Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015. (II. 18.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásokkal és a köztemetéssel kapcsolatos eljárás szabályairól

Hatályos: 2015. 03. 01- 2015. 10. 07

Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdésének 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 45. § (3) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében és 132. § (4) bekezdésének g) pontjában kapott felhatalmazása alapján a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet célja

1. § A rendelet célja a pénzbeli és a természetben nyújtott települési támogatások, illetve a rendkívüli települési támogatások helyi szinten történő szabályozása, különösen a kérelmezéssel, az elbírálással, a támogatás nyújtásával, illetve az ellenőrzéssel kapcsolatos részletes szabályok összefoglalása.

2. A rendelet hatálya

2. § A rendelet személyi hatálya kiterjed Mór Város közigazgatási területén élő a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésben meghatározott személyekre.

3. Értelmező rendelkezések

3. § E rendelet alkalmazásában:

a) hozzátartozó: a Ptk. 8:1. § 2. pontjában meghatározottak szerint,

b) háztartás: az Szt. 4. § (1) bekezdés f) pontjában meghatározottak szerint,

c) lakás: a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 91/A. § 1. pontjában meghatározottak szerint,

d) vagyon: Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározottak szerint,

e) jövedelem: Szt. 4. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározottak szerint,

f) jövedelemszámításhoz irányadó időszak: havonta mérhető jövedelmeknél a kérelem benyújtását megelőző hónap, egyéb jövedelmeknél pedig a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónap,

g) egy főre számított jövedelem: a háztartásban élők összes jövedelme elosztva a háztartásban élők számával,

h) rezsiköltség: a víz- és csatornahasználat, a villanyáram- és gázfogyasztás, a távhőszolgáltatás, a szemétszállítás díja, a lakbér és a közös költség, egyéb fűtésköltség,

i) adósság: rezsiköltségből fennálló, lejárt tartozás,

j) tartós betegség: orvosilag igazolt, előreláthatólag 3 hónapnál hosszabb időtartamban állandó ápolást, gondozást igényelő egészségügyi állapot,

k) környezettanulmány: a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény szerinti helyszíni szemle.


II. Fejezet

Általános eljárási szabályok

4. § (1) A települési támogatással kapcsolatos eljárás kérelemre indulhat.

(2) Kérelmet az érdekelt természetes személy terjesztheti elő és az, aki a rászoruló helyzetéről tudomást szerez.

(3) A támogatás iránti kérelmeket a Móri Polgármesteri Hivatalhoz kell benyújtani az erre rendszeresített formanyomtatványon, melyek elérhetőek a hivatal ügyfélszolgálati irodáján és Mór Város honlapján.

(4) A kérelmező a kérelem benyújtásakor minden esetben köteles saját maga, és a vele egy háztartásban élők jövedelmi viszonyairól szóló – a jövedelemszámításhoz irányadó időszaknak megfelelően – igazolást csatolni.

(5) A kérelmező a formanyomtatványon szükség szerint köteles igazolni vagy a kérelem formanyomtatványhoz csatolni a munkaviszonyra, vagyoni helyzetre, tanulói jogviszonyra, egészségi állapotra, munkaképesség megváltozására, rezsiköltségként elismerhető kiadásokra, a kérelmezővel együtt élő hozzátartozók adataira, családi állapotra, valamint az ellátás érdemi elbíráláshoz szükséges egyéb adatra vonatkozó nyilatkozatokat és igazolásokat.

(6) Ha a jövedelem más szerv által történő igazolására nincs mód, vagy a jövedelem nem mérhető, akkor erre vonatkozóan az érintett köteles büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozatot tenni.

5. §. Az elbírálás során a döntés előkészítője megvizsgálja a kérelmet, szükség szerint környezettanulmányt végez vagy végeztet.

6. § A települési támogatásra jogosultság kezdő napja, amennyiben a döntésre jogosult másképpen nem rendelkezik, a döntést követő hónap első napja.

