Leányfalu Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2015(XI.30.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat illetékességi területén alkalmazott helyi adókról

Hatályos: 2016. 01. 01- 2016. 12. 31

Leányfalu Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2015(XI.30.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat illetékességi területén alkalmazott helyi adókról

2016.01.01.

Leányfalu Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja:

Általános rendelkezések

1. § A jelen rendeletben külön nem szabályozott esetekben az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény, valamint a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) előírásait kell alkalmazni.

2. § A Leányfalu Nagyközség Önkormányzati Képviselő-testülete 2016. január 1-től az alábbi helyi adókat alkalmazza:

- építményadó,
- telekadó,
- kommunális adó,
- idegenforgalmi adó és
- helyi iparűzési adó.

Építményadó

3. § (1) Az adó alapja az építmény négyzetméterben számított hasznos alapterülete.

(2) Az adó mértéke az adóköteles terület mértékének megfelelően az alábbi:

Az 50 m 2 -nél nem nagyobb építmény esetén 850 Ft/ m2,
80 m2-nél nem nagyobb építmény esetén 680 Ft/ m2,
150 m2-nél nem nagyobb építmény esetén 610 Ft/ m2,
300 m2-nél nem nagyobb építmény esetén 650 Ft/ m2,
360 m2-nél nem nagyobb építmény esetén 700 Ft/ m2,
550 m2-nél nem nagyobb építmény esetén 760 Ft/ m2,
550 m2 -nél nagyobb építmény esetén 870 Ft/ m2.
(3) Az építményadó bevalláshoz használandó nyomtatvány mintáját e rendelet 1. melléklete tartalmazza.

Telekadó

4. § (1) Az adó tárgya a telek.

(2) Az adó alapja a telek négyzetméterben számított területe.

(3) Az adó éves mértéke:

- a földterület minden négyzetmétere után 80 Ft/m2
(4) A telekadó bevalláshoz használandó nyomtatvány mintáját e rendelet 2. melléklete tartalmazza.
Magánszemélyek kommunális adója

5. § (1) Az adó alanya az a magánszemély, aki az önkormányzat illetékességi területén nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti jogával rendelkezik.

Az adó mértéke: 8.480,-Ft/év.

Idegenforgalmi adó

6. § (1) Az adó alapja a megkezdett vendégéjszakák száma.

(2) Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként 350,- Ft.

(3) Az idegenforgalmi adó bevallásához használandó nyomtatvány mintáját e rendelet 3. melléklete tartalmazza.

Helyi iparűzési adó

7. § (1) Az állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó alapja a nettó árbevétel, csökkentve az eladott áruk beszerzési értékével, közvetített szolgáltatások értékével, az anyagköltséggel.

(2) Mértéke az adó alapjára vetítve 2%.

A helyi adókedvezmények, adómentességek köre és a kedvezmények mértéke

8. § (1) Leányfalun életvitelszerűen, egész évben megszakítás nélkül lakóknak adókedvezmény állapítható meg.

(2) Mentes a telekadó alól:

a) az erdő művelési ágban nyilvántartott belterületi telek,

b) az építési tilalom alatt álló telek adóköteles területének 50%-a.

(3) Mentes az építményadó fizetési kötelezettség alól a Htv. 13. §-n túl az az ingatlan, melyben életvitelszerűen, egész éven át tartóan helyben lakó nyugdíjas adóalany él, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladta meg az adóévet megelőző év folyamán a mindenkori havi öregségi nyugdíj legkisebb összegének két és félszeresét.

(4) Azok az ingatlanok, melyek magánszemélyek tulajdonában vannak, s amelyekben életvitelszerűen, egész éven át tartóan legalább 1 fő lakos él, 150 m2-ig 65 %-os adókedvezmény, 151 és 300 m2 közötti ingatlan esetén 60 %-os adókedvezmény, 301 m2 feletti építmény esetén 35 % adókedvezmény illeti meg.

(5) Az árvízzel sújtott ingatlan tulajdonosának – amennyiben nem életvitelszerűen, illetve egész éven át tartóan helyben lakó – 60 %-os adókedvezmény, amennyiben életvitelszerűen, illetve egész éven át tartóan helyben lakó, 100 %-os adókedvezmény adható kérelemre az árvíz bekövetkezését követő évben.

(6) 100 %-os építményadó kedvezmény adható kérelemre azon akadálymentesített ingatlan tulajdonosának – amennyiben életvitelszerűen, illetve egész éven át tartóan helyben lakó – aki igazolja, hogy az ingatlan akadálymentesítését a mozgáskorlátozottságára való tekintettel kellett elvégeztetnie. A kedvezmény az akadálymentesítés megtörténtét igazoló dokumentumok és a mozgáskorlátozott állapot igazolásának bemutatását követő félévtől adható.

(7) Az egyedi helyi védelemmel érintett ingatlan tulajdonosa – kérelemre − a helyi adó kivetésekor az erre vonatkozó, helyi védelemről szóló rendelet szerinti adókedvezményben, illetve adómentességben részesülhet.

A helyi adó megfizetése

9. § (1) Az adó banki átutalással, illetve postán keresztül fizethető be.

(2) A befizetési bizonylaton minden esetben fel kell tüntetni az adónem megnevezését (építményadó, telekadó, kommunális adó, idegenforgalmi adó, helyi iparűzési adó). Egy bizonylaton csak egy adónem fizethető. Az ingatlannal összefüggő adók esetében az ingatlan azonosítására szolgáló adatokat is fel kell tüntetni (cím, helyrajzi szám).

