Mezőladány Községi Önkormányzat Képviselőtestülete

Az ingatlanhasználóknál keletkező települési szilárd hulladék kezelésével kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról

Hatályos: 2014. 01. 01- 2015. 12. 31


Képviselő-testületének


19/2013.(XII.23.)


önkormányzati rendelete


A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó helyi

közszolgáltatásról


Mezőladány Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


A rendelet hatálya

1. §


(1) Mezőladány Község Önkormányzata a közegészségügyi, a környezetvédelmi és a vízügyi követelmények teljesítése érdekében az ingatlanon keletkező, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, szállítására és ártalmatlanítására kötelezően igénybe veendő közszolgáltatást (a továbbiakban: közszolgáltatás) szervez és tart fenn.

 (2) A rendelet személyi hatálya kiterjed Mezőladány község közigazgatási területén minden közcsatornával el nem látott területen található, vagy közcsatornával ellátott, de közcsatornára rá nem kötött ingatlan tulajdonosára, vagyonkezelőjére vagy egyéb jogcímen használójára (a továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos).


(3) A rendelet területi hatálya kiterjed Mezőladány község közigazgatási területére. 


(4) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed az e § (2) bekezdése szerinti ingatlantulajdonosnál keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíznek begyűjtésére, valamint az erre vonatkozó közszolgáltatás ellátására.


(5) A rendelet hatálya nem terjed ki az ipari szennyvízre, szennyvíziszapok kezelésére, szállítására, ártalmatlanítására és a veszélyes hulladékokra, űrgödrök tartalmára, valamint az ezekkel összefüggő tevékenységekre.


A közszolgáltatás ellátásának rendje és módja

2. §


(1) Valamennyi ingatlan tulajdonosa, használója köteles gondoskodni az ingatlanán keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz - szakszerű és a mindenkori jogszabályi előírásoknak megfelelő - közműpótló berendezésben történő gyűjtéséről.


(2) Ahol a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz közcsatornán történő elvezetésének lehetősége nem biztosított, a keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz megfelelő gyűjtését, rendszeres elszállíttatását annak begyűjtésére feljogosított közszolgáltatónak történő átadással az ingatlantulajdonosnak kell biztosítani.

(3) Az e § (2) bekezdése hatálya alá tartozó ingatlan tulajdonosa, használója az ingatlanán keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elhelyezéséről az e rendeletben meghatározott módon, a közszolgáltatás igénybevétele útján köteles gondoskodni.



A közszolgáltató és az ártalmatlanító hely megnevezése

3.§


(1) A Mezőladány község közigazgatási területére kiterjedő nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését, szállítását és ártalmatlanító helyre történő elhelyezésével kapcsolatos közszolgáltatás teljes körét az önkormányzat által külön eljárás keretében kiválasztandó közszolgáltató jogosult és köteles ellátni Mezőladány község közigazgatási területén valamennyi ingatlantulajdonos tekintetében 2014. február 1. napjától 2019. február 1. napjáig.


(2) Az önkormányzat által kijelölt közszolgáltató által szállított nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ürítési helye, kizárólag az önkormányzat által erre kijelölt Szennyvíztisztító Telepen az erre kijelölt fogadótér leürítő csatlakozásán üríthető le.


Az önkormányzat közszolgáltatással kapcsolatos feladatai

4.§


Az önkormányzat közszolgáltatással kapcsolatos feladatai:

a) a helyi közszolgáltatás körébe tartozó szennyvíz begyűjtésének, elszállításának              ártalmatlanításának megszervezése,

b) a közszolgáltatás ellátására a szolgáltató kiválasztása, a közszolgáltatóval a közszolgáltatási szerződés megkötése,

c)  a közszolgáltatási díjnak és a díjfizetés rendjének megállapítása,

d) a közszolgáltatással összefüggő - egyéb jogszabályba nem rendezett - önkormányzati

feladat- és hatáskör megállapítása,

e)  a közszolgáltató részére a jelen rendeletben meghatározott területi, tárgyi és személyi

hatállyal kizárólagos közszolgáltatási jog biztosítása.