7. § (1) A települési támogatásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles tájékoztatni az önkormányzatot. 

(2) A tájékoztatási kötelezettség megszegése, illetve a támogatás rosszhiszemű és jogtalan igénybevétele esetén a döntésre jogosult megszünteti valamennyi települési támogatását.

8. § (1) A képviselő-testület az e rendeletben meghatározott feltétel hiányában vagy e rendelet megsértésével nyújtott ellátás összegének vagy pénzbeli egyenértékének és kamatainak a visszatérítését rendelheti el a kérelmező szociális helyzetének vizsgálatát követően.

(2) Ha a visszatérítés a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné, kérelemre a visszatérítendő összegre vonatkozóan a Képviselő-testület részletfizetést engedélyezhet.

(3) Az elemi kár esetén nyújtott rendkívüli települési támogatás kivételével a kérelmező jogosult határozat ellen fellebbezést benyújtani, melyet a képviselő-testület bírál el.

9. § Az elemi kár esetén nyújtott rendkívüli települési támogatásról szóló határozattal kapcsolatban a kérelmező törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezhet.

10. § (1) Az elemi kár esetén nyújtott rendkívüli települési támogatás kivételével a Képviselő-testület különös méltánylást érdemlő esetekben az e rendeletben meghatározott jogosultsági jövedelemhatároktól az igénylő javára, 200 %-kal felfelé eltérhet.

(2) Különös méltánylást érdemlő esetnek minősül különösen a baleset, mozgásképtelenség, tartós betegség, gyermek szempontjából felmerülő egyéb krízishelyzet bekövetkezte és az abból adódó jelentős többletkiadás.

III. Fejezet

Települési támogatások

4. Lakásfenntartási célú települési támogatás

11. § A lakásfenntartási célú települési támogatás szociálisan rászoruló háztartások részére, a háztartás tagjai által lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtható hozzájárulás.

12. § (1) Lakásfenntartási célú települési támogatásra jogosult az a természetes személy,

a) aki a rendelet 1. számú mellékletében meghatározott lakásnagyságot meg nem haladó nagyságú lakásban lakik,

b) aki a háztartásának tagjai által lakott lakás hasznosításából jövedelemmel nem rendelkezik,

c) akinek a háztartásban az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át

d) aki nem rendelkezik vagyonnal,

e) akivel közös háztartásában élő személyek közül senki sem rendelkezik vagyonnal,

f) akinek a havi rezsiköltsége eléri vagy meghaladja a háztartás összjövedelmének a 20 %-át.

(2) Lakásfenntartási célú támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(3) A (2) bekezdés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott használatú lakás lakrészeit.

(4) Lakásfenntartási célú települési támogatásra való jogosultságot meg kell szüntetni a bejelentés vagy a tudomás szerzés hónapjának utolsó napjával, ha a jogosult meghal vagy elköltözik.

13. § (1) Lakásfenntartási célú települési támogatás a kérelmező által megjelölt típusú rezsiköltségre és rezsiköltségekre kérhető.

(2) A kérelemhez csatolni kell 4. § (4) bekezdésében meghatározottakon kívül a lakás nagyságát hitelt érdemlően igazoló irat másolatát és a kérelmezett szolgáltatásra vonatkozóan a szolgáltató által igazolt, 1 évre visszamenő díjait. Ha a birtokbavétel napjától nem telt el az 1 év, akkor a szolgáltatónak a birtokba vétel napjától kell igazolnia a díjakat. 

(3) A kérelem elbírálása a jegyző hatáskörébe tartozik.

14. § (1) A támogatásként adható összeget a háztartásban egy főre számított jövedelem függvényében a rendelet 2. számú melléklete határozza meg.

(2) A lakásfenntartási célú települési támogatás legfeljebb a tárgyév december 31. napjáig terjedő időszakra állapítható meg.

(3) A lakásfenntartási célú települési támogatást az önkormányzat havonta, utólag a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig utalja a szolgáltatóhoz. 

