Csongrád Város Képviselő-testületének 5/2015.(II.23.) önkormányzati rendelete

A települési támogatás megállapításának, kifizetésének, módosításának, valamint felhasználásának ellenőrzéséről.

Hatályos: 2015. 03. 01- 2015. 03. 19

Csongrád Város Képviselő-testülete

5/2015. (II. 23.) önkormányzati rendelete



A települési támogatás megállapításának, kifizetésének, folyósításának,

valamint felhasználásának ellenőrzéséről.



Csongrád Város Önkormányzata Képviselő-testülete „A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról” szóló, többször módosított 1993. évi III. törvényben (továbbiakban: Szt.) 1. § /2./ bekezdésében, 26. §-ban, 32. § /1/ bekezdés d.) pontjában, /3/ bekezdésében, 45. §-ban, 48. § /4/ bekezdésében, 132. § /4/ bekezdés g.)pontjában valamint Magyarország Alaptörvénye 32. cikk /1/ bekezdés a.) pontjában, /2/ bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § /1/ bekezdés 8a. pontjában, valamint „A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról” szóló többször módosított 1993. évi III. törvény 10. § /1/ bekezdése és a 25. § /3/ bekezdés b.) pontja szerinti feladatkörében eljárva a következőt rendeli el.


I. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet célja:

1. § (1) A rendelet célja, hogy a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében szabályozza a pénzbeli és természetbeni ellátásokat.

(2) A Képviselő-testület a támogatások biztosításával anyaság, betegség, rokkantság, fogyatékosság, özvegység, árvaság, munkanélküliség miatt szociálisan rászorult családok életminőségén kíván javítani.

Ezzel egyidejűleg ösztönözni kívánja a kérelmezőket arra, hogy önmagukért és családjukért kellő felelősséget vállaljanak és közreműködjenek az anyagi és szociális helyzetük jobbításában.


II. Fejezet

A rendelet hatálya

2. § (1) E rendeletet kell alkalmazni Csongrád Város közigazgatási területén életvitelszerűen élő lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek vonatkozásában, figyelemmel „A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról” szóló 1993. évi III. törvény 1-3. bekezdéseiben foglalt eltérésekre.


Hatásköri szabályok

3. § (1) Csongrád Város Önkormányzata Képviselő-testülete e rendeletben meghatározott

a.) települési támogatás megállapításáról,

b.) köztemetés költségének megtérítése alóli mentesítéséről,

     szóló hatáskörét a polgármesterre ruházza át.

(2) Átruházott hatáskörben a szociális ügyekért felelős bizottság dönt az (1) bekezdésben meghatározott települési támogatás során egyedi méltányosság gyakorlásáról.

(3) A szociális ügyekért felelős bizottság a polgármester átruházott hatáskörében hozott döntése ellen benyújtott fellebbezéseket véleményezi.

(4) A polgármester átruházott hatáskörben hozott döntése ellen benyújtott fellebbezés elbírálása a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

III. Eljárási rendelkezések


4. § (1) E rendelet alkalmazásánál az Szt. 4. §-ban rögzített értelmező rendelkezéseket kell figyelembe venni.

(2) A szociális támogatás iránti kérelmeket személyesen a Polgármesteri Hivatal szociális ügyekkel foglalkozó szervezeti egységénél a támogatás fajta szerinti forma-nyomtatványon, igénylőlapon lehet előterjeszteni. A formanyomtatvány a város honlapján letölthető: www.csongrad.hu. A kérelem postai úton is benyújtható.

(3) A szociális biztonság érdekében az önkormányzat valamint annak intézményei, továbbá a településen működő nevelési, egészségügyi szervezete, civil szervezetek kötelesek együttműködni a tudomásukra jutott szociális problémák megoldását kötelesek kezdeményezni.

(4) A jogosultság elbírálásához a kérelmezőnek nyilatkoznia és igazolnia kell saját maga valamint családja havi jövedelmét forintban. Lakbértámogatás és fűtéstámogatás iránti kérelem esetén a kérelmező valamint a vele egy háztartásban élő személyek havi jövedelmét forintban.

(5) Amennyiben a kérelmező családtagjai jövedelme alkalmi munkából származik, annak összegét saját nyilatkozattal kell igazolnia.

