Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2014. (I.31.) önkormányzati rendelete

Biatorbágy Város Önkormányzata szervezeti és működési szabályzatáról szóló 3/2011.(02.25.) önkormányzati rendeletének módosításáról

Hatályos: 2014. 02. 01- 2014. 02. 01

Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. § A Rendelet 9. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A képviselő-testület át nem ruházható hatásköreit a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 42.§-a tartalmazza.”


2. § A Rendelet 11. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A gazdasági programot a képviselő-testület az Mötv. 116.§ (1)-(5) alapján fogadja el vagy vizsgálja felül.”


3. § A Rendelet 14. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A képviselő-testület az Mötv. 43. § (1)-(2) bekezdésében foglaltak szerint alakuló ülést tart.”


4. § A Rendelet 14. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Az alakuló ülés kötelező napirendje a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 19. (1) bekezdésében, valamint az Mötv. 43. § (3) bekezdésében előírtak megtétele.”


5. § A Rendelet 16. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az Mötv. 44. §-a alapján a képviselő-testület ülését össze kell hívni legalább 3 képviselő vagy a képviselő-testület bizottságának a polgármesterhez írásban benyújtott indítványára és ennek alapján a polgármester 5 napon belüli időpontra köteles a rendkívüli ülést összehívni amennyiben az indítvány az alábbi feltételeknek megfelel:

a) a rendkívüli ülés összehívásának alapos indokát

b) a rendkívüli ülés tervezett időpontjának megjelölését

c) a rendkívüli ülés napirendjének tervezetét és a kapcsolódó előterjesztéseket

d) a rendkívüli ülésre – a jelen SZMSZ-ben meghatározottakon túl még – meghívandók körét.”


6. § A Rendelet 16. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Az Mötv. 68. § (1) bekezdése alapján összehívandó rendkívüli ülés esetében az ott meghatározott szabályok szerint kell eljárni.”


7. § A Rendelet 21. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A 21. § (2) bekezdésében felsorolt személyek tanácskozási joggal rendelkeznek a képviselő-testület ülésén.”


8. § A Rendelet 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„18.§ A képviselő-testület ülését a polgármester akadályoztatása esetén az alpolgármester, mindkettő akadályoztatása esetén a Pénzügyi, Ügyrendi és Stratégiai Bizottság elnöke hívja össze.”


9. § A Rendelet 20. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) Pénzügyi tartalmú, a költségvetés évében, illetve az azt követő években pénzügyi kiadással, elkötelezettséggel járó, valamint a bevételi oldalt csökkentő javaslatot tartalmazó előterjesztések csak a Pénzügyi, Ügyrendi és Stratégiai Bizottság támogató véleményezésével terjeszthetők a képviselő-testület elé.”


10. § A Rendelet 21. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A polgármester a lakosságot a képviselő-testület ülésének összehívásáról a város hivatalos honlapján keresztül értesíti.”


11. § A Rendelet 22. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„A képviselő-testület ülését a polgármester, felkérése vagy akadályoztatása esetén az alpolgármester, mindkettő akadályoztatása esetén a Pénzügyi, Ügyrendi és Stratégiai Bizottság elnöke vezeti.”


12. § A Rendelet 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„ 23. § A képviselő-testület üléseinek nyilvánosságára az Mötv. 46. § (1) bekezdés az irányadó. Zárt ülés tartására kizárólag jogszabályban meghatározott esetekben kerülhet sor.”


13. § A Rendelet 24. § (1) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezés lép:

„A képviselő-testület nyilvános ülésén megjelent állampolgárok a napirend tárgyalása előtt közérdekű állampolgári bejelentéseket tehetnek. Az állampolgári bejelentésre – amennyiben lehetséges – a bejelentést követően azonnali választ kell adni, amennyiben a bejelentés további vizsgálatot igényel, arról a megfelelő előkészítést követően a bejelentőnek írásban kell választ adni.”


14. § (1) A Rendelet 26. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A képviselő-testület az Mötv. 46. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott esetekben zárt ülést tart, a 46. § (2) bekezdés b) pontjában foglalt esetekben az érintett kérésére zárt ülést tart, az Mötv. 46. § (2) bekezdésének c) pontjában meghatározott esetekben pedig vita nélkül, határozathozatal mellőzésével zárt ülést rendelhet el.”