5. Ápolási céllal nyújtott települési támogatás

15. § Az ápolási célú települési támogatás a tartós beteg személy otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosítható hozzájárulás.

16. § (1) Ápolási célú települési támogatás annak a hozzátartozónak nyújtható, aki a 18. életévét betöltötte, tartósan beteg, állandó és tartós felügyeletre szoruló személy otthoni ápolását végzi, és ha az ápoló háztartásában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át, egyedülálló ápoló esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át. 

(2) Az ápoló számára egyidejűleg csak egy személy ellátása után állapítható meg ápolási célú települési támogatás.

(3) Az ellátást igénylő személy ápolása után egyidejűleg csak egy ápoló számára állapítható meg az ápolási célú települési támogatás.

(4) Nem jogosult ápolási célú települési támogatásra az ellátott hozzátartozója, ha

a) az ellátott személy kettő hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézmény ellátásban részesül;

b) az ápoló rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja az ápolási díj összegét;

c) az ápoló keresőtevékenységet folytat;

d) az ápoló és az ápolt személy hivatalosan eltartási szerződést kötött;

e) az ellátott házi segítségnyújtásban részesül;

f) járási hivatal által folyósított ápolási díjra jogosult.

17. § Kérelemhez csatolni kell a 4. § (4) bekezdésében meghatározottakon kívül az ellátott hozzátartozó tartós betegségéről szóló orvosi igazolást.

18. § A támogatási kérelem elbírálására a jegyző jogosult.

19. § (1) Az ápolási célú települési támogatás havi összege 21.000,-Ft.

(2) Az ápolási célú települési támogatásra való jogosultság legfeljebb a tárgyév december 31. napjáig terjedő időszakra állapítható meg.

(3) Az ápolási céllal nyújtott települési támogatást havonta utólag a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig kell kiutalni a jogosult részére.

(4) Meg kell szüntetni az ápolási célú települési támogatás folyósítását, ha

a) az ellátott meghal,

b) az ápoló nyugdíjas vagy nyugdíjszerű ellátásban részesül,

c) az ellátott állapota az állandó ápolást nem teszi szükségessé,

d) az ápoló az ápolási kötelezettségének nem tesz eleget.

(5) Az ellátott halála miatt az ápolási díj folyósítása a halál időpontját követő második hónap utolsó napjával, a (4) bekezdés b)-d) pontjában meghatározott esetekben a bejelentés vagy a tudomás szerzés hónapjának utolsó napjával kell megszüntetni.

(6) Az ápolási kötelezettség nem teljesítésének minősül, ha az ápoló szándékosan nem gondoskodik az ellátott alapvető gondozásáról, ápolási igényének kielégítéséről, az ellátott és lakókörnyezete megfelelő higiéniás körülményének biztosításáról, az esetleges veszélyhelyzet kialakulásának megelőzésről.

(7) Nem minősül a (6) bekezdésben meghatározott kötelezettségszegésnek, ha az ápoló 30 napot meg nem haladó akadályoztatása esetén az ellátott ideiglenesen házi segítségnyújtás keretében ellátható.

6. Kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatás

20. § A kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatás az elhunyt hozzátartozó eltemettetésének költségeinek a megelőlegezésére vagy rezsiköltségből fennálló adósság törlesztésére nyújtható kamatmentes kölcsön.

21. § Kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatásra jogosult az a személy, akinek háztartásában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő személy esetében annak 200 %-át, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében 175 %-át nem haladja meg.

22. § (1) A kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatási kérelem elbírálására és a támogatás összegének meghatározására a Szociális és Egészségügyi Bizottság jogosult. 

(2) Kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatás mértéke nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 400 %-át.

(3) A visszafizetés futamideje legfeljebb 12 hónap.

23. § (1) A kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatás megállapításáról szóló határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül a kérelmező köteles kölcsönszerződést kötni az önkormányzattal.

