Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 12/2013. (V.9.) önkormányzati rendelete

a belváros közlekedéséről

Hatályos: 2013. 06. 14- 2013. 10. 10

Pápa Város Önkormányzatának Képviselőtestülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában, valamint (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya
1. §


(1) A rendelet hatálya Pápa város közigazgatási területéből az 1. melléklet szerint lehatárolt területekre terjed ki.

(2) A rendelet hatálya kiterjed minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre, aki, vagy amely az (1) bekezdésben meghatározott területen járművel közlekedik.

2. Értelmező rendelkezések
2. §


A rendelet alkalmazásában:
1. Behajtási korlátozás alá eső terület: A Fő utca, a Kossuth utcának a Deák Ferenc utca és a Fő tér közötti szakasza, a Szent László utcának a Kossuth utca és a Kurucz utca közötti szakasza, a Petőfi Sándor utca, az Eötvös József utca, a Rákóczi Ferenc utca, a Márton István utca, valamint a Fő térnek, a Közép utcának és a Pálos térnek az 1. melléklet szerinti területe.
2. Belváros: a Török Bálint utca, a Vásár utca, a Korona utca, a Balla Róbert tér, a Batthyány utca, a Damjanich utca, a Jókai Mór utca, a Március 15. tér, a Böröczky domb, a Tókert utca, az Ady Endre sétány, a Szabadság utca, a Gróf út, a Fő tér, a Szent István út által határolt terület a rendelet 1. mellékletének megfelelően. A Jókai utcának a Damjanich utca és Március 15. tér közötti szakasza, a Szent István útnak a Kazamata és Török Bálint utca közötti szakasza, a Török Bálint utca, a Vásár utca, a Korona utca Balla Róbert tér és a Batthyány utca nem része a területnek.
3. Fizető parkolási övezet területe: az 1. melléklet szerinti, táblával megjelölt közutak és közterületek.
4. Közútkezelő: Pápa Város Önkormányzatának Városgondnoksága.
5. Szolgáltatás: arra jogosult személy által végzett épület-karbantartási, háztartási gép javító, csomagküldő vagy melegétel-szállítási tevékenység.

3. A Belvárosra vonatkozó rendelkezések
3. §


(1) A Belváros területén a megengedett legnagyobb sebesség 30 km/h.

(2) A Belváros területére 7,5 tonna összsúlyt meghaladó gépjárművel behajtani kizárólag a közútkezelő által rendszámra kiadott egyedi engedély birtokában lehet.

(3) A Belváros területét a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (továbbiakban: KRESZ) 14. § (1) bekezdés z/1. alpontja szerinti „Korlátozott sebességű övezet” és z/2. alpontja szerinti „Korlátozott forgalmú övezet” jelzőtáblákkal kell kijelölni.

(4) Különösen indokolt esetben a Polgármester a közút, illetve a közterület forgalmának egyedi korlátozást állapíthat meg.

4. A behajtási korlátozás alá eső területekre vonatkozó rendelkezések
4. §


(1) A behajtási korlátozás alá eső területre engedély nélkül behajthat

a) a KRESZ 14. § (12)-14) bekezdései alá tartozó jármű,
b) a taxi,
c) a konflis, vagy
d) a szolgáltatást nyújtó személy járműve a szolgáltatás teljesítése során legfeljebb 1 óra időtartamig a (2) bekezdés szerint.

(2) Az (1) bekezdés d) pontja szerinti jármű vezetője köteles a szélvédő mögött jól láthatóan feltüntetni a szolgáltatás helyét és a területre behajtás időpontját.

(3) Az (1) bekezdés hatálya alá nem tartozó járművel behajtani csak a közútkezelő által kiadott behajtási engedély birtokában lehet. A behajtási engedély rendszámhoz kötött.

(4) Tilos a behajtás a területre áruszállítás céljából 11.00 – 17.00 óra között.

(5) A közútkezelő indokolt esetben jogosult egyedi behajtási engedélyt kiadni.

(6) A behajtási korlátozás alá eső terület határain a KRESZ 14. § (1) bekezdés n) pontja szerinti „Mindkét irányból behajtani tilos” jelzőtáblákat kell kihelyezni „Kivéve engedéllyel” feliratú kiegészítő táblával.

