Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2013.(VI.27.) önkormányzati rendelete
a településképi véleményezési eljárásról
Hatályos: 2014. 02. 28- 2017. 12. 30Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2013.(VI.27.) önkormányzati rendelete
a településképi véleményezési eljárásról
2014-02-28-tól 2017-12-31-ig
Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 7. pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.
1. Általános rendelkezések
1. § E rendelet célja Keszthely Város építészeti, városképi, illetve természeti értékeinek védelme és igényes alakítása érdekében az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési munkákkal kapcsolatban a városépítészeti illeszkedéssel és a településfejlesztési célokkal összefüggő követelmények kiegyensúlyozott érvényesítése, összességében az épített környezet esztétikus kialakítása.
2. § (1) E rendelet hatálya – a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – Keszthely Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területére terjed ki.
(2)[1] Nem terjed ki a rendelet hatálya a tervpályázati eljárások szabályairól szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó építési engedélyezéshez szükséges tervek, továbbá a külön jogszabályban meghatározott nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy tárgyát képező építmény terveinek készítésére kiírt tervpályázaton nyertes építészeti-műszaki tervdokumentációra.
(3) E rendelet a településképi véleményezési eljárásra kell alkalmazni.
(4) A településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) kormányrendelet előírásait az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel együtt kell alkalmazni.
2. A településképi véleményezési eljárás alkalmazási köre
3. § (1) E rendelet előírásai szerint – a 4. § (1) bekezdésében felsorolt területekre, illetve építési munkákra vonatkozóan – településképi véleményezési eljárást kell lefolytatni
a) új építmény építésére, érvényben lévő építési engedély módosítására
b) meglévő építmény – (a meglévő tetőtér beépítését is ide értve) a beépített szintterület növekedését eredményező – bővítésére, az épület tömegének, homlokzatának jelentős megváltoztatásával járó illetve a településképet érintő átalakítására
irányuló építési, összevont vagy fennmaradási engedélyezési eljárásokhoz készített építészeti-műszaki tervekkel kapcsolatban.
(2) A 4. § (1) bekezdésében felsorolt területekre építésügyi hatósági engedélyhez nem kötött építési munkák – az Önkormányzat külön rendeletében meghatározottak szerint – csak településképi bejelentési eljárás alapján végezhetők.
4. § (1) Településképi véleményezési eljárást kell lefolytatni az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI.08.) Kormányrendeletben meghatározott építési engedélyezési eljárásokat megelőzően,
az országos jelentőségű védett természeti területen, a Natura 2000 területen megvalósuló építmény jogszabályban építésügyi hatósági engedélyhez kötött építészeti-műszaki terveire.
minden, az 1. számú mellékletben jelölt területen lévő építmény építésügyi hatósági engedélyhez kötött építészeti-műszaki terveire.
közhasználatú építmény építésügyi hatósági engedélyhez kötött építészeti-műszaki terveire.
a városközpont területén a díszkivilágítási tervek, valamint jelentősebb, 200 m2-nél nagyobb területet érintő, jogszabállyal építésügyi hatósági engedélyhez kötött közterületi park-és kertépítészeti-műszaki tervekre.
szobor, emlékmű, díszkút jogszabállyal építésügyi hatósági engedélyhez kötött építészeti-műszaki terveire.
reklámfelület és/vagy önálló reklámtartó építmény jogszabállyal építésügyi hatósági engedélyhez kötött építészeti-műszaki terveire.
Keszthely Város közigazgatási területén lévő ingatlanra – kivéve a Gksz és a Gip jelű övezetek - tervezett, 200 m2-nél nagyobb összes nettó alapterületű építmény, vagy F+1 szintesnél magasabb, vagy 6,00 m-es építménymagasságnál nagyobb építmény a jogszabályban építésügyi hatósági engedélyhez kötött építészeti-műszaki terveire.
a Gksz és a Gip jelű övezetek területén tervezett, 500 m2-nél nagyobb összes nettó alapterületű építmény, vagy F+1 szintes, vagy magasabb, a jogszabályban építésügyi hatósági engedélyhez kötött építészeti-műszaki terveire.
4 db önálló rendeltetési egységnél / gépkocsitároló nem számít ide /többet magába foglaló építményeknek jogszabállyal építési engedélyezéshez kötött építészeti-műszaki terveit
az eljáró építési hatóság által egyedileg kérelmezett esetekben.