(2) A Rendelet 26. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A zárt ülésen az Mötv. 46. § (3) bekezdésében foglaltak vesznek részt. Jogszabály előírhatja, mely esetben kötelező az érintett meghívása. Zárt ülésen tárgyalandó napirendi kezdeményezést a napirend megszavazása előtt kell bejelenteni. Ettől eltérni csak rendkívül indokolt esetben, a napirendek tárgyalása során felmerült, méltányolható okból lehet.”


15. § A Rendelet 28. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A napirendi pont tárgyalását szóbeli kiegészítés előzheti meg az előterjesztő részéről. Az adott napirendet előkészítő bizottságok elnökei szóbeli kiegészítést tehetnek, a bizottsági jegyzőkönyvben foglaltakon túl. A szóbeli kiegészítések időkerete öt perc, melynek során törekedni kell arra, hogy az lehetőleg ne ismételje meg az írásbeli előterjesztést, csak új információkat közöljön.”


16. § A Rendelet 29. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A képviselő-testület titkos szavazással hozza meg döntését az Ötv. 34. § (1) bekezdése esetén. A képviselő-testület titkos szavazással dönthet az Mötv. 46. § (2) bekezdésében foglalt kérdésekben.”


17. § A Rendelet 31. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Minősített többség szükséges az Mötv. 50. §-ban, 55. § (1) bekezdésében, 68. § (1) bekezdésében, 88. § (2) bekezdésében, az Ötv. 33/C. § (1) bekezdésében, 34. § (1) bekezdésében.”


18. § A Rendelet az alábbi 35/A. §-al egészül ki:

„35/A. § A képviselő-testület a döntéshozatal során a személyes érintettséget bejelenteni elmulasztó képviselő -az önkormányzati képviselők és bizottsági tagok költségtérítéséről, tiszteletdíjáról, a működési feltételek biztosításáról szóló 7/1995.(04.01.) Ör. számú rendeletben foglaltak szerint megállapított- tiszteletdíját a képviselő-testület legfeljebb tizenkét havi időtartamra csökkentheti, megvonhatja. Ismételt kötelezettségszegés esetén a csökkentés vagy a megvonás újra megállapítható.”


19. § (1) A Rendelet 36.§ (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A képviselő-testület rendeleteinek hivatalos megjelölésére a jogszabályszerkesztésről szóló rendeletben meghatározottakat kell alkalmazni (pl. Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2011.(II.10.) önkormányzati rendelete a képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról).”


(2) A Rendelet 36. § (3) bekezdése az alábbi f) ponttal egészül ki:

„f) kihirdetéséről”


(3) A Rendelet 36. § (5) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

„a) a városi könyvtárban,”

(4) A Rendelet 36. § (5) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

„b) a város hivatalos honlapján”


(5) A Rendelet 36.§-a az alábbi (6) bekezdéssel egészül ki:

„ (6) A jegyző az önkormányzati rendeletet és annak, valamint – ha az önkormányzati rendelet módosító vagy hatályon kívül helyező rendelkezést is tartalmaz – az abban foglalt módosítással vagy hatályon kívül helyezéssel érintett önkormányzati rendelet valamennyi jövőbeni időállapota szerinti egységes szerkezetű szövegét megküldi a kormányhivatalnak az önkormányzati rendeleteknek és jegyzőkönyveknek a fővárosi és megyei kormányhivatalok részére történő megküldésének rendjéről szóló 23/2012.(IV.25.) KIM rendeletben foglaltaknak megfelelően.”


20. § A Rendelet 37.§ (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A testületi határozatokról a jegyző közreműködésével a polgármesteri hivatal kereshető elektronikus nyilvántartást vezet, mely a (3) bekezdésben foglaltakat tartalmazza.”

21. § (1) A Rendelet 38.§ (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A képviselő-testület üléseiről a jogszabályi előírásoknak megfelelő jegyzőkönyvet, hang és képfelvételt kell készíteni.”


(2) A Rendelet 38.§ (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A képviselő-testület üléséről készült jegyzőkönyvre az Mötv. 52. § (1) bekezdésében meghatározottak az irányadóak.”


