Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2013. (XII.09.) önkormányzati rendelete

a köztemető használatának rendjéről

Hatályos: 2014. 01. 01- 2014. 01. 15


Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (továbbiakban: Ttv.) 41. § (3) bekezdésének és 42. §-ának felhatalmazása alapján a következőket rendeli el:


 Általános rendelkezések


1. §


(1)Az önkormányzat a 025/13hrsz-ú köztemető és létesítményeinek üzemeltetéséről kegyeleti közszolgálati szerződés alapján, a szakmai követelményeknek megfelelő gazdasági szervezet (a továbbiakban: üzemeltető) útján gondoskodik.

(2)A köztemetőben temetkezési szolgáltatás és a temetkezéssel kapcsolatos valamennyi tevékenység a Ttv., valamint a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X.1.) Korm. rendelet (továbbiakban: Korm. rendelet) szabályainak betartásával végezhető. 

A temető rendeltetésszerű használatához szükséges egyéb

helyi, tárgyi és infrastrukturális feltételek


2. §


(1)A köztemető rendeltetésszerű használatához a Ttv-ben és a Korm. rendeletben meghatározott tárgyi és infrastrukturális feltételeken kívül az alábbi helyi feltételeket kell biztosítani:

(a)harangláb,

(b)gépjármű parkoló a temető előtt,

(c)a temetőben a ravatalozó mellett lévő pihenőpadok.

(2)A ravatalozóterem szertartásonként 1 óra időtartamra vehető igénybe. A ravatalozó alap kegyeleti eszköztárát a rendelet 1. melléklete tartalmazza.


Temetési helyek


3. §

(1) A köztemető területén temetésre szolgálnak:

a)a sírbolt helyek,

b)az egyes -, kettes – és négyes felnőtt sírhelyek,

c)a szociális sírhelyek,

d)az urnasírhelyek, valamint a

e)díszsírhelyek


(2)A köztemetőben valamennyi temetési helyet sírjellel kell jelölni.

(3)A sírhelyeket a temetés alatt álló sírhely-táblákban – fő szabályként – folytatólagos sorrendben kell felhasználni. A betelt sírhely-táblákat az utolsó temetés napjával le kell zárni. A lezárt táblába csak rátemetéssel lehet temetni.

(4)Az elhamvasztott halott hamvait tartalmazó urnát a temetőn belül sírhelyben (rátemetéssel), urnasírban, vagy sírboltban lehet elhelyezni.


Díszsírhelyek


4. §


(1)Díszsírhelyet Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete adományozhat azon személynek, aki a városi közélet valamely területén kiemelkedő teljesítményt nyújtott.


(2)A díszsírhely használati ideje a temető fennállásáig tart, használata díjtalan.


(3)A díszsírhelybe – a sírnyitás és rátemetés szabályainak megtartása, költségeinek viselése mellett – az adományozott házastársa, valamint felmenő és lemenő hozzátartozói is eltemethetők.


(4)A díszsírhelyek gondozásáról a hozzátartozók, ezek hiányában – az önkormányzat megbízására és költségére – az üzemeltető köteles gondoskodni.

Temetési hely feletti rendelkezési jog időtartama


5. §


(1)A temetési hely feletti rendelkezésre jogosultságot az üzemeltető csak akkor köteles vizsgálni, ha azzal kapcsolatosan okmányokkal, dokumentumukkal bizonyított kifogást jelentettek be. Koporsós temetés esetén a vizsgálat és a döntéshozatal időpontja nem érheti el a halott-vizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 96 órát.


(2)A temetési helyek használati jogának megváltási időtartama:

a) sírbolt és betonkoporsós sírhely esetén           60 év;

      b) sírhely esetén                                                   25 év;

      c) urnasírhely esetén                                            15 év.


(3)A (2) bekezdés b) és c) pont szerinti temetési helyek kétszeres időtartamra is megválthatók.


(4)A használati idő eltelte után a temetkezési helyek – jogszabály tiltó rendelkezésének hiányában – az érvényes sírhelydíj megfizetésével, újabb ciklusra megválthatók, újraválthatók.


(5)Az újraváltás időtartama a (2) bekezdésben meghatározott használati időtartamnál lehet rövidebb is, de annak legalább 5 évnek kell lennie.


