot.

9. § (1) A filmforgatás során a szomszédos lakó ingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani.

(2) Meg kell tagadni a hatósági szerződés jóváhagyását annak a kérelmezőnek, akinek a közterület-használati szerződése a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül jogellenes közterület-használat, vagy díjfizetési hátralék miatt szűnt meg, vagy jóváhagyott hatósági szerződésétől eltérően szabálytalanul használata a közterületet, vagy a megállapított díjat nem fizette meg, vagy annak, aki a kérelem benyújtását megelőző 3 éven belül közterület-használati hozzájárulás nélkül használata a közterületet.

10. § (1) Amennyiben rendkívüli, előre nem látható körülmények miatt, különösen rendkívüli természeti események bekövetkezésekor a kérelmező részére megjelölt közterület nem biztosítható, más – a forgatásra alkalmas – közterület ajánlható fel a forgatás céljára.

(2) Ha a kérelmező a felajánlott közterületet nem tartja alkalmasnak a forgatásra, a rendkívüli körülmények megszűnését követően haladéktalanul értesíteni kell a Baranya Megyei Kormányhivatalt és a kérelmezőt az akadály elhárultáról. Az értesítés tartalmazza, hogy mely időponttól alkalmas újra a közterület a forgatásra.

11. § (1) A közterület-használat díjaként a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 3. melléklet 6. és 7. sorában meghatározott díjakat kell alkalmazni.

(2) Mentes a közterület-használati díj alól:

a) az önkormányzat megrendelésére a településről készülő film forgatása,

b) filmművészeti oktatási intézményben hallgató vizsgafilmjének forgatása,

c) a városi ünnepségeken, rendezvényeken készített film forgatása, vagy

d) tudományos, ismeretterjesztést szolgáló felvétel forgatása.

12. § A filmalkotás forgatása céljából történő igénybevétel esetén a polgármester – átruházott – önkormányzati hatósági jogkörben

a) meghatározza a közterület-használati díj mértékét a mozgóképről szóló törvény alapján,

b) a közterület-használati díj alóli mentesség esetén a hatósági szerződés jóváhagyása során hivatkozik a mentesség okára,

c) az e rendeletben foglalt körülmények fennállása esetén egyedi feltételeket állapíthat meg,

d) jóváhagyja a kormányhivatal és a kérelmező között kötendő hatósági szerződést.

13. § A város díszburkolatos vagy turisztikailag kiemelt központi területei a Hősök tere.

5. A közterület-használat díja

14. §5 (1) A közterület rendeltetéstől eltérő használatáért a használónak közterület-használati díjat kell fizetnie.

(2) A közterület-használati díjat az elfoglalt terület négyzetmétere szerint, illetve az 1. melléklet alapján kell megállapítani. Az 1. mellékletben meghatározott közterület használati díjak ÁFA mentesek. Az engedélyes a közterület-használati díjat a közterület tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni, kivéve, ha azt hatósági intézkedés miatt kénytelen szüneteltetni.

(3) Kérelemre az üzletek áru kihelyezése esetén

a) 15 m-nél hosszabb utcai üzlet homlokzat esetén 10 m2-re

b) 15 m-nél nem hosszabb utcai üzlet homlokzat esetén 2 m2-re közterületi használati díjmentesség állapítható meg amennyiben a kihelyezendő termékek köre településképi, településtörténeti szempontból értéket képvisel.

(4) A számítás szempontjából minden töredék négyzetméter egész négyzetméternek számít. Alkalmi árusítás esetén a díjat 15 m2 és annak egész többszöröse után szükséges megállapítani minden megkezdett 15 m2 után.

(5) A közterület-használati díj megfizetéséről az engedélyben úgy kell rendelkezni, hogy annak megfizetéséig, vagy havi bontásban történő fizetés esetén az első havi díj megfizetéséig az engedélyben meghatározott tevékenység nem kezdhető meg. Az 1. melléklet 5. és 6. pontban meghatározott tevékenységek esetében a közterület használat minimális időtartama 1 év. A díj arányosan csökkenthető az üzlet vagy vendéglátóhely megszüntetése, bezárása esetén utólag.

15. § (1) Nem terheli közterület-használati díj fizetési kötelezettség

a) a választási kampány idején a bejegyzett politikai és társadalmi szervezeteket,

b) a közhasznú szervezetet alaptevékenysége ellátásának keretében,

c) Bóly Város Önkormányzatát azon önkormányzati társulásokat melynek tagja, illetve az általa önállóan vagy társulás útján fenntartott költségvetési szerveit,

d) Az önkormányzat intézményei, önkormányzati ingatlanok helyreállításával, felújításával kapcsolatos közterület-használata;

e) Az előre meghirdetett lomtalanítás időpontjában a közterületen elhelyezett hulladékot.

