Folyás Község Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2014 (XII.22.) önkormányzati rendelete

a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatás helyi szabályairól

Hatályos: 2024. 04. 01

Folyás Község Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2014 (XII.22.) önkormányzati rendelete

a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatás helyi szabályairól

2024.04.01.

Folyás Község Önkormányzat Képviselő-testülete a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. Törvény 44/C. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 4. § (2) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A közszolgáltatással ellátott terület határa, a közszolgáltatás tartalma

1. § (1) A Folyás Község Önkormányzata által közszolgáltatásként biztosított, nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére irányuló közszolgáltatás Folyás község közigazgatási területére terjed ki.

(2) A közszolgáltatás az ingatlanokon keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ideiglenes tárolására szolgáló gyűjtőhelyről történő átvételére, elszállítására és ártalmatlanítás céljából az arra kijelölt szennyvíztisztító-telepen való elhelyezésére terjed ki.

2. § (1) Folyás község közigazgatási területén a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére irányuló közszolgáltatás ellátásra a Polgár Önkormányzatának Városgondnokságát (4090 Polgár, Fürdő u. 2.) (továbbiakban: közszolgáltató) jogosult az önkormányzattal kötött közszolgáltatási szerződésben foglalt feltételekkel.

(2) A közszolgáltató által ártalmatlanítás céljából átvett háztartási szennyvíz átadási helye: a polgári külterület Bokorhátföld 061 hrsz-ú ingatlanon lévő szennyvíztelep.

2. A közszolgáltatás ellátásának rendje, módja, és időtartama

3. § (1) Folyás község közigazgatási területén közszolgáltatást kizárólag az a közszolgáltató végezhet, akivel az önkormányzat erre irányuló szerződést kötött és kizárólag a szerződésben meghatározott időtartam alatt,

(2) A közszolgáltatás ellátása céljából a közszolgáltató ügyfélszolgálatot köteles fenntartani, valamint a szolgáltatás igénybevételének bejelentésére telefonos és elektronikus levelezési címen elérhetőséget biztosítani.

(3) A közszolgáltatást a közszolgáltató munkanapokon 8.00 és 16.00 óra között köteles elvégezni, de ettől az időponttól az ingatlantulajdonos kérésére a közszolgáltató eltérhet.

(4) A megrendeléseket a közszolgáltató azok beérkezési sorrendjében, a soron következő szállítási napon, de maximum 72 órán belül köteles teljesíteni.

3. A közszolgáltatás igénybevételére vonatkozó kötelezettség és a közszolgáltatás igénybevételének módja és feltételei

4. § (1) Valamennyi ingatlan tulajdonosa, bérlője, vagyonkezelője, bármilyen jogcímen használója, (a továbbiakban: ingatlantulajdonos), aki a műszakilag rendelkezésre álló közcsatornára nem kötött rá, vagy ingatlana előtt közcsatorna nem áll rendelkezésre, köteles nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére irányuló közszolgáltatást a rendelet 2. § (1) bekezdésében meghatározott szolgáltatónál igénybe venni.

(2) Az ismeretlen összetételű szennyvizet veszélytelenségének, vagy veszélyességének megállapításáig veszélyes hulladéknak kell tekinteni, amely esetekben a közszolgáltató a mindenkori jogszabályi előírások figyelembevételével megfelelő intézkedések mellett megtagadhatja annak elszállítását.

(3) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére irányuló közszolgáltatás igénybevételére megrendelés alapján kerül sor. A megrendelés személyesen, telefonon, vagy e-mailen a közszolgáltató ügyfélszolgálatán történik.

(4) A közszolgáltatás teljesítésének feltételeiről, valamint a feltételeiben bekövetkezett változásokról a közszolgáltató az ingatlantulajdonost írásban köteles értesíteni vagy felhívás közzététele útján tájékoztatni.