(6)Ha a használati idő leteltét követően a sírboltot 5, az egyéb temetkezési helyeket 3 éven belül ismételten nem váltják meg, az üzemeltető jogosult azt minden megtérítési igény nélkül újból felhasználni.


(7)A temetési helyeket a nyugvási idő elteltével – szabályszerű eljárás mellett – ki lehet üríteni és temetés céljából ismételten igénybe lehet venni.



Sírhelydíjak


6. §


(1)Az egyes temetési helyekért – az önkormányzat által adományozott díszsírhelyek, és a szociális sírhelyek kivételével – az eltemetésre kötelezettnek sírhelydíjat kell fizetnie.


(2)Az egyes sírhelyek – ÁFA nélküli – díját a 2. melléklet határozza meg.


(3)A sírhelytáblákban – a kiemelt sírhelyek kivételével – a szélső sorba való temetésért kétszeres díjat kell fizetni.


(4)A sírhely újraváltásának díja – a szociális sírhely kivételével – megegyezik az első megváltás díjával. Ha az újraváltás időtartama az 5. § (2) bekezdésben meghatározott megváltási időnél rövidebb, akkor az újraváltás díja a megváltási díj időarányosan csökkentett része.


(5)A szociális sírhelyet az első 25 éves nyugvási időszak után a felnőtt egyes sírhely díjával azonos díjért lehet újraváltani. A szociális urnasírhelyet az első 15 éves nyugvási időszak után az urnasírhely díjával azonos díjért lehet újraváltani.


Temetési helyek méretei


7. §


(1)A temetési helyek méretei a köztemetőben:

a)Egyes felnőtt sírhely:                          2,10 m hosszú;    1,00 m széles;   2,00 m mély;

b)Felnőtt kettes sírhely:                          2,10 m hosszú;    1,00 m széles;   2,00 m mély;

c)Felnőtt négyes sírhely:                        2,10 m hosszú;    1,50 m széles;   2,00 m méy;

d)Kiemelt sírhely és díszsírhely:             2,90 m hosszú;    2,10 m széles;   2,00 m mély;

  1. Urnasírhely:                                         0,80 m hosszú;   0,60 m széles;  az urnatartó fedlapjától  számított 50 cm földtakarással (terepszintig);
  2. 4 személyes sírbolt:                             3,50 m hosszú;    2,50 m széles;

g)Szociális sírhely:                                  2,10 m hosszú;    1,00 m széles;    2,00 m mély.


(2)A köztemetőben a sírok egymástól való oldaltávolságának legalább 60 cm-nek kell lennie. A sírdombok magassága legfeljebb 50 cm lehet.


(3)A köztemetőben felnőtt sírhely-díj befizetése mellett a felnőtt sírhely-táblába 10 éven aluli gyermek is temethető. Ilyen esetben azonban a sír méreteinek a felnőtt sír méreteivel azonosnak kell lenni.


(4)A köztemetőben urnasírhelybe négy darab urna helyezhető.

Temetkezési szolgáltatások


8. §


(1)A temetőn belül az üzemeltető szakszemélyzetének és berendezésének igénybevétele kötelező:

a)az elhunyt hűtésével;

b)ravatalozásával;

c)a temetőben erre a célra rendszeresített szállító járművön történő szállításával;

d)urnaelhelyezéssel;

e)sírásással;

f)sírhelynyitással;

g)sírbahelyezéssel;

h)visszahantolással;

i)újratemetéssel;

j)exhumálással kapcsolatos feladatok ellátására.

(2)A temető létesítményeinek használatáért-, és az üzemeltető kötelező szolgáltatásainak munkanapon történő igénybevételéért fizetendő díjakat a 3. melléklet tartalmazza. A temetkezések során igényelt további szolgáltatások díját a temetkezési vállalkozó, illetve üzemeltető állapítja meg.

(3)Pihenő és szabadnapokon a megállapított díjtételek 1,5-szeres összegét kell fizetni a
4. mellékletben meghatározott szolgáltatásokért. Munkaszüneti napokon és vasárnap, temetés nem végezhető.