(3) A Rendelet 38. §-a az alábbi (8) bekezdéssel egészül ki:

„(8) A jegyzőkönyvet az Mötv. 52. § (1) bekezdésében valamint az önkormányzati rendeleteknek és jegyzőkönyveknek a fővárosi és megyei kormányhivatalok részére történő megküldésének rendjéről szóló 23/2012.(IV.25.) KIM rendeletben foglaltak szerint kell megküldeni a kormányhivatalnak.”


22. § (1) A Rendelet 40/A.§-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„40/A. § (1) A képviselő-testület polgármester és alpolgármester tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó feladatok ellátásához 1 fő önkormányzati tanácsadó, kabinettitkár munkakört biztosít.

(2) A kabinettitkár feladatai különösen:

  1. A társadalmi és civil szervezetekkel, egyéb szervezetekkel, más önkormányzatokkal való kapcsolat és együttműködés szervezése, bonyolítása.
  2. A tisztségviselői lakossági fórumok és fogadó órák szervezése.
  3. Folyamatszintű feladatok végrehajtása, részvétel a tisztségviselők döntéseinek előkészítésében, előterjesztések készítésében

d.) A tisztségviselők napi munkájának segítése, folyamatosságának biztosítása, a gyorsaság, a hatékonyság és az eredményesség szempontjainak, a határidők betartásának figyelembe vételével.

e.) A lakosság önszerveződő közösségei és az önkormányzat közötti együttműködés szervezése.

f.) A települést bemutató, a települési rendezvényeket érintő anyagok, kiadványok előkészítésében közreműködik.

g.) A munkakörökhöz kapcsolódó ügyviteli feladatokat ellátja.

(3) A kabinettitkárt a polgármester nevezi ki.”


(2) A Rendelet a 40/A. §-t követően a következő 40/B. §-al egészül ki:

„40/B. § (1) A képviselő-testület polgármester és alpolgármester tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó feladatok ellátásához 1 fő önkormányzati tanácsadó, operatív kabinettitkár munkakört biztosít.

(2) Az operatív kabinettitkár feladatait közvetlen irányítással a polgármester és az alpolgármester határozza meg.”


23. § (1) A Rendelet 41.§ (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A képviselő-testület az Mötv. 57. § (1)-(2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően állandó bizottságokat hoz létre.”


(2) A Rendelet 41.§ (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A képviselő-testület határozatával az Mötv. 57. § (3) bekezdésében foglalt bizottságot hozhat létre.”


24. § A Rendelet 42. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A bizottságok összetételét az SZMSZ 2. számú függeléke, feladatkörüket és a képviselő-testület által az SZMSZ-ben átruházott hatásköröket az SZMSZ 1. számú melléklete tartalmazza. A bizottságok ülésén tevékenységi körükben a 2. számú függelékben meghatározott önszerveződő közösségek képviselőit illeti meg tanácskozási jog.”


25. § A Rendelet 43. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A bizottságok elnökeinek és tagjainak tiszteletdíját és egyéb juttatásait külön önkormányzati rendelet tartalmazza.”


26. § A Rendelet 44. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A bizottságok üléseit a képviselő-testület munkaterve és az ez alapján összeállított saját munkaterve szerint tartja. Ezen kívül a bizottság rendkívüli ülést tarthat.”


27. § A Rendelet 47.§ helyébe a következő rendelkezés lép:

„47. § (1) A bizottság a feladat és hatáskörébe tartozó kérdésekben egyszerű többséggel határozatot hoz. A határozat megjelölése tartalmazza a bizottság megnevezését, a „határozata” kifejezést, a határozat meghozatalának évét, hónapját és napját, a határozat címét (Pl.: „Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testülete Oktatási Bizottságának …/2013.(I. 20.) határozata az oktatási bizottság 2013. évi munkatervéről”)

(2) A bizottság átruházott hatáskörben hozott határozatában egyértelműen meg kell jelölni a hatáskör gyakorlására felhatalmazó rendelkezést.