A közszolgáltató jogai és kötelezettségei

5.§


(1) A közszolgáltató kötelezettsége a rendeletben és a közszolgáltatási szerződésben
foglaltak szerint a környezetvédelmi, valamint az egyéb jogszabályi előírások megtartásával, a
közszolgáltatás igénybevételére köteles ingatlantulajdonosok irányában a rendelet 3. § (1)
bekezdésében megjelölt közszolgáltatás ellátása.

(2) A közszolgáltató a magasabb szintű jogszabályokban és e rendeletben foglaltak szerint köteles eleget tenni az adatszolgáltatási és nyilvántartási kötelezettségének. Közszolgáltatói tevékenységéről évente részletes költségelszámolást készít, és azt a tárgyévet követő év március 31-ig köteles az önkormányzatnak benyújtani.

(3) A közszolgáltatási tevékenységének éves értékeléséhez köteles részletes beszámolót, valamint a jogszabályi előírások szerinti vizsgálati elemzés részeként költségelszámolást készíteni a közszolgáltatási díj felülvizsgálatának kezdeményezésével egyidejűleg.

(4) A közszolgáltató a közszolgáltatási tevékenységét akkor láthatja el, ha teljesíteni tudja a jogszabályban meghatározott feltételeket.



6.§


(1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítása kizárólag erre a célra készített zárt rendszerű olyan járművel és úgy végezhető, hogy az teljes mértékben megfeleljen a mindenkor érvényes jogszabályoknak. A gyűjtést, szállítást végző járművön fel kell tüntetni az üzemeltető nevét, címét.


(2) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítását úgy kell végezni, hogy az szennyezést, elcsorgást ne okozzon. Elcsorgás esetén a szennyezést megszüntetni, az elcsorgott szennyvizet összegyűjteni, a szennyezett terület fertőtlenítését elvégezni vagy elvégeztetni, a kárelhárítást, a környezet eredeti állapotát helyreállítani a szennyezést okozó vállalkozó kötelessége, melynek haladéktalanul köteles eleget tenni.



(3) A közszolgáltató az ingatlantulajdonos megrendelésétől számított 3 munkanapon belül 7 és 16 óra között a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet köteles begyűjteni akként, hogy a megrendeléskor a megrendelő számára a közszolgáltató köteles a szállítás napját és várható időpontját (maximum 2 órás időintervallumban) megjelölni és végleges ártalommentes elhelyezés végett a 4. § (2) bekezdésben megjelölt szennyvíztisztító telepre szállítani.


(4) A közszolgáltató a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását nem tagadhatja meg, kivéve, ha a szippantandó anyagról érzékszervi megállapítás alapján, vagy egyéb módon feltételezhető, hogy a közcsatornába a vonatkozó jogszabályi megállapítás alapján nem engedhető.


(5) A közszolgáltató az ingatlantulajdonostól a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet az ingatlantulajdonos előzetes bejelentése alapján veszi át és gondoskodik az ideiglenes gyűjtésére szolgáló létesítmény befogadóképességtől függő elszállításáról.


(6) A közszolgáltatónak rendelkeznie kell:


a) nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére és szállítására a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőség nyilvántartásba vételének igazolásával.

b) ügyfélszolgálati és ügyeleti feladatokat ellátó szervezettel,

c) a közszolgáltatás ellátásához kapcsolódó nyilvántartási rendszerrel.



A közszolgáltatás teljesítésére vonatkozó szerződés egyes tartalmi elemei

7. §


(1) A közszolgáltatóval, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz kapcsolatos kötelező közszolgáltatás teljesítésére az önkormányzat köt szerződést.

(2) A közszolgáltatást igénybevevő ingatlantulajdonos és a közszolgáltató között a Polgári Törvénykönyv szerinti szerződéses jogviszony jön létre.

(3) A közszolgáltatási szerződés részletes feltételeit és tartalmi követelményeit a magasabb szintű jogszabályokkal összhangban jelen rendelet állapítja meg.