(2) A kölcsönszerződésnek tartalmaznia kell

a) a szerződő felek adatait,

b) a kölcsön összegét, a visszafizetés módját és idejét

c) az ügyfél kötelezettség vállalását fizetési kötelezettségének teljesítésére,

d) a kölcsönszerződés megszegésének következményeit,

e) engedményezési nyilatkozatot a visszafizetési kötelezettség jövedelemmel történő közvetlen levonhatóságáról,

f) ügyvédi ellenjegyzést,

g) a szerződő felek és tanúk aláírását.

(3) A kölcsönszerződés aláírására a jegyző jogosult.

24. § A kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatás a kölcsönszerződés aláírását követő 10 napon belül folyósításra kerül.

7. Temetési céllal nyújtott települési támogatás

25. § A temetési céllal nyújtott települési támogatás az elhunyt hozzátartozója által történő eltemettetésével kapcsolatos kiadásainak csökkentésére biztosítható támogatás.

26. § (1) Temetési céllal nyújtott települési támogatásra jogosult az a személy, akinek háztartásában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő személy esetében annak 200 %-át, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében 175 %-át nem haladja meg.

(2) Nem jogosult temetési céllal nyújtott települési támogatásra az, aki kamatmentes kölcsön formájában nyújtott települési támogatásban részesül az elhunyt hozzátartozója eltemettetésének költségei megelőlegezése céljából.

27. § (1) A kérelmet a temetést követő 1 hónapon belül lehet benyújtani.

(2) A kérelemhez csatolni kell a 4. § (4) bekezdésében meghatározottakon kívül az elhunyt hozzátartozó halotti anyakönyvi kivonatát és a temetés költségeiről kiállított számlákat. 

(3) A kérelem elbírálása a polgármester hatáskörébe tartozik.

28. § (1) A támogatás mértéke 30.000 Ft, azon kérelmező esetében

a) akinek háztartásában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg,

b) aki egyedülálló vagy gyermekét egyedül nevelő szülő és háztartásában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át.

(2) A támogatás mértéke 15.000 Ft, azon kérelmező esetében

a) akinek háztartásában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét meghaladja, de nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át,

b) aki egyedülálló vagy gyermekét egyedül nevelő szülő és háztartásában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át meghaladja, de nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át.

29. § A temetési célú települési támogatás a döntést követő 10 napon belül folyósításra kerül.

8. Gyógyszer-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás

30. § A gyógyszer-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás a szociálisan rászorult személy részére az egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentése érdekében biztosítható hozzájárulás.

31. § Gyógyszer-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás adható annak a személynek, akinek a krónikus betegsége kezeléséhez szükséges gyógyszerekre vagy gyógyászati segédeszközökre felmerülő havi költsége meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 30 %-át, és

a) akinek háztartásában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, vagy

b) aki egyedülálló vagy gyermekét egyedül nevelő szülő és háztartásában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.

32. § Nem jogosult a gyógyszertámogatás célú települési támogatásra az a személy, aki a Szt. 50.§ (1)-(2) bekezdése szerint közgyógyellátásra jogosult.

33. § A kérelemhez csatolni kell a 4. § (4) bekezdésében meghatározottakon kívül a háziorvos igazolását arra vonatkozóan, hogy mely gyógyszerek illetve gyógyászati segédeszközök szükségesek a kérelmező egészségügyi állapotának megőrzéséhez illetve javításához.

34. § (1) A kérelem elbírálása a jegyző hatáskörébe tartozik.

(2) A jegyző az elbírálás során a gyógyszertári átlagárak figyelembevételével határozza meg a 33. § -ban előírtak havi költségét.

35. § (1) A támogatás mértéke 5000 Ft. azon kérelmezők esetében

a) aki egyedülálló vagy gyermekét egyedül nevelő szülő, és a háztartásában az egy főre számított jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át meghaladja, de nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 170 %-át,

b) akinek a háztartásában az egy főre számított jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100%-át meghaladja, de nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 130 %-át. 

