Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 22/2013. (XII.6.) önkormányzati rendelete

az egyes pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról szóló 7/2009. (10.30.) Ör. számú rendelet módosításáról

Hatályos: 2014. 01. 01- 2014. 01. 01

Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 32. § (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. § A Rendelet 2. § (3) bekezdés a) pontja az alábbiak szerint módosul:


„a) Pénzbeli ellátások:

  • aktív korúak ellátása
  • foglalkoztatást helyettesítő támogatás,
  • rendszeres szociális segély,
  • lakásfenntartási támogatás,
  • méltányossági ápolási díj,
  • kamatmentes szociális kölcsön,
  • önkormányzati segély.”


2. §  A Rendelet 3. § (2) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

„A Képviselő-testület a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 10. §-ában biztosított jogkörével élve az Szt. 43/B. § (1) bekezdésében foglalt ápolási díjjal, 50. § (4) bekezdésében foglalt méltányossági közgyógyellátással, adósságkezelési szolgáltatással, valamint önkormányzati segéllyel kapcsolatos hatásköreinek gyakorlását a polgármesterre ruházza át.”


3. § A Rendelet 4. § (2) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

„Az önkormányzat, tekintet nélkül hatáskörére és illetékességére, köteles az arra rászorulónak önkormányzati segélyt, étkezést, illetve szállást biztosítani, ha ennek hiánya a rászorulónak az életét, testi épségét veszélyezteti. A szociális igazgatási eljárás költség- és illetékmentes.


4. § A Rendelet 4. § (5) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

„E rendelet által szabályozott pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles nyilatkozni saját és családja vagyoni és jövedelmi viszonyairól, valamint a jövedelmét köteles igazolni. A jövedelemmel nem rendelkező személy anyagi ellátatlanságát, illetve munkanélküliségét a területileg illetékes kormányhivatal járási hivatal munkaügyi kirendeltsége által kiállított irattal igazolja. Csatolni kell továbbá a családban élő gyermekek nappali ellátását, illetve fiatal felnőttek tanulói jogviszonyának igazolását.  A vagyoni helyzetet a rendszeres pénzbeli és természetbeni ellátásoknál a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 62/2006. (III.27.) Korm. rendelet 1. sz. mellékletében foglaltak alapján köteles igazolni.”


5. § A Rendelet 9. § „Átmeneti segély” fejezete törlésre kerül.


6. § A Rendelet 11. § „Temetési segély” fejezete törlésre kerül.


7. § A Rendelet új, 10/A. és 10/B. §-sal egészül ki:

„10/A. (1) Önkormányzati segély nyújtható hivatalból, illetve kérelemre a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személyek részére, ha

a) a családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj 190%-át,

b) egyedül élő esetén, illetve gyermekeit egyedül nevelő szülő esetén nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 220%-át,

c) elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás címén benyújtott igény esetén: az eltemettető családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj 300%-át.


(2) Önkormányzati segély igényelhető:

a) átmenetileg nehéz anyagi helyzetbe került személy vagy család kiadásainak mérséklésére,

b) közüzemi díjak (pl. szemétszállítási díj, tüzelőanyag vásárlás) támogatásához,

c) eseti gyógyszerkiadás mérséklésére,

d) gyermek és fiatal felnőtt rászorultságára tekintettel nyújtott pénzbeli támogatásra vagy

e) elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra.


(3) Az önkormányzati segély alkalmanként vagy meghatározott időszakra havi rendszerességgel nyújtható. Önkormányzati segély iránti kérelem - kivéve a rendkívül indokolt esetet -, 2 hónapon belül ismételten nem nyújtható be.


(4) Az önkormányzati segély kifizetése banki átutalással vagy postai utalással történik, azonban rendkívül indokolt esetben a segély kifizetése a Hivatal pénztárából – a pénztári nyitvatartási rend figyelembevételével – is teljesíthető.


10/B. (1) Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt önkormányzati segélyre jogosult az, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott, annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartására köteles hozzátartozó ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti.


(2) A támogatás feltétele, hogy az eltemettetőnek a haláleset időpontjában biatorbágyi lakcíme legyen.


(3) A kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 45 napon belül lehet előterjeszteni. A kérelemhez csatolni szükséges:

a) a temetés költségeiről – a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére – kiállított, a temetés költségeit igazoló számlát eredetben, vagy

b) amennyiben – szociális helyzetéből kifolyólag – ezt előre nem tudja becsatolni, a Temetkezési Szolgáltatónál leadott megrendelőt eredetben, azzal a nyilatkozattal, hogy utólag a számlát bemutatja,

c) az eltemettető, illetve családjának jövedelemigazolását.


(4) Amennyiben az eltemettető, illetve családja szociális helyzete nem teszi lehetővé a temetési számla kifizetését, a segélykérelemhez a Temetkezési Szolgáltató által felvett megrendelőlap is helyettesíti a számlát azzal, hogy a temetési számlát utólag mutatja be a Polgármesteri Hivatal ügyintézője felé, melynek határidejét az önkormányzati segélyre való jogosultságot megállapító határozatban szerepeltetni szükséges.


(5) Az elhunyt temetőben, temetkezési emlékhelyen történő eltemettetése estén az önkormányzati segély minimális összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 220%-a. Amennyiben a temetkezési szolgáltatás nem foglalja magában a temetőben, temetkezési emlékhelyen a sírba helyezést, illetve urnaelhelyezést, az önkormányzati segély minimális összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege. Az önkormányzati segély azonban nem lehet kevesebb – a ténylegesen igénybe vett temetkezési szolgáltatások tekintetében – a helyben szokásos, legolcsóbb temetkezési szolgáltatás költségeinek 10%-ánál.


(6) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége a Temetkezési Szolgáltatók által minden tárgyév januárjában közölt adatai alapján állapítható meg.”



8. § E rendelet 2014. január 1-jén lép hatályba és az azt követő napon hatályát veszti. Rendelkezéseit 2014. január 1. után indult ügyekben kell alkalmazni.