(6) A jogviszonyban keletkezett ellátásokból a jövedelmeket a tárgyévi nyugdíjról szóló igazolással, a társadalombiztosítási ellátás esetén a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényével vagy a társadalombiztatási szerv igazolásával, határozatával, jövedelemigazolásával, lakossági forint számla-kivonattal, bérpapírral, munkáltatói igazolással kell igazolni.

(7) Nyilatkozattételi kötelezettség nemleges esetben is fennáll. A kérelmezőnek erről büntetőjogi felelőssége tudatában kell nyilatkoznia azzal, hogy az állami foglalkoztatási szervnél történő regisztrációja érdekében eljár és az erről szóló hatósági igazolást benyújtja.

(8) A kérelmező vagy családtagja önálló – vagy társas vállalkozó – kivéve mezőgazdasági őstermelőt – jövedelemigazolásként a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év személyi jövedelemadó alapjáról szóló NAV által kiadott igazolást köteles becsatolni.

(9) A jogosultság megállapításakor az Szt-ben szabályozott jövedelemszámítás szerint kell eljárni.

(10) A Polgármesteri Hivatal szociális ügyekkel foglalkozó szervezeti egysége a döntés előkészítése során a kérelmező szociális helyzetéről környezettanulmányt készíthet.

A környezettanulmány elkészítésében felkérésre a Családsegítő Szolgálat szükség szerint közreműködik.

(11) A kérelmező a Polgármesteri Hivatal szociális ügyekkel foglalkozó szervezeti egységével a döntés előkészítése során köteles együttműködni, amennyiben az együttműködés bizonyíthatóan nem valósul meg, a kérelmet el lehet utasítani.

(12) A benyújtott igazolások, nyilatkoztatok tartalmát a Polgármesteri Hivatal szociális ügyekkel foglalkozó szervezeti egysége az alábbiak szerint ellenőrizheti:

  1. megkeresheti az illetékes Nemzeti Adó és Vámhivatalt,
  2. megkeresheti a személyi adat és lakcímnyilvántartó szervet,
  3. elrendelheti környezettanulmány készítését,
  4. lekérdezheti és adatot egyeztethet a Magyar Államkincstár Szociális Ellátások nyilvántartási rendszerén keresztül,
  5. megkeresheti az igazolást kiállító szervet, munkáltatót


(13) Nem szükséges a kérelmezőnek új igazolást csatolni illetve nyilatkozatot tenni a tárgyévi kérelméhez, ha e rendelet előírásainak megfelelően már benyújtotta:

  1. a tárgyévi nyugdíjáról szóló igazolást,
  2. középfokú vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanuló esetében az oktatási intézmény adott félévi igazolását, tanulói, hallgatói jogviszony fennállásáról,
  3. álláskereső esetén az ellátásról vagy regisztrációról a munkaügyi központ illetékes kirendeltsége által kiadott előző havi igazolást, határozatot,
  4. a gyermek elhelyezés vagy ideiglenes elhelyezése és gyámrendelése tárgyában hozott bírásósági és gyámhivatali határozat.


(14) Ha a Polgármester a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összege illetve pénzügyi ellenértéke és kamatösszege tekintetében, amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné méltányosságból engedélyezhet:

  1. részletfizetést, ha a kötelezett személy havi jövedelme valamint családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének háromszorosát nem éri el,
  2. csökkentést, ha a kötelezett személynek a havi jövedelme valamint családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a kétszeresét nem éri el,
  3. elengedést, ha a kötelezett személynek a havi jövedelme valamint családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének másfélszeresét nem éri el és vagyona sem neki, sem családjának nincs.


(15) A megállapított települési támogatás folyósítása illetve kifizetése:

