Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2017. (VI.30.) önkormányzati rendelete

A közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2017. 07. 01- 2021. 10. 01

Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2017. (VI.30.) önkormányzati rendelete

A közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2017. 07. 01- 2021. 10. 01

Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, 32. cikk (2) bekezdésében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 8. § (2) bekezdésben foglalt feladatkörében eljárva, valamint az Mötv. 143. § (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el.

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. A rendelet személyi és tárgyi hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed a természetes személyekre, jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik Szada Nagyközség közigazgatási területén a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő, tevékenységben vagy mulasztásban megnyilvánuló magatartást tanúsítanak.

(2) E rendelet alkalmazásában a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásnak a természetes személyek, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet azon tevékenysége vagy mulasztása minősül, amely a társadalomra nem veszélyes, ezért szabálysértésnek vagy bűncselekménynek nem minősül, de a közösségi együttélés szabályaival ellentétes, és azt a Képviselő-testület e rendeletében a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásnak minősíti.

(3) A rendelet nem alkalmazható azon közösségi együttélési szabályok megsértése miatt, melyeket az Önkormányzati rendelettől magasabb szintű jogszabályok szabálysértésnek vagy bűncselekménynek minősítenek, vagy amelyek miatt magasabb szintű jogszabály alapján közigazgatási bírság kiszabásának van helye.

2. Eljárási szabályok

2. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatt közigazgatási hatósági eljárás (továbbiakban: eljárás) kizárólag hivatalból indítható, amely akkor sem minősül kérelemre indult eljárásnak, ha a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet jelenti be. Hivatalból indult eljárásnak tekintendő a polgármesteri hivatal ügyintézője által észlelt tevékenység vagy mulasztás.

(2) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás elkövetése miatt lefolytatott eljárás során a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) rendelkezései az irányadók.

(3) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatt a közigazgatási hatósági eljárás lefolytatása, a cselekmény elbírálása, továbbá mind a helyszíni mind a közigazgatási bírság kiszabása tekintetében a Képviselő-testület a hatáskör gyakorlását a jegyzőre ruházza.

(4) A közigazgatási hatósági eljárás:

a) valamely cselekménnyel megvalósuló, a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő, magatartás esetén a cselekmény elkövetésétől,

b) mulasztásban megnyilvánuló közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás esetén a jogszerű teljesítésre nyitva álló határidő lejártától,

c) a jogellenes állapot fenntartásában megnyilvánuló közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás esetén a jogellenes állapot észlelésétől számított 6 hónapon belül indítható meg.

3. § (1) A rendeletben meghatározott közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás elkövetőjével szemben

a) természetes személy elkövető esetén 5.000 forinttól 200.000 forintig,

b) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet elkövető esetén 5.000 forinttól 2.000.000 forintig terjedő közigazgatási bírság (továbbiakban: bírság) szabható ki.

(2) A kiszabott közigazgatási bírságot az elsőfokú határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül kell az elkövetőnek megfizetni Szada Nagyközség Polgármesteri Hivatal 11742049-15391621-03610000 számú Bírságbeszedési pénzforgalmi számlájára.

(3) Ha a helyszíni intézkedés alkalmával az elkövető a jogsértést teljes mértékben elismeri, és – a cselekmény (8) bekezdésben foglalt szempontok alapján történő értékelése alapján – súlyosabb jogkövetkezmény alkalmazása nem indokolt, vele szemben helyszíni bírság kiszabása alkalmazható.

(4) A helyszíni bírság mértéke – a (8) bekezdésben foglalt szempontok figyelembe vétele mellett – 5.000 forinttól 50.000 forintig terjedhet. A jegyző az eljárása során a Ket. helyszíni bírságra vonatkozó rendelkezései alapján jár el. Ha az ügyfél a jogsértést nem ismeri el, a jegyző, vagy a jegyző által kijelölt ügyintéző bejelentést tesz a közigazgatási hatósági eljárás lefolytatása érdekében, és azt köteles hivatalból megindítani.

(5) A helyszíni bírságot 8 napon belül kell megfizetni az átadott készpénz átutalási megbízáson. Ennek elmaradása esetén a Ket. szerinti végrehajtási eljárásnak van helye.

(6) Korlátozottan cselekvőképes személlyel szemben helyszíni bírságot nem lehet kiszabni, közigazgatási bírság kiszabásának pedig akkor van helye, ha az elkövető önálló jövedelemmel rendelkezik, vagy megfelelő vagyona van, vagy önként vállalja a közigazgatási bírság megfizetését.

(7) Az elkövető eljárási képességére, szükség szerinti képviseletére a Ket. szabályai értelemszerűen irányadók. Eljárási képességgel nem rendelkező személy közigazgatási bírsággal nem sújtható.

