Csenger Város Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2014 (IX.16.) önkormányzati rendelete

a közterületek elnevezésének, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezésről és házszám-megállapítás szabályairól

Hatályos: 2022. 11. 21 20:00

Csenger Város Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2014 (IX.16.) önkormányzati rendelete

a közterületek elnevezésének, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezésről és házszám-megállapítás szabályairól

2022.11.21.

Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 51. § (5) bekezdésében és a 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A közterület elnevezésének általános szabályai

1. § (1) Minden közterületet el kell nevezni. A közterület nevét jól látható módon, névtáblán kell feltüntetni.

(2) Az újonnan létrejött közterület nevét a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban történő bejegyzését követő egy éven belül kell megállapítani.

(3) Közterület elnevezését a megállapításától számított 10 éven belül nem lehet megváltoztatni.

(4) Ha egy közterület a városrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagozódik, egységes utcaként megszűnik, az elkülönült utcarész(ek)nek – az elkülönüléstől számított egy éven belül – más nevet kell adni.

(5) Az elnevezett utca természetes folytatásaként nyíló új útszakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett utca nevét veszi fel.

2. § (1) Közterületet személyről, tárgyról, állatról, növényről, földrajzi névről vagy fogalomról lehet elnevezni.

(2) A közterület elnevezése során törekedni kell arra, hogy az elnevezés rövid és közérthető, a magyar helyesírás szabályainak megfelelő legyen.

(3) A település közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.

(4) közterület elnevezése során figyelembe kell venni a már meglévő belterületi üdülőterület, közterületek növény – és állatvilágra utaló utcanevek tipológiáját.

(5) A személyről történő elnevezés során törekedni kell arra, hogy az elnevezés olyan személyeknek állítson emléket,

a) akinek közismert tevékenysége a nemzet történelmében vagy az emberiség egyetemes történelmében kiemelkedő jelentésű volt és személye közmegbecsülésnek örvend,

b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területein kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott,

c) akinek Csenger Város életében, történetében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult a település fejlődéséhez, hírneve öregbítéséhez, élete, munkássága valamely módon Csenger Városhoz kötődik.

2. A közterület elnevezésének eljárási szabályai

3. § (1) Közterület nevének megállapítását vagy megváltoztatását kezdeményezheti:

a) a polgármester,

b) a Képviselő-testület,

c) a helyi önkormányzat képviselője,

d) a település területén bejelentett lakcímmel rendelkező, ugyanazon utcában a 18. életévét betöltött lakók legalább 40%-a,

e) a település közigazgatási területén ingatlannal, székhellyel, telephellyel rendelkező jogi személy

f) helyben működő pártok, társadalmi szervezetek, gazdálkodó szervezetek vezetői, intézmények vezetői, közszolgáltatást nyújtó szervek vezetői

(2) A közterület nevére, a rendelet-tervezet a jegyzőhöz lehet javaslatot tenni.

(3) A beérkezett javaslat e rendelet 1. § - 3. §-ának történő megfelelését előzetesen

Csenger Város Önkormányzat Közművelődési, Oktatási, Egyházügyi, Ifjúsági és
Sport Bizottsága vizsgálja.
(4) Amennyiben a beérkezett javaslat nem ellentétes a jogszabályokkal, úgy a jegyző gondoskodik annak – Csengeri Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján és a www.csenger.hu honlapon - történő közzétételéről.
(5) A (4) bekezdés szerinti közzétételtől számított 30 napon belül lehet egyéb javaslatot a jegyzőhöz benyújtani ugyanazon közterület elnevezésére.
(6) A jogszabályokkal összhangban lévő javaslatokat a jegyző helyi társadalmi vitára bocsátja.
(7) Nem kell helyi társadalmi vitára bocsátani, amennyiben a közterület elnevezésére csak egy javaslat érkezik.

4. § (1) A jegyző - a Csengeri Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján és a város honlapján történő közzététel útján - megismerteti a beérkezett javaslatokat.

(2) A település közigazgatási területén ingatlannal, székhellyel, telephellyel rendelkező jogi személy, helyben működő pártok, társadalmi szervezetek, gazdálkodó szervezetek vezetői, intézmények vezetői, közszolgáltatást nyújtó szervek vezetői az (1) bekezdés szerinti közzétételtől számított 30 napon belül fejezhetik ki véleményüket arról, hogy melyik elnevezést tartják leginkább helyénvalónak, megjelölve annak indokát is.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott vélemények megvizsgálását követően Csenger Város Önkormányzat Közművelődési, Oktatási, Egyházügyi, Ifjúsági és Sport Bizottsága véleményének megismerését követően - a Képviselő-testület dönt a közterület elnevezéséről.

(4) A közterület elnevezésével kapcsolatos döntést a Csengeri Hírmondóban, a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján és a város honlapján közzé kell tenni, továbbá a döntésről értesíteni kell többek között az Okmányirodát, az illetékes földhivatalt, a helyi rendőrkapitányságot, postahivatalt, tűzoltóságot, mentőállomást és a közmű-szolgáltatókat.

(5) Új közterület kialakítása esetén, a beérkezett javaslatok alapján, helyi társadalmi vita nélkül, a Képviselő-testület dönt a közterület elnevezéséről.

3. A házszám megállapítására vonatkozó szabályok

5. § (1) A házszámot a közterületről jól látható táblán feltüntetett arab számmal kell ellátni. Egy önálló helyrajzi számhoz egy, az utcában nem ismétlődő házszám tartozik.

(2) A házszámtábla az ingatlan sorszámán kívül tartalmazhatja a közterület elnevezését, illetve a helyrajzi számot is a házszám előtt, fölött vagy mellett kiírva.