  1. Ha települési támogatás célja gyermek születésének támogatása, fogyatékos gyermek családjának támogatása, elhunyt személy temetési költségeihez való hozzájárulás a települési támogatást elsősorban az ügyfél folyószámlájára illetve a temetkezést végző szerv részére átutalással vagy a jogosult körülményeinek mérlegelése alapján házi pénztáron keresztül, konkrét időpont és összeg megjelölésével kerül kifizetésre,
  2. Ha a települési támogatás célja bölcsődés gyermek közétkeztetésének elősegítése, a települési támogatást tárgyhó 10. napjáig kell folyósítani a gyermekétkeztetést biztosító szerv számlájára,
  3. Ha a települési támogatás célja a lakhatás költségéhez való hozzájárulás, (lakbértámogatás, fűtéstámogatás) a települési támogatást tárgyhót követő 5. napjáig kell folyósítani az önkormányzat bérlakás üzemeltetési számlájára illetve az ügyfél által megjelölt szolgáltató számlájára.
  4. Ha a települési támogatás célja a gyógyszer kiadások viseléséhez nyújtott támogatás vagy rendkívüli települési támogatás célja a létfenntartást veszélyeztető élethelyzet megoldásához való hozzájárulás, élelmiszerhez való hozzáférés biztosítása, tüzelőanyaghoz való hozzáférés biztosítása, mindennapi életvitelt negatívan befolyásoló nem tervezhető körülmény hatásának csökkentése; a települési támogatást elsősorban lakossági folyószámlára történő utalással vagy a jogosult körülményeinek mérlegelése alapján, házipénztáron keresztül konkrét időpont és összeg megjelölésével kerül kifizetésre.
  5. A rendkívüli települési támogatás családgondozó részére is kiutalható, a pénz felvételére jogosult köteles a felhasználásról elszámolni.


IV. Fejezet

A települési támogatás formái


5. § (1) Az önkormányzat Képviselő-testülete az alábbi települési támogatásokat állapítja meg:

a.) rendkívüli települési támogatás,

b.) lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtó települési támogatás:

- lakbértámogatás

- fűtési támogatás

c.) gyermek születéséhez nyújtott települési támogatás

d.) fogyatékos gyermek családjának támogatása,

e.) temetési költségekhez való hozzájárulás,

f.) bölcsődés gyermek közétkezetéséhez nyújtott települési támogatás,

g.) gyógyszerkiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás


(2) Az (1) bekezdés a.), b.), e.), f.), g.) pontjaiban meghatározott települési támogatás természetben is nyújtható.


V. Fejezet

Szociális rászorultságtól függő települési támogatások


1. Rendkívüli települési támogatás

6. § (1) Rendkívüli települési támogatás nyújtható:

a.) élelmiszerre,

b.) mindennapi életvitelt negatívan befolyásoló nem tervezhető körülmény megoldására,

c.) létfenntartást veszélyeztető helyzetbe került személynek.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a rendkívüli települési támogatásra jogosult az a személy,

a.) akinek az 1 főre számított családi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át nem haladja meg,

b.) egyedül élő, illetve gyermekét egyedül nevelő szülő esetén jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg.

(3) Rendkívüli települési támogatás adható:

a.) esetenként,

b.) havi rendszerességgel


(4) A rendkívüli települési támogatás eseti összege 2.000,- Ft-nál kevesebb nem lehet, maximális összege legfeljebb 10.000,- Ft.

Rendkívüli települési támogatás eseti jelleggel e rendeletben szabályozott jogosultsági feltételek alapján tárgyévben legfeljebb 4 alkalommal állapítható meg. Ettől letérni rendkívül indokolt esetben a bizottság javaslatára lehet.

Havi rendszerességgel megállapított rendkívüli települési támogatás összege havonta legfeljebb 5.000,- Ft. A folyósítás ideje legfeljebb 3 hónap.

Rendkívüli települési támogatásnál a család szociális helyzete a támogatás gyakorisága, a család rászorultságának egységében történik.

(5) Havi rendszerességgel megállapított rendkívüli települési támogatás folyósítása alatt, újabb támogatást csak méltányosságból a bizottság döntése alapján adható.


7. § (1) Rendkívüli települési támogatás állapítható meg annak a létfenntartást veszélyeztető helyzetbe került személynek, akinek a családjában az 1 főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 180 %-át és önmaga vagy családja létfenntartásáról gondoskodni nem tud, mert:

a.) tartós betegsége vagy rokkantsága miatt, jelentős jövedelem kiesése következett be vagy,

b.) a lakhatását biztosító épületben természeti csapás, földrengés, víz, vihar, jégeső, rendkívüli mértékű csapadék, tűz jelentős kárt okozott vagy,

c.) bűncselekmény áldozata, sérelmére elkövetett bűncselekményből anyagi kára keletkezett vagy,

d.) nyugdíja vagy megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. tv. 3. § /1/ bekezdése szerint folyósított ellátása kifizetése a jogosultság megállapításának elbírálása miatt késik, vagy,

