Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2017. (VI.30.) önkormányzati rendelete
A közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről
Hatályos: 2017. 07. 01- 2021. 10. 01Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2017. (VI.30.) önkormányzati rendelete
A közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről
Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, 32. cikk (2) bekezdésében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 8. § (2) bekezdésben foglalt feladatkörében eljárva, valamint az Mötv. 143. § (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A rendelet személyi és tárgyi hatálya
1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed a természetes személyekre, jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik Szada Nagyközség közigazgatási területén a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő, tevékenységben vagy mulasztásban megnyilvánuló magatartást tanúsítanak.
(2) E rendelet alkalmazásában a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásnak a természetes személyek, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet azon tevékenysége vagy mulasztása minősül, amely a társadalomra nem veszélyes, ezért szabálysértésnek vagy bűncselekménynek nem minősül, de a közösségi együttélés szabályaival ellentétes, és azt a Képviselő-testület e rendeletében a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásnak minősíti.
(3) A rendelet nem alkalmazható azon közösségi együttélési szabályok megsértése miatt, melyeket az Önkormányzati rendelettől magasabb szintű jogszabályok szabálysértésnek vagy bűncselekménynek minősítenek, vagy amelyek miatt magasabb szintű jogszabály alapján közigazgatási bírság kiszabásának van helye.
2. Eljárási szabályok
2. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatt közigazgatási hatósági eljárás (továbbiakban: eljárás) kizárólag hivatalból indítható, amely akkor sem minősül kérelemre indult eljárásnak, ha a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet jelenti be. Hivatalból indult eljárásnak tekintendő a polgármesteri hivatal ügyintézője által észlelt tevékenység vagy mulasztás.
(2) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás elkövetése miatt lefolytatott eljárás során a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) rendelkezései az irányadók.
(3) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatt a közigazgatási hatósági eljárás lefolytatása, a cselekmény elbírálása, továbbá mind a helyszíni mind a közigazgatási bírság kiszabása tekintetében a Képviselő-testület a hatáskör gyakorlását a jegyzőre ruházza.
(4) A közigazgatási hatósági eljárás:
a) valamely cselekménnyel megvalósuló, a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő, magatartás esetén a cselekmény elkövetésétől,
b) mulasztásban megnyilvánuló közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás esetén a jogszerű teljesítésre nyitva álló határidő lejártától,
c) a jogellenes állapot fenntartásában megnyilvánuló közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás esetén a jogellenes állapot észlelésétől számított 6 hónapon belül indítható meg.
3. § (1) A rendeletben meghatározott közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás elkövetőjével szemben
a) természetes személy elkövető esetén 5.000 forinttól 200.000 forintig,
b) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet elkövető esetén 5.000 forinttól 2.000.000 forintig terjedő közigazgatási bírság (továbbiakban: bírság) szabható ki.
(2) A kiszabott közigazgatási bírságot az elsőfokú határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül kell az elkövetőnek megfizetni Szada Nagyközség Polgármesteri Hivatal 11742049-15391621-03610000 számú Bírságbeszedési pénzforgalmi számlájára.
(3) Ha a helyszíni intézkedés alkalmával az elkövető a jogsértést teljes mértékben elismeri, és – a cselekmény (8) bekezdésben foglalt szempontok alapján történő értékelése alapján – súlyosabb jogkövetkezmény alkalmazása nem indokolt, vele szemben helyszíni bírság kiszabása alkalmazható.
(4) A helyszíni bírság mértéke – a (8) bekezdésben foglalt szempontok figyelembe vétele mellett – 5.000 forinttól 50.000 forintig terjedhet. A jegyző az eljárása során a Ket. helyszíni bírságra vonatkozó rendelkezései alapján jár el. Ha az ügyfél a jogsértést nem ismeri el, a jegyző, vagy a jegyző által kijelölt ügyintéző bejelentést tesz a közigazgatási hatósági eljárás lefolytatása érdekében, és azt köteles hivatalból megindítani.
(5) A helyszíni bírságot 8 napon belül kell megfizetni az átadott készpénz átutalási megbízáson. Ennek elmaradása esetén a Ket. szerinti végrehajtási eljárásnak van helye.
