Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2016. (VII.11.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról és a reklámhordozók elhelyezéséről szóló Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő- testületének 7/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelete, valamint a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő- testületének 12/2014.(V.05.) önkormányzati rendelete módosításáról
Hatályos: 2016. 08. 10- 2016. 08. 10Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2016. (VII.11.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról és a reklámhordozók elhelyezéséről szóló Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő- testületének 7/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelete, valamint a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő- testületének 12/2014.(V.05.) önkormányzati rendelete módosításáról
Hatályos: 2016. 08. 10- 2016. 08. 10
Biatorbágy Város Képviselő testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 8. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján eljárva az alábbi rendeletet alkotja:
1.§ A közterületek használatáról és a reklámhordozók elhelyezéséről szóló Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő- testületének 7/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelete (továbbiakban: Rendelet1) 3.§-a a következők r) és s) ponttal egészül ki:
r) zöldterület: Biatorbágy Város belterületén található állandóan növényzettel fedett közterület;
s) kiemelten közcélú zöldterület: a közparkok, városi kertek, sétányok, játszóterek, utcai fasorok, és azok a zöldsávok, melyek szerepe a városszerkezetben elfoglalt helyük és használatuk következtében kiemelt jelentőségű. A kiemelt közcélú zöldterületek felsorolását e rendelet 4. számú melléklete tartalmazza.
2.§ A Rendelet1 7.§ (9) bekezdése az alábbiak szerint módosul:
(9) Biatorbágy közigazgatási területén ültetett fák, dísznövények és egyéb növények rongálása, leszakítása tilos. Tilos Biatorbágy közigazgatási területen lévő fák ágainak oly módon történő csonkítása, vagy lombozatának ritkítása, hogy azzal a fa ágainak újra kihajtását veszélyeztetik.
3.§ A Rendelet1 9.§ (1) bekezdése az alábbiak szerint módosul:
9.§ (1) Vásárok, kiállítások, bemutatók, előadások céljára zöldterületet igénybe venni csak engedéllyel szabad. A kijelölt területet a használat után az igénybe vevő köteles az eredeti állapotnak megfelelően helyreállítani, vagy ha az nem lehetséges, az okozott kárt megtéríteni.
4.§ A Rendelet1 az alábbi új 10/A.§-al egészül ki:
10/A.§ (1) Kiemelten közcélú zöldterületre járművel behajtani, parkolni, azon megállni tilos. A közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 12/2014. (V.05.) önkormányzati rendelet 8.§ (3) bekezdése e bekezdés megsértése esetén abban az esetben alkalmazható, amennyiben a kiemelten közcélú zöldterületet és a bírság kiszabását legalább egy tábla jelzi az adott kiemelten közcélú zöldterületen.
(2) Zöldterület nem csökkenthető, kivéve a gépjármű behajtó engedéllyel történő építése és az önkormányzati beruházásban megvalósuló parkoló építést.
(3) Zöldterület csökkentésnek minősül különösen a meglévő zöldterület:
- aszfaltozása, térkővel történő burkolása,
- kaviccsal vagy murvával történő felszórása vagy
- (műanyag vagy beton) gyeprácskővel történő burkolása.
5.§ A Rendelet1 11.§- az alábbi (2) – (9) bekezdésekkel egészül ki:
(2) A zöldterület csak rendeltetésszerűen, a jogszabályokban meghatározott módon és feltételekkel használható, ennek érvényesítéséről és ellenőrzéséről az önkormányzat gondoskodik. Ennek keretében az önkormányzat a zöldterületek rendeltetéséhez igazodóan meghatározhatja a zöldterület használatának sajátos szabályait és feltételeit, melyről jól látható helyen köteles megfelelő tájékoztatást nyújtani.