(3) A bizottság elnökét és tagjait a bizottság saját és átruházott hatáskörében hozott döntései intézkedésükben kötik. A bizottság ülésein megfogalmazott kisebbségi véleményt azonban a képviselő-testület ülésén is képviselni lehet.

(4) A bizottság döntésének kiadmányozója a bizottság elnöke, vagy távollétében az általa megbízott személy.”


28.§ (1) A Rendelet 49.§ (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A bizottság üléseiről az Mötv. 60.§-ban foglaltak szerint, a képviselő-testületi ülésre vonatkozó előírásoknak megfelelően jegyzőkönyvet és hangfelvételt kell készíteni.”


(2) A Rendelet 49.§ (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A jegyzőkönyvvezető a bizottsági jegyzőkönyv határozatait tartalmazó kivonatát, valamint a bizottság üléséről készült hangfelvételt a bizottsági ülést követő nap 14:00 óráig elektronikus úton megküldi a bizottság elnöke számára.”


(3) A Rendelet 49.§ (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A bizottság elnöke a bizottság határozatait a munkaterv szerint megtartott bizottsági ülések tekintetében a bizottsági ülés hetének péntekén, délelőtt 09:00 óráig kiadmányozza.”


(4) A Rendelet 49.§ (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A bizottsági ülésről szóló jegyzőkönyvet a bizottság elnöke és egy tagja írja alá.”


29. § (1) A Rendelet 51.§ (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A polgármestert az Alaptörvényben, az Mötv.-ben, az Ötv.-ben, a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló törvényben, valamint más jogszabályokban és e rendeletben meghatározottakon kívül az alábbi jogok illetik meg és kötelezettségek terhelik:

a) rendszeres fogadóórát tart az általa előre meghirdetett helyszínen és időpontban;

b) biztosítja a képviselő-testület demokratikus, széles nyilvánosság melletti működését;

c) segíti a képviselők munkáját, biztosítja a bizottságok jogainak és kötelességeinek érvényesülését,

d) kapcsolatot tart a választópolgárokkal, helyben működő társadalmi szervezetekkel,

e) elősegíti a lakosság önkormányzati feladatokban való közreműködését,

f) ápolja az önkormányzat hazai és nemzetközi kapcsolatait a képviselő-testület együttműködésével és egyetértésével, fogadja a hazai és külföldi partnerek képviselőit, tárgyalásairól tájékoztatja a képviselő-testületet soron következő ülésén,

g) önkormányzati ügyekben kapcsolatot tart a médiával, hírközlő szervekkel,

h) egyéb kötelezettségvállalásairól tájékoztatja a képviselő-testületet soron következő ülésén.”


(2) A Rendelet 51. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A képviselő-testület által a polgármesterre átruházott hatásköröket a 2/A. melléklet tartalmazza.”


30. § A Rendelet 54. §- helyébe a következő rendelkezés lép:

„54. § (1) A jegyző megválasztása és feladata tekintetében az Mötv. 81.§-82.§-ok az irányadók.

(2) A jegyzői és az aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatása esetére- legfeljebb hat hónap időtartamra- a jegyzői feladatokat az igazgatási osztály vezetője látja el.

(3) A jegyző köteles jelezni, ha a döntés meghozatalakor vagy az önkormányzat működés során jogszabálysértést észlel”.


31. § A Rendelet 55. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„55. § Az aljegyző megválasztása és feladatai tekintetében az Mötv. 81.§-82.§-ok az irányadók.”


32. § A Rendelet 56. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„56. § (1) A képviselő-testület Mötv. 84. § (1) bekezdésében foglalt feladatok ellátása céljából létrehozott egységes hivatalának hivatalos megnevezése: Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal (továbbiakban: polgármesteri hivatal) elnevezéssel.

(2) A polgármesteri hivatal szervezeti egységei:

a) Adóügyi osztály

b) Igazgatási osztály

c) Pénzügyi osztály

d) Szervezési osztály

da) Jegyzői iroda

db) Ügyviteli iroda

e) Beruházási és Vagyongazdálkodási osztály

f) Városgondnokság.

(3) A polgármesteri hivatal az Építésügyi és az építésfelügyeleti hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló 343/2006. (XII.23.) Korm. rendelet 1.§ (9) bekezdése szerint Építésügyi Szolgáltatási Pontot működtet.