(3) Ha egy ingatlan több közterülettel (utcával) való érintkezés miatt több házszám is megállapítható, akkor azt a közterületnevet és a hozzátartozó házszámot kell használni, ahol a főbejárati ajtó található.

(4) A közterület házszám megállapítását úgy kell elvégezni, hogy a számok a város központjából kifelé haladva 1-től kezdődően növekedjenek. Amennyiben ez a megoldás nem alkalmazható, az érintett közterület számozását a magasabb rendű közút irányából kell megkezdeni.

(5) A már meglévő, kialakult számozási rend nem változik.

(6) Az ingatlan házszámának megváltoztatása csak abban az esetben lehetséges, ha:

a) az ingatlan házszáma a hivatalos ingatlan-nyilvántartásban nem szerepel, csak helyrajzi számmal meghatározott, vagy

b) több ingatlan azonos utcanév és azonos házszámmal szerepel a hivatalos ingatlan-nyilvántartásban, vagy

c) az ingatlan utca házsorában elfoglalt egyedi számszaki megjelölése nem a kialakult növekvő számsorban található, vagy

d) ingatlan megosztására, vagy

e) ingatlanok egyesítésére kerül sor.

4. Névtáblák elhelyezésének szabályai

6. § (1) A közterület névtábláit a saroktelek kerítésén, ennek hiányában a saroképületen, vagy külön tartószerkezeten kell elhelyezni.

(2) A névtáblák kihelyezéséről, karbantartásáról, szükség szerint cseréjéről az önkormányzat gondoskodik.

(3) A névtábla kihelyezésével érintett ingatlan tulajdonosa vagy használója a névtábla kihelyezését tűrni köteles. Amennyiben a névtábla elhelyezésével az ingatlanon kár keletkezik, azt a kihelyezésért felelős szerv köteles megtéríteni.

(4) Amennyiben a névtábla telken (kerítésen) belül, a ház falán kerül kihelyezésre, úgy annak tisztántartásáért és láthatóságáért az ingatlan tulajdonosa, használója vagy kezelője a felelős.

(5) A névtábla kihelyezéséről a kihelyezésével érintett ingatlan tulajdonosát, kezelőjét vagy használóját a kihelyezésért felelős szerv köteles értesíteni.

7. § (1) A közterület elnevezésének megváltoztatása esetén a régi elnevezést feltüntető névtáblákat, a változásról szóló döntést követő két évig, piros átlós vonallal áthúzva az eredeti helyén kell hagyni.

(2) Az új elnevezést feltüntető névtáblákat közvetlenül a régi fölött, alatt vagy mellett kell elhelyezni.

5. Házszámtábla elhelyezésének szabályai

8. § (1) A házszámtáblát az ingatlan utcafronti kerítésére, házfalára, az utcáról jól látható módon kell az ingatlan használójának, kezelőjének, ennek hiányában tulajdonosának elhelyezni.

(2) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, olvasható állapotban tartásáról, szükség szerint cseréjéről és pótlásáról az (1) bekezdés szerinti kötelezett gondoskodik.

6. Záró rendelkezések

9. § Ez a rendelet 2014. szeptember 16.-án lép hatályba.

Csenger, 2014. Szeptember 15.
Forján Zsolt Dr. Simai Zoltán
Polgármester Címzetes főjegyző

1. számú melléklet1

Csenger város közigazgatási területén található utca nevek kimutatása helyrajzi számok szerint

Ady köz

415 hrsz

Ady Endre utca

2061/2, 2061/4 2061/5, 2061/6 hrsz

Alkotmány utca

1660, 1865 hrsz

Aradi utca

1110 hrsz

Arany János utca

1979 hrsz

Árpád utca

1384 hrsz

Béke utca

869 hrsz

Bocskai utca

1454 hrsz

Brassói utca

1339 hrsz

Dankó utca

1924, 1978/1, 1978/2, 1978/3, hrsz

Debreceni utca

237 hrsz

Diószeghi István utca

1276, 1277 hrsz

Dózsa György utca

1410 hrsz

Fáy András utca

1790 hrsz

Foglár utca

532 hrsz

Halom utca

2004/8 hrsz

Határőr utca

533, 373 hrsz

Híd utca

780/1 hrsz

Honvéd utca

1780 hrsz

Hősök tere

868/1, 868/2, 868/3 hrsz

Hunyadi utca

1084/3 hrsz

Ifjúság utca

330, 274 hrsz

Jókai köz

596 hrsz

Jókai utca

293, 534 hrsz

Kastélydomb utca

485 hrsz

Kolozsvári utca

764 hrsz

Kossuth utca

781 hrsz

Lehel utca

987/22, 975/1 hrsz

Melith Pál utca

512, 498 hrsz

Molnár József utca

1695 hrsz

Móricz Zsigmond utca

37, 105, 156, hrsz

Nagykárolyi utca

1290 hrsz

Petőfi utca

697 hrsz

Rákóczi köz

1005 hrsz

Rákóczi utca

1726/1, 1726/2, 1726/3 hrsz

Riskó Ignácz utca

349 hrsz

Szamos utca

185 hrsz

Szatmári utca

1173 hrsz

Szent István tér

951 hrsz

Táncsics Mihály utca

1256 hrsz

Tisza köz

1635/2 hrsz

Tisza utca

1724/1, 1724/2, 1724/3 ,1570/1, 1570/3, 1570/4 hrsz

Toldi Miklós utca

1490 hrsz

Új Élet utca

172 hrsz

Zrínyi Köz

1310/2 hrsz

1

Az 1. mellékletet a Csenger Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2022. (XI. 21.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.