5. §


(1) Behajtási engedélyt kaphatnak az érintett területen lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkezők és albérletben lakók a tulajdonukban, vagy üzemben-tartásukban lévő, valamint a saját vállalkozásuk tulajdonában levő személygépkocsira. Amennyiben az albérletben lakó lakóhelye, vagy tartózkodási helye nem az érintett területen található, bérleti szerződéssel köteles igazolni jogosultságát.

(2) Behajtási engedélyt kaphatnak az érintett területen telephellyel rendelkezők a tulajdonukban, vagy a vállalkozásuk tulajdonában lévő gépkocsira. Az engedély hétfőtől-szombatig: 4.00 – 11.00 óra és 17.00 – 19.00 óra között érvényes.

(3) Behajtási engedélyt kaphat Pápa Város Önkormányzata, a Pápai Polgármesteri Hivatal, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Pápai Járási Hivatala és Pápa Város Önkormányzata Városgondnoksága a tulajdonában/üzemeltetésében lévő gépkocsira.

(4) A behajtásra jogosult járművek azon a ponton léphetnek be a behajtási korlátozás alá eső területre, ahonnan úti céljuk a legrövidebb úton elérhető és a behajtási engedélyükben szerepel.

(5) A területre 3,5 tonna összsúlyt meghaladó gépjárművel a 6. § (4) bekezdésben meghatározottak kivételével behajtani tilos.

5. A Fő térre, a Fő utcára, a Kossuth Lajos utcára, a Márton István utcára és
Közép utcára vonatkozó külön rendelkezések

6. §


(1) A Fő tér korlátozás alá eső területére, a Fő utcára, a Kossuth Lajos utcának a Deák Ferenc utca és Fő tér közötti szakaszára, valamint a Márton István utcába behajtási engedélyt azok az ingatlantulajdonosok kaphatnak, akik a korlátozás hatálya alá eső területen a saját ingatlanukon belül saját tulajdonú gépjárművük elhelyezését biztosítani tudják. A behajtási engedély rendszámhoz kötött.

(2) A Kossuth Lajos utcának a Deák Ferenc utca és a Fő tér közötti szakaszán lévő üzletek áruval való feltöltését a (3) bekezdésben megjelölt időszak kivételével a Kossuth utcára merőleges utcákból kell megoldani.

(3) A Fő tér korlátozás alá eső területére, a Kossuth Lajos utcának a Deák Ferenc utca és Fő tér közötti szakaszára, a Márton István utcába és a Közép utca korlátozás alá eső szakaszára áruszállítási céllal 6.00 és 7.30 között lehet behajtani.

(4) A Kossuth Lajos utcának a Deák Ferenc utca és a Szent László utca közötti szakaszára, a Márton István utcára és a Közép utcára áruszállítási céllal behajtani legfeljebb 7,5 tonna összsúlyt meg nem haladó járművel lehet.

(5) A (3) bekezdés szerinti területekre és a Fő utcára építési anyagok és segédanyagok beszállítása céljából behajtani kizárólag ingatlanokon végzendő felújítási, fenntartási munkák időtartama alatt a közútkezelő írásos engedélye alapján lehet. Az építési anyagok és segédanyagok elhelyezését az ingatlan területén kell megoldani.

(6) Amennyiben az építési anyagok és segédanyagok elhelyezése az ingatlan területén nem oldható meg, közterületen az elhelyezésre Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének a közterület használatáról és a reklámozás rendjéről szóló önkormányzati rendeletének szabályait kell alkalmazni.

7. §


(1) A Kossuth Lajos utca Deák Ferenc utca és Fő tér közötti szakaszán, valamint a Márton István utcában a kerékpározás tilos.

(2) A Fő tér korlátozás alá eső területére, a Kossuth Lajos utca Deák Ferenc utca Fő tér közötti szakaszára taxival behajtani tilos.

(3) A Fő tér korlátozás alá eső területén, a Kossuth Lajos utca Deák Ferenc utca és Fő tér közötti szakaszán, valamint a Márton István utcában a várakozás tilos.