e.) önhibáján kívül legfeljebb 2 havi lakbérhátraléka halmozódott fel és azt önerőből nem tudja kielégíteni vagy,

f.) nagyobb összegű váratlan kiadását önerőből nem tudja kiegyenlíteni vagy,

g.) gyermeke nevelésével, gondozásával kapcsolattartásával a gyermek fogadásával, a gyermek egészségügyi ellátásával a gyermek családba való visszahelyezése során felmerülő anyagi problémát önerőből megoldani nem tudja,

h.) a családjában baleset miatt súlyos egészségügyi károsodás, vagy anyagi kár keletkezett.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetekben a települési támogatás összege legfeljebb 20.000,- Ft, de nem haladhatja meg a tényleges költség mértékét.

(3) A szociális ügyekért felelős bizottság méltányosságból az /1/ bekezdésben meghatározott jövedelmi feltételektől eltérhet, legfeljebb 50 %-al és soron kívüli eljárás keretében az /1/ bekezdés a.), b.), h.) pontjaiban meghatározott körülmények fennállása esetén létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe, krízishelyzetbe került személyeknek és családoknak támogatást adhat.

Amennyiben a bizottság véleményének kikérésével járó késedelem a kérelmező vagy családja életét vagy testi épségét, egészségét veszélyezteti vagy más súlyos elháríthatatlan kárral járna, a polgármester a bizottság véleményének kikérése nélkül haladéktalanul dönt a támogatás megállapításáról.

8. § Nem állapítható meg rendkívüli települési támogatás annak az aktív korú személynek, aki álláskeresőként, illetve akinek családjában élő személy munkanélküliként a munkahelykeresés céljából nem működik együtt a Csongrád Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjával.


2. Lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott

települési támogatás.

9. § (1) Lakbértámogatás:

Önkormányzati lakás bérlőjének az általa lakott és bérelt lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadása – lakbér - viseléséhez települési támogatást nyújtható lakbértámogatás formájában e rendeletben meghatározott feltételek szerint.

(2) A lakbértámogatásra jogosult az a bérlő, akinek a háztartásában az 1 főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át.

(3) Lakbértámogatás elismert 1 m2-re jutó havi költsége 350,- Ft.


(4) Lakbértámogatás esetén elismert lakás nagyság

  1. ha a háztartásban 1 személy lakik 35 m2
  2. ha a háztartásban 2 személy lakik 45 m2
  3. ha a háztartásban 3 személy lakik 55 m2
  4. ha a háztartásban 4 személy lakik 65 m2
  5. ha 4 személynél több lakik a háztartásban, a d.) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 m2, de legfeljebb a bérlő által lakott lakás nagysága.

(5) Lakbértámogatás havi összeg az elismert költség 10 %-a, de legalább 2.500,- Ft.

(6) Lakbértámogatás iránti kérelem bármikor benyújtható.

(7) Lakbértámogatást 1 évre kell megállapítani, a támogatás letelte után a bérlőnek ismételten kezdeményezni kell annak megállapítását.

(8) Lakbértámogatás ugyanazon bérlemény tekintetében csak egy jogosultnak, bérlőnek állapítható meg.

(9) Nem jogosult lakbértámogatásra, aki költségelvű bérlakásban lakik.

(10) Önkormányzati lakás bérlője, lakhatásához kapcsolódó rendszeres kiadásai viseléséhez fűtési támogatásra nem jogosult.

(11) Azon bérlő, aki villanyáram, vagy gázfogyasztásához vállalja, hogy előrefizető mérőórát szereltet fel, a mérőóra szolgáltató általi felszerelését követő hónap 1. napjától az (5) bekezdésben meghatározott lakbértámogatáson túl havi 2.500,-Ft támogatásra jogosult.

       Azon bérlő, aki villanyáram, és gázfogyasztásához is előrefizetős mérőórát szereltet fel szolgáltatásonként jogosult 2.500,-Ft támogatására.

(12) Amennyiben az önkormányzati lakbér összege alacsonyabb, mint a (11) bekezdésben meghatározott támogatás összege, a támogatást a bérlő által megjelölt szolgáltatóhoz kell utalni.