(2) A támogatás mértéke 3000 Ft. azon kérelmezők esetében

a) aki egyedülálló vagy gyermekét egyedül nevelő szülő esetén, és a háztartásában az egy főre számított jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 170%-át meghaladja, de nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 200 %-át,

b) akinek a háztartásában az egy főre számított jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-át meghaladja, de nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 150 %-át. 

36. § (1) A gyógyszertámogatás célú települési támogatásra való jogosultság legfeljebb a tárgyév december 31. napjáig terjedő időszakra állapítható meg.

 (2) A gyógyszer-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatást az önkormányzat havonta utólag, a tárgyhónapot követő hó 5. napjáig utalja a jogosult részére.

9. Adósságkezelési célú települési támogatás

37. § Az adósságkezelési célú települési támogatás a szociálisan rászorult személyek részére nyújtható lakhatást segítő ellátás.

38. § (1) Adósságkezelési célú települési támogatásban részesülhet az,

a) akinek a lakhatása veszélybe került a lakásfenntartással kapcsolatos adósság felhalmozódása miatt, és

b) akinek az adóssága meghaladja az ötvenezer forintot és a meghatározott adósságok valamelyikénél fennálló tartozása legalább hat havi, és

c) akinek a háztartásában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, és

d) aki olyan lakásban lakik, amelyben a lakhatás céljára használt helyiségek összes alapterülete nem haladja meg a 100 négyzetmétert, és

e) aki vállalja az adósság és az adósságkezelési célú települési támogatás különbözetének megfizetését, és

f) aki részt vett az önkormányzat szociális ellátásokról szóló rendeletében meghatározott adósságkezelési tanácsadáson és vállalja az utógondozásban történő részvételt.

(2) Nem jogosult adósságkezelési célú települési támogatásra az, akinek vagy a vele közös háztartásban élő személynek lakhatás céljára használható ingatlanon tulajdonjoga, haszonélvezeti joga, lakáshasználati joga vagy bérleti joga áll fenn.

(3) Az adósságkezelési célú települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(4) A (3) bekezdés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott használatú lakás lakrészeit.

(5) Ugyanazon személy vagy háztartásának tagja az adósságkezelési célú települési támogatás lezárásától 24 hónapon belül nem részesülhet adósságkezelési települési támogatásban.

(6) Az (5) bekezdéstől eltérően az a személy, akinek a támogatási jogosultsága a 42. § (2) bekezdése alapján szűnt meg, a megszüntetésétől számított 48 hónapon belül ismételten nem állapítható meg.

39. § (1) Az adósságkezelési célú települési támogatás iránti kérelmet a Szociális Alapszolgáltatási Központ állítja össze, és azt mellékleteivel együtt továbbítja a hivatalnak.

(2) Az adósságkezelési célú települési támogatás iránti kérelemhez kell csatolni a 4. § (4) bekezdésében meghatározottakon kívül:

a) lakáshasználat jogcímét hitelt érdemlően igazoló dokumentum másolatát,

b) a lakás nagyságát hitelt érdemlően igazoló irat másolatát,

c) tulajdonossal, a lakás kezelőjével és a közüzemi szolgáltatókkal szemben fennálló tartozásairól szóló igazolásokat,

d) a kérelmező és a vele egy háztartásban élő személyek jövedelméről szóló igazolásokat,

e) nyilatkozatot arról, hogy az adósságcsökkentés céljából az adatok – az adatvédelmi szabályok betartásával – felhasználhatók a támogatási eljárás során, és

f) a Szociális Alapszolgáltatási Központ igazolását arra vonatkozóan, hogy a kérelmező az önkormányzat szociális ellátásokról szóló rendeletében meghatározott együttműködési kötelezettségének legalább 1 hónapon keresztül eleget tett.

(3) A kérelem elbírálása a jegyző jogosult.

40. § (1) Az adósságkezelési célú települési támogatás mértéke nem haladhatja meg az adósságkezelés körébe bevont adósság 70 %-át, de legfeljebb 250.000.-Ft-ot. 