6. Várakozás

8. §


(1) A Belváros területén várakozni a kijelölt várakozóhelyeken, burkolt padkán, vagy - ahol tábla engedi -, a járdán lehet.

(2) A fizető parkolási övezet területén hétfőtől péntekig 8.00-18.00 óra között, szombaton 8.00-12.00 óra között várakozni csak a kijelölt várakozóhelyeken a parkolóra érvényes jeggyel, vagy a zónára előre megváltott bérlettel lehet. Parkolójegy legkevesebb 30 percre váltható.

(3) A fizető parkolási övezet területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkezők és albérletben lakók a tulajdonukban, vagy üzemben-tartásukban, valamint a saját vállalkozásuk tulajdonában levő személygépkocsira kedvezményes parkolási bérletet válthatnak. Amennyiben az albérletben lakó lakóhelye, vagy tartózkodási helye nem az érintett területen található, bérleti szerződéssel köteles igazolni jogosultságát.

(4) Egy lakáshoz, csak egy személygépkocsira szóló, rendszámmegjelölés nélküli kedvezményes parkolási bérlet adható ki amennyiben az ott lakóhellyel rendelkezőnek önkormányzati adótartozása nincs.

(5) A mozgáskorlátozott a fizető parkolási övezetben a számára kiállított parkolási engedéllyel a kijelölt mozgáskorlátozott várakozóhelyen díjmentesen várakozhat.

(6) A fizető parkolási övezet területén egyházanként – kizárólagosan a felekezetek tulajdonában lévő ingatlanok mellett – legfeljebb kettő díjmentes várakozóhely biztosítható. A biztosított várakozóhelyet felfestéssel meg kell jelölni.

7. Várakozóhelyek megváltása

9. §


(1) A fizető parkolási övezet területén a pénzintézet, biztosító, szálloda és panzió számára legfeljebb az országos településrendezési és építési követelményekről szóló a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (továbbiakban: OTÉK) 42. §-ban meghatározott mennyiségű várakozóhely használata megváltható.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó területen új építés, bővítés, átalakítás, rendeltetési mód váltás esetén az OTÉK 42. §-ban előírt gépjármű elhelyezési kötelezettség biztosítása érdekében – amennyiben az saját telken belül nem megoldható – legfeljebb 500 méteren belül elhelyezkedő közterületi parkolóban a szükséges várakozóhely megváltható.

(3) A megváltott várakozóhelyet felfestéssel meg kell jelölni.

8. Behajtási engedélyek

10. §


(1) A behajtási korlátozás alá eső területen működési engedéllyel rendelkező üzlet tulajdonosa, bérlője (továbbiakban: üzemeltetője) áruszállítás céljára 3 db rendszámhoz kötött behajtási engedélyre jogosult, amelynek

a) éves díja: 57 000,- Ft/gépjármű,
b) negyedéves díja: 16 000,-Ft/gépjármű.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott 3 engedélyen felüli további áruszállításra jogosító rendszámhoz kötött behajtási engedély a Gazdasági Bizottság döntése alapján adható, amelynek

a) éves díja 80 000,-Ft/gépjármű,
b) negyedéves díja 24 000,-Ft/gépjármű.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti behajtási engedéllyel áruszállítás céljából történő várakozás időtartama legfeljebb 30 perc.

(4) A behajtási engedély tartalmazza:

a) a gépjármű forgalmi rendszámát,
b) a tulajdonos, vagy üzembentartó nevét,
c) a behajtás célját és útvonalát,
d) az engedély időtartalmát és
e) a kiállítás pontos dátumát.

(5) A behajtási korlátozás alá eső területen a 4. § (1) szerint szolgáltatást nyújtó személy, amennyiben tevékenysége meghaladja az 1 órát, járművére előzetesen behajtási és várakozási engedélyt köteles váltani. A közútkezelő hivatali idején kívül előre nem látható tevékenység esetén az engedélyt utólag három napon belül kell megkérni.