(4) A közszolgáltatási szerződésben rögzíteni kell a hulladékkezelési közszolgáltatás körében:


a) a szerződő felek, a közszolgáltatás megnevezését, tartalmát, a közszolgáltatás teljesítésének területi határát,

b) annak a ténynek a rögzítését, hogy a közszolgáltató vállalta a megjelölt közszolgáltatás teljesítését,

c) a közszolgáltatási szerződés időtartamát,

d)  a szennyvíz begyűjtésének módját, valamint elszállításának a bejelentéstől számított
maximális idejét,

e) a közszolgáltatás igazolási és ellenőrzési kötelezettségét, annak módját,

f)   a közszolgáltatás finanszírozásának elveit és módszereit az önkormányzat ilyen irányú
kötelezettsége teljesítésének feltételeit és biztosítékait,

g)    a közszolgáltatás díjára vonatkozó rendelkezéseket, kiemelten a közszolgáltatás
díj megállapítására vonatkozó módszer leírását, a díjnak a szerződéskötéskor érvényesíthető
legmagasabb mértékét és a díj megváltoztatása érdekében alkalmazandó eljárást,

h) a közszolgáltató által igazolt díjhátralék kiegyenlítésére vonatkozó eljárást,

i) a közszolgáltatónak a lakosság és az ingatlantulajdonosok irányában fennálló tájékoztatási

kötelezettségét és teljesítésének módját,

j) azokat a feltételeket, amelyek mellett a közszolgáltató a közszolgáltatás teljesítésére

közreműködőt, vagy teljesítési segédet vehet igénybe, s ez utóbbiért való felelősségvállalást,

k) a szerződés módosításának lehetséges okait és eljárási rendjét.

l) a szerződés felmondásának feltételeit.

(5)  A közszolgáltatási szerződésben az önkormányzat kötelességeként kell meghatározni:

a)  a közszolgáltatás hatékony és folyamatos ellátásához a közszolgáltató számára szükséges
információk szolgáltatását,

b)    a közszolgáltatás körébe tartozó és a településen folyó egyéb tevékenységek
összehangolásának elősegítését,

c) a településen működtetett különböző közszolgáltatások összehangolásának elősegítését,

d) a közszolgáltató kizárólagos közszolgáltatási jogának biztosítását,

(6) A közszolgáltatási szerződésben a közszolgáltató kötelességeként kell meghatározni:

a) a közszolgáltatás folyamatos és teljes körű ellátását,

b) a közszolgáltatás meghatározott rendszer, módszer és gyakoriság szerinti teljesítését,

c) a közszolgáltatás teljesítéséhez szükséges mennyiségű és minőségű jármű, gép, eszköz, berendezés biztosítását, valamint a szükséges létszám és képzettségű szakember alkalmazását,

d)    a közszolgáltatás folyamatos, biztonságos és bővíthető teljesítéséhez szükséges
fejlesztések, beruházások és karbantartások elvégzését,

e)   a közszolgáltatás körébe tartozó szennyvíz ártalmatlanítására az önkormányzat által
kijelölt leürítő hely igénybevételét,

f) a közszolgáltató által alkalmazott közszolgáltatási díj mértékéről és az alkalmazás tapasztalatairól az önkormányzatnak történő tájékoztatási kötelezettséget,

g) a közszolgáltatás teljesítésével összefüggő adatszolgáltatás rendszeres teljesítését és meghatározott nyilvántartási rendszer működtetését,

h) a fogyasztók számára könnyen hozzáférhető ügyfélszolgálat és tájékoztatási rendszer

működtetését,

i) a fogyasztói panaszok és észrevételek elintézési rendjének megállapítását,

(7)  A közszolgáltatási szerződés megszűnik:

a) a benne meghatározott időtartam lejártával,

b) a közszolgáltató jogutód nélküli megszűnésével,

c) elállással, ha a teljesítés még nem kezdődött meg,

 d) felbontással a teljesítés megkezdését követően,

e)  felmondással.