(2) Aki korábban adósságkezelési célú települési támogatásban részesült és a Szociális Alapszolgáltatási Központ igazolása szerint nem vett részt az utógondozásban, a részére nyújtható adósságkezelési célú települési támogatás mértéke nem haladhatja meg az adósságkezelés körébe bevont adósság 60 %-át.

(3) Az adósságkezelési célú települési támogatást havi egyenlő részletekben kell megállapítani az adós önrészének teljesítésétől függően.

(4) Az adósságkezelési célú települési támogatásra való jogosultságot a kérelem benyújtása hónapjának 1. napjától kell megállapítani.

(5) Az adósságkezelési célú települési támogatás időtartama legfeljebb 12 hónap és egy háztartás esetében legfeljebb 3 alkalommal igényelhető.

41. § (1) Az adósságkezelési célú települési támogatásról az adóssal megállapodást kell kötni. A támogatási megállapodáshoz csatolni kell az adósságkezelési célú települési támogatásra való jogosultságot megállapító határozatot.

(2) A támogatási megállapodásnak tartalmaznia kell

a) a szerződő felek adatait,

b) a támogatással csökkentendő hátralékok felsorolását,

c) az ügyfél által vállalt önrész mértékét és megfizetését,

d) a támogatás ütemezését és határidejét,

e) az ügyfél kötelezettségvállalását a fizetési kötelezettségek teljesítésére,

f) a támogatási megállapodás megszegésének következményeit,

g) saját tulajdonú lakás esetén a jelzálogjog bejegyzésére jogosító nyilatkozatot,  vagy önkormányzati lakás esetén a lakásbérleti jogviszony feltételeinek megváltoztatásához való beleegyezést,

h) engedményezési nyilatkozatot a visszafizetési kötelezettség jövedelemből történő közvetlen levonhatóságáról,

i) ügyvédi ellenjegyzést és,

j) a szerződő felek és tanúk aláírását.

42. § (1) Az adósságkezelési célú települési támogatást az adósságkövetelés jogosultjának kell folyósítani minden hónap 5. napjáig, amennyiben a kérelmező az általa vállalt önrészt igazoltan befizette.

(2) Az adósságkezelési célú települési támogatás tovább nem folyósítható, és a kifizetett összeget vissza kell téríteni, ha a jogosult

a) az adósságkezelési tanácsadást nem veszi igénybe, vagy

b) az általa vállalt adósságtörlesztés három havi részletét nem teljesíti, illetőleg

c) az adósságkezelési célú települési támogatás igénybevételének időtartama alatt a lakásfenntartási kiadásokkal kapcsolatos fizetési kötelezettségének három hónapig nem tesz eleget.

IV. Fejezet

Rendkívüli települési támogatások

10. Általános rendelkezések

43. § (1) Létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került valamint az időszakos vagy tartós létfenntartási gondokkal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatás nyújtható.

(2) Létfenntartás veszélyeztető élethelyzet különösen a súlyos betegség, fogyatékosság, közeli hozzátartozó halála, keresőképtelenné válás, válsághelyzetben lévő anya gyermekének megtartása, iskoláztatás, a gyermek fogadásának előkészítése, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások.

11. Eseti jelleggel nyújtott rendkívüli települési támogatás

44. § Az eseti jelleggel nyújtott rendkívüli települési támogatás létfenntartást veszélyeztető élethelyzetben jelentkező többletköltségek finanszírozására nyújtható egyszeri támogatás.

45. §. Eseti jelleggel nyújtott rendkívüli települési támogatásra jogosult az a személy, akinek háztartásában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő személy esetében annak 200 %-át, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében 175 %-át nem haladja meg.

46. § Eseti jelleggel nyújtott rendkívüli települési támogatás iránti kérelem elbírálására, formájának, illetve mértékének meghatározására a polgármester jogosult, azzal hogy a támogatás mértéke az esetenkénti 25.000,-Ft-ot nem haladhatja meg.

