Bodajk Város Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2014. (I.29.) önkormányzati rendelete

a közterületek elnevezéséről és a házszám-megállapítás szabályairól

Hatályos: 2014. 01. 30- 2015. 02. 25

Bodajk Város Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


  1. Általános rendelkezések


1. §    (1)     A rendelet hatálya Bodajk város közigazgatási területére terjed ki.

          (2)     Bodajk város közigazgatási területén új közterületet elnevezni, új házszámot megállapítani, a korábban megállapított közterületnevet és házszámot megváltoztatni csak e rendelet szabályai szerint lehet.

2.  A közterületek elnevezésére vonatkozó szabályok


2. §    (1)     Minden közterületet el kell nevezni, kivéve a mezőgazdasági rendeltetésű és lakónépességet nem érintő utakat, lakótelepi vagy egyéb szervízutakat.

          (2)     Az újonnan létesített közterület nevét a közterület ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését követő egy éven belül meg kell állapítani.

          (3)     A közterület nevét a képviselő-testület határozattal állapítja meg.

          (4)     A döntést előkészítő javaslatot a helyben szokásos módon 15 napra közzé kell tenni annak érdekében, hogy a lakosság véleménye megismerhető legyen.

          (5)     A javaslatot a Településfejlesztési Bizottság véleményével, és az elnevezésre vonatkozó lakossági észrevételekkel együtt kell a képviselő-testület elé terjeszteni.

          (6)     A közterület nevének megállapítását vagy megváltoztatását bárki kezdeményezheti.


3. §    (1)     Közterület elnevezését a megállapításától számított 10 éven belül nem lehet megváltoztatni.          

       (2)     Meglévő közterület nevét csak különösen indokolt esetben lehet megváltoztatni.

       (3)     Közterület nevének megváltoztatására a közterület elnevezésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.


4. §    (1)     A közterület elnevezése a közterület nevéből és a közterület jellegére utaló alábbi meghatározásból áll:

                 a) út,

                 b) utca,

                 c) tér,

                 d) park,

                 e) köz,

                 f) sor,

                 g) sétány,

                 h) part,

                 i) lakótelep.


       (2)     Az elnevezett közterület természetes folytatásaként nyíló új szakasz a már elnevezett közterület nevét veszi fel külön elnevezési eljárás nélkül.

       (3)     Bodajk város közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.

       (4)     Ha egy közterület a városrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagozódik, egységes közterületként megszűnik, az elkülönült új közterületnek - az elkülönüléstől számított egy éven belül - más nevet kell adni.

5. §    (1)     Élő személyről közterületet elnevezni nem lehet.

       (2)     Az elnevezés során törekedni kell arra, hogy az elnevezés rövid és közérthető, a magyar nyelvhelyesség szabályainak megfelelő legyen.

       (3)     A személyről történő elnevezés során törekedni kell arra, hogy az elnevezés olyan személynek állítson emléket

a) akinek közismert tevékenysége a társadalmi haladást, a nemzeti szellemi, anyagi gyarapodást szolgálta és személye közmegbecsülésnek örvend, vagy

b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területén kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott, és ezáltal személyének emléke megőrzésre méltó, vagy

c) akinek Bodajk életében, történetében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult Bodajk fejlődéséhez.

6. §    (1)     A közterület elnevezésével kapcsolatos döntést a helyben szokásos módon közzé kell tenni, továbbá a döntésről értesíteni kell az okmányirodát, az illetékes földhivatalt, rendőrkapitányságot, postahivatalt, tűzoltóságot, mentőállomást, a közmű-szolgáltatókat és a cégbíróságot.

       (2)     Bodajk város közterületeinek nevét címnyilvántartásba kell foglalni, abban a változásokat folyamatosan át kell vezetni. A nyilvántartás vezetése a jegyző feladata.

3.  A házszám megállapítására vonatkozó szabályok


7. §    (1)     A névvel ellátott közterületek mentén lévő lakóházakat, egyéb épületeket és az építési telkeket (a továbbiakban: ingatlan) házszámmal kell ellátni.

          (2)     A házszámozásnál figyelemmel kell lenni azon beépítetlen telkekre is, melyek a későbbi beépítéskor a közbenső számot kapják.

          (3)     Egy helyrajzi számú ingatlanon álló több épület esetén, továbbá telekmegosztás esetén a házszámot a latin ábécé sorrend szerinti nagybetűivel kell megkülönböztetni a kettős, hármas és ékezetes betűk kivételével.

          (4)     Telek egyesítésekor a házszámokat össze kell vonni.

          (5)     Adott közterületre nyíló több ingatlan azonos számmal nem jelölhető.

          (6)     Amennyiben egy ingatlan több közterülettel érintkezik, a házszámozást az ingatlannak az a közlekedési csatlakozása határozza meg, melyről az ingatlan főépületének gyalogos közlekedése biztosított.

8. §    (1)     A házszámozás egytől kezdődően növekvő sorrendben arab számokkal történik.

          (2)     A házszámozást úgy kell elvégezni, hogy a számok a városközponttól kifelé haladva, illetve a magasabb rendű úttól kezdődően növekedjenek, a közterület bal oldalán lévő ingatlanokat páros, a jobb oldalán lévő ingatlanokat páratlan számozással kell ellátni.



          (3)     Terek esetén a házszámozás folyamatos.

          (4)     Csak egyik oldalán beépíthető közterület házszámozása folyamatos.

9. §    (1)     A már megállapított házszámok megváltoztatására csak indokolt esetekben, olyan rendezetlen állapotok megszüntetése érdekében kerülhet sor, amely az ingatlanok azonosítását akadályozza. Ilyen esetnek minősül különösen, ha

a) több ingatlan azonos közterületnévvel és azonos házszámmal szerepel a hivatalos nyilvántartásban,

b) az ingatlan egyedi számszerű megjelölése nem a kialakult növekvő számsorban található,

c) az ingatlan házszáma téves, vagy

d) az ingatlan megosztására vagy egyesítésére kerül sor.

          (2)     Amennyiben indokolt a házszámozás megváltoztatása, akkor azt a legkisebb érdeksérelemmel járó módon kell elvégezni.


10. §  (1)     A házszám kiadására vagy megváltoztatására irányuló eljárás hivatalból, vagy annak a kérelmére indul, akinek ehhez jogos érdeke fűződik.

          (2)     A házszámot a jegyző határozattal állapítja meg.

          (3)     A házszám megállapítására vonatkozó döntést az érintetteken túl közölni kell a 6. § (1) bekezdésében meghatározott szervekkel.

          (4)     A házszámozási eljárásra a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

11. §  (1)     A 6. § (2) bekezdés szerinti címnyilvántartással megegyező házszámtáblát az ingatlan kerítésére, épületének falára, a közterületről jól látható módon kell elhelyezni.

          (2)     A házszámtábla beszerzéséről, annak kihelyezéséről, karbantartásáról, szükség szerinti cseréjéről, pótlásáról az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni.

12. §           Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.