(6) Korlátozottan cselekvőképes személlyel szemben helyszíni bírságot nem lehet kiszabni, közigazgatási bírság kiszabásának pedig akkor van helye, ha az elkövető önálló jövedelemmel rendelkezik, vagy megfelelő vagyona van, vagy önként vállalja a közigazgatási bírság megfizetését.
(7) Az elkövető eljárási képességére, szükség szerinti képviseletére a Ket. szabályai értelemszerűen irányadók. Eljárási képességgel nem rendelkező személy közigazgatási bírsággal nem sújtható.
(8) A bírság mértékének megállapítása során a Ket. 94/A (1) bekezdésében foglaltakon túl figyelembe kell venni és mérlegelni kell:
a) a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartás súlyát,
b) a nyilvántartás adatai alapján a cselekmény ismétlődését és gyakoriságát, ebből fakadóan érvényesíteni kell a fokozatosság elvét,
c) az elkövető vagyoni helyzetét és jövedelmi viszonyait, amennyiben azok a hatóság rendelkezésére álló adatokból megállapíthatóak, illetve azokat az erre vonatkozó felhívásra önként igazolja.
(9) Amennyiben a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás csekély súlyú, a cselekmény elkövetője az elkövetést megelőző egy évben a településen nem valósított meg a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást, a személyi körülményei és a cselekmény elkövetésének körülményei alapján kellő visszatartó hatás várható, bírság helyett figyelmeztetés is alkalmazható.
(10) Ha a közigazgatási bírság fizetésére kötelezett a fizetési határidő leteltét megelőzően bizonyítja, hogy az összeg meg nem fizetése neki nem róható fel, és hogy rajta kívülálló ok lehetetlenné teszi a határidőre való teljesítést, vagy az számára aránytalan nehézséget jelentene, kérelmére a jegyző legfeljebb 6 havi részletfizetési kedvezményt engedélyezhet.
(11) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértésére irányuló magatartásokról, és azok elkövetőiről az Önkormányzat nyilvántartást vezet (továbbiakban: nyilvántartás).
A KÖZÖSSÉGI EGYÜTTÉLÉS ALAPVETŐ SZABÁLYAIT SÉRTŐ MAGATARTÁSOK
1. A „Szada” név és önkormányzati jelképek
4. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg, aki Szada Nagyközség nevét:
a) engedély nélkül vagy engedélytől eltérően veszi fel vagy használja,
b) annak használatára vonatkozó engedélyben előírt feltételeket megszegi,
c) a nagyközség jelképeit (zászló, címer) közösséget sértő módon használja.
2. Utca- és házszámtábla elhelyezésével kapcsolatos magatartások
5. § (1) Az az ingatlantulajdonos, ingatlankezelő, bérlő vagy használó (továbbiakban: tulajdonos), aki az utcanév-tábla elhelyezését a tulajdonában vagy használatában álló ingatlanon nem engedi meg, vagy annak karbantartását, pótlását elmulasztja vagy a házszámtáblát nem látható módon helyezi el, közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.
(2) Aki az elhelyezett házszám-táblát vagy utcanév-táblát megrongálja, beszennyezi, olvashatatlanná teszi, szövegét megváltoztatja vagy azt engedély nélkül eltávolítja, közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.
3. A környezetvédelemmel kapcsolatos szabályok megsértése
6. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
4. A közterületek rendeltetéstől eltérő használatával kapcsolatos szabályok megsértése
7. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
5. A parkolás rendjével kapcsolatos szabályok megsértése
8. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
6. A reklámhordozók és hirdetmények elhelyezésével kapcsolatos szabályok megszegése
9. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
7. Az állattartás körében érvényesítendő szabályok megsértése
10. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
11. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el a haszonállattartó:
8. Hulladékgazdálkodási szabályok megsértése
12. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
9. Temetők rendjének megsértése
13. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
10. Zajvédelemmel kapcsolatos szabályok megszegése
14. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
15. § Ez a rendelet a kihirdetés napját követő napon lép hatályba.