(8) A bírság mértékének megállapítása során a Ket. 94/A (1) bekezdésében foglaltakon túl figyelembe kell venni és mérlegelni kell:

a) a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartás súlyát,

b) a nyilvántartás adatai alapján a cselekmény ismétlődését és gyakoriságát, ebből fakadóan érvényesíteni kell a fokozatosság elvét,

c) az elkövető vagyoni helyzetét és jövedelmi viszonyait, amennyiben azok a hatóság rendelkezésére álló adatokból megállapíthatóak, illetve azokat az erre vonatkozó felhívásra önként igazolja.

(9) Amennyiben a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás csekély súlyú, a cselekmény elkövetője az elkövetést megelőző egy évben a településen nem valósított meg a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást, a személyi körülményei és a cselekmény elkövetésének körülményei alapján kellő visszatartó hatás várható, bírság helyett figyelmeztetés is alkalmazható.

(10) Ha a közigazgatási bírság fizetésére kötelezett a fizetési határidő leteltét megelőzően bizonyítja, hogy az összeg meg nem fizetése neki nem róható fel, és hogy rajta kívülálló ok lehetetlenné teszi a határidőre való teljesítést, vagy az számára aránytalan nehézséget jelentene, kérelmére a jegyző legfeljebb 6 havi részletfizetési kedvezményt engedélyezhet.

(11) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértésére irányuló magatartásokról, és azok elkövetőiről az Önkormányzat nyilvántartást vezet (továbbiakban: nyilvántartás).

II. Fejezet

A KÖZÖSSÉGI EGYÜTTÉLÉS ALAPVETŐ SZABÁLYAIT SÉRTŐ MAGATARTÁSOK

1. A „Szada” név és önkormányzati jelképek

4. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg, aki Szada Nagyközség nevét:

a) engedély nélkül vagy engedélytől eltérően veszi fel vagy használja,

b) annak használatára vonatkozó engedélyben előírt feltételeket megszegi,

c) a nagyközség jelképeit (zászló, címer) közösséget sértő módon használja.

2. Utca- és házszámtábla elhelyezésével kapcsolatos magatartások

5. § (1) Az az ingatlantulajdonos, ingatlankezelő, bérlő vagy használó (továbbiakban: tulajdonos), aki az utcanév-tábla elhelyezését a tulajdonában vagy használatában álló ingatlanon nem engedi meg, vagy annak karbantartását, pótlását elmulasztja vagy a házszámtáblát nem látható módon helyezi el, közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

(2) Aki az elhelyezett házszám-táblát vagy utcanév-táblát megrongálja, beszennyezi, olvashatatlanná teszi, szövegét megváltoztatja vagy azt engedély nélkül eltávolítja, közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

3. A környezetvédelemmel kapcsolatos szabályok megsértése

6. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki a közterületen engedély nélkül kereskedelmi, szolgáltató tevékenységet úgy folytat, hogy a közterület tisztántartására irányadó szabályokat megszegi,
b. a tulajdonos, üzemeltető vagy használó, aki a tulajdonát képező, vagy általa használt ingatlan előtti, melletti járdaszakasz tisztításáról, a hóeltakarításról, síkosság-mentesítéséről nem gondoskodik,
c. aki megszegi az avar és a kerti hulladékok nyílttéri égetéséről valamint a tűzgyújtásra vonatkozó szabályokról szóló önkormányzati rendeletben meghatározott szabályokat,
d. az ingatlan tulajdonosa, használója, aki nem gondoskodik az ingatlanán elhelyezkedő zöld növényzet közterületre - illetve szomszédos ingatlanra- történő, gyalogosforgalmat zavaró vagy balesetveszélyes túlnövésének megakadályozásáról, a túlnőtt növényzet eltávolításáról,
e. aki nem gondoskodik az ingatlanán lévő fás szárú növények közterületre vagy az ingatlannal szomszédos területre átnyúló, épületet, vezetéket, légvezetéket rongáló, emberi életet, egészséget veszélyeztető részeinek eltávolításáról.
f. az ingatlan tulajdonosa -beépítetlen ingatlan esetén is-, aki nem gondoskodik a területe tisztántartásáról, rendszeres kaszálásáról, ingatlana gyommentesítésről,
g. az ingatlan tulajdonosa - beépítetlen ingatlan esetén is-, aki nem gondoskodik a parlagfű és egyéb pollen allergiát okozó növények irtásáról, ingatlana gyommentesítéséről,
h. aki ingatlanán dolgokat úgy raktároz, hogy ezzel a rovarok, rágcsálók elszaporodását elősegíti,
i. aki a közkifolyóból termőföldet locsol, gépjárművet mos, vagy a közkifolyó rendeltetésétől eltérő célra vizet használ,
j. aki a közterületi zöldfelületet bármilyen módon csökkenti,
k. aki közterületen engedély nélkül fát kivág, illetve az engedéllyel kivágott fa pótlását nem, vagy nem az előírtaknak megfelelően végzi,
l. aki az építkezés során a megfelelő hulladéktároló edényzet biztosításáról nem gondoskodik, és ezzel a környezetet szennyezi (hulladék szél általi elhordása).