(3) Zöldterületet a rendeltetésétől eltérő célra (árusítás, rendezvények, egyéb üzleti tevékenység stb.) az önkormányzat előzetes hozzájárulásával, csak engedéllyel, ideiglenesen, a helyreállítás költségeinek megtérítése mellett lehet használni. Az engedélytől eltérő célra történő használat megszűntével a zöldterületen az eredeti állapotot a használatra jogosultnak 15 napon belül saját költségén helyre kell állítania.
(4) A zöldterületeket, az azokon átvezető útvonalakat, sétányokat, játszószereket mindenki saját felelősségére, rendeltetésszerűen, e rendeletben, más jogszabályokban és az önkormányzat által meghatározott feltételek szerint használhatja.
(5) A zöldterületeken lévő játszószerek az önkormányzat által meghatározott feltételek szerint használhatók.
(6) Járművel csak a zöldterületek erre a célra kijelölt útjain lehet közlekedni.
(7) A zöldterületen, bármely közkifolyónál, kútnál járművet vagy szennyezett tárgyat mosni tilos.
(8) Zöldterületen szemetelni, törmeléket vagy egyéb tárgyakat lerakni, zöldterületet bármilyen módon szennyezni tilos.
(9) Zöldterületen reklámhordozót elhelyezni csak a közterület használatra vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint, az önkormányzat engedélyével és a szükséges hatósági engedélyek birtokában lehet.
6.§ A Rendelet1 23.§ (4) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki:
A ténylegesen használt közterület nagyságának számításakor minden töredék négyzetméter egész négyzetméternek számít.
7.§ (1) A Rendelet1 24.§ (1) bekezdése az alábbiak szerint módosul:
24.§ (1) Annak, aki a közterületet
a) hozzájárulás nélkül használja, a jogellenes használat megkezdésének időpontjától a jogellenes használat megszüntetéséig a mindenkori díjtételnek megfelelő összeget valamint a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendeletben meghatározott közigazgatási bírságot kell megfizetnie;
b) a hozzájárulásban meghatározottaktól eltérően használja, a hozzájárulástól eltérő használat megkezdésének időpontjától a jogellenes használat megszüntetéséig a mindenkori díjtételnek megfelelő összeget valamint a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendeletben meghatározott közigazgatási bírságot kell megfizetnie.
(2) A Rendelet 24.§ (3) bekezdése az alábbiak szerint módosul:
(3) Az (1) és a (2) bekezdésben meghatározottak esetén a polgármester felszólítja a közterületet jogellenesen használót, hogy a felszólítás kézhezvételétől számított 30 napon belül az eredeti állapotot állítsa helyre és annak költségeit is fizesse meg.
(3) A Rendelet1 24.§ (4) (5) bekezdése hatályát veszti.
8.§ A Rendelet1 az alábbi új 24/A.§-al egészül ki:
24/A.§ Aki zöldterületet engedély nélkül csökkent, a polgármester felhívásában meghatározott határidőn belül köteles a zöldterület eredeti állapotának helyreállítására és a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendeletben meghatározott bírság megfizetésére.
9.§ A Rendelet1 egy új „A közterület használat ellenőrzésére vonatkozó szabályok” címmel és az alábbi 26/A.§-al egészül ki:
26/A. § (1) A közterület használattal kapcsolatos hatósági eljárásban a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban Ket.) rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) Önkormányzati hatósági ügyekben a döntéshozatalt megelőző elsőfokú és másodfokú közigazgatási hatósági eljárás során a nem érdemi döntés meghozatalára irányuló végzések meghozatala a jegyző hatáskörébe tartozik.
(3) Közterület használatának ellenőrzésére hatósági szemle során – Ket szabályai alapján – az arra hatáskörrel rendelkező személy jogosult.
10.§ A Rendelet1 egy új „ A közterület használati hozzájárulás visszavonása” címmel és az alábbi 26/B.§-al egészül ki:
26/B.§ (1) Vissza kell vonni a közterület használati hozzájárulást:
- amennyiben egyéb közérdekből szükséges munkavégzés indokolt,
- a közterület használatra a hozzájárulástól eltérő módon kerül sor,
- amennyiben a jogosult díjfizetési kötelezettségének nem vagy nem megfelelő módon teljesítni,
- a közterületet nem a hozzájárulásban meghatározott használó használja.