10. § Fűtési támogatás

(1) Fűtési támogatás állapítható meg abban az esetben, ha a rászorult személyek által lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség elismert fűtési költségének havi összege eléri vagy meghaladja a háztartás havi összjövedelmének 17 %-át 1 személyes háztartás esetén, 15 %-át és a háztartásban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 250 %-át.

(2) A települési támogatást kérő a lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség tulajdonosa, albérlője, haszonélvezője a kérelem benyújtásakor nyilatkozik, hogy milyen jogcímen lakja a lakást vagy a nem lakás céljára szolgáló helyiséget.

(3) Fűtési támogatás esetén a fűtés elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az 1 m2-re jutó elismert költség szorzata. Az 1 m2-re jutó elismert havi fűtési költség 350,- Ft.

(4) Az elismert lakásnagyság:

  1. ha a háztartásban 1 személy lakik, 35 m2
  2. ha a háztartásba 2 személy lakik, 45 m2
  3. ha a háztartásban 3 személy lakik, 55 m2
  4. ha a háztartásban 4 személy lakik, 65 m2
  5. ha a háztartásban 4-nél több személy lakik a d.) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 m2, de legfeljebb a jogosult lakás nagysága.

(5) A fűtési támogatás egy fűtési idényre szól, hat hónapra, novembertől áprilisig.

(6) A kérelmet minden fűtési idény előtt meg kell újítani, a kérelem tárgy év szeptember 30-ig nyújtható be, mert határidő jogvesztő.

(7) A támogatás havi összege nem lehet kevesebb, mint 3.000,- Ft. Egyedül élő esetén 3.500,- Ft.


11. § (1) Nem jogosult lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatásra (lakbértámogatás, fűtéstámogatás).

a.) aki albérlőt tart vagy más módon hasznosítja a lakását,

b.) olyan jogcím nélküli lakáshasználó, aki elhelyezésre nem jogosult,

c.) akinek a lakásbérleti, vagy tulajdonjogára vonatkozóan tartási életjáradéki vagy öröklési szerződése áll fenn,

d.) aki a bérleti szerződésben vállalt rendeltetésszerű lakáshasználattal kapcsolatos szabályokat vagy az emberi együttélés szabályait nem tartja be.


3. A gyermek születéséhez nyújtott települési támogatás.


12. § (1) Települési támogatás nyújtható a gyermek születésekor, ha a kérelmező a kérelem benyújtásakor és az azt megelőző egy évben Csongrád városban lakóhellyel rendelkezik és az 1 főre számított havi családi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 300 %-át.

(2) Születési támogatási összeg gyermekenként 40.000,- Ft/év.

(3) Születési támogatás iránti kérelmet a gyermek születését követő 60 napon belül lehet előterjeszteni. Ezen határidő elmulasztása jogvesztő.

(4) A kérelem benyújtásakor a gyermek születési anyakönyvi kivonatát eredetben be kell mutatni.

(5) Az (1) bekezdésben foglaltaktól a polgármester eltérhet, ha a kérelmező a kérelem benyújtásakor és azt megelőzően három hónapban Csongrád városban lakóhellyel rendelkezik és igazolni tudja, hogy munkahelye van.


4. Fogyatékos gyermek családjának nyújtott települési támogatás


13. § (1) Települési támogatás nyújtható a fogyatékos gyermeket nevelő családnak, ahol a gyermek a 6. életévét nem töltötte be, testi, érzékszervi, értelmi fogyatékos és korai fejlesztése megvalósul, valamint a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenki legkisebb összegének a 400 %-át.


(2) A települési támogatás összege gyermekenként 40.000,- Ft/év.


(3) A fogyatékosság tényét és a korai fejlesztés megvalósulását a kérelmezőnek igazolnia kell házi gyermekorvos és a Csongrád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Csongrádi Tagintézménye igazolásával.


5. Települési támogatás temetési költségekhez való hozzájárulásra


14. § (1) Települési támogatás állapítható meg a temetési költségekhez való hozzájárulás címén annak a személynek, aki az elhunyt eltemetéséről gondoskodott és a családjában az 1 főre jutó havi családi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 200 %-át.

(2) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként megállapított települési támogatás összege – Csongrád városban temettetést végző szolgáltatótól minden év decemberében beszerzett temetési költség 10 %-a.