47. § (1) Az eseti jelleggel nyújtott rendkívüli települési támogatás pénzbeli vagy természetbeni támogatási formában adható.

(2) Természetben nyújtott támogatás esetén a támogatás összege utalható oktatási és nevelési intézményhez, meleg konyhás étkezés térítési díjához való hozzájárulásként meleg konyhás étkezést biztosító szolgáltatóhoz vagy a Szociális Alapszolgáltatási Központhoz további intézkedésre.

(3) A Szociális Alapszolgáltatási Központ az eseti jelleggel nyújtott rendkívüli települési támogatásról szóló döntésben és az önkormányzat szociális ellátásokról szóló rendeletében meghatározottak szerint köteles eljárni. 

48. § A támogatást az önkormányzat a döntést követő 10 napon belül folyósítja a döntésben foglaltaknak megfelelően.

12. Meghatározott időszakra nyújtott rendkívüli települési támogatás

49. § A meghatározott időszakra nyújtott rendkívüli települési támogatás tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek létfenntartást veszélyeztető élethelyzetben jelentkező többletköltségek finanszírozására nyújtható időszakos támogatás.

50. § Meghatározott időszakra nyújtott rendkívüli települési támogatásra jogosult az a személy, akinek háztartásában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő személy esetében annak 200 %-át, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében 175 %-át nem haladja meg.

51. § (1) Meghatározott időszakra nyújtott rendkívüli települési támogatás iránti kérelem elbírálására, a támogatás formájának, jogosultsági idejének, mértékének meghatározására a Szociális és Egészségügyi Bizottság jogosult.

(2) A meghatározott időszakra nyújtott rendkívüli települési támogatás havi mértéke nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 75 %-át.

(3) Meghatározott időszakra nyújtott rendkívüli települési támogatás legalább 3 legfeljebb 6 hónapra adható.

52. § (1) A meghatározott időszakra nyújtott rendkívüli települési támogatás pénzbeli vagy természetbeni ellátás formájában nyújtható.

(2) Természetben nyújtott támogatás esetén a támogatás összege utalható közműszolgáltatóhoz, oktatási és nevelési intézményhez, meleg konyhás étkezés térítési díjához való hozzájárulásként meleg konyhás étkezést biztosító szolgáltatóhoz illetve a Szociális Alapszolgáltatási Központhoz további intézkedésre.

(3) A Szociális Alapszolgáltatási Központ az meghatározott időre nyújtott rendkívüli települési támogatásról szóló döntésben és az önkormányzat szociális ellátásokról szóló rendeletében meghatározottak szerint köteles eljárni. 

53. § (1) A támogatásra való jogosultság legfeljebb tárgyév december 31. napjáig terjedő időszakra állapítható meg

(2) A támogatást az önkormányzat havonta utólag, a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig folyósítja a döntésbe foglaltaknak megfelelően.

13. Elemi kár esetén nyújtott rendkívüli települési támogatás

54. § Elemi kár esetén nyújtott rendkívüli települési támogatás adható az előre nem látható természeti vagy más eredetű erők által okozott károk anyagi terhének csökkentésére. 

55. § (1) A képviselő-testület jogosult a kérelem elbírálására, a támogatás mértékének és formájának meghatározására.

(2) A képviselő-testület meghatározott célhoz is kötheti a támogatást.

(3) A jogosult a célhoz kötött támogatás felhasználásról a határozatban rögzített határidőn belül és módon köteles írásban elszámolni.

56. § Az elemi kár esetén nyújtott rendkívüli települési támogatás folyósítása a döntéshozataltól számított 5 napon belül történik.

V. Fejezet

14. A települési támogatások ellenőrzés

57. § A települési támogatások ellenőrzésére a jegyző jogosult, melynek eredményéről tájékoztatja a döntéshozót a 7. § (1) bekezdésében és a 8. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott intézkedési javaslattal együtt.