(2) A közterületi használati hozzájárulás visszavonásakor rendelkezni kell a megfizetett közterület használati díj időarányos részének visszafizetéséről.
(3) Közterület használati hozzájárulás visszavonásáról a polgármester dönt.
(4) A közterület használati hozzájárulás visszavonásakor a használó kártalanítási igény nélkül köteles a közterületet eredeti állapotának megfelelően helyreállítani. Amennyiben a használó a közterület eredeti állapotának megfelelő helyreállítási munkát nem végzi el, abban az esetben az önkormányzat a használó helyett, annak költségére a helyreállítási munkát elvégeztetheti.
11.§ A Rendelet1 egy új a „Közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértése” címmel és az alábbi új 26/C.§-al egészül ki:
26/C.§. (1) Aki a közterületet az e rendeletben előírt hozzájárulás nélkül vagy attól eltérő módon, vagy azt meghaladó mértékben használja, illetve az e rendeletben szabályozott tiltásokat megszegi vagy kötelezettségeket nem teljesíti, a közösségi együttélés alapvető szabályait sérti meg, és a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendeletben meghatározott közigazgatási bírsággal vagy helyszíni bírsággal sújtható.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott magatartás miatt a közterület-felügyelő helyszíni bírságot szabhat ki.
(3) A közigazgatási bírság vagy a helyszíni bírság kiszabása nem mentesít a közterület-használati díjfizetése, vagy a közterület, zöldterület eredeti állapotba történő helyreállítása, vagy az egyéb e rendeletben, meghatározott kötelezettség teljesítése alól.
(4) E rendeletben foglalt előírások megtartását a közterület-felügyelők, a jogszabályok szerint ellenőrzésre jogosult más szervek, illetve a polgármesteri hivatal megbízott ügyintézői a helyszínen ellenőrizhetik.
12.§ A Rendelet1 e rendelet 1. számú mellékletével egészül ki.
13.§ A közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő- testületének 12/2014.(V.05.) önkormányzati rendelete (továbbiakban: Rendelet2) 8.§ (2) (3) bekezdése az alábbiak szerint módosul:
(2) Aki a közterületek használatáról és a reklámhordozók elhelyezéséről szóló Biatorbágy Város Képviselő-testülete 7/2015.(V.8.) rendelete 7. § (2), (4)-(9) bekezdéseiben, és a (11) bekezdésében, a 8. § (1) bekezdésben, valamint a 9. § (1) (2) bekezdésében meghatározott rendelkezéseket nem tartja be,
természetes személy esetén 200 000 forintig, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetében 2 000 000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.
(3) Aki a közterületek használatáról és a reklámhordozók elhelyezéséről szóló Biatorbágy Város Képviselő-testülete 7/2015.(V.8.) rendelete 10/A. § (1) (2) bekezdésében, 11. § (2)-(9) bekezdésben, a 11/A.§-ban (1)-(3), (5) bekezdésében, a 11/B (1) bekezdésben, valamint a 13.§ (1) bekezdésében meghatározott rendelkezéseket nem tartja be,
természetes személy esetén 200 000 forintig, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetében 2 000 000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.
14.§ A Rendelet2 egy új „A 12 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó járművek helyi közútra történő behajtásához” címmel és az alábbi új 8/A.§-al egészül ki:
8/A. § Aki a 12 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó járművek helyi közútra történő behajtásához szükséges közútkezelői hozzájárulás kiadásáról szóló Biatorbágy Nagyközség 5/2007. (05. 03.) önkormányzati rendeletének 2.§-ban foglalt rendelkezéseket nem tartja be,
természetes személy esetén 200 000 forintig, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetében 2 000 000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható
15.§ E rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.