4. A közterületek rendeltetéstől eltérő használatával kapcsolatos szabályok megsértése

7. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki közterületen az erre irányuló közterület-használati engedély nélkül, vagy az engedélyben foglaltaktól eltérő módon szervez és tart közterület-használati engedély birtokában szervezhető rendezvényt,
b. aki a közterületen engedély nélkül kereskedelmi, szolgáltató tevékenységet folytat,
c. az a rendező, aki a közterület-használati engedély alapján megtartott rendezvény teljes ideje alatt nem biztosítja a rend betartását, és a rendezvény helyszínéről történő kulturált elvonulást,
d. az a rendező, aki a rendezvény ideje alatt és azt követően nem gondoskodik a közterület tisztántartásáról, az egy óránál tovább tartó rendezvények esetén illemhely biztosításáról,
e. aki közterületen az erre irányuló közterület-használati, tulajdonosi engedély nélkül, vagy nem az engedélyben foglaltak szerint ideiglenes bútorzatot vagy más műszaki alkotást helyez el, létesít, tart fenn,
f. aki zöldterület arra ki nem jelölt részén gyalogosan vagy járművel közlekedik, vagy járművel várakozik,
g. aki zöldterületek rendeltetéstől eltérő, engedélyezett használata esetén a növényzet védelméről és helyreállításáról nem gondoskodik,
h. aki zöldterületen erre irányuló engedély nélkül gépjármű parkolót létesít,
i. aki közterületi játszótérre kedvtelésből tartott állatot – vakvezető vagy mozgáskorlátozott személyt közlekedésében segítő kutya kivételével – bevisz, beenged,
j. aki közterületen - a KRESZ-ben meghatározott hibaelhárítás kivételével – járművet javít, szerel,
k. aki az Önkormányzat által, vagy önkormányzati együttműködéssel létesített közterületi emléktáblát, emlékművet beszennyez, eltakar, vagy eltávolít,
l. aki emlékművön, utcabútorzaton, egyéb közterületi berendezési tárgyon, valamint a lejárati lépcsőn, kőpadon, szökőkúton, templomok előtti lépcsővel határolt részen gördeszkázik, görkorcsolyázik, kerékpározik,
m. aki közterületen elhelyezett műtárgyat, reklámhordozót, köztéri szobrot, emlékművet, dísztárgyat, utcaburkolatot, KRESZ táblát, utcabútort, élőnövényt megrongál, megsemmisít, engedély nélkül ráfest (grafiti).

5. A parkolás rendjével kapcsolatos szabályok megsértése

8. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki üzemképtelen, vagy rendszám nélküli gépjárművet, vontatmányt, mezőgazdasági gépet 30 napon túl, közterület-használati engedély nélkül tárol a közterületen,
b. aki a 3500 kg össztömeget meghaladó gépjárművet engedély nélkül közterületen tárolja, valamint az autóbuszt nem az arra kijelölt közterületen és időtartam betartásával várakoztatja.

6. A reklámhordozók és hirdetmények elhelyezésével kapcsolatos szabályok megszegése

9. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki közterületen reklámhordozót közterület-használati engedély nélkül, vagy az engedélyben foglaltaktól eltérő módon, vagy önkormányzati rendeletben kifejezetten tiltott helyen létesít,
b. a reklámhordozó tulajdonosa és a hirdetmény közzétevője, ha a reklámhordozó folyamatos karbantartásáról nem gondoskodik,
c. aki a plakátot nem plakát elhelyezésére szolgáló reklámberendezésen helyezi el, különös tekintettel arra, aki közterületen lévő növényzetre, védett természeti értékre helyezi ki a reklámhordozót,
d. a hirdetmény közzétevője, és az, akinek az érdekében a kihelyezés történt, ha az idejét múlt hirdetményt 15 napon belül nem távolítja el.

7. Az állattartás körében érvényesítendő szabályok megsértése

10. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki kedvtelésből tartott állatot - vakvezető, illetve mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételével - olyan közterületre, közforgalom számára megnyitott helyre, ahol azt tábla tiltja, vagy vendéglátó egységbe, piac vagy temető területére, kulturális, oktatási, szociális, sport- vagy egészségügyi intézmény területére, ügyfélforgalmat lebonyolító közintézmény épületébe bevisz, beenged,
b. aki ebet póráz nélkül közterületre kivisz, harapós és támadó természetű ebet szájkosár nélkül a tartási helyről a közterületre kivisz vagy kivezet,
c. aki bekerítetlen ingatlanon ebet szabadon enged, tart,
d. aki közkifolyóknál, illetve a szökőkutakban kedvtelésből tartott állatot fürdet,
e. aki az állatok elhelyezésére szolgáló és tartásukkal kapcsolatos épületek és építmények létesítésével összefüggő előírásokat nem tartja be,
f. aki kedvtelésből tartott állat ürülékét a közterületről nem távolítja el.

11. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el a haszonállattartó:

a. aki az állatok elhelyezésére szolgáló és tartásukkal kapcsolatos épületek és építmények létesítésével összefüggő előírásokat nem tartja be,
b. aki nem gondoskodik a trágya, trágyalé külön jogszabályokban meghatározott módon történő gyűjtéséről, a tároló szükség szerinti kiürítéséről,
c. aki az ingatlanán keletkezett trágyát közterületen helyezi el,
d. aki haszonállatot közkifolyónál itat, mosdat,
e. aki közterületen haszonállatot tart, legeltet, vagy a zárt ingatlanról felügyelet nélkül kienged.

8. Hulladékgazdálkodási szabályok megsértése

12. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki a hulladékot a gyűjtőedényben úgy helyezi el, hogy az az edény mozgatásakor és ürítésekor kiszóródhat, vagy a gépi ürítést akadályozza,
b. aki a gyűjtőedényt úgy helyezi el, hogy az akadályozza a jármű- és gyalogos forgalmat, elhelyezése baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével jár, vagy a gyűjtőedényt nem a közszolgáltató által meghirdetett szállítási napon helyezi ki a közterületre,
c. aki a gyűjtőedénybe folyékony, mérgező, tűz - és robbanásveszélyes anyagot, állati tetemet vagy egyéb olyan anyagot helyez el, amely veszélyeztetheti a begyűjtést, az ürítést végző személyek vagy más személyek életét, testi épségét, egészségét,
d. aki a szelektív hulladékot (Zsák: műanyag, fém, papír, italoskarton-doboz; Hulladékgyűjtő sziget: üveg) a hulladékgazdálkodási önkormányzati rendelettől eltérően helyezi el,
e. aki a háztartásban keletkező veszélyes hulladékokat nem az arra kijelölt helyen adja le, hanem azokat egyéb hulladékgyűjtő edénybe helyezi.
f. aki a közterületen lévő, vagy oda időszakosan, hulladékszállítás céljából kihelyezett hulladékgyűjtő edényben – ideértve a lomtalanítás során kihelyezett hulladékot is – kutat, abból hulladékot válogat ki,
g. aki a közterületi kézi hulladékgyűjtő edényekbe a szokásos mértékűnél nagyobb mennyiségű vagy a háztartásban keletkezett hulladékot helyez el,
h. aki a zöld hulladékot nem az önkormányzat által térítésmentesen biztosított helyre (Hulladékgyűjtő sziget) szállítja vagy nem otthon, a megfelelő szabályok mellett komposztálja vagy égeti, hanem egyéb helyre helyezi ki.

9. Temetők rendjének megsértése

13. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki olyan magatartást tanúsít, amely a szertartások rendjét, a temetőlátogató közönség kegyeleti érzéseit sérti, a kegyeleti jog gyakorlását akadályozza vagy gátolja,
b. a temetőbe- vakvezető kutya kivételével- állatot bevisz,
c. aki a sírt, síremléket vagy a temetőben lévő egyéb tárgyat, illetve növényzetet megrongálja, beszennyezi, továbbá a sírok díszítésére szolgáló tárgyakat jogtalanul eltávolítja, vagy nem a sírhelyhez tartozó tárgyat helyez el,
d. aki a síremlék felállításakor, felújításakor keletkezett sírkőmaradványok elszállításáról nem gondoskodik, felhívásra nem tesz eleget,
e. aki a közvetlen veszélyt okozó síremlék, sírjel karbantartásáról, helyreállításáról nem gondoskodik, felhívásra nem tesz eleget,
f. aki a sírt huzamos időn keresztül elhanyagolt állapotban hagyja.

10. Zajvédelemmel kapcsolatos szabályok megszegése

14. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el:

a. aki a szomszédokat huzamosabb időn át indokolatlanul zavarja hangos eszköz (pl. zene, munkagépek, eszközök) működtetésével,
b. aki a magánszemélyek háztartási igényeit szolgáló (pl. kertépítés, építkezés, zöldfelület fenntartás, házkörüli javítás, felújítás) zajt keltő tevékenységet - azonnali hiba, illetve kárelhárításra irányuló tevékenység kivételével -
munkanapokon 22. 00 és 6. 00 óra között,
hétvégén, ünnep és pihenőnapon 20. 00 és 8. 00 óra között végez.
III. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

15. § Ez a rendelet a kihirdetés napját követő napon lép hatályba.