3. A településképi véleményezés eljárási szabályai
5. § (1) A településképi vélemény alapját a városi főépítész szakmai álláspontja képezi. A tervezési terület, illetve az építési munka sajátosságai alapján indokolt esetben a polgármester vagy - a polgármester egyetértésével - a főépítész kezdeményezheti a helyi építészeti-műszaki tervtanács (a továbbiakban: Tervtanács) eljárását és szakmai álláspontjának megkérését.
(2) A Tervtanács működési feltételeit és eljárási szabályait külön önkormányzati rendelet szabályozza.
(3) Amennyiben a Tervtanács határozatképessége objektív okok miatt nem biztosítható, kivételes esetben a tervtanácsi állásfoglalást a főépítész szakmai állásfoglalása helyettesítheti.
6. § (1)[2] A településképi véleményezési eljárás az építtető, illetve az általa megbízott tervező (a továbbiakban együtt: kérelmező) által a polgármesterhez benyújtott kérelemre indul. A kérelmező legkésőbb a kérelem benyújtásáig a véleményezendő építészeti-műszaki tervdokumentációt elektronikus formában feltölti az építésügyi hatósági eljáráshoz biztosított elektronikus tárhelyre, melyhez a polgármesternek hozzáférést biztosít.
(2) A kérelemnek tartalmaznia kell
a) építtető, kérelmező nevét, címét,
b) kérelmezett építési tevékenység megnevezését,
c) építési tevékenységgel érintett ingatlan címét, helyrajzi számát,
d) 7. § (1) ben meghatározott tervdokumentációt.
(3) A polgármester a kérelem beérkezését követően haladéktalanul - határidő megjelölésével - bekéri az önkormányzati főépítész szakmai álláspontját, vagy az 5.§ (1) bekezdésében foglalt Tervtanács szakmai álláspontját.
(4) Az önkormányzati főépítész a szakmai álláspontjának megalapozására - általa indokoltnak tartott esetben - egyeztetést kezdeményez a Polgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Osztályával.
(5) A településképi véleményben a polgármester a tervezett építési tevékenységet engedélyezésre
a) javasolja –feltétellel vagy anélkül
b) nem javasolja ha
ba) a kérelem vagy melléklete nem felel meg a 7. § (1)-ben meghatározottaknak,
bb) a tervezett építési tevékenység nem felel meg a 8. §. (1) –ben foglaltakra vonatkozó szempontoknak..
(6) A településképi véleményhez minden esetben csatolni kell a döntést előkészítő szakmai véleményt.
(7) A településképi véleményt – a kérelem beiktatásától számított legfeljebb 15 napon belül – meg kell küldeni a kérelmezőnek. A határidő az állásfoglalás postára adásának napját jelenti. Ha a polgármester határidőn belül nem nyilvánít véleményt, hozzájárulását megadottnak kell tekinteni.
7. § (1) A tervdokumentációnak – a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) kormányrendelet 22. § (3) bekezdésében kell tartalmaznia.
(2) Amennyiben a véleményezésre benyújtott építészeti-műszaki tervdokumentáció az Önkormányzat rendelete szerint kiadott beépítési előírásban foglalt javaslatoktól eltérő megoldást tartalmaz, a benyújtandó műleírásban az eltérést indokolni kell.
4. A településképi véleményezés szempontjai
8. § (1) A településképi véleményezési eljárás során vizsgálni kell
a) a telepítés településképbe való illesztését,
b) a helyi építészeti érték és építészeti örökség védelmének érvényre juttatását,
c) mai kornak megfelelő és a jövőképet megalapozó építészeti kialakítást,
c) a településrendezési eszközöknek való megfelelést,
d) az épület homlokzatának és tetőzetének kialakítási módját,
e) a közterület mentén az épület kialakításának módját és feltételeit,
f) az építmény takaratlanul maradó és közterületről közvetlenül látható határfelületeinek kialakítási módját és feltételeit, valamint
g) közterületen folytatott építési tevékenység végzése esetén a közterület burkolatának, műtárgyainak, köztárgyainak, növényzetének, továbbá a díszvilágító és hirdető-berendezések kialakítását.
Záró rendelkezések
9. § (1) Ez a rendelet 2013. augusztus 1. napján lép hatályba.
(2) E rendelet előírásait a hatályba lépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
Ruzsics Ferenc | Dr. Horváth Teréz |
polgármester | jegyző |
[1] Módosította a 9/2014. (II. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2014. február 28-tól.
[2] Módosította a 9/2014. (II. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2014. február 28-tól.