4. A közszolgáltató jogai és kötelezettségei

5. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítása az erre a célra készített különleges rendeltetésű, zárt rendszerű, gépi üzemeltetésű, csepegést, bűz- és szaghatást kizáró eszközzel végezhető.

(2) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítását úgy kell végezni, hogy az szennyezést, elcsorgást ne okozzon.

(3) A szállítóeszköz tisztítását és fertőtlenítését olyan térburkolattal ellátott mosótéren szabad végezni, ahonnan az elhasznált víz az e célra rendszeresített ideiglenes tárolóba vagy közcsatornába kerül.

(4) A közszolgáltató felelős a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz átadóhelyre történő biztonságos eljuttatásáért. A beszállítás tényét, mennyiségét az elhelyező telep üzemeltetőjével igazoltatni kell.

(5) A Közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő nyilvántartást oly módon köteles kialakítani, hogy az átadóhelyen ténylegesen elhelyezett nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz mennyisége és származási helye pontosan megállapítható legyen.

5. Az ingatlantulajdonos jogai és kötelezettségei

6. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz zárt gyűjtését és ideiglenes tárolását az ingatlan tulajdonosa olyan módon köteles végezni, hogy az közegészségügyi és környezetvédelmi előírásokat ne sértsen, másoknak kárt ne okozzon.

(2) Tilos a közműpótló létesítménybe mérgező-, tűz- és robbanásveszélyes anyagot, állati tetemet vagy egyéb olyan anyagot elhelyezni, amely veszélyeztetheti a begyűjtést, ürítést végző vagy más személyek élet- és testi épségét, egészségét, valamint a szennyvíztisztító telep rendeltetésszerű működését és a műtárgyainak állagát.

(3) Az ingatlantulajdonos köteles a gyűjtőhelynek gépjárművel történő megközelíthetőségéről gondoskodni, a szolgáltatót – annak előzetes értesítése alapján – az ingatlanába beengedni, és a munka akadálytalan elvégzéséhez szükséges feltételeket biztosítani.

(4) Az ingatlantulajdonos köteles a közszolgáltatónak bejelenteni, ha tulajdonosváltozás vagy egyéb ok folytán a közszolgáltatás igénybevételére kötelezetté válik, vagy bármely ok miatt e kötelezettsége megszűnik.

6. A közszolgáltatói szerződés egyes tartalmi elemei

7. § (1) A közszolgáltatás igénybevételének módját és feltételeit a közszolgáltató és az ingatlantulajdonos között a rendelet hatálybelépést követő első alkalommal esedékes közszolgáltatás igénybevételekor létrejövő szerződés határozza meg.

(2) A közszolgáltató és az önkormányzat között kötendő közszolgáltatási szerződésnek tartalmaznia kell:

a) a közszolgáltató kötelezettségeit,

b) az önkormányzat kötelezettségeit,

c) a szerződés módosításának, felmondásának feltételeit,

d) az irányadó jogszabályok meghatározását, és

e) a szerződés keltét és a szerződéskötő felek aláírását, hivatalos bélyegzőlenyomatát.

7. Az ingatlantulajdonost terhelő díjfizetési kötelezettség, alkalmazható legmagasabb díj, díj megfizetésének rendje, kedvezmények, ingyenesség

8. § (1)1 Az ingatlantulajdonosnak a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos közszolgáltatás igénybevételéért egytényezős díjat kell fizetnie, amelynek egységnyi díját jelen rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(2) Az ürítési díj megegyezik a szennyvíz átvételének, elszállításának és ártalmatlanítás céljából történő elhelyezésének költségeivel.

(3) A közszolgáltató a díjat a szolgáltatás elvégzését követően a szippantó járműbe gyárilag beépített szintmérő adata alapján azonnal, számla alapján jogosult beszedni.

(4) A rendeletben megállapított díj és a szállításra átvett háztartási szennyvíz mennyiségének szorzataként megállapított díjból mentesség, kedvezmény nem adható.