(4) A polgármesteri hivatal ügyfélfogadási rendje:

a) A Jegyző ügyfélfogadási rendje: szerdánként 8-12 óráig

b) A Hivatal köztisztviselőinek ügyfélfogadási rendje:

Hétfő: 13-18 óráig

Szerda: 8-12; 13-16 óráig

Péntek: 8-12 óráig

c) Az Ügyviteli Irodához tartozó Ügyfélszolgálat ügyfélfogadási rendje

Hétfő: 8-18 óráig

Kedd: 8-16 óráig

Szerda: 8-16 óráig

Csütörtök: 8-16 óráig

Péntek: 8-14 óráig

(5) A polgármesteri hivatal munkarendje:

a) A polgármesteri hivatal általános munkarendje a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény értelmében hétfőtől csütörtökig 8 órától 16.30 óráig, pénteken 8 órától 14 óráig tart.

b) A jegyző, mint a munkáltatói jogok gyakorlója a fenti általános munkarendtől eltérően eseti munkarendet állapíthat meg.

c) A hétfői hosszabbított ügyfélfogadással érintett dolgozók munkaideje pénteken 8-12 óráig tart.”


33. § A Rendelet 61. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„61. § (1) Az önkormányzat belső kontrollrendszerére az Mötv. 119.§-ában foglaltak irányadóak.

(2) Az Mötv. 120.§ (1) bekezdésében meghatározott feladatokat a 42. § (1) bekezdés d) pontja szerinti bizottság végzi.”


34. § (1) A Rendelet 63. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„63. § (1) Az SZMSZ mellékleteiként kezelendő dokumentumok:

1. sz. melléklet: A képviselő-testület bizottságainak feladatai és az SZMSZ-ben átruházott hatáskörei:

2. sz. melléklet: A tanácsnokok feladatai,

2/A. melléklet: A polgármester átruházott hatáskörei,

3. sz. melléklet: A lakossági tájékoztatás eszközei,

4. melléklet: Együttműködési megállapodás Biatorbágy Város Képviselő-testülete és Biatorbágy Város Görög Nemzetiségi Önkormányzata között,

5. melléklet: Együttműködési megállapodás Biatorbágy Város Képviselő-testülete és Biatorbágy Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata között,

6. melléklet: Együttműködési megállapodás Biatorbágy Város Képviselő-testülete és Biatorbágy Város Német Nemzetiségi Önkormányzata között,

7. melléklet: Együttműködési megállapodás Biatorbágy Város Képviselő-testülete és Biatorbágy Város Ruszin Nemzetiségi Önkormányzata között.”

(2) A Rendelet 63. § (2) bekezdése az alábbi 9. ponttal egészül ki:

„9. sz. függelék: A Képviselő-testület által alkotott szabályzatok”


35. § (1) A Rendelet 1/B. melléklete helyébe e rendelet 1. melléklete lép.

(2) A Rendelet 1/D. melléklete helyébe e rendelet 2. melléklete lép.

(3) A Rendelet 1/E. melléklete helyébe e rendelet 3. melléklete lép.

(4) A Rendelet e rendelet 4. mellékletében foglalt 2/A. melléklettel egészül ki.


36. § A Rendelet 3/A. sz. mellékletének 6.) c) pontjában a „kisebbségi” szövegrész helyébe a „nemzetiségi”, a 8.) pontban az „Önkormányzati Híradóban” szövegrész helyébe az „Önkormányzati Híradó” szöveg, a 8.) a) pontjában a „ Biatorbágy Város Polgármesteri Hivatal” szövegrész helyébe a „Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal”, a 3/D. sz. melléklet 2.) e) pontjában a „kisebbségi” szövegrész helyébe a „nemzetiségi” szöveg lép.


37. § Hatályát veszti Biatorbágy Város Önkormányzat Képviselő-testületének Biatorbágy Város Önkormányzata szervezeti és működési szabályzatáról szóló 3/2011.(02.25.) önkormányzati rendeletének 14. § (2) bekezdése, az 1/C. mellékletének 4. pontja, valamint a 3/B. melléklet.


38. § E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, és az azt követő napon hatályát veszti.