58. § A jegyző ellenőrizheti

a) utólagosan a jogosultság fennállását,

b) a támogatás felhasználásának körülményeit,

c) 6. § (1) bekezdésében meghatározott változás-bejelentési kötelezettség teljesítését.

59. § A jegyző az ellenőrzés során

a) nyilatkozat-tételre hívhat fel

b) környezettanulmányt végezhet,

c) már szervtől az ellenőrzéshez szükséges iratokat kérhet be.

VI. Fejezet

Köztemetés és mentesülés a köztemetés költségeinek megtérítése alól

60. § Az Szt. 48. §-ban meghatározott köztemetés feltételeinek fennállása esetén a Szociális és Egészségügyi Bizottság hozza meg a döntést a köztemetés elrendeléséről, és határidő kitűzésével kötelezi az eltemettetésére köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére.

61. § (1) A különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén a Szociális és Egészségügyi Bizottság dönt a köztemetés költségeinek megtérítése alóli részben vagy teljes egészében történő mentesülésről.

(2) Méltánylást érdemlő körülmény lehet különösen a munkaügyi kirendeltség által igazoltan tartós munkanélküliség, három vagy több gyermek nevelése, tartós beteg vagy fogyatékos gyermek nevelése, súlyos betegsége vagy fogyatékossága, alacsony jövedelem.

VII. Fejezet

Záró rendelkezések

15. Hatályba léptető rendelkezés

62. § Jelen rendelet 2015. március 1-jén lép hatályba.

16. Átmeneti rendelkezések

63. § Nem jogosult lakásfenntartási célú települési támogatásra az, akinek a 2015. február 28. napjáig hatályos Szt. rendelkezései alapján normatív lakásfenntartási támogatást állapított meg a jegyző és jogosultsági időszak még nem telt le.

64. § Nem jogosult gyógyszer-támogatási célú települési támogatásra az, akinek a 2015. február 28. napjáig hatályos Szt. rendelkezési alapján méltányossági közgyógyellátást állapított meg a jegyző és a jogosultsági időszak még nem telt le.

65. § A 2015. február 28. napjáig megállapított adósságkezelési szolgáltatást adósságkezelési célú települési támogatásnak kell tekinteni és a továbbiakban jelen rendelet szabályai alkalmazandók.

17. Hatályon kívül helyező rendelkezések

66. § Hatályát veszti a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 9/2011. (III.31.) önkormányzati rendelet:

1. 3. §-a;

2. 4. § (13) bekezdése;

3. 5. §-a;

4. 7. §-a;

5. 8. § (1)-(3) bekezdése és (5)-(11) bekezdése;

6. 10. §-a;

7. 12. §-a;

8. 13. §-a;

9. 14. §-a;

10. 15. § (1) bekezdése és (7)-(10) bekezdése;

11. 16. §-a.

1. számú melléklet a 4/2015. (II.18.) önkormányzati rendelethez




A lakásfenntartási célú települési támogatásra való jogosultsághoz elismerhető lakásnagyság, a közös háztartásban együtt lakó személyek számától függően




A

B

C

1.

Személyek száma

hagyományos családi ház esetén

tömblakás esetén

2.

4 személyig

70 m2

60 m2

3.

5 személyig

80 m2

70 m2

4.

6 személyig

90 m2

80 m2

5.

7 személyig

100 m2

90 m2

6.

8 személyig

110 m2

100 m2


2. számú melléklet a 4/2015. (II. 18.) önkormányzati rendelethez




A lakásfenntartási célú települési támogatás havi összege




A

B

1.

Egy főre számított havi jövedelem

Támogatás összege

2.

0-40.000 Ft

7.000 Ft

3.

40.001-45.000 Ft

6.000 Ft.

4.

45.001-50.000 Ft

5.000 Ft

5.

50.001 - 55.000 Ft

4.500 Ft

6.

55.001 - 60.000 Ft

4.000 Ft

7.

60.001 – 65.000 Ft

3.000 Ft.

8.

65.001 – 71.250 Ft

2.000 Ft