A szociális temetések ellátásának rendje


9. §


(1)A szociális temetés iránti igényt a temetésre kötelezettnek Vámospércs Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatalában, a Hatósági Irodán kell bejelenteni, írásban.


(2)A Képviselő-testület a szociális temetéssel kapcsolatos jogköröket a polgármesterre ruházza át.  


(3)A kérelemhez mellékelni kell a temetésre kötelezett, és a temetkezési szolgáltatásokat ellátók magánokiratba foglalt nyilatkozataikat, melyben kinyilatkozzák, hogy a szociális temetés során végzett tevékenységüket díjtalanul, ellenszolgáltatás nélkül végzik.


(4)A szociális temetésről az iroda értesíti az üzemeltetőt és a kérelmezőt.


(5)Szociális temetés munkanapokon 8.00 és 13.00 óra között 5 óra időtartamban történhet, melyre a ravatalozó 1 óra időtartamra vehető igénybe.


(6)A sírhelyet az üzemeltető jelöli ki, mely kiásásához – átvételi elismervény ellenében – átadja a szükséges eszközöket. Az üzemeltető képviselője az eszközök átadásával egyidejűleg tájékoztatást ad a sírhely méreteiről, és a munkavédelmi előírásokról, melyek megtörténtét a közreműködők az oktatási napló aláírásával igazolják.


(7)A sírt a temetés napján reggel 8 órát követően lehet kiásni. A sír visszahantolása után a sírhely környezetének rendbetétele a temetésen személyesen közreműködők kötelessége.


(8)A (2) bekezdésekben meghatározott nyilatkozatok megtétele és a munkavédelmi oktatás nélkül a szociális temetés nem végezhető, az elhunytat közköltségen kell eltemetni.


(9)Az üzemeltető képviselője ellenőrzi a kiásott sírt, és ha az megfelel a kijelölésnek nyilatkozatával hozzájárul a temetéshez.


(10)Az elhunyt ravatalozása történhet a ravatalozóban, vagy a sírnál. A ravatalozáshoz és temetéshez az üzemeltető – átvételi elismervény ellenében – átadja a Korm. rendelet 24/A. § (3) bekezdésében meghatározott kellékeket.


(11)Az üzemeltető képviselője az elhunyt elhantolásáig köteles jelen lenni a szociális temetésen. A szertartás végén – átvételi elismervényen – visszaveszi a sírásáshoz biztosított eszközöket. 


Nyilvántartások vezetése

10. §


A temető fenntartója köteles gondoskodni a sírnyilvántartási térkép elkészítéséről. A temetési rend megváltoztatása a köztemetőben (sírok átminősítése) csak a képviselő-testület jóváhagyásával történhet, a térkép módosításával.  A temető dokumentációkat a temető kiürítésének elrendeléséig az üzemeltetőnek – tűztől védve, páncélszekrényben – kell őriznie, azt követően pedig átadni a Hajdú-Bihar Megyei Levéltárnak.


A temetőben – a kegyeleti jogok gyakorlása céljából – a temetési helyekről az üzemeltető nyilvántartásokat vezet. A sírboltokról szóló nyilvántartás vezetésére a sírbolt könyv, az egyéb temetési helyek nyilvántartására a nyilvántartó könyv szolgál.


A nyilvántartó könyv a következő adatokat tartalmazza:

(a)folyószám,

(b)a temetés (urnaelhelyezés vagy a hamvak szétszórásának) napja,

(c)az elhalt családi neve és utóneve, -születési családi és utóneve, -születési ideje, -anyja neve,

(d)az elhalt legutolsó lakóhelyének a címe,

(e)az elhalálozás időpontja,

(f)a sírhelytábla, sírhelysor, temetési hely száma,

(g)az eltemettető, illetve a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy neve, lakcíme,

(h)a síremlékre vonatkozó bejegyzések,

(i)a sírhely megváltási időtartama,

(j)a sírhely újraváltásával kapcsolatos bejegyzés,

(k)a sírhely megszüntetésével/újrafelhasználásával kapcsolatos bejegyzés

(l)az urnakiadással, urnakiemeléssel, hamuszórással, illetve a közös sírba (Mindenki Sírjába) helyezéssel kapcsolatos bejegyzés,

(m)ismeretlen holttest esetében az eljáró hatóság nevét, az eljárás ügyszámát.


