Keszü község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2014. (II.20.) önkormányzati rendelete
a helyi iparűzési adóról.
Hatályos: 2014. 02. 20- 2015. 09. 15Keszü község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2014. (II.20.) önkormányzati rendelete
a helyi iparűzési adóról.
2014-02-20-tól 2015-09-16-ig
Keszü község Önkormányzata Képviselő-testülete
5/2014(II.20.)önkormányzati rendelete
a helyi iparűzési adóról.
Keszü község Önkormányzata Képviselőtestülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdése, a helyi adókról szóló 1990 évi C. törvény( a továbbiakban Htv), 1.§. (1) bekezdésében, 6.§.-ában, és 43.§. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, tekintettel az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezéseire, a helyi iparűzési adóról a következőket rendeli:
A rendelet hatálya
1.§.
A rendelet hatálya Keszü község igazgatási területére terjed ki.
Adókötelezettség
2.§.
(1.) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén – állandó, vagy ideiglenes jelleggel – végzett vállalkozási (továbbiakban: iparűzési) tevékenység.
(2.) Adóköteles iparűzési tevékenység a vállalkozó e minőségben végzett saját nyereségre, illetve jövedelemszerzésre irányuló tevékenysége.
(3.) Vállalkozó: a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző:
a.) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozó,
b.) (Vállalkozó:)a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adó évben
a törvényben meghatározott mértéket meghaladja,
c.) jogi személy, ideértve azt is, ha az felszámolás vagy végelszámolás alatt áll,
d.) egyéni cég, egyéb szervezet, ide értve azt is, ha az felszámolás vagy végelszámolás alatt áll.
Az adó alanya
3.§.
Az adó alanya a vállalkozó
4 §.
Állandó és ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység
(1.) A vállalkozó állandó jellegű iparűzési tevékenységet végez az önkormányzat illetékességi területén, ha ott székhellyel, telephellyel rendelkezik, függetlenül attól, hogy tevékenységét részben vagy egészben székhelyén (telephelyén) kívül folytatja.
(2.)Ideiglenes jellegű az iparűzési tevékenység, ha az önkormányzat illetékességi területén az ott székhellyel, telephellyel nem rendelkező vállalkozó:
a.) piaci és vásározó kiskereskedelmet folytat,
b.) Építőipari tevékenységet folytat, illetőleg természeti erőforrást tár fel, vagy kutat, feltéve, hogy folyamatosan vagy megszakításokkal végzett tevékenység időtartama adóéven belül a 30 napot meghaladja, de nem éri el a 181 napot. Ha tevékenység folytatásának időtartama a 180 napot meghaladja, akkor a tevékenység végzésének helye telephelynek minősül.
c.) bármely – az a.) és b.) pontban nem sorolható tevékenysége, ha annak folytatásából közvetlenül bevételre tesz szert, feltéve, ha egyetlen önkormányzat illetékességi területén sem rendelkezik székhellyel, telephellyel.
Adómentesség
5.§.
Adómentesség illeti meg a Htv. 3.§.(2) bekezdésében felsorolt adóalanyokat az ott leírt feltételek szerint.
Adókötelezettség keletkezése és megszűnése
6.§.
(1.) Az adókötelezettség az iparűzési tevékenység megkezdésének napjával kezdődik és a tevékenység megszűnésének napjával szűnik meg.
(2.) Ideiglenes (alkalmi) jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén a tevékenység tényleges időtartama az irányadó az adókötelezettség időbeni terjedelmére.
Az adó alapja
7.§.
(1.) Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó alapja a nettó árbevétel, csökkentve:
a.) az eladott árúk beszerzési értéke és a közvetített szolgáltatások értéke, együttes – a Htv. 39.§ (4) – (6) bekezdésében meghatározottak szerint számított - összegével,
b.) az anyagköltséggel,
c.) az alvállalkozói teljesítések értékével, továbbá
de.) az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költségével.
(2)Mentes az adóalapnak az a része, amely a külföldön létesített telephelyen végzett tevékenységből származik. .
(3.) Ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adót a tevékenység végzésének naptári napjai alapján kell megállapítani. Minden megkezdett nap egy napnak számít.
Az adó mértéke
8.§.
(1.) Az adó mértéke a 6.§.-ban foglalt adóalap egy százaléka
(2.) Ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó mértéke:
a.) piaci és várakozó tevékenység végzése után – naptári naponként 1.000,-Ft
b.) építőipari tevékenységet folytató, illetőleg természeti erőforrását feltáró vagy kutató,- feltéve, hogy a folyamatosan vagy megszakításokkal végzett tevékenység időtartama adóéven belül a 30 napot meghaladja, de nem éri el a 181 napot – után 2.000,-Ft.
Adókötelezettség bejelentése, az adó bevallása, adóelőleg.
9.§.
(1)Az adózó a helyi iparűzési adókötelezettsége keletkezését, illetve megszűnését a helyi iparűzési adó bevételére jogosult települési önkormányzat megjelölésével az adókötelezettség bekövetkeztétől ( a tevékenység megkezdésétől, illetve megszűnésétől) számított 15 napon belül köteles bejelenteni az állami adóhatóságnak.
Az iparűzési tevékenységet ideiglenes, alkalmi jelleggel folytató adózó köteles tevékenységének megkezdése előtt, de legkésőbb a tevékenység megkezdésének napján az állami adóhatóságnak bejelenteni.
(2)Az adóelőleg és az adó megfizetésének esedékességét az adózás rendjéről szóló törvény állapítja meg.
Záró rendelkezések
10.§.
(1.) A rendeletben nem szabályozott kérdésekben az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény, és a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény előírásait kell alkalmazni.
(2) A rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Kihirdetésével egyidejűleg Keszü Község Önkormányzata – a helyi iparűzési adó bevezetéséről szóló 10/2001(XII.10.).számú, valamint a 13/2007(XII.15.) 16/2002(XII.15) és 5/2002(V.3.) sz. módosító önkormányzati rendeletek hatályukat vesztik.
Keszü, 2014. január 22.
.
Buday-Sántha Attila s.k. dr. Barta Zsuzsanna s.k.
polgármester jegyző
Záradék: Elfogadta Keszü község Önkormányzata Képviselőtestülete 2014. február 10.-i ülésén.
Kihirdetve: 2014. február 20.
dr.Barta Zsuzsanna
jegyző