(8) A közszolgáltatási szerződést mindkét fél rendes felmondással hat hónapos felmondási idővel írásban mondhatja fel. A felmondási idő alatt a szolgáltatást változatlan feltételekkel kell teljesíteni.

(9) Az önkormányzat a közszolgáltatási szerződést csak a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 44/G. §-ában meghatározott esetekben mondhatja fel.

 (10) Az önkormányzatnak a közszolgáltatási szerződés felmondásával egy időben intézkednie kell a közszolgáltatás ellátását biztosító döntések meghozataláról.


Az ingatlantulajdonos jogai és kötelezettségei

8.§


(1) Az ingatlantulajdonos köteles az ingatlanán keletkező vagy onnan származó közüzem csatornahálózatba vagy más módon befogadóba vagy szennyvíztisztítóba nem vezetett nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet – a külön jogszabályban meghatározott műszaki és közegészségügyi előírások, illetve az ingatlan tulajdonosára vonatkozó hatósági előírások szerint – gyűjteni és a közszolgáltatónak átadni. A közszolgáltatásért az ingatlantulajdonos köteles díjat fizetni.


 (2) Az ingatlantulajdonos köteles a 8.§ (1) bekezdés szerint gyűjtött nem közművel összegyűjtött
háztartási szennyvíz tekintetében a közszolgáltatást igénybe venni és a jelen rendelet 3.§ (1)
bekezdésében megjelölt közszolgáltatónak átadni és részére a közszolgáltatás ellenértékét az e
rendeletben szabályozott módon kiegyenlíteni.


(3)    Az ingatlantulajdonos és a közszolgáltató közötti jogviszonyt a közszolgáltatás
igénybevételének ténye hozza létre.


(4) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását az ingatlantulajdonosnak kell a közszolgáltatást ellátó közszolgáltatónál megrendelni. Az ingatlantulajdonos köteles biztosítani a gyűjtőhely megközelíthetőségét a szállítójármű számára oly módon, hogy az elláthassa feladatát.


(5) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását arra jogosulatlan személlyel az ingatlantulajdonos nem végeztetheti. Az ingatlantulajdonos köteles megfelelő rendszerességgel és időben elvégeztetni a közszolgáltatást és az elvégzéséhez a szükséges feltételeket biztosítani.


A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtésével és elszállításával kapcsolatos kötelezettségek, a közszolgáltatás ellátásának rendje, módja és az igénybevétel feltételei

9.§


(1) Az ingatlantulajdonos a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet az ingatlana területén belül, zárt, vízzáró kivitelű közműpótló létesítményben köteles gyűjteni.


(2) A közműpótló létesítménybe csak háztartási szennyvíz vezethető. Tilos a közműpótló létesítménybe mérgező-, tűz és robbanásveszélyes anyagot, állati tetemet vagy egyéb olyan anyagot elhelyezni, amely veszélyeztetheti a begyűjtést, ürítést végző vagy más személyek élet- és testi épségét, egészségét, valamint a szennyvíztisztító telep rendeltetésszerű működését és a műtárgyainak állagát.


(3) Az ismeretlen összetételű szennyvizet veszélytelenségének, vagy veszélyességének
megállapításáig veszélyes hulladéknak kell tekinteni, amely esetekben a közszolgáltató a
mindenkori jogszabályi előírások figyelembevételével megfelelő intézkedések mellett
megtagadhatja annak elszállítását.


(4)   A közszolgáltató a háztartási szennyvíz elszállítását nem tagadhatja meg, kivéve az e § (3)
bekezdésben foglaltakat és azt az esetet, ha a szennyvíz az önkormányzat által kijelölt átadási
helyen szennyvízelvezető törzshálózatba vagy szennyvízelvezető műbe a külön jogszabályok
szerint nem helyezhető el.