8. Az időlegesen használt, vagy nem használt ingatlanokra, valamint az üdülőingatlanokra vonatkozó szabályok

9. § (1) Az ingatlantulajdonos mentesül a közszolgáltatás igénybevétele alól, amennyiben az ingatlanon felépítmény nem található. A korábban beépített ingatlan tulajdonosa csak akkor mentesül a közszolgáltatás alól, amennyiben a közszolgáltató felé az ingatlan beépítetlenségét tulajdoni lap másolattal igazolja.

(2) Az ingatlantulajdonos a Közszolgáltatónak tett írásos bejelentésében nyilatkozik az ingatlannak (1) bekezdésben meghatározott, mentesítésre okot adó állapotáról. Az ingatlan beépítetlenségét tulajdoni lap másolattal kell igazolni. Ivóvíz közmű hálózatra csatlakozott ingatlan esetén az ingatlantulajdonosnak a bejelentést követő 1 hónapot követően 10 napon belül az ivóvíz szolgáltató igazolását kell csatolni a bejelentéshez arról, hogy az ingatlanon vízfogyasztás nincs. Fél évet meghaladó mentesítés esetén a vízfogyasztásról szóló igazolást 6 havonta ismét be kell nyújtani.

(3) Az ingatlantulajdonos mentesül a közszolgáltatás igénybevételére vonatkozó kötelezettsége alól, ha az ingatlanán életvitelszerűen senki sem tartózkodik, és az ingatlanon háztartási szennyvíz nincs, és nem is keletkezik, és ennek tényét írásban bejelenti a Közszolgáltatónak.

(4) A szüneteltetésre vonatkozó igényt az ingatlantulajdonos írásban köteles bejelenteni a Hajdúnánási Közös Önkormányzati Hivatal Folyási Kirendeltségén, a szünetelés kívánt kezdő időpontja előtt, azt legalább 30 nappal megelőzően. A szüneteltetés csak teljes hónapra érvényesíthető.

(5) Ha a szünetelés feltételeiben változás következett be, 10 napon belül az ingatlantulajdonos ezt írásban, haladéktalanul köteles a Hajdúnánási Közös Önkormányzati Hivatal Folyási Kirendeltségén bejelenteni.

(6) Az üdülő-ingatlantulajdonos a közszolgáltatást tárgyév április 1-től szeptember 30-ig köteles igénybe venni e rendelet szabályai szerint.

9. Adatvédelem

10. § (1) Az adatkezelés célja a közszolgáltatással összefüggően az ingatlantulajdonos személyének megállapításához, a közszolgáltatási díj behajtásához szükséges és arra alkalmas adatbázis létrehozása és működtetése.

(2) A közszolgáltatást igénybevevő ingatlantulajdonosok nyilvántartásáról a közszolgáltató gondoskodik.

(3) A Közszolgáltató megteremti és fenntartja az adatkezelés személyi és tárgyi feltételeit, gondoskodik az adatok biztonságáról, meghatározza azokat az eljárási szabályokat, amelyek az adat- és titokvédelmi szabályok érvényre juttatásához szükségesek.

(4) A Közszolgáltató nyilvántartásában a természetes személyek esetében a természetes személyazonosító adatokat, valamint a lakcímet tarthatja nyilván, ezeket az adatokat kezeli.

(5) A Közszolgáltató az ingatlantulajdonos személyes adatait a szerződéses viszony létrejöttétől annak megszűnéséig, díjhátralék esetén a tartozás fennállásáig kezelheti. A jogviszony, vagy díjhátralék megszűnését követően a Közszolgáltató a kezelt adatokat megsemmisíti.

10. Zárórendelkezések

11. § (1) Ez a rendelet 2015. január 1-én lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatás helyi szabályairól szóló 4/2014. (III. 26.) Önkormányzati Rendelet.

1

A 8. § (1) bekezdése a Folyás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (III. 28.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

Az 1. melléklet a Folyás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (III. 28.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.