Fizetési halasztás, részletfizetés, adómérséklés engedélyezése

10. § (1) Fizetési halasztás és részletfizetés (együtt: fizetési könnyítés) az adózó és az adó megfizetésére kötelezett magánszemély, vagy jogi személy kérelmére az adóhatóságnál nyilvántartott adóra engedélyezhető az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 133. §-ában foglaltak szerint.

(2) Adómérséklés az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 134. §-ában foglaltak szerinti esetekben a magánszemély, vagy jogi személy kérelmére engedélyezhető.

(3) Az adóhatóság a magánszemély kérelme alapján az őt terhelő adótartozást - a magánszemélyt terhelő járuléktartozás kivételével -, valamint a bírság- vagy pótléktartozást mérsékelheti vagy elengedheti, ha azok megfizetése az adózó és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti.

(4) Az életvitelszerű, egész éven át tartó használatra vonatkozó kedvezmény, illetve mentesség közüzemi számlákkal alátámasztandó (éves hulladékszállítási szerződés, víz, kábel TV). Az erre vonatkozó nyilatkozat benyújtási határideje az adóév január 31. napja.

(5) Az egyéb kedvezményekre, illetve mentességekre jogosító igénylést az adóalanynak az adóév február 28-ig az arra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtania. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(6) A fizetési könnyítés és adómérséklés feltételeinek elbírálásához a kérelmező jövedelemigazolást csatolni köteles, az adóhatóság pedig környezettanulmányt végez.

(7) A kérelmet írásban, a jegyzőnek címezve az adóhatósághoz kell benyújtani.

(8) A kedvezményekre, illetve mentességekre vonatkozó rendelkezéseket a 2016. január 1-je után indult eljárásokra kell alkalmazni.

Értelmező rendelkezések

11. § (1) Egész éven át tartó tartózkodás: az adóévet megelőző naptári év első napja és az adóév első napja között életvitelszerűen, megszakítás nélkül Leányfalu területén tartózkodik.

(2) Az életvitelszerű, egész éven át tartó tartózkodást igazoltnak kell tekinteni, amennyiben a kérelmező ezt a tényt közüzemi számlákkal – kivéve csak alapdíjat tartalmazó számla − (éves hulladékszállítás, víz, elektromos áram, földgáz, kábel TV) tudja igazolni.

(3) Az életvitelszerű lakóingatlan-használat igazoltnak tekinthető, ha a természetes személy adózó az adóhatóság felé bejelentett lakóingatlanát használja otthonául, ebből az ingatlanból szervezi az életét, rendszeresen innen indul munkába vagy oktatási intézménybe, ide ér haza, ezen lakóingatlan vonatkozásában éven át közüzemi szolgáltatásokat vesz igénybe, ezen lakóingatlan ingatlan-nyilvántartás szerinti címe szerepel elsődleges elérési címeként a hatóságoknál (lásd lakcímkártya), közműszolgáltatóknál, a magánszemély adózó nem rendelkezik más olyan lakóingatlannal, melyet életvitelszerűen használ és ezt a tényt, valamint az adótárgyként megadott lakóingatlan életvitelszerű használatának tényét az adóhatóság felé hitelt érdemlően igazolja. A kedvezményt igénylő haszonélvezőnek, vagy tulajdonosnak kell hitelt érdemlően igazolni azon tényt, hogy az adótárgy lakóingatlant életvitelszerűen használja.

(4) Hasznos alapterület: a teljes alapterületnek olyan része, ahol a belmagasság legalább 1,90 m. A teljes alapterületbe a lakáshoz, üdülőhöz tartozó kiegészítő helyiségek, melléképületek, melléképületrészek kivételével valamennyi helyiség összegzett alapterülete, valamint a többszintes lakrészek belső lépcsőjének egy szinten számított vízszintes vetülete is beletartozik. Az építményhez tartozó fedett és három oldalról zárt külső tartózkodók (lodzsa, fedett és oldalt zárt erkélyek), és a fedett terasz, tornác alapterületének 50%-a tartozik a teljes alapterületbe. A lakások esetében a pinceszinten (a csatlakozó terepszint alatt) kialakított helyiségek alapterületének 70%-át kell a teljes alapterületbe számítani.

(5) Kiegészítő helyiség: a lakáshoz, üdülőhöz tartozó, jellegénél és kialakításánál fogva csak tárolásra alkalmas padlás, pince, ide nem értve a gépjárműtárolót.

(6) Mozgáskorlátozott személy: a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet 1. § (5) bekezdésében meghatározott mozgásszervi fogyatékosnak vagy a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 102/2011. (VI. 29.) Korm. rendelet 2. § a) pontjában meghatározott súlyos mozgáskorlátozott személynek minősülő személy.

(7) Akadálymentesítés: a mozgáskorlátozott személy fogyatékossága jellegéből fakadó, a lakáshasználattal összefüggő életvitel nehézségeit csökkentő, a rendeltetésszerű használatot biztosító műszaki akadálymentesítési munkák elvégzése új lakóépületen, vagy új lakáson, illetve meglévő lakóépületen vagy használt lakáson.

Átmeneti rendelkezések

12. § (1) Az adóhatóság az általa nyilvántartott köztartozások 2016. január 1-jei mértékéről - az adóalany megkeresésére - igazolást ad.

(2) Az adóhatóság az adózó egyéb tartozásainak 2016. január 1-jei mértékéről - az adóalany megkeresésére - igazolást ad.

Záró rendelkezések

13. § (1) Jelen önkormányzati rendelet 2016. január 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatályba lépésével hatályát veszti a 21/2014.(XI.27.) önkormányzati rendelet.

(3) A rendelet kihirdetéséről a jegyző – a helyben szokásos módon – gondoskodik.