(3) A szociális ügyekkel foglalkozó bizottság méltányosságból az (1) bekezdésben rögzített jövedelemi feltételektől eltérhet annál a személynél, aki az elhunyt eltemetését vállalta, de akinek a családjában az 1 főre jutó havi jövedelem a települési támogatás megállapításához irányadó jövedelemhatárt legfeljebb 50 %-kal meghaladja és különös méltánylást érdemlő élethelyzetben van.


(4) Különös méltánylást érdemlő élethelyzetnek minősül, ha

  • az elhunyt gyermekkorú,
  • az elhunyt halálát közlekedési baleset okozta,
  • ha a kérelmező a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban már az elhunyt eltemetéséről gondoskodott.

(5) Kérelemre a települési támogatás összege közvetlenül a szolgáltatóhoz utalható.


6. Bölcsődés gyermek közétkeztetéséhez nyújtott települési támogatás


15. § (1) Települési támogatásra jogosult, akinek gyermeke Csongrád Város Önkormányzata fenntartásában működtetett Csongrádi Óvodák és Bölcsődék Igazgatósága Csongrád, Templom u. 7. keretében bölcsődei ellátást vesz igénybe és az ellátás keretében étkezik, amennyiben családjában az egy főre számított havi családi jövedelemhatár az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át nem haladja meg.

(2) Bölcsődei ellátás esetén legfeljebb 12 hónapra állapítható meg települési támogatás.

(3) A bölcsődés gyermek közétkeztetéséhez nyújtott támogatás a kérelemben foglalt jogosultsági időszakra, de legfeljebb a kérelem benyújtásának hónapjának 1. napjától lehet megállapítani.

(4) Az étkeztetést végző szervezet köteles a támogatás felhasználásáról a támogatásra jogosító időszakot követő 30 napon belül elszámolni és a fel nem használt ellátást az önkormányzat számlájára visszautalni, a gyermek nevének, TAJ számnak, szülője nevének és lakcímének megjelölésével.

(5) A gyermekintézmény köteles bejelenteni, ha az ellátásra jogosult gyermek a gyermekétkeztetést nem veszi igénybe.


7. Gyógyszerkiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás


16. § (1) Gyógyszerkiadások viseléséhez nyújtott települési támogatásra jogosult

a.) az a szociálisan rászorult személy, akinek családjában az 1 főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg és a családban az összes jövedelem 15 %-át eléri a felmerülő gyógyszerköltség.

b.) az az egyedül élő személy, akinek az egy főre jutó jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át nem haladja meg és az összes jövedelmének 10%-át a felmerülő gyógyszerköltség eléri.

 (2) A támogatás összege legfeljebb a gyógyszerköltség 50 %-os mértékéig biztosítható.

(3) A gyógyszertámogatás iránti kérelemhez csatolni kell a gyógyszertár által kiállított részletes igazolást a gyógyszerköltségről. A támogatás megállapításánál csak a társadalombiztosítási támogatásba befogadott gyógyszerek térítési díjai, valamint a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba befogadott térítési díjai vehetők figyelembe.

A társadalombiztosítási támogatásba befogadott gyógyszer, gyógyászati segédeszközök térítési díjai az Országos Egészségbiztosítási Pénztár internetes oldalán elérhető, nyilvános.


(4) A fentiek szerint megállapított támogatás adható eseti jelleggel, vagy három hónapon keresztül a kérelmező szociális helyzetéhez igazodva.


VI. Természetben nyújtott szociális ellátások

1. Köztemetés


17. § (1) A köztemetés költség megtérítése elengedhető:

  1. ha a temetésre kötelezet kiskorú, gyámolt, átmeneti nevelésbe vett, tartós nevelésbe vett,
  2. ha az elhalt temetésre kötelezett gyermeke neveléséről, gondozásáról soha nem gondoskodott, vele kapcsolatot nem tartott,
  3. köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy családjában az 1 főre jutó jövedelem nem haladja meg e rendelet 6.§ (2) bekezdésében rögzített jövedelemhatárt.



Záró rendelkezés:

E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti Csongrád Város Önkormányzata Képviselő-testülete módosított 23/2013. (XII.20.) önkormányzati rendelete.




           Bedő Tamás                                                   Dr. Szubally Brúnó

polgármester                                                     mb. jegyző




Záradék:

A rendelet kihirdetésének napja 2015. február 23.




Dr. Szubally Brúnó

      mb. jegyző