(2) A közterület-használat módját és időpontját az (1) bekezdésben foglaltak során is előzetesen be kell jelenteni és egyeztetni kell.

6. Közterület-használat megszüntetése és az engedély megvonása

16. § (1) A közterület-használat közérdekből bármikor megszüntethető.

(2) Meg kell vonni az engedélyt, ha az engedélyes a közterületet nem az engedélyezett célra és módon használja, vagy a díjfizetési kötelezettségének az esedékesség időpontjáig nem tesz eleget.

(3) Ha az engedélyes a közterület használatát meg kívánja szüntetni, köteles ezt a szándékát az engedély egyidejű visszaadása mellett az engedélyező hatóságnak bejelenteni.

(4) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes a saját költségén köteles az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.

(5) Ha a közterület-használat a (2) vagy (3) bekezdésben említett módon szűnik meg, a már esedékessé vált és befizetett közterület-használati díjat visszakövetelni nem lehet.

7. A közterület engedély nélküli használatának jogkövetkezményei

17. § (1) A közterület engedélyhez kötött, de engedély nélküli használata esetén a használó az engedélyező hatóság felhívására köteles a használatot megszüntetni és a közterület eredeti állapotát a saját költségén – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani. Ellenkező esetben saját költségére és veszélyére a polgármester a végrehajtást elrendelheti.

(2) A közterület-használat engedélyhez kötött, de engedély nélkül vagy a kiadott közterület használati engedélyben foglaltaktól eltérő használata esetén a jogellenesen használt időtartamra a használó kétszeres közterület-használati díjat köteles megfizetni. A közterület-használatának ellenőrzése alkalmával a használót fel kell hívni kérelem beadására vagy a korábban beadott kérelmének a módosítására és a kérelemben megjelölt időtartamnak és területnagyságnak megfelelő e rendelet 1. melléklete szerinti közterület-használati díj kétszeresének és az eljárási illetéknek helyszínen történő megfizetésére.

8. Záró rendelkezések

18. § (1) A rendelet 2013. szeptember 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépést követően indult ügyekben kell alkalmazni.

(2) Hatályát veszti Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testülete a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásról és díjakról szóló 9/2000. (VIII.1.) önkormányzati rendelete.

(3) Aki e rendelet hatálybalépésének napján az 1. §-ban meghatározott közterületet engedély nélkül használja, a rendelet hatálybalépésének napjától számított 30 napon belül az e rendelet szerinti közterület-használati engedély iránti kérelmet köteles benyújtani. Ebben az esetben a kérelmező a közterület-használati engedélyről történő döntés kézhezvételéig jogosult a közterület adott részének használatára.

(4) Azzal szemben, aki a (3) bekezdés szerinti engedélyt nem kérelmezi, illetve elutasított kérelme ellenére a közterületet továbbhasználja, a jogosulatlan közterület- használat szabályait kell alkalmazni.

1. melléklet6

Közterület használati díj

A

B

1

megnevezés

díjtétel

2

Megállító tábla

500,- Ft/m2/hó

3

Önálló hirdető-berendezés (reklámtábla)

500,- Ft/m2/hó

4

Árusítófülke vagy hirdetőpavilon, konténer

100,- Ft/m2/nap

5

Vendéglátóipari előkert, kerthelyiség

1.000,- Ft/m2/év

6

Üzletek áru kihelyezése

20.000,- Ft/m2/év

7

Mutatványos tevékenység - búcsú

150.000,- Ft/alkalom

8

Mutatványos tevékenység - cirkusz

15.000,- Ft/nap

9

Mozgóbolt

5.000,- Ft/alkalom

10

Alkalmi árusítás

5.000,- Ft/15m2/alkalom

11

Építési munkával kapcsolatos állvány, építési anyag, törmelék az engedély 2. évétől

100,- Ft/m2/hó

12

Alkalmi árusítás rendezvények alakalmával

500,- Ft/m2/nap, de minimum 5.000,-Ft/nap

1

Az 5. § a) pontját a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 4. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

2

Az 5. § d) pontját a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 4. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

3

A 7. § c) pontját a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 4. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

4

A 7. § g) pontja a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

5

A 14. § a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

6

Az 1. melléklet a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.