A közszolgáltatás díja, az egységnyi díjtétel és a fizetendő díj megállapítása

10. §


(1) Az egységnyi díjtétel a közszolgáltató által elszállításra átvett hulladék m3-ében kerül kifejezésre. A települési hulladékkezelési közszolgáltatás legmagasabb, általános forgalmi adót nem tartalmazó egységnyi díját a jelen rendelet 1. számú melléklete állapítja meg, akként, hogy a fizetendő díj megállapításakor a Közszolgáltató által – díj kiszámítására vonatkozó előírások alapján – készített és minden év november 15. napjáig Mezőladány Község Önkormányzatához eljuttatott díjkalkulációjához képest díjcsökkentő tényezőként kell figyelembe venni a költségek ellentételezésére kapott költségvetési támogatást.


(2) A közszolgáltatási díj fizetendő összegét a Képviselő-testület által megállapított díjtétel alapján közszolgáltató számlázza ki, az egységnyi díjtétel és az elszállított a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz mennyiségének a szorzata alapján. Az elszállított nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz mennyiségét a szippantó gépjárműbe gyárilag beépített szintmérő (szintjelző) alapján kell meghatározni. A legkisebb számlázható mennyiség 1 m3, a közszolgáltató az 1 m3 alatti mért mennyiség esetében is az 1 m3-hez tartozó díjtételt számláz.


(3) Az ingatlantulajdonos által fizetendő közszolgáltatási díjról a közszolgáltató számlát bocsát ki, mely alapján az ingatlantulajdonos a közszolgáltatási díjat a közszolgáltató részére a teljesített közszolgáltatás alapján kibocsátott számla alapján magánszemélyek esetében a teljesítéssel egyidejűleg készpénzben; intézmények és vállalkozások esetén a teljesítéssel egyidejűleg készpénzben vagy utólag, a számla kézhezvételétől számított 15 napon belül köteles kiegyenlíteni.


(4) A közszolgáltatási díjat tartalmazó számla adataival és összegével kapcsolatban az ingatlantulajdonos a közszolgáltatónál, a számlázással kapcsolatban pedig a díj beszedőjénél (a közszolgáltató megbízottjánál) írásban kifogást emelhet. A kifogásnak a számla kiegyenlítésére vonatkozó kötelezettség teljesítésére halasztó hatálya nincs. A kifogásra, annak kézhezvételétől számított 30 napon belül a Közszolgáltató vagy megbízottja válaszolni köteles.


(5) Túlszámlázás esetén a többletösszeget és annak időarányos kamatait a közszolgáltató visszafizeti vagy az ingatlantulajdonos írásbeli kérelmére azt a soron következő, esedékes díjfizetési kötelezettségbe beszámítja.


(6) A közszolgáltatás igénybevételért az ingatlantulajdonost terhelő díjhátralék adók
módjára behajtható köztartozás.



Személyes adatok kezelésére vonatkozó rendelkezések

11.§


(1) A közszolgáltató az ingatlan tulajdonosokról a közszolgáltatási díj beszedése céljából nyilvántartás vezet.


(2) A jelen rendelet 3. §-ában meghatározott közszolgáltatással összefüggő személyes adat csak a cél megvalósulásához szükséges mértékben és ideig kezelhető.


(3) A közszolgáltató megfelelő technikai és szervezési intézkedésekkel köteles gondoskodni az adatok biztonságáról. Az adatokat védeni köteles, különösen a jogosulatlan hozzáférés, megváltoztatás, nyilvánosságra hozás vagy törlés, illetőleg sérülés vagy megsemmisülés ellen.


(4) A közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő személyes adatokat kizárólag az ingatlantulajdonos azonosítására, jogszabályban előírt ellenőrzések végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására, számlázásra, postázásra, közüzemi díj hátralékok behajtására használhatja fel.


(5) Az adatkezelésre jogosult a kezelt adatokat személyes azonosító adatok nélkül statisztikai célra felhasználhatja, illetve azokból statisztikai célra adatokat szolgáltathat.


(6) A személyes adatok felhasználására az önkormányzat, a közszolgáltató jogosult, figyelemmel a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény rendelkezéseire.



Záró rendelkezés


                                                                      12.§



Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Jogharmonizációs záradék: E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.





                                   Bartha Attila                                                                       Vass Attila

                                   polgármester                                                                         jegyző