(6) Az (5) bekezdés alkalmazásában a

a) napi behajtási és várakozási engedély díja: 2 200,- Ft/nap
b) heti behajtási és várakozási engedély díja: 11 000,- Ft/hét
c) havi behajtási és várakozási engedély díja: 37 000,- Ft/hónap

9. Elektronikus kulcs

11. §

(1) A Fő tér 16-21. számú ingatlanokhoz kiállított behajtási engedélyekhez a közútkezelő elektronikus kulcsot mellékel.

(2) Az elektronikus kulcs a süllyedő oszlopos kapu nyitásával teszi lehetővé az arra jogosultak számára a ki- és belépést.

(3) A süllyedő oszlopos kapu nyitásához kiadott elektronikus kulcsot minden év január 1. napjától február 15. napjáig érvényesíteni kell a közútkezelőnél.

(4) Az elektronikus kulcs elvesztését 3 napon belül be kell jelenteni a közútkezelőhöz. Elektronikus kulcs elvesztése vagy megrongálódása esetén a behajtási engedély díját kell megfizetni a pótlásért.

(5) Elektronikus és vésznyitó kulcsot kapnak - igény szerinti mennyiségben - a mentők, a tűzoltóság, a rendőrség, a katasztrófavédelem, a köztisztasági és közegészségügy, az orvosi ügyelet és indokolt esetben a háziorvos. A vésznyitó kulcsot minden év február 15. napjáig újra érvényesíteni kell.

10. Parkolási díjak

12. §


(1) A fizető parkolási övezet területén a közútkezelőnél zónánként váltható parkolási bérlet, melynek díja:

Parkolási bérlet díjai

„A” zóna

„B” zóna

Rendszámhoz kötött éves parkolási bérlet ára

90 500,- Ft

71 000,- Ft

Rendszám nélküli éves parkolási bérlet ára

150 000,- Ft

117 000,- Ft

Rendszámhoz kötött féléves parkolási bérlet ára

50 000,- Ft

38 600,- Ft

Rendszám nélküli féléves parkolási bérlet ára

83 500,- Ft

65 000,- Ft

Rendszámhoz kötött havi parkolási bérlet ára

9 200,- Ft

7 100,- Ft

Rendszám nélküli havi parkolási bérlet ára

15 500,- Ft

12 000,- Ft

Kedvezményes parkolási bérlet éves ára

9 200,- Ft

7 100,- Ft

(2) A fizető parkolási övezet területén érvényes parkolójegy díja:

Parkolójegy díja

„A” zóna

„B” zóna

Díj

320,- Ft/óra

260,- Ft/óra

(3) Várakozóhely 9. § (1)-(2) szerinti megváltásának díja:

Várakozóhely megváltásának díja

„A” zóna

„B” zóna

Éves díj

203 200,- Ft

162 600,- Ft

Féléves díj

132 100,- Ft

91 400,- Ft


11. Pótdíjak

13. §

(1) A fizető parkolási övezetben történő várakozást a közútkezelő ellenőrzi, a szabálytalanul várakozó gépjármű forgalmi rendszámát és a várakozás körülményeit rögzíti.

(2) A parkolási rend szabályait be nem tartók pótdíjat kötelesek fizetni a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 15/C. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően.

(3) A kiszabott pótdíj befizethető:

a) a közútkezelő pénztárában, vagy
b) postán, belföldi postautalványon.

Záró rendelkezések

14. §

(1) E rendelet 2013. június 14-én lép hatályba.

(2) Hatályát veszti

 a) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 22/2004. (VII.7.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről,

b) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 7/2005. (II.25.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004. (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

c) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 29/2006. (XII.15.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004. (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

d) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 1/2007. (II.15.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004. (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

e) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 25/2007. (XII.20.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004. (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

f) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 22/2008. (XII.18.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004. (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

g) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 35/2009. (XII.18.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004. (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

h) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 2/2010 (I.21.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004 (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

i) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 22/2010 (XI.12.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004 (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról,

j) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 32/2011 (XI.24.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004 (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról és

k) Pápa Város Önkormányzata Képviselőtestületének 34/2012 (XII.27.) önkormányzati rendelete a belváros közlekedéséről szóló 22/2004 (VII.7.) önkormányzati rendelet módosításáról.

Mellékletek