(4)A sírbolt könyvet a (3) bekezdésben meghatározott tartalommal kell vezetni a sírbolt számának feltüntetésével. A sírbolt könyvbe be kell jegyezni a sírbolt felett rendelkezni jogosult személynek a sírboltra vonatkozó rendelkezéseit is.


(5)A nyilvántartó könyvhöz betűsoros névmutatót kell vezetni, amely az eltemetett halottak nevét és sírhelyeik pontos megjelölését tartalmazza. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a megváltásra jogosult személy nevét és címét.


(6)Az üzemeltető külön nyilvántartásban gondoskodik a halottvizsgálati bizonyítványok egy példányának megőrzéséről.



(7)Az üzemeltető a sírboltkönyv és a nyilvántartó könyv adatait elektronikus adathordozón is tárolhatja. Elektronikus nyilvántartás esetén hiteles biztonsági másolat készítése vagy párhuzamos manuális nyilvántartás vezetése szükséges.


11. §


(1)A temető üzemeltetője köteles gondoskodni a nyilvántartó könyvbe, illetve a sírbolt könyvbe bejegyzett (tárolt) személyes adatok biztonságáról.

(2)A nyilvántartó könyvbe és a sírbolt könyvbe az eltemettető és a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy tekinthet be.


(3)Az üzemeltető a nyilvántartó könyv, illetve a sírbolt könyv adatai alapján a temető nyitvatartási ideje alatt felvilágosítást köteles adni az elhunyt személy temetési helye után érdeklődőnek.


(4)A nyilvántartási adatokról tájékoztatást – a halott nevének, a temetés időpontjának és a temetkezés helyének kivételével – csak bírósági és hatósági eljárásokhoz lehet adni.

A temető, ravatalozó használatának és igénybevételének szabályai


12. §

(1)A köztemető nyitva tartása:


november 15-től március 15-ig:                                               08.00 – 16.00 óráig,

március 16-tól november 14-ig:                                               07.00 – 20.00 óráig,

halottak napján:                                                                       07.00 – 22.00 óráig.    


(2)A temetőből a nyitva tartási idő leteltekor külön felszólítás nélkül el kell távozni.


(3)A nyitva tartás rendjét a temető bejáratánál ki kell függeszteni.


13. §


(1)A temetőkben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani. Tilos a temető területén rádiózni, és – a szertartásokhoz-, megemlékezésekhez kötődő zeneszolgáltatás kivételével – zenét hallgatni, szeszesitalt a temetőbe bevinni.


(2)A temetők területére állatokat bevinni, vagy beengedni – a vakvezető kutyák kivételével – tilos.


(3)A temetőbe gépjárművel, segédmotor kerékpárral, kerékpárral behajtani és ott közlekedni tilos. A tiltás nem vonatkozik a mozgásukban korlátozott idős, vagy beteg személyekre, továbbá a temetkezési szolgáltatást és engedélyezett munkálatokat végzőkre a tevékenységükhöz kapcsolódóan.


(4)A temetőkben sírokat, sírboltokat, síremlékeket, kegyeleti tárgyakat, a síremlékeket a sírokra ültetett fákat és növényeket, valamint a sírok díszítésére szolgáló anyagokat beszennyezni tilos.


(5)Tilos a temetőben lévő vízvételi helyet a temetőben található növényzet locsolásán túl más célra igénybe venni.


(6)A temetőkben gyertyát égetni legkésőbb a zárási időt megelőző egy óráig szabad. Ügyelni kell arra, hogy a gyertyagyújtás tűzveszélyt ne okozzon.


14. §


(1)A temetkezési hely birtokosa által végezhető munkák:

a)egynyári, vagy évelő lágyszárú dísznövények ültetése, ápolása,

b)cserepes, vágott- és művirág, koszorú elhelyezése,

c)olyan fás szárú növények ültetése, melyek kifejlett állapotban sem érik el a 2m-es magasságot és beletartoznak az üzemeltető által engedélyezett faj és fajtacsoportba. Az engedélyezett fajták jegyzékét a hirdetőtáblán ki kell függeszteni.

(2)A sírhely birtokosa köteles a sírhely gondozását, gyomtalanítását rendszeresen elvégezni.


(3)A köztemetőben a sírhelyeken sírdomb kialakítása (felhantolás) nem kötelező.


(4)A síremlék köré szilárd burkolatú kísérőjárda építhető, a sírhely határain belül.


(5)A sírok és az urnasírok kerítéssel nem határolhatók körül.


(6)A köztemetőben a sírhelyeket kifalazni, kibetonozni nem lehet.


(7)Rátemetés esetén – a balesetek elkerülése végett – a síremléket a temettetőnek le kell bontatnia és újból, biztonságosan fel kell állíttatnia.


(8)A temetőben engedély nélkül elhelyezett és a temető rendjét zavaró tárgyakat a temető tulajdonosa, üzemeltetője jogosult eltávolítani.


Síremlék állítás


15. §


(1)A temetőben a temetési szolgáltatásokon kívül kizárólag síremlék-állítási tevékenységet lehet végezni, melyért a vállalkozónak síremlékenként – a rendelet 5. mellékletében meghatározott – temető-fenntartási hozzájárulási díjat kell fizetnie az üzemeltető részére.


(2)A temetőben végzendő munkát a sírgondozás kivételével az üzemeltetőnek be kell jelenteni. Az üzemeltető a bejelentésekről nyilvántartást köteles vezetni, amely tartalmazza a bejelentés és a munka megkezdésének időpontját, a munka helyét, megnevezését, az építtető és kivitelező nevét, címét, sírbolt építése esetén a jogerős építési engedély számát.


(3)A felállítandó síremlék, emlékoszlop tervét (vázrajzát) az elhelyezés előtt az üzemeltetőnek be kell mutatni és ezt nyilvántartásba kell venni.


(4)Az előírt engedély hiánya vagy attól való eltérés esetén az üzemeltető:

a)a sírhely birtokosát határidő kitűzésével felhívja a sérelmes állapot megszüntetésére,

b)a felhívás eredménytelensége esetén a szükséges munkát elvégzi (elvégezteti) és annak költségét áthárítja a sírhely birtokosára.


(5)A temetőben vállalkozásszerűen munkát végző köteles betartani az e rendeletben meghatározott feltételeket. A munkavégzés során a szomszédos temetési hely nem sérülhet, az eredeti állapot nem változhat meg. A munka ideje alatt a temetési helyek látogatását nem lehet akadályozni.


(6)A temető területéről sírkövet, síremléket és fejfát – vagyonvédelmi okokból – csak a temető üzemeltetőjének történt előzetes bejelentés után szabad kivinni.


Hulladékkezelés


16. §


(1)A temető üzemeltetője gondoskodik a temető tisztántartásáról, a hulladékgyűjtő edények tartalmának elszállításáról.


(2)Tilos a temetőben szemetelni. Az elhervadt virágokat, koszorúkat, az elhasznált csomagoló anyagot és minden más hulladékot kizárólag ezek gyűjtésére szolgáló hulladékgyűjtőbe szabad elhelyezni. A temetőben lévő hulladékgyűjtőbe a temetőn kívül keletkezett hulladékot elhelyezni tilos.


(3)A sírhelyek gondozása során keletkező hulladék a sírhelyek között nem tárolható.


(4)Az elbontott sírkő ártalmatlanításáról és elszállításáról a temetésre kötelezett köteles gondoskodni. A kihelyezett hulladékgyűjtőbe az nem helyezhető.


Záró rendelkezések


17. §


(1)Ez a rendelet 2014. január 1-jén lép hatályba.


(2)A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a temetőkről és a temetkezésről szóló 10/2005. (VII.08.) rendelet, és az azt módosító 28/2005. (XII. 09.), 1/2006. (II.11.), 12/2008. (VI.09.), 20/2008. (IX.15.), 27/2008. (XII.16.), 21/2011.(X.24.) és a 20/2012. (XI.28.) önkormányzati rendelet.


Vámospércs, 2013. december 09.



                     Ménes Andrea                                                  Kanyóné Papp Klára

                      polgármester                                                                jegyző





A rendeletet a mai napon kihirdetem:


Vámospércs, 2013. december 09.




Kanyóné Papp Klára

            jegyző